Skip to main content

Oprogramowanie AMP (Accelerated Mobile Pages) jest wtyczką, która pomaga w usprawnieniu działania strony, projekt wspierany i rozwijany przez Google. Szybkie ładowanie strony na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych jest możliwe za pomocą mechanizmu z bibliotek Javy Script, który zarządza ładowaniem zasobów na stronie internetowej oraz usłudze AMP Cache. W grudniu 2018 roku najbardziej popularny CMS (System Zarządzania Stroną) czyli WordPress udostępnił wtyczkę AMP do modyfikacji treścią stronie, która skutecznie pomaga w wczytywaniu i pozycjonowaniu strony internetowej.

informacje o AMP

Podstawowe i przydatne informacje o AMP:

AMP obecnie jest standardem, jaki wykorzystuje się w kodowaniu strony internetowej. AMP przynależy do terminologii języków oprogramowania i jest to cały czas rozwijane, wtyczkę wykorzystuje programista do pozycjonowania i ulepszania strony internetowej. AMP rozwija i renderuje strony www, pomaga w rozwijaniu statycznej treści na stronach internetowych. Accelerated Mobile Pages w obecnej chwili to, tak naprawdę standard, jaki pozwana na dopasowywaniu zawartości strony do wymogów technicznych np. responsywność. Kodowanie z myślą o swobodzie korzystania z produktu końcowego przez użytkowania to istotne minimum przy tworzeniu stron statycznych. Zainstalowanie AMP wpływa znacząco na jakość wczytywania naszej strony, jest to przydatny element szczególnie, jeśli użytkownika korzysta z wolnej transmisji danych. Należy wspomnieć,że to oprogramowanie można wykorzystywać w ramach open source czyli nie ponosimy kosztów za korzystanie z licencji.

informacje o AMP

Jakie korzyści daje nam AMP:

– maksymalizowanie czasu ładowania strony przez użytkownika,

– standard wdrożenia wspierany przez Google,

– zdobycie specjalnego oznaczenia AMP w wynikach wyszukiwania,

– pozycjonowanie i wzmocnienie strony w rankingach wyszukiwania Google,

– raport treści i analiza SEO,

– komunikaty o błędach i problemach we wdrożeniu AMP, dostępne w Google Search Console.

informacje o AMP

Funkcje i wdrażanie AMP

AMP przy programowaniu strony, to tak naprawdę standard dotyczący optymalizowania i rozwoju treści. Oficjalna wtyczka AMP dla WordPress obsługuje w pełni zintegrowane publikowanie AMP dla stron WordPress, wtyczka jest rozwijana i sprawdzana przez twórców Google. Jednym ze sposobów na poprawne wdrożenie technologii AMP do sytemu WordPress to zainstalowanie wtyczek dostępnych w systemie. Potrzebujemy instalacji trzech wtyczek w systemie CMS, by w pełni zintegrować naszą stronę. Na początku należy zainstalować wtyczkę (plugin) Yoast SEO, aktywujemy ją w naszym systemie, następnie przechodzimy do instalacji i aktywacji wtyczki AMP na końcu aktywujemy trzecią wtyczkę o nazwie Yoast SEO AMP glue plugin. W kolejnym kroku przechodzimy do konfiguracji zainstalowanych i aktywowanych wtyczek. W kokpicie naszego WordPressa klikamy SEO, a następnie przechodzimy do zakładki AMP. W tej zakładce możemy skonfigurować paski dotyczące wyglądu naszej strony, możemy w tym miejscu umieścić kod śledzenia konwencji na stronie od Google Analytics. Wdrożenie i skonfigurowanie na stronie jest dość intuicyjne i proste, a zarazem przydatne do poprawnego renderowania kodu naszego HTML.

Wtyczka AMP pozwala na konfigurowanie i sprawdzanie treści na stronie, by poprawność jakość wyświetlanych treści na stronie  oraz określić czy są tworzone zgodnie z zasadami SEO. Dodatkowo cały czas mamy aspekt poprawy wczytywania treści na urządzenia użytkownika, którego nieinteresującą technologie, jakich używamy, a szybkość wczytywania treści.

Jak możemy wykorzystać AMP HTML?

Projekt AMP staje się coraz bardziej popularny i jest tak naprawdę wymogiem technologicznym, który należy uwzględnić przy budowaniu strony internetowej. AMP przyspiesza i usprawnia wczytywanie stron mobilnych na urządzeniach. AMP HTML to w rzeczywistości część zwykłego kodu HTML dla stron internetowych. Projekt AMP w zasadzie usuwa zwykły kod HTML i sygnuje go, jako AMP HTML.  Zwykłe tagi HTML są zastępowane tymi edytowanymi przez AMP, które są obsługiwane podczas ładowania strony. Inną ważną funkcją usuwania jest to, że zewnętrzne arkusze stylów nie są dozwolone – wszystkie niestandardowe style są umieszczane w znacznikach stylów wewnątrz.

AMP JavaScript

AMP ciągle optymalizuje i rozwija technologię, która ma za zadanie ma polepszyć funkcjonalność stron. Niektóre środowiska wymagają dużej bardziej skomplikowanych modyfikacji, które wykraczą poza zwykłe optymalizowanie strony. Dlatego biblioteka języka Java Script ma za zadanie zwiększyć wydajność i dynamiczność strony poprzez wyszukiwanie danych z bibliotek i dostosowanie szablonów z AMP-list. Biblioteka Javy Script magazynuje wszystkie najlepsze praktyki AMP dotyczące wydajności stron internetowych. Jej zadaniem jest obsługa ładowania zasobów oraz przyporządkowanie właściwych tagów, które są niezbędne do skróceniu czasu ładowania strony. Zadaniem optymalizacji zasobów strony polega na tym, by wszystkie zewnętrzne zasoby wczytywały w sposób asynchroniczny, tak by nie zakłócać renderowania strony. Dla tych jednorazowych przypadków AMP stworzył osobny znacznik: , który pozwala na użycie dowolnego kodu Java Script na stronie AMP bez wpływu na ogólną wydajność zasobów strony. Znacznik  rejestruje proces roboczy sieci do działania w innym wątku niż strona główna. JS korzysta z bibliotek, takich jak: React i jQuery, bez dodatkowych modyfikacji.

Podstawowe korzyści z wykorzystania AMP

Każde wymaganie technologiczne na rynku wymaga optymalizacji i bezpiecznego korzystania z zasobów strony. Każdy większy portal, na którym codziennie publikowane są nowe treści potrzebuje wydajności i szybkości wczytywania danych. Strona internetowa to niemożliwa ilość pojedynczych plików, grafik, tekstów. Nie ma znaczenia czy korzystamy ze sklepów internetowych, aplikacji mobilnych czy serwisów informacyjnych. Każda strona musi być wydajna i ograniczyć czas wczytywania się informacji do niezbędnego minimum. Mamy pewność, że jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku musimy rozwijać i pozycjonować swoją stronę, tak by treści były przyjazne dla użytkownika i zgodne z polityką UX (User Experience).

Wpływ AMP na pozycjonowanie

Podstawowy wpływ na użytkownika strony to średni czas ładowania strony treści na stronie internetowej. Użytkownik jeśli strona nie łasuje się odpowiednio szybko, to opuszcza ją w przeciągu trzech sekund. Podstawowe kryterium dla pozycjonowania stron to prędkość wyczytywania stron na urządzeniach mobilnych. Accelerated Mobile Pages jest bardzo popularny szczególnie wśród dużych portali informacyjnych i blogów. Yoast SEO pomaga milionom stron internetowym na całym świecie uzyskać wyższą pozycję w rankingach wyszukiwania. Wtyczka SEO dla WordPress pomaga w optymalizacji wyszukiwarek pod kątem indeksowania strony w Google. Pozycjonowanie SEO  (search engine optimization) pozwala być konkurencyjnym na rynku. Pojawienie się wysoko w rankingach wyszykowania Google wzmacnia naszą pozycję wśród konkurencji. Analiza SEO to bezcenne narzędzie do pisania tekstów przyjaznych SEO z uwzględnieniem właściwych słów kluczowych. Analiza czytelności strony pozwala na szybki raport, dzięki któremu jesteśmy w stanie tworzyć bardzo angażujące treści dla użytkowników naszej strony. Automatyzacja SEO sprawi, że zaczniesz tworzyć angażujące treści zarówno dla odwiedzających, twoją stronę jak i wyszukiwarek. Dzięki optymalizacji strony internetowej i szczegółowej analizie w Google Analytics jesteśmy w stanie sprawdzić, jakie błędy popełniamy i wywnioskować, w jaki sposób je zmodyfikować, by treści udostępniane przez nas były przyjazne  dla użytkowników sieci.

Jakie korzyści po wdrożeniu AMP

Podstawowe korzyści wiążą się z możliwie wysoką pozycją w rankingu wyszukiwania w Google. Raporty SEO (search engine optimization) pozwalają pozycjonować nam na trafne słowa kluczowe, które przyczyniają się do wzrostu ruchu na naszej stronie. Użytkownicy stron stawiają coraz mocniejsze wymagania. Ważne jest, by strona wczytywała się szybko, nawet jeśli użytkownik posiada słabsze łącze internetowe. Kolejnym argumentem na korzyść AMP jest jego dostępność oprogramowanie możemy wykorzystywać bezpłatnie, by skutecznie optymalizować treści na stronie. Pozycjonowanie zgodnie z wytycznymi SEO to niezbędne minimum, by stać się rozpoznawalnym i tworzyć treści przyjazne użytkownikowi. AMP jest stale rozwijane i wspierane przez Google, dzięki czemu technologia  jest cały czas wspierana przez indeksy wyszukiwarek.

Podsumowanie

Głównym założeniem projektu stworzonego przez Google jest maksymalizowanie czasu użytkownika na stronie internetowej. Cały proces techniczny skupia się na przyspieszaniu  ładowania strony i ułatwieniu korzystania z nowych technologii. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał AMP należy wdrożyć technologie kodowania HTML AMP i JavaScript na naszej stronie internetowej. Dodatkowo należy pozycjonować stronę uwzględniając politykę SEO, by znaleźć się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google. Nowoczesne budowanie strony jest oparte na wrażeniach użytkownika (User Experience). Najważniejszym zadaniem jest spełnić oczekiwania użytkownika i sprawić, by jak najdłużej pozostał na naszej stronie. Rozwiązania techniczne wdrażane przez  Google wynikają z raportów i analizy śledzenia ruchu na stronie przez roboty indeksujące. Życie portalu jest bardzo krótkie jeśli nie spełnia oczekiwań użytkowników. Architektura informacji na stronie musi być podyktowana prostotą i intuicyjnością nawigacją treści. Aby skorzystać z Accelerated Mobile Pages należy zweryfikować swoją witrynę w Google Search Console oraz przestrzegać zasad określonych przez Google dla witryn AMP. Technologia ta jest wykorzystywana w takich serwisach jak: Twitter, Pinterest, Linkedin. Odpowiednio wdrożona wersja mobilna strony nie musi być zastępowana witryną w technologii AMP. Projekt Accelerated Mobile Pages jest cały czas rozwinięty i wspierany przez Google. Każda strona internetowa jeśli chce być wysoko oceniana indeksach Google musi posiadać wersję responsoryjną.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu