Skip to main content

Co to jest Growth hacking?

Nieodłączną częścią każdego biznesu jest marketing. Odpowiednia promocja danej marki, to podstawa bez której osiągnięcie sukcesu jest niemal niemożliwe. Zwłaszcza kiedy na rynku jest już obecna konkurencja. Kilkanaście lat temu marketing wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. W miejscu tradycyjnych listów z ofertami pojawiły się wiadomości przesyłane pocztą elektroniczną, a komunikacja marki ze społecznością odbywa się niemal całkowicie w Internecie. Czym więc jest Growth hacking i jaką odgrywa rolę w tych zmianach?

Growth hacking

Najpopularniejsze strategie marketingowe

Zanim zagłębimy się w pytaniu czym jest Growth Hacking, warto poznać inne popularne strategie marketingowe. Pozwoli to na lepsze zrozumienie jak działają współczesne metody promocji biznesu. Praktycznie każda innowacyjna strategia marketingowa ma swoje podstawy zaczerpnięte z innej, już istniejącej koncepcji.

Marketing-mix (4P) – jest to najbardziej klasyczne, „książkowe” przedstawienie marketingu. Koncepcja ta ciągle sprawdza się w bardzo wielu branżach. Skupia się ona głównie na czterech elementach, którymi są: produkt, cena, dystrybucja i promocja. Po angielsku są to: product, price, place, promotion – stąd właśnie bierze się skrót 4P. Podążając tą strategią, firma powinna skupiać się w głównej mierze na wspomnianych wcześniej elementach. Dzięki temu w odpowiednim czasie i miejscu, za stosowną cenę, klient będzie mógł kupić produkt, którego właśnie potrzebuje.

Koncepcja 4C – Strategia ta jest nowoczesnym przeobrażeniem koncepcji 4P. Wyniknęło ono przede wszystkim z potrzeby do dostosowania się do obecnych czasów – a więc przejścia od tradycji do świata cyfrowego. Archetyp 4C tak jak jego poprzednik skupia się na czterech głównych elementach, którymi w tym przypadku są: koszt (cost), potrzeby i pragnienia (customer value), wygoda zakupu (convenience) oraz komunikacja (communication). Koncepcja ta zakłada, że ważne jest nie tylko to co oferuje klientom dana marka, ale równie istotne są opinie klientów, ich sugestie, a także odpowiednia do produktu lub usługi cena. Znacznie większe znaczenie ma również dwustronna komunikacja, która pozwala na budowanie z odbiorcami więzi i społeczności.

Strategia ekspansywna – jest to koncepcja, której priorytet postawiony jest na nieustanne zwiększanie przychodów ze sprzedaży. Firma, która zdecyduje się na ten model biznesu skupia się na nieustannym wdrażaniu nowych produktów jak i ulepszaniu ich. Wykorzystywane są do tego przeróżne techniki i narzędzia sprzedażowe. Marce mniej zależy na budowaniu społeczności i więzi z klientami, a znacznie bardziej na jak największych zyskach. Strategia ekspansywna bardzo często jest realizowana przy wykorzystaniu up-sellingu oraz cross-sellingu – są to dwie popularne techniki sprzedażowe.

Growth Hacking – nowoczesna strategia marketingowa, którą po raz pierwszy wprowadzono w życie na początku XXI wieku. Growth Hacking czasami jest główną koncepcją przedsiębiorstwa – wtedy mówimy o nim jako o strategii marketingowej. W innych przypadkach stanowi on jedynie proces służący usprawnieniu działań promocyjnych. Główną zasadą Growth Hackingu jest działanie na wszystkich płaszczyznach ścieżki sprzedażowej. Oznacza to, że skupia się na elementach od budowania świadomości na rynku, poprzez opiekę nad klientami, zyski, aż po pozyskiwanie klientów. Jest to podejście do biznesu wciąż uważane za innowacyjne. Idealnymi przykładami marek, które wykorzystały Growth Hacking do osiągnięcia sukcesu, są Apple oraz Facebook.

Growth hacking

Na czym polega Growth Hacking?

Czym jednak tak naprawdę jest Growth Hacking? Zaczynając od teorii – z języka angielskiego „growth” oznacza wzrost. Z kolei „hacking”, a więc „hakowanie”, to termin, który w szeroko pojętym świecie IT, odnosi się do wykonywanie teoretycznie niemożliwych czynności lub chociaż niesamowicie trudnych. Czym więc jest Growth Hacking w marketingu? Otóż polega to na połączeniu komunikacji społecznej z rozwojem i sprzedażą produktu. Dlatego też Growth Hacker powinien łączyć w sobie cechy przedsiębiorcy czy programisty, z cechami marketera.

Koncepcja Growth Hackingu skupia się na optymalizacji kanałów cyfrowych, w celu maksymalizacji sprzedaży, przy jednoczesnym generowaniu pozytywnych doznań konsumenckich i reagowaniu na ewentualne zmiany zachodzące w grupie docelowej. Zazwyczaj Growth Hacking działa szczególnie dobrze w przypadku biznesów, które nie chcą przeznaczać dużej ilości środków na marketing, a jednocześnie mają one bardzo duże szanse na rozwój. Jest to powód, dla którego tę koncepcję dosyć łatwo można spotkać w startupach.

Co sprawia że Growth Hacking jest rewolucyjny?

Wiemy już, na czym polega Growth Hacking. Rewolucyjność tego konceptu polega w głównej mierze na zmianie postrzegania ścieżki zakupowej klienta. Model, który jest najczęściej wykorzystywany to tak zwany lejek sprzedażowy. Oczywiście ścieżka zakupowa może wyglądać nieco inaczej w zależności od konkretnego przedsiębiorstwa. Dodatkowo, specjaliści od marketingu zazwyczaj stosują różne opisy przy tworzeniu wariantów lejka sprzedażowego. W Growth Hackingu z kolei, najważniejsze jest to, że ten wspomniany wcześniej lejek sprzedażowy, zazwyczaj (nie zawsze) zmienia się w tak zwaną muszkę.

Philip Kotler (zdobywca wielu wyróżnień, autorytet świata marketingu) twierdzi, że muszka to idealna ścieżka sprzedażowa w marketingu cyfrowym. Nazwa tego modelu wzięła się ze względu na jego wygląd. Schemat muszki sprzedażowej przypomina wyglądem muszkę noszoną przez mężczyzn przy garniturze. Growth Hacking jest koncepcją nowoczesną w marketingu cyfrowym, gdyż niweluje on wszystkie niedociągnięcia pojawiające się przy stosowaniu klasycznego lejka sprzedażowego. Krótko podsumowując, koncept Growth Hackingu przekształca tę ścieżkę w muszkę, w której kładzie się bardzo duży nacisk na komunikację społeczną i budowanie więzi z klientami. Philip Kotler opisał kompleksowo charakterystykę nowoczesnej ścieżki zakupowej w książce „Marketing 4.0”.

Growth hacking

Potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych – zapraszamy do Ćwierkają.pl

Kiedy warto zastosować Growth Hacking?

W momencie, którym poznamy odpowiedź na pytanie co to jest Growth Hacking, odpowiedź stanie się jasna. Należy więc przeanalizować, w których sytuacjach ta strategia marketingowa sprawdza się najlepiej. Koncepcja ma przede wszystkim bardzo duże znaczenie dla startupów. To właśnie w nich budżet zazwyczaj jest niewielki, a szansa na ogromny wzrost w krótkim czasie jest stosunkowo duża.

W momencie kiedy brakuje środków na promocję marki, ale nie brakuje pomysłów na działania marketingowe, to Growth Hacking może przynieść ogromne efekty, którymi zazwyczaj będą nowi klienci. Strategia ta jest bardzo często wykorzystywana w e-commerce, zwłaszcza przy wprowadzaniu na rynek nowego, rewolucyjnego produktu. Jest to doskonała strategia na super szybki rozwój dzięki innowacyjności.

Jak skutecznie wykorzystać Growth Hacking?

Wdrażanie Growth Hackingu może się różnić w zależności od przedsiębiorcy. Strategia ta, opiera się przede wszystkim na optymalizacji każdego z kanałów komunikacji cyfrowej. W związku z tym, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi. Często wykorzystywanym oprogramowaniem jest na przykład Brand24. Pozwala ono reagować na wszelkie wzmianki w internecie na temat firmy lub produktu. Budowanie świadomości i reagowanie na zachowania internautów sprawi, że marka będzie postrzegana jako bardziej „ludzka”

Dodatkowym narzędziem jakie można wykorzystać przy Growth Hackingu, są działania SEO. Na pewno nie zaszkodzi zadbać o pozycjonowanie strony lub sklepu – wpływa to pozytywnie na widoczność oraz rozpoznawalność. Warto pamiętać, że Google wspiera merytoryczny content, więc warto zadbać o wartościowe teksty.

Jakich efektów można się spodziewać?

Czego tak naprawdę można oczekiwać po implementacji koncepcji Growth Hackingu? Przy stabilnym i ciągłym rozwoju, mamy znaczne szanse na wyprzedzenie konkurencji. Z kolei jeżeli marketing będzie realizowany kompleksowo, to można liczyć na większą rozpoznawalność i wzrost sprzedaży w krótkim czasie. Oczywiście koncepcja Growth Hackingu może być stosowana w wielu przedsiębiorstwach, a nie jedynie w e-commerce.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu