Skip to main content

Prowadzenie biznesu w erze Internetu wydaje się być dużo prostsze niż kiedyś, ponieważ możemy o wiele łatwiej nawiązać kontakt z klientem i przedstawić mu produkty, które mamy do zaoferowania. Bardzo pomocne w tego typu działaniach okazują się różnego rodzaju social mediaW dzisiejszych czasach wydaje się oczywiste, że takie platformy jak Facebook, to już nie tylko platformy społecznościowe, ale także skuteczne narzędzie służące do promowania różnych działań biznesowych. Nie da się jednak korzystać z niego efektywnie, bez wykorzystywania narzędzi służących do analizy. Dlatego też, w odpowiedzi na takie zapotrzebowanie, pojawiło się nowe rozwiązanie – noszące nazwę Facebook Attribution. Czym dokładnie ono jest? W jaki sposób można z niego korzystać i kiedy okazuje się być naprawdę przydatne? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz po przeczytaniu poniższego artykuły. Zapraszamy do lektury.

Facebook Atribution

Facebook Attribution – wyjaśnienie pojęcia

Żeby zrozumieć działanie Facebook Attribution, należy zacząć od wyjaśnienia tego pojęcia. Na czym dokładnie ono polega? Otóż Facebook Attribution oferuje przede wszystkim możliwość pomiaru oraz analizy skuteczności reklam. Ponadto rozwiązanie to jest dostępne nie tylko na Facebooku, ale także u różnych wydawców i na dowolnych urządzeniach. Narzędzie jest w pełni darmowe, a jego funkcje pozwalają marketingowcom na śledzenie ścieżki użytkownika w realizacji konwersji. Pomaga to w odpowiednim ich modelowaniu.

Za pewne stwierdzisz, że na rynku istnieją już podobne narzędzia, co jest więc wyjątkowego w Facebook Attribution? Otóż, to co wyróżnia to rozwiązanie, to fakt, że mierzenie i analizowanie danych bazuje na rzeczywistych zachowaniach użytkowników. Jest to bardzo istotne, gdyż w niektórych systemach pod uwagę bierze się pliki cookie, które mogą czasem obrazować niepełny lub też zaburzony obraz wpływu konkretnych działań marketingowych na wynik biznesowy. Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania podejmowane decyzje marketingowe mogą okazać się bardziej trafione i o wiele efektywniejsze. Aby móc rozpocząć korzystanie z Facebook Atribution, musisz dowiedzieć się także czegoś na temat jego wdrażania. Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.

Facebook Atribution

Konfiguracja Facebook Attribution

Korzystanie z jakiegokolwiek narzędzia, w tym także z Facebook Attribution, należy rozpocząć od przeprowadzenia prawidłowej konfiguracji. Być może proces konfigurowania kojarzy Ci się z czymś niezwykle skomplikowanym, jednak w tym przypadku jest on bardzo prosty i nie zabiera wiele czasu. W pierwszej kolejności należy przejść do Menedżera firmy, a następnie z menu wybrać zakładkę „Attribution”, która znajduje się w sekcji „Badania i raporty”. Jeżeli korzystamy z Facebook Attribution po raz pierwszy, to po wykonaniu tych czynności, na ekranie pojawi się szczegółowa instrukcja konfiguracji, składająca się z pięciu kroków. Etapami tymi są:

  • Wybór konta reklamowego.
  • Wybór źródła danych – mamy tu do wyboru np. piksel, aplikacja lub zestaw zdarzeń offline.
  • Wybór użytkowników, którzy będą mieli wgląd w raporty.
  • Nazwanie dziedziny działalności.
  • Wybór waluty i strefy czasowej.

Po wykonaniu wskazanych czynności konfiguracja zostanie zakończona. Warto jednak wiedzieć o tym, że cały proces zbierania danych potrwa kilka godzin. W związku z tym wyniki działania nie będą widoczne od razu po założeniu konta i dokonaniu konfiguracji.

Facebook Atribution

Jak można wykorzystać Facebook Attribution?

Teraz, kiedy wiesz już czym jest Facebook Attribution i jak wygląda proces jego konfigurowania, to warto zastanowić się na tym w jaki sposób właściwie można wykorzystać te narzędzie. Czy to, co Facebook Attribution oferuje marketingowcom może przynosić efekty? Okazuje się, że tak – jednak należy pamiętać o tym, aby odpowiednio określić cel korzystania z tego rozwiązania. Jeżeli weźmiesz pod uwagę wszystkie możliwości, które mogą zaistnieć, dokonasz skrupulatnej analizy, a następnie wykorzystasz dane we właściwy sposób, to bez wątpienia Facebook Attribution okaże się bardzo przydatnym narzędziem.

Co możemy dzięki niemu zyskać? Przede wszystkim przy jego wykorzystaniu mamy szansę na precyzyjny pomiar skuteczności wszystkich prowadzonych przez firmę kampanii reklamowych, eksperymentowanie z różnymi formami promocji, a także jeszcze dokładniejsze określenie grupy docelowych odbiorców oraz poznanie ich przyzwyczajeń, nawyków i predyspozycji. Narzędzie to pozwala także wyeliminować niepotrzebne koszty oraz zwiększyć efektywność i usprawnić cały proces zakupowy dla użytkownika. Bez wątpienia wszystkie te zalety są bardzo ważne i cenne dla każdej firmy.

Facebook Attribution – główne sekcje

Narzędzie Facebook Attribution składa się z czterech podstawowych sekcji, które opisane zostały poniżej.

  • Wyniki. Jest to panel główny, w którym znajdziemy na przykład dane o łącznej liczbie konwersji ze wszystkich źródeł i procentowe dane o udziale kanałów opłaconych, organicznych i bezpośrednich. Wszystkie zebrane dane przedstawiane są na podstawie: wybranego modelu atrybucji, czyli sposobu określania tego, do którego punktu kontaktu na ścieżce konwersji będzie przypisana konwersja; wybranego przedziału atrybucji, czyli okresu poprzedzającego konwersję; oraz reguły przypisywania wartości.
  • Ustawienia. Panel ten podzielony został na cztery zakładki: diagnostyka, źródła danych, domeny odsłaniające oraz platformy reklamowe. W każdej z nich znajdziemy inne zastosowanie. Pierwsza służy di wykrywania ewentualnych błędów, w drugiej uwzględnione zostały raporty, w trzeciej znajdziemy domeny kierujące do witryny – z możliwością wykluczenia wybranych, natomiast w ostatniej możemy powiązać platformy reklamowe z Facebook Atribution. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania pojawia się doceniana możliwość przeprowadzenia analizy w oparciu o platformy zewnętrzne.
  • Ścieżki konwersji. Dzieli się je na dwa typy: ścieżki najistotniejsze oraz ścieżki konwersji na wielu urządzeniach. Ścieżki najistotniejsze przedstawiają procentowy udział wydawców w konwersji, natomiast ścieżki konwersji na wielu urządzeniach dają możliwość zweryfikowania tego na jakim urządzeniu użytkownik rozpoczął swoją ścieżkę konwersji, a na którym ją zakończył.
  • Raporty niestandardowe. W tym panelu możliwe jest przeanalizowanie bardziej szczegółowych danych – co można zrobić zarówno w formie tabeli, jak i wykresu. Analizy takie przeprowadza się według indywidualnych modyfikacji. Do wyboru dostępne są następujące zestawy wskaźników: skuteczność, wydajność konwersji, efektywność pod względem kosztów i zwrot z wydatków na reklamę.

Podsumowanie

Podsumowując cały powyższy artykuł i zbierając informację dotyczące atrybucji na Facebooku można jednoznacznie stwierdzić, że jest to bardzo przydatne narzędzie. Tradycyjne narzędzia marketingowe stosowane do atrybucji mogą prezentować niepełny obraz rzeczywistego wpływu poszczególnych działań reklamowych na wyniki biznesowe, ponieważ ich działanie polega wyłącznie na plikach cookie i atrybucji ostatnich kliknięć. Facebook Attribution ma do zaoferowania dużo pełniejszy obraz drogi, jaką musi przebyć klient – co przekłada się na podejmowanie dużo trafniejszych decyzji biznesowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, które elementy mają faktyczny wpływ na generowanie wyników biznesowych, to przypisz wartość do marketingowych punktów styku na każdym etapie drogi do zakupu.

Jeśli chodzi o wyświetlanie wyników, to możesz robić to przy użyciu: piksela Facebooka, zdarzeń w aplikacji i z konwersji offline. Narzędzie to daje także możliwość pomiaru konwersji opartej na wyświetleniach i zweryfikowania skuteczności reklam korzystających z grup niestandardowych odbiorców. Facebook Atribution pozwala na zmierzenie tego, jaki jest szacowany wpływ wszystkich działań marketingowych na Facebooku i Instagramie oraz w Audience Network i Messengerze – w tym celu używa się modelu atrybucji zbudowanego na podstawie zebranych danych. Facebook Attribution jest więc bardzo przydatnym narzędziem, które nie tylko ułatwia działania marketingowe, ale także pomaga w prawidłowym wykorzystywaniu social mediów.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu