Skip to main content

Jeżeli masz zamiar skorzystać z pozycjonowania, to bez technicznego SEO będzie to praktycznie niemożliwe. Zjawisko to idealnie obrazuje bowiem jak bardzo skomplikowane jest SEO – szczególnie kiedy wykorzystuje się je w kontekście rozbudowy stron internetowych. Osoba, która się tym zajmuje, powinna bardzo dobrze znać nie tylko układ strony, ale także jej architekturę.

Bez wątpienia można stwierdzić, że techniczne SEO odpowiedzialne są osoby, które posiadają umiejętności z zakresu Front-End Developera oraz specjalistyczną wiedzę w zakresie pozycjonowania. Nie można wymagać od jednej osoby, aby zajęła się witryną w sposób kompleksowy, dlatego też agencje SEO decydują się na tworzenie różnych stanowisk – na których każdy pracownik wyróżnia się innymi umiejętnościami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie kwalifikacje i umiejętności powinien posiadać specjalista od technicznego SEO i na czym dokładnie polega cały ten proces, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Techniczne SEO - co to takiego?

Czym jest techniczne SEO?

Aby móc dobrze zrozumieć funkcjonowanie jakiegoś elementu należy przede wszystkim wiedzieć na czym dokładnie polega. Techniczne SEO to dział odpowiedzialny za kwestie techniczne – związane przede wszystkim z optymalizacją strony internetowej. Wydawać by się mogło, że pozycjonowanie związane jest tylko z budowaniem wartościowego contentu, jednak równie ważne są działania techniczne, takie jak: usuwanie błędów, redukcja czasu ładowania, UX lub optymalizacja.

Pracownik odpowiedzialny za te kwestie nie rzadko musi analizować wiele danych, w celu jak najlepszego zorganizowania swoich działań. Dosyć ważną kwestią jest to, że w czasie ostatnich lat pozycjonowanie techniczne bardzo zyskało na znaczeniu. Obecnie strony, które posiadają długi czas ładowania lub słaby UX mają bardzo małe szanse na to, aby wyświetlić się wysoko w wynikach wyszukiwania. Ponadto, techniczne SEO to także działania związane z optymalizacją stron działających na urządzeniach mobilnych – a takich powstaje coraz więcej, gdyż coraz częściej użytkownicy decydują się na przeglądanie stron internetowych ze swojego telefonu.

Techniczne SEO - co to takiego?

Różnice pomiędzy pozycjonerami

Bez wątpienia pozycjonowanie to wieloetapowy proces składający się z kilku fundamentalnych elementów, którymi są przede wszystkim: optymalizacja, budowanie linków i tworzenie wartościowego contentu. Z tych względów w SEO wyróżnia się różne stanowiska, jednak każdy z pracowników pełni bardzo ważną rolę. Ponadto, brak jednego z nich może powodować, że cały proces zakończy się niepowodzeniem. Przedstawione poniżej stanowiska są jednak bardzo ogólne i dość uniwersalne, to jakie miejsca pracy są możliwe do objęcia w rzeczywistości zależy wyłącznie od agencji, przy czym należy pamiętać także o wewnętrznej strukturze organizacji.

  • Head of SEO Manager – jest to tak zwany kierownik działu SEO. Jego zadaniem jest weryfikacja pracy zespołu, zarządzanie projektami oraz przygotowanie strategii działania. W dużych agencjach, które zatrudniają wielu pracowników odpowiedzialnych za pozycjonowanie często stawia się na rozdzielenie tego stanowiska i utworzenie dwóch miejsc pracy: SEO Manager oraz Head of SEO. Zwykle podejmują oni kluczowe decyzje i czuwają nad pracą całego zespołu, a podjęte przez nich działania mogą rzutować na efektywność pozycjonowania.
  • Specjalista do spraw SEO – jest to ogólnie osoba zajmująca się pozycjonowaniem stron. Pracownik obejmujący to stanowisko zazwyczaj odpowiedzialny jest jednocześnie za kilka kwestii, w tym za: przeprowadzenie audytu, optymalizację, raportowanie oraz pozyskiwanie linków zewnętrznych.
  • Specjalista do spraw SXO – stanowisko to stanowi połączenie umiejętności SEO oraz UX w jednym. SXO jest to innowacyjna strategia łączącą pozycjonowanie z dopasowaniem strony internetowej do wymagań jakie posiadają użytkownicy Internetu. Do pracy na tym stanowisku konieczne jest dokładne zapoznanie z tematem user experience. Czasami wymaga się także, aby specjaliści SXO znali HTML, CSS oraz podstawy najpopularniejszych języków programowania.
  • Koordynator działu SEO – jest to mało popularne stanowisko, gdyż osoba która je obejmuje ma za zadanie upłynnić pracę i proces pozycjonowania. Pracownik stanowi więc pewnego rodzaju łącznik pomiędzy developerami web, specjalistami do spraw SEO, copywriterami oraz osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie reklamy i strategii marketingowej.
  • SEO Web Developer – zadaniem tego pracownika jest nanoszenie optymalizacyjnych zmian, a także rozwój stron internetowych lub sklepów i aplikacji pod kątem pozycjonowania. Podejmując się pracy na tym stanowisku należy posiadać przede wszystkim umiejętności programowania.
  • Specjalista do spraw link buildingu – jest to osoba odpowiedzialna za pozyskiwanie linków, a niejednokrotnie także za budowanie zaplecza SEO. Do jego obowiązków może należeć także przechwytywanie domen. W wielu firmach nie wyróżnia się oddzielnego stanowiska, a zadania specjalisty do spraw link buildingu trafiają po prostu do specjalistów SEO.
  • Specjalista do spraw contentu SEO/Copywriter SEO – stanowiska te obejmowane są przez osoby odpowiedzialne za przygotowywanie merytorycznej treści – zgodnej z zasadami SEO. Zwykle pracownicy mający do czynienia z contentem bazują na wytycznych przygotowanych przez specjalistów odpowiedzialnych za wykonanie audytu oraz opracowywanie strategii pozycjonowania.

Techniczne SEO - co to takiego?Co wchodzi w skład technicznego SEO?

Wymagania co do umiejętności pozycjonera mogą się różnić w zależności od agencji. Istnieją jednak takie kwestie, których opanowanie jest konieczne, aby w ogóle móc zacząć myśleć o pracy w tym zawodzie. Z jakimi narzędziami warto się zapoznać?

Przede wszystkim należy być obeznanym w: Google Analytics, Google Search Console, Google Tag Manager, CSS, JavaScript, UX, HTML, PHP czy też SQL. Oprócz znajomości różnego rodzaju narzędzi i programów specjalista od technicznego SEO powinien także potrafić odnaleźć się w takich czynnościach, jak: instalacja certyfikatów SSL, optymalizacja i redukcja czasu ładowania, ustawienie przekierowań między stronami, a nawet dostosowywanie witryn do potrzeb urządzeń mobilnych – gdyż obecnie bardzo dużo osób korzysta właśnie z takiego rozwiązania podczas przeglądania stron internetowych.

Nie są to jednak wszystkie wymagania odnoszące się do pozycjonera technicznego – powinien on także potrafić wyszukać błędy na stronie i doprowadzić do ich redukcji. Ponadto, do jego podstawowych obowiązków należy także kontrola indeksowania, a w niektórych sytuacjach musi on nawet poradzić sobie z usunięciem filtra lub bana nałożonego przez Google na konkretną stronę internetową. Nawet bardzo małe strony internetowe potrzebują zastosowania odpowiedniej optymalizacji, gdyż jej brak po prostu znacznie utrudnia uzyskanie wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.

Jednak czy pozycjonowanie techniczne jest przydatne tylko w agencjach SEO? Już spieszymy z odpowiedzią na to pytanie. Generalnie ciężko jest znaleźć inne miejsce, w którym potrzebowaliby pracownika z takimi kwalifikacjami, jednak teoretycznie osoba, która posiada wiedzę z tego zakresu może starać się o posadę w firmach zajmujących się projektowaniem stron internetowych. Istnieje jeszcze jedna możliwość – a mianowicie spróbowanie swoich sił jako freelancer. Opcja ta jest szczególnie korzystna, gdy pracownik posiada bardzo szeroki zakres wiedzy i umiejętności, dzięki czemu poradzi sobie ze wszelkimi elementami procesu pozycjonowania. Wówczas wystarczy, że zatrudni do pomocy copywritera – który będzie odpowiedzialny za tworzenie unikalnej treści.

Czy zostanie technicznym specjalistą do spraw SEO jest łatwe do osiągnięcia? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdy wszystko zależy od tego jak szybko się uczysz i w jakim stopniu jesteś w stanie pojąć funkcjonowanie specjalistycznych narzędzi i programów. W przypadku, gdy nie masz doświadczenia z pozycjonowaniem, a chciałbyś się tym zajmować, możesz zacząć swoją przygodę od stażu – na którym zapoznasz się ze wszystkimi tajnikami pracy w zawodzie technika do spraw SEO.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu