Skip to main content

Seo a Branża budowlana

Branża budowlana w naszym kraju to nadal jeszcze niezbyt wyeksploatowana część rynku. Buduje się u nas dosyć sporo, a koszty są niższe, aniżeli miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Inżynierowie budownictwa raczej nie są osobami bezrobotnymi, zaś inwestycje w kraju napędzają coraz szybszy rozwój w branży. Nie tylko budownictwo drogowe i przemysłowe, ale również to w skali mikro daje pracę wielu ludziom.

Pozycjonowanie branża budowlana

Największe firmy budowlane w Polsce 

Pomimo dość dużego kryzysu, który dotknął branżę budowlaną, wiele przedsiębiorstw spośród tego sektora odnotowuje przyrost dochodów. Nie brakuje jednakże też takich form, które odnotowały spadki: chociaż ogólna wartość rynku wzrasta, widać dokładnie, iż największe spółki budowlane muszą sprostać wielu wyzwaniom. Wartość rodzimego rynku budowlanego ciągle wzrasta, niemniej jednak jest to zdecydowanie spowolniony rozwój. Dzieje się tak głównie z uwagi na to, iż mechanizmy indeksacyjne nie są wystarczające, żeby móc zrekompensować rosnące koszty materiałów i pracowników. Wyniki w sprzedaży pogorszyły się prawie o połowę. Skumulowanie infrastrukturalnych projektów była przyczyną problemów z pozyskiwaniem pracowników, powodem kłopotów były również wzrastające ceny materiałów. Niemalże połowa spośród firm budowlanych skarży się na małą ilość pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, co według nich stanowi barierę wzrostu.

Pomimo usilnych prób waloryzacji kontraktów, inwestorskie w dużej części nie były w stanie podążać za wzrostem w zakresie wyceny kontraktów w firmach budowlanych. W konsekwencji doszło do anulowania wielu postępowań przetargowych, biorąc pod uwagę nazbyt wysokie oferty w relacjach do budżetów publicznej strony. Które z firm budowlanych w kraju są największe?

Grupa Budimex – największa spośród firm budowlanych w naszym kraju

Niekwestionowanym liderem w rankingach firm budowlanych, jest firma Budimex, na którą składa się 6 różnych spółek: cztery działające w segmencie budowlanych (Budimex Kolejnictwo, Budimex Budownictwo, Mostostal Kraków, Budimex), jedna funkcjonująca w segmencie deweloperskim (Budimex Nieruchomości), jak również dwie z zupełnie innego obszaru działań (Budimex Parking Wrocław i FB Serwis). Koncern ten realizuje kontrakty w zakresie szeroko rozumianego budownictwa, nie tylko drogowego, ale też kolejowego, energetycznego, przemysłowego i kubaturowego. W stosunku do poprzednich lat, przychody spółki uległy zwiększeniu, dzięki czemu firma ta otwiera po oraz kolejny zestawienie przedsiębiorstw budowlanych w naszym kraju.

Grupa Strabag

Przedsiębiorstwo budowlane Starbag na rynku polskim obecne jest od ponad 30 lat. Wykonuje wiele projektów infrastrukturalnych, nie tylko w zakresie drogownictwa, ale i kolei i kubatury. Ostatni rok nie zmienił pozycji firmy Starbag w rankingach. Spółka odnotowuje również ciągłe wzrosty przychodów.

Skanska

Firma Skanska zaliczana jest do czołówki światowych przedsiębiorstw budowlanych. W Polsce jej działania rozpoczęły się z początkiem lat 70 XX wieku, niemniej jednak firma ta została założona jeszcze w roku 1887. Omawiane przedsiębiorstwo szwedzkie pełni rolę generalnego wykonawcy w projektach realizowanych na terenie wielu krajów europejskich, jak i Ameryki Północnej, na obu tych kontynentach zatrudniając ponad 49 tysięcy pracowników.

Pozycjonowanie branża budowlana

Jak wygląda branża budowlana w Europie?

Spośród największych firm budowlanych pod względem ilości przychodów, aż 28 ma siedzibę w Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak w pierwszej dziesiątce europejskich firm znalazło się tylko i wyłącznie jedno przedsiębiorstwo z wysp.

Najnowsze dane finansowe dane dotyczące sektora budowlanego w Europie pokazują, iż obecne są nieznaczne wzrosty przychodów z równoczesnymi spadkami w zakresie marży. Mające miejsce obecnie spowolnienie wzrostu gospodarczego ma bezpośredni wpływ na spadki w dynamice na rynku budowlanym. Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w obszarze budownictwa mieszkaniowego na ogół jako pierwsze odczuwają skutki kryzysów. Obecna sytuacja zdecydowanie potwierdza powyższą regułę.

Według prognoz, spowolnienie na rynku polskim nie powinno dotykać sektora budowlanego w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku innych branż. Jest to wynikiem sporego zapotrzebowania na usługi budowlane mające związek z rozbudowywaniem infrastruktury w naszym kraju, w tym głównie z zaplanowanymi już wcześniej inwestycjami w rozwijanie infrastruktury kolejowej i drogowej, ale także naprawdę sporym zapotrzebowaniem na inwestycje mające związek z ochroną środowiska (takimi jak chociażby budowa oczyszczalni ścieków) i inwestycje w modernizację sektora energetycznego.

Trzeba się spodziewać, iż mające obecnie miejsce spowolnienie gospodarcze uzależni w znaczący sposób sektor budowlany od najnowszych projektów, które realizowane są w sektorze publicznym, jak i od wielkości nakładów na poczet infrastruktury, które powinny równoważyć spadki w zakresie tempa rozwijania się rynku kubaturowego budownictwa (wykonywanie obiektów użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych).

Pozycjonowanie internetowej strony firmowej w przedsiębiorstwie budowlanym

Mając na myśli kwestię pozycjonowania w branży związanej z budownictwem, możemy rozpatrywać nie tylko sklepy działające online, oferujące różnego typu narzędzia i materiały budowlane, ale również witryny-wizytówki, które prezentują usługi i ofertę konkretnych firm. W obu przypadkach warto się będzie skupić na pewnych, istotnych dla SEO kwestiach.

Pozycjonowanie sklepów internetowych oferujących swoim klientom materiały budowlane

Sklepy online, które oferują wszelakie narzędzia i materiały stosowane na różnych budowach na ogół mogą pochwalić się dosyć pokaźną liczbą produktów. Bardzo istotne jest to, na jakie słowa kluczowe będziemy pozycjonować swój sklep internetowy i na których spośród materiałów zamierzamy najbardziej się skupić.

Możemy spróbować pozycjonowania ogólnych kategorii, takich jak chociażby panele, płytki, kleje, czy też na przykład farby. Niemniej jednak jak można się łatwo domyślić, są to słowa kluczowe dosyć konkurencyjne. Tego rodzaju strategia będzie miała zwykle sens tylko i wyłącznie wówczas, kiedy mamy do czynienia ze stroną internetową znanych sklepów budowlanych, takich jak chociażby Leroy Merlin, Obi, czy też Castorama. Mniejsze lokalne sklepy, aby móc im dorównywać pod takim względem, wymagać będą znaczącego nakładu naszej pracy i środków finansowych, co i tak nie stanowi niestety gwarancji uzyskania odpowiedniej pozycji w wyszukiwarkach internetowych. Dlatego też zdecydowanie warto się będzie skupiać na pozycjonowaniu na tak zwany długo ogon (long tail).

Bardziej szczegółowe słowa kluczowe, które będą związane bezpośrednio z wybranymi produktami, są na ogół dużo łatwiejsze celem wypozycjonowania. Biorąc pod uwagę ich zaliczyć je możemy do mniej konkurencyjnych, tym bardziej jeżeli w swojej ofercie posiadamy unikatowe produkty, albo też trudno dostępne. Ponadto, osoby poszukujące wybranej marki albo też konkretnego rodzaju produktu, dużo częściej dokonują zakupu kiedy już tenże produkt znajdą. Zatem pozycjonowanie na tak zwany długi ogon ma wpływ na zdecydowane zwiększenie konwersji na witrynie internetowej.

Pozycjonowanie stron- stanowiących wizytówki dla firm

W wypadku chęci pozycjonowania witryn internetowych stanowiących wizytówkę przedsiębiorstwa, warto będzie skupić się przede wszystkim na jak najlepszym prezentowaniu świadczonych przez niego usług. Szczegółowe opisy, które zawierać będą odpowiednio dobrane słowa kluczowe, będą odbierane dobrze nie tylko przez roboty Google, ale i samych użytkowników sieci. Klienci doceniają oferty, w których w sposób jasny przedstawiane są terminy wykonywanych prac, ceny produktów i świadczonych usług, czy też zasady współpracy. Ponadto warto, abyśmy umieszczali także własną witrynę i wykonywali linkowanie w różnorodnych tematycznych serwisach mających związek bezsprzecznie z branżą budowlaną. Warto też założyć sobie konto w Google Moja Firma, które świetnie sprawdzi się w roli lokalnej wizytówki i dzięki temu ułatwi kontaktowanie się klientom z naszą firmą. Mając na myśli wizytówkę swojej strony nie można się ograniczać wyłącznie do witryn typu one page. Najlepiej będzie stworzyć oczywiście opisy wybranych usług na osobnych podstronach, rozważyć przy tym prowadzenie bloga, aby móc wzbudzić zainteresowanie wszelkich użytkowników. Dobrą praktyką będzie również zamieszczenie galerii fotografii wykonanych przez siebie prac.

W obu wypadkach pozycjonowanie warto będzie rozpocząć od przeprowadzenia dogłębnej analizy witryny, jak i konkurencji. Zanim rozpocznie się wdrażanie jakichkolwiek zmian, trzeba przeprowadzić dokładny audyt. Na podstawie wysuniętych wniosków, możliwe stanie się przyjęcie właściwej strategii, jak i planu działania. Możliwie stanie się także znalezienie i poprawienie ewentualnie występujących problemów, udoskonalenie linkowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Szczególną uwagę trzeba będzie przywiązać również do zoptymalizowania treści na stronie. Stworzenie nie tylko unikalnych, ale również zachęcających internautów do przeczytania opisów, które będą wzbogacone o o odpowiednie słowa kluczowe na pewno przyczyni się do przyciągnięcia sporej rzeszy użytkowników.

Pozycjonowanie branża budowlana

Istotne części witryny, opisy kategorii i produktów

W pełni unikalne opisy stanowią przepustkę do osiągnięcia sukcesu, jeżeli mamy na myśli pozycjonowanie witryny w dowolnie wybranej branży. Niemniej jednak, często mamy do czynienia ze skopiowanymi treściami, które pochodzą z oficjalnych stron producentów. Bez względu na przyczynę, warto jest to zwalczać i wprowadzać jak największą ilość całkowicie unikatowych treści na witrynę. Dotyczy to nie tylko strony głównej, opisów kategorii, ale również i samych usług i produktów. Dobrze przemyślany content marketing w branży budowlanej jest bardzo istotny. Rzetelne treści nie tylko będą w stanie zwrócić uwagę właściwych odbiorców, ale przede wszystkim dostarczą im odpowiedni zakres wiedzy. Wszelakie opisy, profesjonalne instrukcje, porady i wskazówki umożliwiają zdobywanie zaufania odbiorców.

Dzisiaj przeanalizujemy stronę firmy  budimex.pl  – do analizy wykorzystamy kilka narzędzi : Surferseo , Senuto , Ahrefs

 

 

analiza wynikow wyszukiwania budimex

Site strony wynosi 6020 – co oznacza , w dużym uproszczeniu , że Google odnalazł 6000 podstron – ilość podstron danej domeny ma istotny wpływ na wyniki pozycjonowania. Odpowiedni audyt seo – potrafi pokazać nam  obszary w których jesteśmy gorsi od konkurencji (ilość treści, nasycenie słowami kluczowymi , ilość linków zewnętrznych , ilość linków wewnętrznych ).

 

 

analiza ruchu senuto branza budowlana budimex

Od marca 2018 roku w serwisie można zauważyć systematyczny wzrost pozycji a co za tym idzie również ruchu. Przeanalizujmy na jakie frazy serwis rankuje :

 

Keyword Volume
budimex 24000
budimex praca 3200
budimex sa 1100
budimex rzeszów 400
budimex oferty pracy 450
budimex warszawa 900
budimex kontakt 200
praca budimex 300
budimex s.a. 200
budimex białystok 90
budimex kraków praca 100
dromex 200
budimex kariera 150
budowa autostrady a1 stryków tuszyn 150
budimex gdynia 100
autostrada a1 tuszyn stryków 250
a1 stryków – tuszyn 50
budowa a1 stryków tuszyn 150
budowa a1 tuszyn stryków 150
kariera budimex 80

 

Warto zauważyć , że duża część ruchu dla serwisu zapewnia ruch brandowy – czyli taki związany z frazami wokół nazwy danej firmy. Analizując taki ruch można stwierdzić jak mocna i rozpoznawalna jest dana marka.

 

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu