Skip to main content

Będąc właścicielem własnej strony internetowej, musisz każdego dnia zadbać o to, aby była ona jak najbardziej widoczna w wynikach wyszukiwania. Pewnie zdążyłeś już zauważyć, że nie jest to tylko kwestia wysokiej pozycji na listach w wyszukiwarkach, ale w realny sposób przekłada się na sukces Twojej firmy. Obecnie jednym z wręcz obowiązkowych zadań, związanych ze wzmocnieniem i rozwojem strony internetowej, jest jej pozycjonowanie. Bez tych działań Twoja witryna w naturalny sposób przepadnie w gąszczu konkurencyjnych firm. Działania te nie należą do najłatwiejszych i na ich skuteczność ma wpływ szereg czynników, w tym wiedzy, bez której nie trudno o porażkę. Pomocne w tym może okazać się ogólnodostępne narzędzie, ułatwiające skuteczne prowadzenie strategii SEO. Mowa oczywiście o Ahrefs.

Zasady działania Ahrefs

Czym tak naprawdę jest Ahrefs?

Możliwe, że wielu spotkało się już z ta nazwą, jednak nie do końca wie, co się kryje pod tym pojęciem. Otóż jest to jedno z głównych i zarazem podstawowych narzędzi SEO, służącym do analizowania konkurencji. Wykorzystując to narzędzie, możemy w łatwy i skuteczny sposób prześledzić działania, związane z linkowaniem określonej strony internetowej. Ahrefs dostarcza nam również wiedzę, na temat publikowanych przez nas treści, a także przeanalizuje słowa kluczowe, które wykorzystuje konkretna witryna, do wzmocnienia swojej pozycji. Mówiąc o Ahrefs, należy mieć szczególnie na względzie fakt, iż jest jednym z ważniejszych narzędzi, w kontekście linków przychodzących na nasza stronę. W przypadku tych analiz, jest bez wątpienia jednym z czołowych narzędzi dostępnych na rynku. Bez wątpienia jedną z ważnych zalet tego programu, jest jego przyjazny interfejs, który większość z pewnością doceni.

Zasady działania Ahrefs

Jakie działania przynosi narzędzie Ahrefs?

Wiemy już, czym jest Ahrefs. Przyszedł czas na poznanie możliwości, które przyniesie nam jego użytkowanie. W jaki sposób Ahrefs optymalizuje naszą stronę i zwiększy jej znaczenie?

  • Analiza Google Ads – możemy dowiedzieć się, w obrębie jakich reklam Google Ads działa witryna internetowa i jakie są tego korzyści.
  • Dostęp do wyszukiwarek – Ahrefs analizuje słowa kluczowe, na podstawie aż dziewięciu różnych wyszukiwarek (Google, Bing, YouTube, a także dla Amazona).
  • Typowanie lidera w branży – doskonałe możliwość, dla tych, którym ciężko jest samodzielnie wskazać lidera wśród konkurencji.
  • Analiza zaplecza konkurencji – zamiast spędzać czas, na przeszukiwanie portali, for i różnych stron, w poszukiwaniu odnośników do naszych rywali, Ahrefs zrobi to za nas. Przeanalizuje miejsca, w których umieszczone są linki do Twoich konkurentów i dzięki temu Ty również będziesz tam obecny.
  • Cykliczne porównania – dzięki możliwością, które daje nam to narzędzie, możemy przeanalizować zmieniające się pozycje danych słów kluczowych np. w tempie dobowym.
  • Wartość reklam Google Ads – zanim zainwestujemy w ten rodzaj reklamy, może zbadać, ile będzie wart ten ruch.
  • Analiza linków przychodzących – możemy w prosty sposób sprawdzić, ile linków przekierowuje użytkowników na naszą stronę, gdzie zostały umieszczone oraz jak wartościowe one są dla naszej witryny.
  • Liczba słów kluczowych – możemy sprawdzić pełną listę słów kluczowych, na które pozycjonuje się dana strona internetowa, czyli ile i jakie frazy pozwalają, na wyszukanie Twojej witryny

Poza tym Ahrefs na bieżąco jest aktualizowane, dzięki czemu mamy dostęp do coraz to nowszych narzędzi. W razie jakichkolwiek problemów, mamy dostęp do całodobowego wsparcia, w postaci chatu mailowego i infolinii. Dla tych, którzy wolą filmiki, Ahrefs udostępnia je także na YouTube, dzięki czemu można poznać odpowiedzi, na wszystkie pytania. Wszystkie wspomniane możliwości, umożliwiają zwiększenie konwersji na stronie internetowej oraz poznanie konkurencji, co jest niezwykle istotne, podczas planowania własnej strategii SEO. Dla miłośników dzielenia się informacjami i doświadczeniami z korzystania z Ahrefs, dostępna jest społeczność na Facebooku. Możliwość ta jest przeznaczona jedynie dla Klientów tego narzędzia.

Zasady działania AhrefsZasady korzystania z Ahrefs

Korzystanie z Ahrefs nie jest specjalnie trudne. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o tym, iż narzędzie to nie jest bezpłatne. Podczas rejestracji mamy do wyboru rodzaj konta. Pierwszym z nich jest abonament, rozpoczynający się od kwoty 99$ miesięcznie. Alternatywą jest jego wersja próbna, która kosztuje 7$ i obejmuje okres siedmiu dni.

Gdy już założymy swoje konto, możemy przejść do korzystania z narzędzia. W tym celu wpisujemy w wyszukiwarce wybrany temat, nazwę domeny lub przynajmniej słowo kluczowe. Wpisując przykładowo frazę kluczową dla naszej strony, pojawia nam się lista stron, które znajdują się na szczycie listy. Zamiast samodzielnie analizować każdą z nich i sprawdzać np. dostępny content, użyteczność strony, a także strukturę witryn, korzystamy w tym celu z Ahrefs.

Gdy już znamy naszą konkurencję, przechodzimy do jej analizy. W tym celu otwieramy zakładkę Site Explorer i wpisujemy nazwę domeny konkurencji. Już po chwili mamy dostęp, do całej bazy wiedzy o wskazanej domenie. Jakie dane nam się pokażą i jakich informacji możemy się dowiedzieć?

 

  • Traffic value – określa wysokość budżetu, który wydalibyśmy na reklamy Google Ads, aby uzyskać pozycję danej strony na wszystkie wykorzystywane słowa kluczowe.
  • Organic traffic – kompletna liczna słów kluczowych, na które pozycjonuje się dana witryna.
  • Organic keywords – pozwala wskazać najlepsze 100 słów kluczowych dla danej strony.
  • Referring domains – jest to suma domen, które odsyłają użytkowników do tej strony.
  • Domain Rating – określa w skali od 0-100, jak popularna jest dana strona, w kontekście tych witryn, które odsyłają użytkowników do naszej strony.
  • URL Rating – podobnie jak w przypadku Domain Rating, jednak odnosi się do konkretnego linku.
  • Backlinks – pełna lista, linków, które odnoszą do naszej strony.
  • Ahrefs rank – opisuje pozycję wskazanej strony dla Ahrefs, w kontekście linków przychodzących.

 

Możemy również przeanalizować dokładnie słowa kluczowe dla wskazanej witryny. Aby to zrobić, wybieramy funkcję Organic serach, a następnie Organic keywords dla wskazanej domeny. Po chwili otrzymamy pełną listę słów kluczowych i m.in.

 

  • Pozycję strony na każdą frazę.
  • Zbliżony ruch, który generuje dane słowo.
  • Liczbę wyszukiwań danego słowa w wyszukiwarkach, a także jego koszt w przypadku Google Ads.

 

Jest to tylko kilka możliwości, jakie daje korzystanie z Ahrefs.

 

Ranking plusów i minusów

Jeżeli mielibyśmy wymieniać minusy wyboru tego narzędzia oraz korzystania z niego, to z pewnością możemy wskazać cenę. Ahrefs nie należy do tanich narzędzi SEO i z pewnością nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na niego. Kolejną kwestią jest język, z którego korzysta to narzędzie. Oczywiście nie jest to aż tak problematyczne, bowiem większość rzeczy możemy się po prostu nauczyć i z czasem będą dla nas automatyczne. Chodzi oczywiście o nazwy danych funkcji i ich określenia, bowiem najważniejsze są w Ahrefs liczby, a te są w końcu uniwersalne.

Znamy już najistotniejsze wady tego narzędzia. Przyszła kolej na poznanie jego zalet. Ważną korzyścią, wynikającą z korzystania z Ahrefs jest fakt, iż narzędzie to działa bardzo szybko oraz często aktualizuje słowa kluczowe, które posiada w swojej bazie. Doskonale sprawdza się także w odniesieniu do linków przychodzących. Jest to bardzo ważna część działań SEO, a Ahrefs poza tym, że przedstawia nam ich dokładną listę, to jeszcze określa ich wartość. W ten sposób możemy zoptymalizować ich ilość, ponieważ Google też zwraca na to uwagę, podczas analizy Twojej strony.

 

Czy Ahrefs się opłaca?

Żeby móc powiedzieć, czy Ahrefs jest dobrym rozwiązaniem, najlepiej jest określić najpierw swoje potrzeby i aktualny plan strategii SEO. W ten sposób zobaczymy, czy oferowane możliwości będą dla nas opłacalne. Nie da się ukryć, iż Ahrefs zachęca bardzo szerokim zakresem funkcji w dziedzinie analizy konkurencji, jak i słów kluczowych. Bez wiedzy na ten temat, nasza strona nie odniesie sukcesu. Jeżeli cena nie okaże się barierą, to warto jest na początek sprawdzić wersję próbną.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu