Skip to main content

Dlaczego marketing szeptany jest tak ważny?

Czy przypominasz sobie ten ostatni moment, kiedy przeżyłeś coś niespotykanego? W takich chwilach bardzo często odczuwamy potrzebę podzielenia się naszymi wrażeniami z rodziną lub przyjaciółmi. Niezależnie od tego, czego dotyczyło wydarzenie. Mogła to być nowo otwarta restauracja z włoskim jedzeniem nieopodal domu lub premiera ciekawego filmu. Podekscytowanie i komunikacja między ludźmi jest tym, co napędza marketing szeptany.

Obecnie więcej, niż połowa osób zajmujących się promocją treści w internecie uważa, że marketing szeptany to jedna z najlepszych form reklamowych. Marketing szeptany jest nie tylko łatwy w kreowaniu, ale także trafia do największej liczby odbiorców z całego świata z uwagi na łatwą do przyswojenia treść. Marketing szeptany jest czymś, o czym słyszał niemal każdy copywriter. Mimo wszystko pomimo tego, że jest to tak popularne zjawisko, marketing szeptany może być nieustannie ulepszany w celu świadczenia usług na coraz wyższym poziomie. Jeśli chodzi o zdobywanie potencjalnych klientów za pośrednictwem techniki, którą jest marketing szeptany, trudno o to, aby całkowicie wyczerpać możliwości i jego potencjał.

Czym tak właściwie jest marketing szeptany?

Buzz marketing to tak naprawdę zabieg reklamowy podejmowany w celu zmotywowania innych ludzi do wypowiadania się na temat jakiegoś produktu lub usługi. W ten sposób firmy wykorzystują motywację innych do spontanicznego mówienia o swoich produktach. Dzięki temu zabiegowi niewielkim nakładem kosztów można rozpromować dowolne obiekty poddawane sprzedaży. Możemy w ten sposób mówić jednak nie tylko o usługach i konkretnym produkcie, ale także samej marce. Marketing szeptany występuje także wtedy, gdy inni na podstawie swoich doświadczeń odnoszą się do działania osób, które dzielą się swoim doświadczeniami, polecając innych w twoim imieniu.

Oznacza to, że wszelkie posty i opisy dotyczące marki lub dobrych stron jej produktu także działają jako marketing szeptany. Co to oznacza dla twojej firmy i w jaki sposób możesz wykorzystać buzz marketing? Klienci z reguły zajmują się marketingiem. Promują się zarówno za pośrednictwem sieci, jak i na forach internetowych. Bardzo popularnym sposobem na zdobywanie rozgłosu są także media społecznościowe. Oznacza to, że wykorzystanie poczty pantoflowej w celu wypromowania twojej firmy jest nie tylko opłacalnym sposobem reklamowym, ale także bardzo cennym. Poczta pantoflowa jest wywoływana zazwyczaj przez zdarzenia, którego doświadcza sam klient.

Może on przekazać innym swoje doświadczenia dotyczące świetnej obsługi klienta lub dobrych stron samego produktu. Jak zatem widzimy marketing szeptany, dotyczy przede wszystkim wyzwalaczy emocjonalnych, które firmy wywołują na swoich klientach. Marketing szeptany zazwyczaj opiera się na ciekawych do poruszenia punktach w rozmowie na temat marki lub usług.

Dlaczego marketing szeptany jest istotnym czynnikiem w reklamach?

Czy buzz marketing to ważny zabieg?

Kiedyś buzz marketing stanowił realny zabieg marketingowy tylko w przypadku, gdy mogliśmy w określonym miejscu i czasie napotkać ludzi, którzy przedstawili nam ofertę reklamową. W dzisiejszych czasach marketing szeptany uległ wielu znaczącym zmianom. Dzięki temu, jak bardzo rozwinął się internet mamy social media i dostęp do wielu różnorodnych portali społecznościowych. Ludzie bardzo chętnie wymieniają się swoimi opiniami i udostępniają usługi godne uwagi. W rzeczywistości social media sprawiły, że celebryci, aktorzy i inni influencerzy mogą dotrzeć do milionów potencjalnych klientów za pośrednictwem dosłownie kilku kliknięć.

Oznacza to, że marketing szeptany czasami nie będzie wymagał więcej niż kilkunastu sekund pracy w postaci tekstu umieszczonego w odpowiednim miejscu. Marketing szeptany jest tak pożądaną praktyką głównie z uwagi na to, że zapewnia on wzrost zainteresowania produktem. Nawet jeżeli nie zdobędziemy bezpośredniego zainteresowania, nadal kilka osób zwróci uwagę na to, że ich ulubiony piłkarz lub aktor spożywają produkt, które znajduje się w pobliskim sklepie. Podobna sytuacja może mieć miejsce nawet w życiu codziennym. Wystarczy, że nasz znajomy opowie nam o tym, jak świetną obsługę w banku zastał. Być może sami postanowimy skorzystać z tego samego banku, jeśli będziemy musieli założyć nowe konto bankowe.

Zdobywanie doświadczeń o usługach, produktach, firmach, przesyłanie informacji o tych doświadczeniach do innych ludzi, to niezwykle prosty i skuteczny sposób działania. Taki właśnie jest marketing szeptany. Pomimo tego, że nie wymaga zaawansowanych technik i praktyk sprzedażowych, działa wyśmienicie. Mimo wszystko najważniejszą informacją marketingową jest prawdopodobnie to, że rzeki marketingowi szeptanemu, firmy mogą liczyć na gwałtowny wzrost zainteresowania ich usługami. Według wielu raportów ludzie ufają reklamom, które są im przedstawiane przez osoby, które znają lub przez osoby, którym ufają. Właśnie dlatego marketing szeptany to nieograniczone pole do zwiększenia sprzedaży.

Dlaczego marketing szeptany jest istotnym czynnikiem w reklamach?

Potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu z Ćwierkają.pl

Prowadzony buzz marketing na forach internetowych

Mouth marketing, czyli znany nam marketing szeptany to sposób na budowanie ruchu na stronach internetowych, ale także wokół pewnych wybranych produktów. Co więcej, dziś dzięki temu jak wiele uwagi przykuwają social media, marketing szeptany jest wykorzystywany do tego, aby generować pozytywne recenzje wśród klientów. Tak naprawdę według statystyk więcej niż 90% klientów czyta recenzje, zanim zdecyduje się skorzystać z danego produktu lub wybierze konkretną markę, z którą podejmie współpracę.

Według danych statystycznych zgromadzonych w internecie dodatkowo wiemy o tym, że niemal 75% osób nawet nie odwiedzi firmy, jeśli po zapoznaniu się z komentarzami uzna, że w większości są one negatywne. Pozytywne komentarze zgromadzone wokół produktów są czymś, co sprawia, że odwiedzamy firmę x, zamiast firmy y. Warto również mieć na uwadze to, że dzisiejsza konkurencja jest niezwykle liczna. Internauci z kolei stali się mistrzami w ocenianiu możliwości usług oraz produktów, które nabywają. Jeżeli nie poprzemy działań swojej firmy marketingiem szeptanym, który pozytywnie wpłynie na reakcję odbiorcy, możemy być na straconej pozycji, nawet jeśli dostarczamy wysokiej jakości usług.

Dobre recenzje mają jeszcze inne zastosowanie. Nie są jedynie zgrabnym elementem marketingu szeptanego. Sprawiają, że budujemy społeczny dowód wokół swojej marki. Są one potwierdzeniem tego, że inni skorzystali z danej usługi i byli z niej zadowoleni. W ten sposób kolejni klienci wiedza, że pieniądze zainwestowane w twoją firmę nie będą straconą inwestycją. Dodatkowo marketing szeptany buduje ruch, dzięki temu, że nawołuje do podjęcia dyskusji na temat danej usługi lub produktu. Recenzje klientów umożliwiają przeniesienie dyskusji na różne kanały i platformy internetowe w postaci blogów i mediów społecznościowych. Opinie te są wyszukiwane i udostępniane gronom znajomych, co dodatkowo wpływa na zwiększenie zainteresowania produktem. W przypadku zdobycia pozytywnych referencji zawsze pragniemy, aby docierały one do jak najszerszego grona odbiorców. Jest to główne zadanie marketingu szeptanego.

Zalety marketingu szeptanego

Zatem jak wygląda tak naprawdę budowanie marketingu szeptanego i mouth marketing association. Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy spojrzeć głównie na zalety skutecznego marketingu szeptanego. Niektórzy mówią, że marketing szeptany opiera się na jednej głównej i najważniejszej zasadzie. Przestań zbierać i zacznij się łączyć! Oznacza to pokrótce tyle, że powinniśmy równolegle wraz ze zbieranymi doświadczeniami wymieniać je wraz z innymi na polu mediów społecznościowych i blogów internetowych. Nie dadzą nam one zbyt wiele, jeśli zachowamy je dla siebie. Jest to kluczowa wytyczna dla marketingu szeptanego w dzisiejszych czasach.

Temat danej marki powinien pojawiać się w jak największej liczbie miejsc, aby marketing szeptany okazał się skuteczny. Nie musi on być precyzyjny w swoich danych, wystarczy, że wystąpi we wszystkich social mediach. Powinniśmy zachować jedynie przystępną formę, która nie będzie raziła czytających. Oczywiście możemy zwrócić uwagę na to, że niektórzy będą mieli setki tysięcy obserwujących na najpopularniejszych portalach. Nie oznacza to jednak, że są oni jedynym i najlepszym medium do udostępniania treści w formie marketingu szeptanego. Marketing szeptany wymaga tego, aby osoba reklamująca była zaangażowana w dany produkt.

Czasami zdarzy się tak, że nasza znajoma, która ostatnio udała się na regenerujący zabieg spa, przekona nas o jego pozytywnych właściwościach o wiele lepiej od niewiarygodnej celebrytki. Word of mouth dostarcza przede wszystkim cennych informacji w zwięzłej formie. Oznacza to czasami zaangażowanie w postaci odpowiadania na wiele komentarzy i udzielania informacji w formie odpowiedzi na pytania dotyczące produktu lub firmy. Jeśli nasz marketing szeptany pojawi się w miejscu, w którym osoba zajmująca się publikacjami jest połączona ze swoimi odbiorcami, znacznie zwiększamy szansę na sukces sprzedażowy. Pamiętajmy jednak o tym, że prawdziwi fani znajdują się na wielu różnych kanałach komunikacji. Rodzaj marketingu musi być zatem dopasowany w zależności od tego, jakie fora dyskusyjne odwiedzamy.

Dlaczego marketing szeptany jest istotnym czynnikiem w reklamach?

Marketing szeptany i marketing referencyjny

Marketing szeptany może nam w wielu przypadkach znacznie przypominać marketing referencyjny, który polega po prostu na polecaniu danego produktu przez inne marki lub jakąś grupę osób. Nie dajmy się jednak zwieść. Zgodnie z tym jaki temat marek rozpowszechniamy, szybko zauważymy, że w większości przypadków word of mouth marketing zdobywa znaczną przewagę z uwagi na to, że nie tylko polecą wachlarz produktów lub usług, ale także buduje zaufanie związane z ich jakością i użytecznością.

Marketing szeptany obiera za zadanie dotarcie do jak największej liczby osób wraz z przekonaniem ich co do tego, że produkty i usługi danej marki są na naprawdę wysokim poziomie. Jest to połączenie dwóch niezwykle skutecznych technik. Z jednej strony mamy do czynienia z treścią polecającą, z drugiej strony budujemy zainteresowanie konsumentów, jeszcze zanim zdołają zapoznać się z produktami. Marketing referencyjny, jeśli chodzi o budowanie tekstu, wygląda niezwykle podobnie, jednak skupia się na czymś zupełnie innym. Marketing związany głównie z polecaniem produktu to klasyczne działanie na podstawie poczt pantoflowej. Ma on za zadanie skierować osoby w naszym otoczeniu na skorzystanie z produktów i usług, które już przetestowaliśmy.

Wracając do marketingu szeptanego, nie zapominajmy o tym, że jest to jedyny sposób na stworzenie powtarzalnego strumienia poleceń, który może zostać następnie udostępniony na wielu płaszczyznach w internecie. Mamy do dyspozycji wiele kanałów informacyjnych, z których powinniśmy korzystać. Niezależnie od wybranego kanału, musimy zawsze dopasować do niego właściwą strategię. Najlepszymi sposobami są te, które zapadają w pamięć dużej grupie osób na raz. Świetnym przykładem takiej kampanii reklamowej jest reklama KFC w Japonii z lat 70, gdzie słowo Kentucky zostało przetłumaczone na Boże Narodzenie.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu