Skip to main content

Czym jest remarketing?

Zastanawiając się nad tym, jakie korzyści daje remarketing, należy rozpocząć od wyjaśnienia tego pojęcia. Remarketing jest jednym ze sposobów na dotarcie do klienta, jednak jego działania nie są ukierunkowane na całą grupę konkretnych odbiorców, lecz na konkretną osobę. Chodzi tutaj bowiem o dotarcie z przekazem reklamowym do klienta, który odwiedził już naszą stronę internetową lub e-sklep, lecz nie dokonał w nim zakupu bądź nie zapisał się do newslettera. Potencjalny klient nie podjął więc stosowanej akcji, na której zależało właścicielowi strony. Remarketing pozwala także przypomnieć o danej stronie czy sklepie internetowym klientowi, który skorzystał już z naszej oferty. Jak to działa? Otóż użytkownik opuszcza stronę internetową, lecz na kolejnych, które odwiedza, wyświetla mu się reklama naszego sklepu. Wśród działań remarketingowych wyróżniamy obecnie standardowe, dynamiczne czy remarketing w wyszukiwarce. Remarketing standardowy polega na pojawianiu się reklamy śledzącej na stronach i aplikacjach, które należą do sieci Google.

Działania remarketingu dynamicznego idą nieco dalej i pozwalają spersonalizować reklamę dla konkretnego klienta. Chodzi tutaj o to, aby zareklamować towary, które oglądał, jednak na których zakup się nie zdecydował. Natomiast remarketing w wyszukiwarce wyświetla się tym osobom, które po opuszczeniu witryny nadal poszukują informacji w wyszukiwarce internetowej. Zgodnie z powyższym, właściciel sklepu internetowego może zdecydować się na różne metody, na których oparty jest remarketing. Strona internetowa musi być jednak wyposażona w odpowiednie skrypty, które dodają informacje o potencjalnych klientach do listy remarketingowej. Opuszczając daną witrynę internetową jej reklama podąża za klientem, zgodnie z wybranym modelem remarketingu. Działania podejmowane w jego ramach są całkowicie legalne, gdyż użytkownik udziela na nie zgody poprzez akceptację plików cookies.

Remarketing jakie daje korzyści

Potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych – zapraszam – https://cwierkaja.pl/kontakt

Marketing spersonalizowany

Podstawową korzyścią płynącą z remarketingu jest fakt, iż nasza reklama nie trafia do szerokiego grona odbiorców, a do konkretnego, który w jakimś stopniu już zainteresował się naszą ofertę. Nie promujemy więc marki w sposób bardzo ogólny, który może, lecz nie musi trafić do klienta. Skrypt zbierający informacje o konkretnym kliencie wie, w którym momencie porzucił on chęć zakupu, czyli kiedy opuścił stronę internetową. Pozwala to na szybką reakcję, gdyż poza możliwością ponownego wyświetlenia naszego produktu bądź grupy produktów, możemy zachęcić klienta do sfinalizowania transakcji na różne sposoby, na przykład oferując mu dodatkowy rabat czy darmową dostawę bądź inne benefity z tytułu dokonania zakupu. Dzięki temu klienci mogą wrócić do zakupów i zachęceni przez firmę zamówić dany produkt.

Remarketing pozwala również przypomnieć o zakupach klientom, którzy co prawda byli zdecydowani zamówić towar, jednak z jakichś powodów nie dokończyli transakcji. Przyczyną może być na przykład pośpiech i konieczność wyłączenia strony bądź przypadkowe jej zamknięcie. Potencjalny klient mógł zapomnieć o tym, że prawie dokonał zakupu, lecz dzięki efektywnej reklamie może on powrócić na naszą stronę i dokończyć transakcję. Kolejną grupą, do której trafimy dzięki remarketingowi są klienci, którzy ciągle wahają się nad dokonaniem zakupu. Reklama może ostatecznie przekonać ich do tego, aby zamówić produkty w naszym sklepie.

Remarketing jakie daje korzyściBudowa marki

Ogólną zasadą marketingu jest podjęcie takich działań, które mają trafić w psychikę klienta. W klasycznym ujęciu chodzi o to, aby przekonać go, że właśnie naszych produktów potrzebuje bądź zaoferować mu warunki, jakich żadna inna firma nie będzie w stanie. Wzbudzenie w klienci chęci zakupu jest podstawowym celem działań marketingowych. Stosując remarketing działamy podobnie, choć poza spersonalizowaniem reklamy możemy również budować pozycję marki na rynku. Wśród wielu firm, które obecnie otwierają się na handel w sieci, dotarcie do klienta może być nieco bardziej skomplikowane. Tymczasem klienci najchętniej kupują produkty znanych marek, których nazwę pamiętają a jakość cenią. Dlatego też remarketing pozwala niejako trafić do świadomości odbiorcy, który zaczyna postrzegać naszą markę jako konkurencyjną bądź nawet jako lidera na rynku. Wszystko przez nazwę, logo czy hasło przedsiębiorstwa, które widnieje na reklamach internetowych.

Remarketing pozwala trafić do klientów, którzy nawet przypadkowo odwiedzają naszą stronę. Czasami dzieje się tak na skutek błędnego wpisania nazwy strony w wyszukiwarkę bądź kliknięcie w nieodpowiedni link. Klient, który nie jest zainteresowany produktami oferowanymi przez nasz sklep szybko zamknie stronę, jednak podąży za nim nasza reklama. To właśnie dzięki niej potencjalny odbiorca może zainteresować się oferowanym przez nas towarem. Bez zastosowania remarketingu nie byłoby to możliwe – klient, który przypadkowo odwiedził naszą stronę nie wróciłby już na nią. Remarketing pozwala także trafić do klientów, którzy znaleźli nasz sklep poprzez wyszukiwarkę internetową, lecz ostatecznie nie dokonali zakupu. Strona będąca nawet w dalekich pozycjach w wyszukiwarce dzięki remarketingowi ma szansę zostać zapamiętana i rekomendowana.

Remarketing jakie daje korzyści

Cross-selling

Kolejną zaletą remarketingu jest, poza możliwością dotarcia do klienta, który nie podjął oczekiwanej akcji, zaoferowanie klientowi dodatkowych produktów. Dotyczy to zarówno tych odbiorców, którzy sfinalizowali transakcję w naszym sklepie, jak i tych, którzy nie podjęli takiego działania. W przypadku klientów, którzy kupili pewne produkty, możliwe jest zaoferowanie im dodatkowych, uzupełniających towarów. Przykładowo klientowi, który zakupił w naszym sklepie zimową czapkę, zostaną zareklamowane rękawiczki jako produkt uzupełniający. Księgarnia internetowa może zaś proponować klientom inne powieści autora, którego książkę klient zakupił. Chodzi tutaj bowiem o taki dobór produktów, który może być interesujący z punktu widzenia klienta.

Remarketing umożliwia niejako wyprzedzenie działań, jakie dana osoba może podjąć w innym sklepie internetowym. Oferowane w ten sposób produkty mogą zawierać rabat bądź inne benefity, które otrzyma klient, który już raz sfinalizował transakcję w naszym sklepie. Co więcej, oferowane w ten sposób produkty są ściśle dopasowane do tego, który klient już zakupił. Oznacza to, że nie proponujemy mu męskich rękawiczek, jeśli kupił damską czapkę. Wszystkie działania są więc dokładnie przemyślane i mają zachęcić klienta do powrotu do naszego sklepu. Natomiast w przypadku klientów, którzy nie podjęli oczekiwanej aktywności, remarketing umożliwia przedstawienie oglądanego produktu i dodatkowo produktów uzupełniających. Być może dana osoba poszukuje sklepu, w którym będzie mogła dokonać kompleksowych zakupów – remarketing pozwala pokazać jej, że nasz sklep jest właśnie takim miejscem.

Poprzez cross-selling sprzedawca może również oczekiwać, że klient w ramach jednorazowej transakcji bądź dokonując kilku transakcji kupi więcej, niż początkowo planował. Klient natomiast wróci do sklepu z przekonaniem, że jest to miejsce, w którym może się kompleksowo zaopatrzyć. Często klienci nie mają bowiem wystarczająco dużo czasu, aby pieczołowicie przeszukiwać naszą witryn, w szczególności gdy dany sklep posiada bardzo bogaty asortyment. Oczywiście jest to ogromną zaletą, jednak sprzedawca nie może oczekiwać od klienta kompleksowego przeanalizowania wszystkich dostępnych produktów. To właśnie zadanie remarketingu, który otwiera firmie drzwi do cross-sellingu.

Opinie klientów

Najważniejsze dla każdej firmy w kontekście skuteczności i atrakcyjności reklamy są opinie klientów. Należy pamiętać, że żaden potencjalny odbiorca nie lubi nachalnej reklamy, przez którą zwyczajnie nie jest w stanie dotrzeć do interesujących go treści. Zadaniem firm jest więc znalezienie takiego sposoby zareklamowania się, aby z jednej strony był on atrakcyjny i docierał do klienta, z drugiej zaś nie spowodował jego niechęci do naszej marki.

Reklamy pełnoekranowe, które nachalnie wyświetlają się na niemal każdej stronie internetowej, już dawno stracił na popularności. Klient co prawda zapamiętywał daną markę, jednak w bardzo negatywny sposób. Tymczasem remarketing jest czymś zupełnie innym – pozwala on w subtelny sposób zareklamować nie całą dostępną ofertę, a konkretny produkt bądź produkty, które są odpowiednio dobrane do odbiorcy. Taka cicha i pozostająca gdzieś w tle reklama jest według użytkowników stron internetowych o wiele lepszym sposobem na promocję. Nie powoduje ona niechęci, a wręcz pozwala przypomnieć sobie o sklepie i produktach. Remarketing jest więc dobrym sposobem na budowanie silnej marki, jednak w sposób, który nie przeszkadza odbiorcom. Reklamy te nie uniemożliwiają przeczytania konkretnych treści wyświetlanych na stronie ani też nie wychodzą na pierwszy jej plan.

Potwierdzona skuteczność

Najważniejszą korzyścią płynącą z remarketingu jest jego skuteczność. Potwierdzają to firmy, które korzystają z tego rodzaju reklamy. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że remarketing jest bezcelowy i nie przynosi większych korzyści w postaci zwiększenia sprzedaży, w praktyce jego oddziaływanie jest bardzo silne. Dodatkowo reklama tego typu pozwala firmie działać na wielu płaszczyznach – od delikatnego przypomnienia klientowi o niezrealizowanym zakupie po możliwość budowania marki bez konieczności korzystania na przykład z reklamy telewizyjnej. Oczywiście skuteczność działań remarketingowych nie oznacza, że firma może całkowicie zaniechać korzystania z innych sposobów reklamowania się.

Kluczem do tego, aby klient w ogóle odwiedził naszą stronę, jest jej właściwe pozycjonowanie w przeglądarce internetowej. Co więcej, remarketing pozwala trafić do jednego klienta, warto jednak celować w szersze grono odbiorców korzystając z kilku możliwych sposobów promowania marki. Niemniej jednak firmy, które poszukują innowacyjnych rozwiązań reklamowych z pewnością powinny pomyśleć o remarketingu. Jest to doskonały sposób, aby zbudować sobie bazę stałych klientów, którzy chętnie będą wracać do naszego sklepu. Kluczem jest bowiem możliwość informowania ich o promocjach, nowościach czy różnego rodzaju akcjach, jakie będzie podejmował nasz sklep. W tym kontekście trafiamy głównie do klienta, który już kiedyś dokonał zakupu w naszym sklepie, jednak z powodzeniem możemy trafić również do nowych odbiorców naszych produktów. Tego rodzaju informacje są bowiem bardzo istotne z punktu widzenia kupującego, który posiadając je, może zdecydować się na kolejny zakup.

Warto mieć na uwadze, że z jednej strony proponujemy potrzebne klientowi produkty, z drugiej zaś wzbudzamy w nim chęć zakupu. Gdyby klient nie ujrzał naszej reklamy, być może nie wiedziałby, że dany produkt rzeczywiście jest mu potrzebny. Tymczasem dzięki odpowiedniej reklamie może on zadeklarować chęć zakupu, a do tego dokonać go właśnie w naszym sklepie – ostatecznie dlaczego miałby poszukiwać innych ofert, skoro naszą ma na wyciągnięcie ręki. Tak właśnie działa remarketing i tego rodzaju korzyści może spodziewać się firma korzystające z niego.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu