Z roku na rok coraz bardziej wzrasta działalność internetowa, w związku z czym rośnie konkurencja, a gusta i nawyki użytkowników ulegają zmianom. To wszystko sprawia, że zmiany należy wprowadzić także w opracowywaniu strategii SEO. Od pewnego czasu w branży e-commerce coraz częściej, oprócz tradycyjnych metod, wykorzystywane są także takie działania jak pozycjonowanie szerokie – nazywane niekiedy pozycjonowaniem long tail.
Taka zmiana podejścia pozwala na osiągnięcie zaplanowanych efektów i realizacje celów w zakresie poprawy widoczności w wyszukiwarce oraz pozwala wygenerować większy ruch na stronie, a także zwiększyć jego jakość. Pozycjonowanie szerokie może być także wykorzystywane jako jedno z podstawowych działań marketingowych. Czym konkretnie jest pozycjonowanie szerokie? Na czym dokładnie polega i czy warto je stosować? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania, to zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Pozycjonowanie szerokie – co to takiego?
Zacznijmy od tego, czym właściwie jest pozycjonowanie szerokie. Pozycjonowanie szerokie to tak zwany długi ogon, czyli już z tej nazwy możemy domyślić się, że przy jego zastosowaniu wykorzystuje się działania SEO z licznymi i rozbudowanymi frazami kluczowymi. Dlaczego rozwiązanie to stało się tak popularne? Otóż między innymi z uwagi na to, że najpopularniejsze frazy, których używa wielu użytkowników, są coraz trudniejsze do wykorzystania.
Pozycjonowanie z ich udziałem wymaga bardzo dużego zaangażowania, a przy tym jest długotrwałe i stwarza problemy – z racji tego, że firma musi konkurować z innymi przedsiębiorstwami, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Kiedyś, gdy pozycjonowanie nie było jeszcze tak popularne, bardzo łatwo było skorzystać z fraz typu: „fryzjer Warszawa”, „mechanik Olsztyn”, czy też „restauracja Gdańsk”. Dzisiaj wykorzystanie fraz tego typu nie gwarantuje szybkiego sukcesu, a czasem wręcz nie przynosi żadnych efektów. Wraz z upływem czasu zmieniają się także przyzwyczajenia użytkowników Internetu. Obecnie wielu z nich wie, czego konkretnie szuka i dlatego wpisują coraz dłuższe i bardziej precyzyjne frazy, aby jak najdokładniej określić swój cel.
Pozycjonowanie Twojej firmy – na czym powinno być oparte?
Teraz kiedy znasz już teorię dotyczącą pozycjonowania szerokiego, warto abyś dowiedział się czegoś więcej o praktyce jego zastosowania. Jak można rozwijać tego typu pozycjonowanie? W pierwszej kolejności należy przystąpić do przeprowadzenia precyzyjnej analityki i opracowania biblioteki fraz kluczowych. Na samym początku warto także odpowiedzieć sobie między innymi na takie pytania, jak: Kto jest docelowym klientem? Czego najczęściej szuka? W jakim jeżyku się komunikuje oraz jak wyszukuje informacje? Jeżeli uda Ci się znaleźć potrzebne odpowiedzi, to możesz przejść do kolejnego kroku, którym jest zbadanie konkurencji – chodzi tu między innymi o to, aby zweryfikować jakich fraz nasi rywale używają najczęściej, jakie elementy ich strategii odnoszą sukces i dlaczego tak się dzieje oraz gdzie my możemy w takiej sytuacji szukać swojej niszy.
Następnie należy rozpocząć pracę nad optymalizacją strony i link buildingiem – jest to zadanie długoterminowe, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Szczególną uwagę warto zwrócić na zadania w zakresie contentu. Jeżeli optymalizacji poddajemy treści w sklepach internetowych, to warto wykorzystać potencjał opisów kategorii czy też opisów przygotowanych dla produktów i usług. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z pozycjonowaniem fraz z długiego ogona, to najlepiej sprawdza się prowadzenie bloga firmowego. Dlaczego? Otóż regularnie publikowane treści zawierające odpowiednią strukturę, hierarchię treści i wybrane frazy dają bardzo dobre efekty. Przy każdym rodzaju pozycjonowania, w tym także przy pozycjonowaniu szerokim, należy zwrócić szczególną uwagę na duplikację contentu. Im więcej treści, tym łatwiej o popełnienie takiej pomyłki – która może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.
Pozycjonowanie – od audytu do TOP 10
Niezależnie od tego jakie pozycjonowanie się wybierze, jest to bez wątpienia zadanie dla osób z bogatą wiedzą i doświadczeniem – czyli bardzo wytrwałych profesjonalistów. Jeżeli uda nam się podjąć współpracę z właściwą osobą na właściwym miejscu, to całkiem możliwe, że realna stanie się szybka droga od przeprowadzenia audytu do znalezienia się w czołowej dziesiątce witryn – pod względem wyszukiwania.
Z całą pewnością warto jest otworzyć się na nowe rozwiązania, które pomogą znaleźć indywidualną szansę na wzmocnienie pozycji swojej strony i marki. Pomimo, że pozycjonowanie bywa bardzo skutecznym rozwiązaniem, to warto się dobrze zastanowić jak najlepiej z niego skorzystać. Nie warto jest bowiem tracić wielu miesięcy na pozycjonowanie pod frazy, które wykorzystywane są przez większość konkurentów w branży – gdyż takie działanie może okazać się po prostu nieskuteczne. Dużo lepiej będzie postawić na wybór tych fraz, które pomogą w znalezieniu własnej niszy i przyciągną szersze grono potencjalnych klientów – co pomoże zwiększyć zyski. Zawsze warto jest stawiać na oryginalność, gdyż nawet w zakresie pozycjonowania może przyczynić się ona do uzyskania wyczekiwanego sukcesu.
Pozycjonowanie szerokie – czy jest warte zastosowania?
Obecnie coraz częściej słyszy się o pozycjonowaniu szerokim – dzieje się tak nie bez powodu, gdyż takie podejście do SEO ma wiele zalet. Być może zastanawiacie się teraz jakie to zalety. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.
- Poprawia konwersję – jeśli dany użytkownik nie trafia na stronę internetową przez przypadek, to całkiem prawdopodobne, iż zdecyduje się na zakup konkretnego produktu lub skorzystania z konkretnej usługi lub na inne działania, takie jak: przesłanie pytania lub wypełnienie formularza.
- Daje szansę na szybki rezultat – promowanie witryny poprzez wykorzystywanie mniej popularnych fraz pozwala cieszyć się szybszymi i trwalszymi rezultatami, ponieważ ogranicza się w ten sposób rywalizację z konkurencja.
- Obniża konkurencyjność – fraza, w której oprócz nazwy danego produktu zastosuje się także konkretną lokalizację, model, kolor, czy też nazwę producenta będzie znacząco mniej konkurencyjna niż ta, w której pojawią się np. wyłącznie dwie cechy produktu.
- Pozwala wygenerować wartościowy ruch – wykorzystanie bardzo szczegółowych fraz, które dokładnie opisują dany produkt lub usługę sprawia, że potencjalni klienci, którzy trafią na Twoją stronę nie będą przypadkowymi użytkownikami, w związku z czym nie opuszczą szybko odwiedzanej witryny. W związku z tym ruch, wygenerowany przez long tail, jest bardzo wartościowy jeżeli spojrzymy na niego z biznesowego punktu widzenia.
- Pozytywnie wpływa na pozycjonowanie pod frazy ogólne – we frazach stosowanych do pozycjonowania szerokiego bardzo często znajdują się także frazy ogólne, w związku z czym przy pomocy jednego działania poprawia się pozycjonowanie obu rodzajów fraz.
- Zmniejsza koszty pozycjonowania – rozbudowanie fraz jest o wiele tańsze niż tworzenie ich od nowa, ponieważ pozycjoner nie musi wkładać w to aż tak dużego wysiłku i nakładu pracy. Jesteś więc w stanie pozyskać oszczędności, które następnie możesz wykorzystać np. do wzmocnienia działań w zakresie strategii marketingowej.
- Ogranicza ryzyko – czasami Google postanawia nałożyć na daną witrynę karę, w związku z nieprzestrzeganiem zasad. Pozycjonowanie pod liczne frazy jest naturalne i tym samym ogranicza powstanie takiego ryzyka.
Istnieją także takie okoliczności, kiedy pozycjonowanie może okazać się nieefektywne. Kiedy tak się dzieje? Najczęściej sytuacja taka ma miejsce, gdy zdecydujemy się na nie w przypadku nieodpowiedniej witryny lub branży. W celu pełnego wykorzystania potencjału wybranej strategii SEO musimy mieć do czynienia z bardzo rozbudowaną i złożoną witryną, która będzie rozwijana. Witryna taka musi także mieć szansę wyszukiwania za pomocą fraz z tak zwanego długiego ogona. Dlatego też tak często po ten właśnie rodzaj pozycjonowania sięga się zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych.
Potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu z Ćwierkają.pl