Audyt SEO

Audyt SEO – bez tego ani rusz

Większa wiedza daje nam szerszy obraz i sprawia, że możemy lepiej zaplanować nasze działania. Tak właśnie jest w przypadku audytu SEO. Jest to raport, który zawiera analizę dotyczącą stanu naszej strony. Dzięki niemu wiemy, co takiego do tej pory robiliśmy dobrze, a gdzie powinniśmy wdrożyć zmiany.

Dobrze wykonany audyt sprawi, że będziesz świadom tego, jakie kroki powinieneś podjąć, aby Twoja strona rozwijała się i zyskiwała coraz lepsze pozycje w wyszukiwarce. Współpracując ze mną otrzymasz rzetelny raport, który w prosty i przystępny sposób wyjaśni Ci, w jakim miejscu znajdujesz się obecnie, jakie błędy musisz wyeliminować na stronie, a co takiego robisz dobrze i jak… możesz robić to jeszcze lepiej.

Taki audyt powinien zawierać:

 • Przegląd wszystkich istotnych z perspektywy SEO elementów;
 • Wykaz mocnych oraz słabych stron naszej strony;
 • Ocenę stanu technicznego strony wraz z sugestiami ewentualnych poprawek;
 • Wskazówki dotyczące optymalizacji strony;
 • Ocenę UX strony;
img-1

Kiedy wykonać audyt SEO?

Tak naprawdę audyt warto wykonać w każdym momencie. Na pewno jest on potrzebny w sytuacji, gdy zamierzamy na poważnie zająć się pozycjonowaniem strony. Bez niego będziemy działali po omacku, a w efekcie możemy popełnić głupie i kosztowne błędy. Taki raport to wytyczenie sobie klarownej ścieżki do rozwoju strony na przyszłość.

Oprócz wyżej opisanej sytuacji audyt SEO warto wykonać, gdy uznamy, że nasze dotychczasowe działania nie dają rezultatów. Być może coś przeoczyliśmy, być może ktoś wykonał kiepską pracę, różne sytuacje w życiu się zdarzają. Audyt pokaże nam, w jakim miejscu jesteśmy obecnie i oceni, czy w danym okresie pozycjonowania udało nam się osiągnąć progres. Pamiętaj, że czasem może wydawać nam się, że robimy coś źle, ale raport uchroni nas przed wprowadzaniem niepotrzebnych działań, pokazując nam, że po prostu potrzeba nieco więcej czasu na zaobserwowanie wzrostów.

Jeśli korzystamy z działań agencji SEO i współpracujemy z nią od dłuższego czasu, możemy zlecić wykonanie audytu innemu podmiotowi, aby ocenił on, czy firma, z którą współpracujemy rzetelnie podchodzi do swoich obowiązków. W końcu nikt nie lubi płacić za nic.

Zamów bezpłatną wycenę

Wystarczy, że prześlesz mi adres swojej strony WWW, a w ciągu 8h skontaktuje się z Tobą, by omówić rekomendowane działania i wycenę audytu SEO dla Ciebie.

  Jakie korzyści daje audyt SEO?

  Niektórzy uważają, że audyt SEO jest niepotrzebny, ponieważ sam w sobie nie poprawi kondycji naszej strony. Jest to bardzo krótkowzroczne spojrzenie. Faktycznie, sam raport niczego nie zmieni, ale wytyczy drogę, którą powinniśmy podążać, jeśli liczymy na poprawę naszych pozycji w wyszukiwarkach.

  Największą korzyścią płynącą z audytu są tak naprawdę jego następstwa. Jeśli weźmiemy sobie sugerowane zmiany do serca i faktycznie dostosujemy się do wytycznych, wówczas zaobserwujemy po pewnym czasie znaczną poprawę wyników. Wartościowa jest również wiedza sama w sobie – możemy bowiem ocenić, czy współpraca z daną agencją pozycjonerską ma sens albo po prostu przypilnować osoby zajmujące się naszą stroną, aby dostosowali się do wytycznych audytu. W ten sposób będziemy wiedzieć na czym stoimy, a to przecież w biznesie niezwykle istotne.

  img-2

  Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

  Audyt SEO

  Audyt SEO

  Dowiedz się czym jest audyt SEO, z jakich elementów się składa, a także dlaczego darmowy audyt SEO jest o wiele gorszym rozwiązaniem niż skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów. Aby wykonać audyt SEO wcale nie trzeba mieć dużego budżetu, a jego wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania jest nieoceniony. To właśnie po przeprowadzeniu audytu SEO otrzymujemy ogromną liczbę informacji o stronie internetowej.

  Czym jest audyt SEO?

  Czym jest audyt SEO?

  Audyt SEO jest dla każdej strony www pewnego rodzaju bazą do procesu pozycjonowania. Celem audytu SEO jest bowiem uzyskanie raportu, który wskaże nie tylko mocne oraz słabe aspekty strony www, ale będzie także zawierał wskazówki i porady, które dotyczyć będą dalszego pozycjonowania w wyszukiwarce Google.

  Poddając stronę internetową audytowi SEO możliwe jest zatem szczegółowe ocenienie jej oraz przeanalizowanie pod kątem czynników, które mają wpływ na jej pozycję w wyszukiwarce Google.

  Audyt strony to nie tylko przegląd jej elementów, ale również wnikliwe zweryfikowanie wszelkich działań content marketingowych. Nadrzędnym celem działania takiego jak audyt SEO jest opracowanie szczegółowej strategii pozycjonowania. Jest to możliwe właśnie na bazie wyciągniętych w trakcie analizy oraz oceny strony www wniosków.

  To właśnie audyt SEO online sprawia, że zarówno programiści, jak i copywriterzy i wszelcy inni specjaliści, którzy pracują nad stroną internetową wiedzą, w którą stronę powinni podążać.

  Opiszemy wszystkie najważniejsze aspekty, które muszą zostać przeanalizowane oraz ocenione w audycie SEO. Audyt SEO Twojej witryny jest koniecznością, jeśli myślisz o długofalowym procesie pozycjonowania. Co prawda nie trzeba wiedzieć, jak dokładnie wykonać audyt SEO, ale warto mieć podstawową wiedzę.

  Darmowy audyt SEO jest możliwy, jednak porównanie kompleksowego audytu wykonanego przez specjalistów z darmowym audytem dobitnie pokazuje, że ten pierwszy jest o wiele bardziej opłacalny.

  Z jakich elementów składa się analiza strony pod kątem SEO?

  Z jakich elementów składa się analiza strony pod kątem SEO?

  Dobrze wiedzieć, jak będzie wyglądać audyt SEO, gdy powierzysz go specjalistom. W związku z tym zapoznaj się z listą elementów oraz aspektów, które mają wpływ na pozycję strony www i są brane pod uwagę w trakcie audytu. Twojej witrynie specjaliści przebadają następujące aspekty:

  • widoczność w wyszukiwarce Google,
  • aspekty techniczne,
  • treść,
  • wartość profilu linków,
  • analiza słów kluczowych,
  • SXO.

  Do wymienionych elementów dochodzi także analiza konkurencji.

  Po przeprowadzonym audycie SEO z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi analitycznych możliwe jest uzyskanie od specjalistów SEO raportu. Kompleksowy audyt SEO bez względu na to, czy dotyczy sklepu internetowego, czy też innej witryny dotyczy następujących obszarów w opisanych elementach.

  Widoczność strony internetowej

  Sprawdzenie widoczności witryny internetowej to jedna z podstawowych czynności, którą musi zawierać audyt strony www. Czasami po prostu wpisać odpowiednią frazę kluczową w wyszukiwarce Google, a następnie sprawdzić, na której pozycji wyświetla się badana witryna. Poruszając temat bardziej zaawansowanych narzędzi analitycznych, nie można ominąć na przykład SENUTO lub Ahrefs.

  Aspekty techniczne strony internetowej

  Aspekty techniczne strony internetowej

  SEO techniczne dotyczy między innymi elementów, takich jak:

  • mapa witryny,
  • szybkość witryny (wydajność),
  • optymalizacja robots.txt,
  • poprawne przekierowania,
  • dostosowanie do urządzeń mobilnych (tzw. responsywność),
  • brak błędów,
  • indeksowanie,
  • unikalność treści,
  • unikalność meta danych

  i wielu innych obszarów. W dużym uproszczeniu aspekty techniczne strony internetowej mają ogromny wpływ nie tylko na pozyskiwanie ruchu i pozycjonowanie strony internetowej, ale również na doświadczenie użytkownika, czyli User Experience.

  Treść strony internetowej pod kątem SEO

  Content to zawartość całej strony. W trakcie zarówno darmowego audytu seo, jak i audytu SEO wykonywanego przez specjalistów SEO badane są następujące aspekty treści:

  • tekst,
  • infografiki,
  • grafiki,
  • wideo.

  Nie może zatem na stronie internetowej występować duplikacja treści. Wspomniana sytuacja występuje, gdy strona posiada teksty, które powtarzają się w stosunku do tego, co znajduje się na innej witrynie bądź też, gdy na różnych podstronach tej samej domeny pojawiają się te same treści. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z kanibalizacją treści. Zarówno duplikacja treści, jak i jej kanibalizacja to zjawiska niedopuszczalne.

  Bardzo ważna jest także odpowiednia struktura wszystkich nagłówków. Każda podstrona powinna zatem posiadać dokładnie jeden nagłówek H1, a także odpowiednią liczbę nagłówków H2 oraz ewentualnie H3. Wyniki audytu SEO wskazują w tym wypadku na to, jak muszą popracować nad stroną internetową między innymi copywriterzy i graficy.

  Wartość profilu linków

  Jeżeli na danej stronie przeprowadzany jest bezpłatny audyt bądź też (co bardziej polecamy) w pełni profesjonalny audyt SEO, specjalista bada zarówno linkowanie wewnętrzne, jak i linkowanie zewnętrzne.

  Linkowanie wewnętrzne strony internetowej powinno umożliwiać intuicyjną nawigację użytkownikom, a także być w pełni zgodne z wytycznymi wyszukiwarki Google. W linkowaniu wewnętrznym bardzo ważne jest, aby internauci mogli bezproblemowo poruszać się po wszystkich podstronach.

  Z kolei linkowanie zewnętrzne także ma wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Linkowanie zewnętrzne polega na tym, że na zewnętrznych stronach internetowych pojawiają się odnośniki do Twojej witryny. Ze względu na to, że algorytmy Google są coraz bardziej nowoczesne oraz inteligentne, coraz bardziej liczy się jakość linkowania wewnętrznego. W wynikach wyszukiwania najbardziej punktują linki naturalne, czyli takie, które nie zostały wprowadzone bezpośrednio przez osobę odpowiedzialną za pozycjonowanie stron internetowych.

  Analiza słów kluczowych a audyt strony internetowej

  Najprościej ujmując słowa kluczowe są tym, co użytkownicy wpisują w wyszukiwarce Google. Można zatem powiedzieć, że dobranie odpowiednich słów kluczowych jest podstawą efektywnego pozycjonowania strony internetowej.

  Ważne jest również to, aby wybrane frazy kluczowe występowały w odpowiedniej formie oraz nasyceniu w obrębie witryny. W przypadku sklepów internetowych często sprawdzają się frazy długiego ogona, czyli tak zwane „long tails„. Dla przykładu może być to fraza „buty adidas rozmiar 44 model X”. W takiej sytuacji klient, który trafia na stronę internetową, bardzo często jest realnie zainteresowany zakupem produktu. Frazy kluczowe powinny być nie tylko konkurencyjne, ale również powinna być spora szansa na to, aby Twojej witrynie udało się uzyskać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Tylko wtedy możesz dotrzeć do potencjalnych klientów.

  SXO czyli pozycjonowanie w wyszukiwarce Google oraz doświadczenie użytkownika

  Analiza oraz ocena strony internetowej pod kątem pozycjonowania to audyt SEO. Audyt strony www obejmuje jednak nierzadko aspekty związane z doświadczeniem użytkownika, czyli User Experience. Oczywiście niektóre parametry strony internetowej przynależą zarówno do SEO, jak i User Experience (UX). Jest to na przykład wydajność strony. Słabe strony pod względem wydajności nie tylko są negatywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek, ale także przez użytkowników.

  Elementy związane z doświadczeniem użytkownika to nie tylko szybkość ładowania strony. To również czynniki behawioralne, funkcjonalność strony internetowej, intuicyjność nawigacji i możliwość swobodnego korzystania ze strony internetowej na każdym urządzeniu.

  Analiza konkurencji w wyszukiwarce Google

  Analiza konkurencji w wyszukiwarce Google

  Audyty SEO obejmują także analizę oraz ocenę stron branżowych rywali. Doświadczeni specjaliści SEO potrafią ocenić zarówno mocne, jak i słabe punkty witryn konkurencji, a następnie to wykorzystać. Dzięki pozyskanej wiedzy możliwe jest wyprzedzenie konkurencji w wynikach wyszukiwania. W takiej sytuacji tym bardziej warto zdecydować się na audyt SEO online wykonany przez specjalistów, a nie darmowy.

  Audyt sklepu internetowego, który owocuje odpowiednio dobraną strategią może sprawić, że zyski bardzo szybko wzrosną. Darmowy audyt strony internetowej w kwestii konkurencji nie weryfikuje wszystkich informacji tak dokładnie oraz indywidualnie.

  W jakich sytuacjach warto przeprowadzić audyt strony www?

  Istnieją pewne momenty, w których audyty stron są szczególnie wskazane. Przykładem jest sytuacja, gdy właściciel witryny właśnie zainteresował się usługą pozycjonowania i rozpoczął współpracę ze specjalistami SEO.

  Innym typem sytuacji, gdy przeprowadzanych jest mnóstwo audytów SEO jest zmiana agencji przez właściciela strony internetowej. Nowi specjaliści często chcą bliżej przypatrzyć się między innymi strukturze strony oraz czynnikom poza witryną i konkurencji po to, aby opracować własną indywidualną strategię pozycjonowania.

  Audyt SEO może być również nieoceniony w sytuacji, gdy strona zaliczyła znaczący regres wyników bądź też ich zastój. W takiej sytuacji badanie pod kątem Search Engine Optimization może na przykład pomóc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pojawiły się problemy. W dalszej kolejności audyty SEO umożliwiają wprowadzenie odpowiednich zmian, które owocują poprawą pod kątem widoczności.

  Audyt SEO – najważniejsze informacje

  Audyt SEO pozwala ocenić, w jakim stopniu strona internetowa odpowiada wymogom robotów Google. W audytach SEO badane są nie tylko aspekty takie jak struktura strony, ale również czynniki poza witryną (Off Site) oraz strony internetowe konkurencji. Dla robotów Google oraz algorytmów tej wyszukiwarki ważnych jest ponad 200 czynników rankingujących. Wiele osób zadaje pytania, ile trwa audyt SEO, a także ile kosztuje audyt SEO. Odpowiedzi na te pytania w dużej mierze zależą od witryny poddawanej audytowi. W przypadku prostych witryn, takich jak na przykład landing page, które nie mają wiele więcej prócz strony głównej, audyt SEO jest o wiele łatwiejszy niż w przypadku bardzo rozbudowanych sklepów internetowych.

  Optymalizacja SEO także jest bardziej złożona w tym drugim przypadku. Oczywiście możliwa jest sytuacja, w której jako właściciele witryny robimy audyt sami, jednak darmowy audyt nigdy nie dorównuje temu, który wykonują specjaliści.

  Zdecyduj się na w pełni profesjonalny audyt SEO. To znacznie lepszy wybór niż darmowy audyt. Pamiętaj także, że sam audyt to dopiero początek. Stanowi jednak nieocenione źródło informacji. Dowiesz się, na ile spełniasz oczekiwania robotów Google.