Skip to main content

Rozwój Internetu oraz powszechne do niego możliwości dostępu zainicjowały e-handel. Powstało wiele sklepów internetowych, a ich właściciele za pomocą różnorodnych płaszczyzn i sposobności dotarcia do szerokiego grona odbiorów uzyskali zyski. W ostatnich latach handel prowadzony za pośrednictwem Internetu bardzo się rozwinął. Równocześnie wzrosła również konkurencja wśród przedsiębiorców prowadzących sprzedaż online. Dzięki temu rynek wyszedł na przeciw potrzebom zarówno konsumentów jak i właścicieli sklepów internetowych. Powstały nowe kanały sprzedaży aby sprzedawcy zyskali szansę zaprezentowania swoich ofert oraz poszerzenia rynku zbytu. Do takich kanałów sprzedaży zalicza się marketplace.

Marketplace: Czym jest?Marketplace jako pomysł na biznes internetowy:

Marketplace to miejsce w Internecie, w którym dochodzi do transakcji. zatem można rzec, że Marketplace to w pewnym sensie targowisko podobne do takiego jak mamy możliwość spotkać stacjonarnie w wielu polskich miastach. Różnica polega na tym, że miejscem sprzedaży nie jest stacjonarny targ, a Internet. Co więcej transakcje mogą być zawierane z różnych miejsc oraz o dowolnej porze. Internet nie jest ograniczony ani uzależniony jak targi stacjonarne.

To właśnie dzięki temu sprzedawcy zyskują możliwość przedstawienie swojej oferty bądź produktów o każdej porze dnia i nocy. Możliwość prezentacji swojego asortymentu wśród szerokiego grona obiorców zwiększa szanse na uzyskanie klientów, a co za tym idzie zwiększa szanse na uzyskanie zysków. Zyskują na tym również konsumenci i potencjalni klienci. Dzięki marketplace mogą robić zakupy bez wychodzenia z domu i nie są zależni od czasu otwarcia danego sklepu oraz jego lokalizacji. Ponadto klienci w jednym miejscu są w stanie znaleźć praktycznie wszystkie potrzebne im artykuły. W ten sposób wzrasta komfort dokonywania zakupów.

Nic więc dziwnego iż Marketplace stało się niemal doskonałym pomysłem na prowadzenie własnego biznesu internetowego. Główną cechą Marketplace jest prostota. Prowadzenie sprzedaży za pomocą Marketplace wymaga co prawda niewielkich inwestycji ale jest przede wszystkim łatwe. Przedsiębiorca nie musi posiadać wiedzy specjalistycznej na temat tworzenia contentu witryn internetowych oraz algorytmów. Innowacyjność i możliwość przedstawienia oferty przez wielu sprzedawców w jednym miejscu oraz dotarcie do szerokiego grona internautów sprawiła, że Marketplace stał się globalnym trentem panującym w e-Commerce.

E-handel przed powstaniem Marketplace opierał się głównie na sklepach internetowych. Teraz istniej miejsce, w którym nawet nowi sprzedawcy, którzy nie posiadają jeszcze dobrej pozycji na liście w wyszukiwarkach są wstanie sprzedawać swój asortyment szerszemu gronu odbiorców.

Marketplace: Czym jest?Jak przebiega transakcja na Marketplace?

Sposób zawierania transakcji jest bardzo łatwy. Konsument za pośrednictwem Marketplace poszukuje interesującej go oferty. Dzięki temu iż w Marketplace prezentują swoje oferty różni sprzedawcy klient ma możliwość dużego wyboru. W momencie gdy podejmie decyzje i zdecyduje się na zakupu danego towaru od konkretnego sprzedawcy zostaje automatycznie przekierowany do witryny wybranego sprzedawcy. Wtedy konsument widzi ważne informacje dotyczące wybranego produktu np. dostępność, a także sposób i czas dostawy.

Oczywiście te informacje są również widoczne na marketplace. Po przekierowaniu na stronę sprzedawcy klient widzi dane firmy. Kolejnym krokiem w trakcie dokonywania zakupów jest wybór metody płatności oraz sposobu dostawy. Po wybraniu tych elementów klient po dokonaniu płatności może już tylko oczekiwać na dostawę zakupionego towary. Ponadto klient jest informowany na bieżąco na temat statusu realizacji swojego zamówienia oraz przebiegu transportu.

Sklep internetowy, a Marketplace

Dla właścicieli sklepów internetowych marketplace to jak wcześniej zostało wspomniane szansa na pozyskanie klientów. Dużą korzyścią dla przedsiębiorców jest fakt, że nie muszą przejmować się o działania marketingowe. Co więcej każdy sprzedawca korzysta z renomy oraz rozpoznawalności i zaufania wobec marki. Dodatkowo właściciel danej witryny zyskuje większy ruch na swojej stroni, a co za tym idzie staje się bardziej atrakcyjny dla Google. Notowania na liście pozycjonowania stają się lepsze, a oprócz tego atrakcyjna strona dla Google może udostępniać swoją wolną przestrzeń dla reklamodawców. Jak wiadomo przestrzeń reklamowa również generuje zyski. Dana strona internetowa zyskuje jednocześnie rozpoznawalność swojej marki. Marketplace to miejsce dające możliwość rozwoju wielu firmą działającym na rynku internetowym.

Czy użytkownik bądź sprzedawca ponosi koszty za korzystanie z marketplace?

Dla klientów Marketplace jest całkowicie darmowym miejscem. Kupujący nie ponosi żadnych kosztów nie zależnie od okresu korzystania z tego typu platform. Sprawa wygląda inaczej w odniesieniu do sprzedawców. Co prawda niektóre platformy marketplace są zupełnie za darmo również dla sprzedawców. Jednak istnieją także takie, które stosują inne rozwiązania w tej kwestii.

Przykładem takie rozwiązania jest możliwość wystawienia kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu ogłoszeń bez ponoszenia kosztów, aczkolwiek za każde kolejne przed dodaniem należy uiścić określoną opłatę. Co więcej zdarzają się marketplace’y, które oferują przedsiębiorcom możliwość wykupienia sprecyzowanych pakietów, które pozwalają na korzystanie z dodatkowych funkcji, takich jak promowanie swojego asortymentu spośród innych.

Tak naprawdę wszystko uzależnione jest i powiązane z platformą z jakiej korzystamy. Wybór odpowiedniego marketplace powinien wiązać się z dokładnym zapoznaniem się z regulaminem na mim obowiązującym. Jest to istotne dlatego, że za sprzedaż niektórych produktów pobierana jest prowizja od sprzedającego. Zapoznanie z regulaminem uchroni sprzedawcę prze nieoczekiwanymi kosztami.

Marketplace, sprzedawca oraz konsument

Każdy podmiot w strukturze działania platform marketplace jest za coś odpowiedzialny, a mianowicie:

1. Właściciele marketplace:

  • zajmuje się administracją sklepu,
  • kontroluje profile sprzedawców,
  • dodaje oraz zatwierdza nowych dostawców bądź sprzedawców,
  • posiada dostęp do wszystkich raportów sprzedaży, zarobków danego sprzedawcy w skali miesiąca oraz prowizji,
  • ustala wysokość prowizji od sprzedaży.

2. Sprzedawca w marketplace:

  • przede wszystkim zarządza własnym asortymentem,
  • korzysta z platformy marketplace zgodnie z zasadami danego abonamentu bądź prowizji,
  • ma możliwość samodzielnego edytowania reguły dotyczących wysyłki dla poszczególnych produktów,
  • posiada dostęp do raportów dotyczących wyników sprzedaży swoich produktów,
  • może przeglądać zamówienia i je analizować,
  • może korzystać z dodatkowych usług oferowanych przez marketplace np. płatnej promocji swojego asortymentu,
  • zdobywanie rozpoznawalności swojej marki,
  • budowanie zaufania w oczach klientów,
  • wraz z liczbą kupujących rośnie popularność strony danego sprzedawcy i panuje większy ruch na jego stronie.

3. Kupujący na marketplace:

Ogromną korzyścią dla klientów marketplace jest przede wszystkim:

  • oszczędność czasu,
  • możliwość dokonywania zakupów w jednym miejscu,
  • możliwość porównania ofert od wielu sprzedawców,
  • zakupy bez wychodzenia z domu,
  • szeroki asortyment,
  • wysyłkowa dostawa towaru,
  • niezależność dokonywania zakupów od lokalizacji danego sprzedawcy,
  • dostęp do nowości, które często o wiele później trafiają do sprzedaży w sklepach stacjonarnych,
  • wygodne metody płatności.

Niestety zakupy w marketplace dla klientów mają pewne wady, a należą do nich:

  • osobna przesyłka każdego produktu kupionego od innych sprzedających,
  • brak bezpośredniego kontaktu z danym sprzedawcą,
  • czas realizacji zamówienia ( nie jest on jednakowy u wszystkich sprzedających),
  • konieczność odbioru przesyłki w czasie pracy kurierów,
  • brak możliwości dotknięcia i zapoznania się z konkretnym zakupem przed dokonaniem transakcji,
  • niepewność dotycząca rzetelności sprzedawcy,
  • w wielu przypadkach klient nie ma możliwości opłacenia paczki przy odbiorze tylko musi dokonać przelewu, a to jakby nie było wymusza na klientach posiadania konta bankowego.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu