Skip to main content

Dzieci rodzą się przez cały rok i wiele osób zostaje rodzicami po raz pierwszy. Z takich powodów po wózki dziecięce sięga się praktycznie każdego dnia. Branża wózków dla dzieci należy do najbardziej obiecujących w naszym kraju, a zarazem do wyjątkowo konkurencyjnych. Rozwija się ona na wielu szczeblach, w tym również poprzez próbę pozyskania nowych klientów w handlu e-commerce. Wzrost sprzedaży online jest z jednej strony podyktowany wygodą, a z drugiej bezpieczeństwem. Klienci są bardziej świadomi, dlatego zanim przejdą do strony sklepu z wózkami dziecięcymi, odwiedzają też witryny z rankingami, porównywarki, blogi, czy fora. By sprostać rosnącym oczekiwaniom wymagających klientów, producenci wózków dla dzieci nie szczędzą wydatków, analiz i czasu na opracowanie skutecznych działań z zakresu SEO.

Produkty dla dzieci – wózki dziecięce w Polsce i w Europie

Posiłkując się danymi PMR rok 2019 był niezwykle korzystny dla rynku produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Sprzedaż artykułów dla dzieci, takich jak m.in. wózki dziecięce kształtowała się na poziomie 15,2 mld zł. Na tak wysoki poziom sprzedaży wpływa na przykład wyjątkowa konkurencyjność rynku wózków widłowych. Można się o tym przekonać, odwiedzając dowolnie wybrany sklep internetowy z akcesoriami dziecięcymi. Przewiduje się zresztą dalszy dynamiczny wzrost wartości tego rynku w kolejnych latach. Obiecujące prognozy wynikają z wielu rozwiązań, które wpierają osoby starające się o dziecko. Można do nich zaliczyć program Rodzina 500+, niższe podatki, a także zerowy PIT dla młodych osób. Te formy wspierania rodziny utrzymają się w roku 2020, dlatego też zakłada się dalszy pomyślny rozwój tego sektora w Polsce.

Pozycjonowanie sklepów z artykułami dla dzieci

Jeśli zaś chodzi o rynek wózków dziecięcych w Europie, trzeba zwrócić uwagę na producentów z Francji, Belgii, Holandii i Białorusi, którzy należą do czołówki. Natomiast chcąc wyróżnić konkretną firmę, warto wziąć pod uwagę przedsiębiorstwo z Bawarii – Cybex. Instytucja ta uchodzi za prekursora wielu rozwiązań, które znajdują zastosowanie w wózkach dziecięcych. Firma dba zarówno o doskonały wygląd wózków, o ich funkcjonalność i niezawodność, a przy tym o to, by rodzice nie martwili się o bezpieczeństwo swojego dziecka. W 2018 r. producent ten odnotował dochód na poziomie 1 mld dolarów.

Eksport polskich wózków dziecięcych do europejskich krajów

Z każdym kolejnym rokiem Polska zaczyna kojarzyć się z firmami, które produkują wózki dziecięce. Najwięcej cenionych przedsiębiorstw z tej branży jest zlokalizowanych w Częstochowie i okolicach – jest ich w tym regionie nawet kilkadziesiąt. Wiele polskich firm oferujących swoje wyroby, decyduje się na eksport wózków dziecięcych do innych krajów. Najczęściej zainteresowani są nimi klienci z Niemiec, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, czy z krajów skandynawskich.

Szacuje się, że od roku 2015 sprzedaż wózków dziecięcych za granicą wzrosła o *50%, co przekłada się na dochód w granicach *1,2 mld euro. Sam eksport wózków wzrósł natomiast o przeszło *200%. Największe zapotrzebowanie na polskie wózki dziecięce jest w Czechach. W 2015 r. odnotowano w tym kraju sprzedaż wózków za prawie *80 mln euro. Jedną z firm, która sprzedaje wózki dla dzieci w kraju i zagranicą, jest przedsiębiorstwo Deltim. Eksportuje ono swoje produkty do Danii, Anglii, Niemiec, Hiszpanii, Rosji, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, a także na rynek chiński.

Co wpływa na popularność wózków dziecięcych?

Według **eksperta przez ostatni rok 40% Polaków kupiło produkty dla dziecka. Ekspert ten zauważa również, że najbardziej dynamicznie rozwija się e-commerce ze wszystkich dostępnych kanałów sprzedażowych. Ten trend z powodzeniem wykorzystują producenci, którzy oprócz sprzedaży online prowadzą również blog na stronie sklepu z wózkami. Z jednej strony taki dodatek służy klientom, którzy mogą lepiej poznać dostępne wózki w ofercie firmy. Z drugiej zaś taka przestrzeń jest idealna do wprowadzania skutecznych działań marketingowych. Na blogu można zamieszczać artykuły sponsorowane, banery reklamowe, czy linki, które prowadzą do konkretnych wózków dostępnych w serwisie sprzedażowym. Jedną z firm z branży wózków dziecięcych, która łączy sprzedaż online z prowadzeniem bloga, jest producent Espiro.

Bezpłatny Audyt Seo dla firm z Warszawy

Jak promować branżę wózków dziecięcych?

Sklep internetowy z wózkami dziecięcymi można promować na wiele sposobów. W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę działania, które przeprowadza się na stronie z serwisem sprzedażowym, a więc wewnętrzne pozycjonowanie strony internetowej.

Pozycjonowanie on-page: linki wewnętrzne

Warto przede wszystkim zadbać o doskonałą nawigację na stronie. Pomagają w tym linki wewnętrzne, które prowadzą do konkretnych modeli wózków. Linki powinny mieć postać anchor tekstu, który będzie przekierowywał do określonego wózka. Rekomendowane, inni klienci kupili też, dostępne w promocji, podobne produkty – to najczęściej pojawiające się treści, w które odbiorcy chętnie klikają, jeśli nie są do końca przekonani co do tego, jaki wózek wybrać.

Pozycjonowanie on-page: keyword research

By zwiększyć ruch na stronie sprzedażowej, warto uwzględnić te słowa kluczowe, które młodzi rodzice wpisują w pasek wyszukiwarki, a nie pojawiają się one w treściach dostępnych na witrynie danego sklepu z wózkami dziecięcymi. Warto dodać takie frazy kluczowe do strony, zamieszczając je m.in. w contencie, w menu, czy w adresach URL.

Pozycjonowanie on-page: opisy wózków dziecięcych

Im lepiej udaje się opisać wybrany model wózka dziecięcego, tym większa pewność, że znajdzie się na niego chętny klient, który kupi i nie będzie chciał zwrócić produktu. Opisy wózków dziecięcych powinny być treściwe, merytoryczne, szczegółowe, a także wzbudzające zaufanie do rozwiązań, które zastosowano w wybranym wózku dziecięcym. Ponadto opisy produktów muszą być zachęcające, dlatego nie może zabraknąć w nich informacji o udogodnieniach, czy o dostępności produktu. Na poziomie zaś wzmianki o cenie powinna znaleźć się treść CTA, co sprawi, że opis będzie idealnym przykładem content marketingu.

Pozycjonowanie on-page: grafika SEO

Same opisy to nie wszystko, choćby nie wiadomo jak były zachęcające. Klient musi widzieć wózek dziecięcy, najlepiej z różnych perspektyw. Warto mu więc udostępnić co najmniej kilka grafik, a oprócz tego opatrzyć je w atrybut ALT, czyli w specjalny opis, który może zawierać słowo kluczowe.

Strategia sprzedażowa cross selling

Oprócz standardowych działań z zakresu pozycjonowania, warto również opracować skuteczną strategię sprzedażową. W przypadku branży wózków dziecięcych sprawdzi się strategia cross selling. Umożliwia nie tylko sprzedaż konkretnego wózka dla dziecka, ale również pozostanie w stałym kontakcie z klientem. Można tego dokonać za pomocą darmowego newslettera. W takich e-mailach firma udostępnia treści informujące o dodatkowych akcesoriach w formie łączonej, a więc o produktach, które mogą być przydatne dla dziecka, jak i o artykułach interesujących dla rodzica. Dla dziecka może to być stelaż, śpiwór lub gondola, a dla rodzica torba na zakupy, bądź parasolka.

Promocja e-commerce za pośrednictwem social media

Zgodnie z raportem ***Digital 2019 portale społecznościowe liczą już 3,484 mld użytkowników, z czego w Europie 462,5 mln internautów. Z zebranych danych wynika, że przeciętny użytkownik social media spędza więcej czasu na wybranym portalu tego typu, niż w roku poprzednim. Warto też dodać, że 3,256 mld mobilnych użytkowników regularnie korzysta z serwisów społecznościowych spośród 5,112 mld osób, która stanowi całkowitą liczbę posiadaczy urządzeń mobilnych.

Zatem w social mediach tkwi niezwykły potencjał, toteż firmy z branży wózków dziecięcych również powinny spróbować swoich sił w zaistnieniu w tej przestrzeni. Oprócz tego, że aktywność w social media przekłada się na wymierny zysk finansowy, producent może również w ten sposób zadbać o swój dobry wizerunek. Ukazując „ludzką twarz” poprzez nawiązanie luźnej konwersacji z zainteresowanym odbiorcą, łatwiej zadbać o pozytywny odbiór marki, niż poprzez wysyłanie sztywnych wiadomości e-mail.

Odpłatna promocja w sieci: Google AdWords

Jeśli producent wózków dziecięcych właśnie wypuszcza na rynek nowy model, bądź też wprowadza super promocję, która jest czasowo ograniczona, będzie mu zależało na tym, by jak najwięcej internautów się o tym dowiedziało i jak najszybciej. Może w tym pomóc reklama Google AdWords, która jest bardzo wydajna z uwagi na to, że płaci się wyłącznie za reklamę skierowaną do osoby, która jest faktycznie zainteresowana tematyką wózków dziecięcych. Opłata jest naliczana od każdego kliknięcia w odnośnik. Bardzo łatwo w tym przypadku można ustalić limit finansowy, jaki pragnie się przeznaczyć na reklamę, a także czas, w jakim ma ona obowiązywać.

Dodatkowym atutem jest możliwość sprawdzenia, co użytkownik uczynił na stronie sklepu online po kliknięciu w reklamę. Zbierając takie dane statystyczne, można łatwo określić, w jaki sposób klienci najchętniej dokonują zakupu, bądź też jakiego rodzaju propozycje są dla nich najbardziej dogodne. Poza tym wybierając taką formę promocji, cały czas ma się kontrolę nad przebiegiem kampanii reklamowej. Pomagają w tym specjalne narzędzia do monitorowania – niektóre są dostępne tylko online, a z innych korzysta się również wtedy, gdy jest się offline.

Wózki dziecięce

Jak jeszcze można zwiększyć sprzedaż wózków dziecięcych w sieci?

Optymalizacja strony internetowej pod wyszukiwarkę: dobór słów kluczowych

Optymalizacja strony internetowej powinna uwzględniać potrzeby użytkowników, którzy poszukują produktów poprzez wpisywanie konkretnych fraz. Zatem już na etapie tworzenia sklepu internetowego z wózkami dziecięcymi warto zdecydować o tym, jakie słowa kluczowe będą tymi wiodącymi. Coraz częściej opłaca się optymalizować stronę pod tak zwane długie frazy long-tail. Internauci bowiem bardzo często wyszukują konkretnych modeli, a nie jakiś wózków. Zatem wózek dziecięcy 3w1 unisex może być jednym z tych słów kluczowych, jakie warto dodać do struktury kodu HTML.

Optymalizacja sklepu internetowego: unikalny content

Optymalizacja sklepu internetowego nie będzie kompletna i pomyślna, jeśli na stronie serwisu nie znajdzie się wyłącznie unikalny content. Brak duplikatów wydaje się obecnie czymś oczywistym, jednak zdarza się tak, że pewne utarte treści mogą się powtarzać w sieci. Można to sprawdzić, kopiując wątpliwą treść na stronie serwisu i wklejając ją w pasek wyszukiwania w Google. Jeśli oprócz strony producenta wyświetlą się inne serwisy z taką zawartością, warto pomyśleć o przeredagowaniu zamieszczonych tekstów.

Duplicate content zdarza się również niekiedy w obrębie samej witryny. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy strona jest dostępna na dwóch adresach URL, czyli zaczyna się albo od https, albo od WWW. Powielona treść może również wynikać z podobnych do siebie opisów produktów, jeśli proponuje się dany model wózka dziecięcego dostępnego w różnych wariantach kolorystycznych i próbuje się opisać każdy z nich oddzielnie. W takich przypadkach wyszukiwarka będzie wyświetlać w swoich wynikach tylko jedną stronę, a pozostałe, na których treści się powtarzają, będą ignorowane.

Podsumowanie

Branża wózków dziecięcych jest jedną z bardziej dynamicznie rozwijających się na rynku e-commerce. Producenci dostrzegają potencjał, jaki kryje w sobie Internet, dlatego warto jak najlepiej przygotować stronę sklepu pod kątem SEO. Pomocne są w tym takie rozwiązania, jak:

  • pozycjonowanie stron internetowych on-page,
  • strategia sprzedażowa cross selling,
  • aktywność w social media,
  • płatna promocja Google AdWords,
  • optymalizacja strony internetowej pod wyszukiwarkę,
  • prowadzenie bloga.

*Źródło: https://biznestuba.pl/biznes-na-zywo/polskie-hity-eksportowe-czyli-wozki-dzieciece-zabawki-i-gry/

**Źródło: https://retailmarketexperts.com/aktualnosci/rynek-produktow-dla-dzieci-w-2019-roku/

***Źródło: https://socialpress.pl/2019/02/ilu-uzytkownikow-korzysta-z-sieci-i-social-media-w-2019-roku

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu