Skip to main content

Internet i liczne zawarte w nim strony internetowe w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. W związku z tym powstało i nieustannie powstaje ich coraz więcej. Internauci mają większą możliwość wyboru, ale niestety tracą na tym właściciele witryn. W celu przyciągnięcia uwagi odbiorów bądź potencjalnych klientów przedsiębiorcy zajmujące się e-commerce szukają metod aby ich strony były wyjątkowe i panował tak zwanych ruch na danej stronie. Marketing rozwija się w podobnym tempie co Internet, a co za tym idzie wraz z potrzebą wyróżnienia się na tle konkurencji powstała gałąź marketingu zajmująca się SEO.

Procesy SEO mają za zadanie osiągnięcie jak najwyższej pozycji przez daną witrynę internetową w bezpłatnych wynikach wyszukiwania dla słów kluczowych oraz wybranych fraz. Im lepszy wynik tym większa popularność strony. Natomiast wraz ze wzrostem popularność wzrasta ilość wejść na daną stronę. Narzędzie to również służy do zbudowania wiedzy na temat danej marki w oczach potencjalnych klientów oraz generowanie zysków ze sprzedaży różnego rodzaju produktów bądź też usług. Rozwijając Skrót SEO: Search Engine Optimization, czyli w dosłownym tłumaczeniu optymalizacja wyszukiwarki.

Czym jest SEO

SEO na świecie, a SEO w Polsce

Na światowych rynkach SEO jest pojęciem odnoszącym się głównie do optymalizacji konkretnej strony internetowej. Polega to na dopasowaniu jej treści do wymogów wyszukiwarek oraz pozycjonowania. Natomiast w Polsce zagadnienie to obejmuje pozycjonowanie, które wiąże się z nanoszeniem poprawek na danej stronie WWW i połączeniem tego procesu z pozyskiwaniem linków dla tejże strony, czyli linkbuildingiem.

Patrząc na SEO całościowo głównym celem tego procesu jest działanie w strefie strategii marketingowych. Opiera się to na pewnego rodzaju przewidywaniach reakcji danych wyszukiwarek internetowych na wyszukiwania internautów. Odszukanie ciekawych słów oraz fraz kluczowych pozwala na zbudowanie chętnie odwiedzanej witryny. Dana strona internetowa po dokładnej analizie i dopasowaniu do częstych wyszukiwań użytkowników wie jak przygotować chwytliwe treści zawierające odpowiednią ilość fraz kluczowych oraz jak dopasować kod witryny w celu lepszego pozycjonowania. Dzięki temu strona jest bardziej atrakcyjna i osiąga lepsze pozycje podczas wyszukiwania.

Lista pojęć związanych z SEO, marketingiem internetowym, pozycjonowaniem oraz wyszukiwaniem, na których temat warto co nieco wiedzieć:

 • CPC, czyli Cost per Click: W dosłownym tłumaczeniu pojęcie to oznacza koszt za kliknięcie. Jest to koszt jaki płaci dany reklamodawca za pojedyncze kliknięcie w swoją reklamę.
 • Keyword match type: Oznacza dopasowanie słów kluczowych do strony i wyszukiwań.
 • SEM, czyli Search Engine Marketing: Jest to marketing stosowany w wyszukiwarkach internetowych.
 • Landing Page, czyli strona docelowa: Jest to strona, na którą kieruje dany link np. w reklamie.
 • Content, czyli zawartość, treści danej strony internetowej. Content przeważnie przybiera formę tekstu bądź multimediów.
 • Above the fold: Jest to ekran startowy, czyli inaczej jest to ta część witryny internetowej widoczna zaraz po załadowaniu strony w przeglądarce.
 • Invisible web: Jest to niewidzialna sieć.
 • Hacker: Jest to osoba, która wyszukuje informacje na temat użytkowników sieci i ewentualnie wykorzystująca dziury bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym w nieprawych zamiarach.
 • Pliki cookies: Są to małe części tekstów, które serwis internetowy przesyła do przeglądarki oraz które dana przeglądarka wysyła z powrotem podczas następnych wejściach na daną stronę.

Czym jest Black Hat SEO?

Black Hat SEO choć są bardzo częstym zjawiskiem, z którym mamy do czynienia w Internecie nie cieczy się publicznym poparciem. Co więcej działania Black Hat SEO są wysoce nieetyczne oraz mogą wpłynąć na funkcjonowanie strony, która z nich korzysta. Black Hat SEO wykorzystuje metody pozycjonowania websites w wynikach wyszukiwania. Metody Black Hat mają na celu osiągnięcie wysokich pozycji uzyskanych przez daną stronę w krótkim odstępie czasowym. Polega to na tym że strona web jest stworzona pod kątem pozycjonowania. Nie ma w takim postępowaniu nic co mam cokolwiek wspólnego z myślą o użytkownikach, a jedynie ma za zadanie generowanie kliknięć w daną stronę.

Black Hat SEODo częstych metod stosowanych w Black Hat SEO zaliczają się między innymi:

 • Kopiowanie bądź duplikowanie linków.
 • Cloaking, czyli udostępnianie sztucznym robotom wyszukiwarek o innej treści niż jest zawartość treści skierowanej do internautów.
 • Wykorzystywanie różnego rodzaju systemów do wymiany oraz podmiany linków.
 • Keyword stuffing, czyli przeładowanie słów kluczowych w danym tekście lub stronie.
 • Clickbaity- występujące w uciążliwej dla użytkownika formie, czyli te które chwytliwym hasłem przyciągają użytkowników, którzy jednym kliknięciem są w stanie przenieść się na stronę do konkretnej treści. Jednak przeważnie chwytliwy nagłówek nie ma nic wspólnego z treścią. Służy jedynie jako wabik generujący ruch na stronie.

Wyszukiwarki posiadają swoje wytyczne i zasady odnoszące się do keyword match type oraz pozycjonowania. Łamanie ich oraz postępowanie metodami Black Hat SEO może skutkować z różnymi konsekwencjami oraz sankcjami, które są przeważnie nieodwracalne. Black Hat SEO to pojęcie określające zbiór praktyk pozycjonerskich, które są przede wszystkim niezgodne z wytycznymi Google.

Sama nazwa Black Hat nawiązuje do tematów rodem z westernów, a konkretniej do negatywnych postaci, które przeważnie byli posiadaczami czarnych kapeluszu.

W roku 2021 odbędzie się Review Board dotyczące black hatów w seo.

Kary jakie mogą spotkać osoby praktykujące na swojej stronie Black Hat SEO:

 • zmniejszenie zaufania danej przeglądarki wobec wykorzystującej Black hat SEO,
 • nieodwołane wykluczenie danej witryny z wyników wyszukiwarki,
 • nałożenie na daną stronę filtra,
 • spadek zainteresowania stroną przez internautów,
 • obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania danej przeglądarki.

Kary stosowane przez Google można podzielić na dwa rodzaje: ręczny i algorytmiczny. Z karami ręcznymi można szczegółowo zapoznać się na stronie Google. Ale ogólnie rzecz ujmując są to kary za coś czego profesjonalny webmaster swojej witrynie nigdy nie umieści. Jeśli chodzi o kary ręczne istnieje możliwość podjęcia procedury naprawczej o uzyskanie umorzenia kar. O wiele gorsza jest kara algorytmiczna. Wówczas nie wiadomo co jest przyczyną nałożenia kary gdyż algorytmy składowe Google są utajnione. W tym przypadku nie można wpłynąć na zniesienie kary. Trzeba zwyczajnie czekać. Jest to jednak niekiedy bardzo długi proces i może zająć nawet 2 lata. Historia kar nałożonych przez google na dane witryny jest bogata, a rekordziści zostali ukarani nawet na okres 4 lat. Jak wiać Black Hat nie zawsze kończy happy end.

Przydatne narzędzia w analityce internetowej

Czym jest White Hat SEO?

White hat SEO jest całkowitym przeciwieństwem Black Hat SEO. Są to działania marketingowe prowadzone zgodnie w wytycznymi wyszukiwarek. Głównym celem White hatu jest optymalizacja danej strony pod kątem jej wartości i ciekawej zawartości dla internauty. Oczywiście działania podejmowane przez white hat również dążą do zwiększenia widoczności danej witryny w wynikach wyszukiwania. Jednak metody podejmowane w White hat skupiają się przede wszystkim na rozbudowie contentu danego serwisu oraz inbound marketingu. Wszystko opiera się na dążeniu do doskonałości danej witryny. White hat w sposób dążenia do wyższej pozycji na liście wyszukiwań ulepsza zawartość strony tak aby ta była najlepszą odpowiedzią na dane słowa kluczowe bądź konkretne frazy. White hat wychodzi ciekawą treścią nie wprowadzającą w błąd naprzeciw potrzebom użytkowników.

Aby White hat SEO przyniósł oczkowane rezultaty potrzebny jest czas. Proces zdobycia wysokiej pozycji w wyszukiwanych niewątpliwie jest długotrwały. W parze z tym idzie również wzrost popularności danej strony wśród użytkowników ale również przez Google. Wyszukiwarki Google doceniają strony, które przygotowują contenty odpowiadające potrzebom użytkowników Internetu.

Cechy White Hat:

 • zamieszczane na stronie treści są unikalne oraz wysokiej jakości,
 • zawarte informacje są czytelne i proste do zrozumienia dla każdego czytelnika,
 • dopracowana optymalizacja tagów między innymi tytułów oraz opisów stron,
 • strona jest zadbana pod kątem wizualnym i estetyczna,
 • odpowiednio dopasowane nagłówki do treści,
 • strona posiada optymalizację kodów, dzięki czemu działa szybko i się nie zawiesza,
 • stosowane są przeanalizowane linkowania wewnętrzne,
 • czytelne i proste menu strony,
 • dopasowanie strony do funkcjonowania na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych,
 • treść witryny jest aktualizowana i ulepszana.

Osoby stosujące techniki White Hat przeważnie nie spotykają się z nałożeniem na nich kary przez Google.

Jak wspierać działania White Hat SEO?

W celu wsparcia metody stosowanych przez White SEO jest budowanie wizerunku danej firmy również poza siecią i działaniami na stronie internetowej Wizerunek firmy wywiera duży wpływ na to jak dana strona jest odbierana przez użytkowników. Oznacza to, że równie ważnym aspektem prowadząc działania White Hat SEO jest dodatkowe wsparcie i budowanie zaufania wśród odbiorców. Do tego typu wsparcia dobrym narzędziem są media społecznościowe.

Co więcej social media mają ogromną zaletę, a mianowicie nieograniczony zasięg. Wszystko w White hat jest przyjazne wyszukiwarkom, a także użytkownikom. W tym typie strategii SEO nie występuje coś takiego jak pojęcie manipulacji zarówno użytkownikami, nagłówkami ani zwartością witryny. Wewnątrz witryny powinno być również dopasowane do kraju, w którym funkcjonuje. Nie należy na siłę upychać angielski zwrotów czy też pojedynczych słów takich jak: in the from, and, under, computer, information, you, often, site, free. O wiele lepiej sprawdza się polskie zwroty: informacje, za darmo, strona, ty, od, pod itp.

Czym jest złoty środek w SEO?

Pozycjonowanie bywa bardzo trudnym i długim procesem. Jest powiązane z tym, że wielu właścicieli stron nie stosuje tylko białego lub tylko czarnego marketingu SEO. Za połączenie, w którym spotykają się obydwie metody budowania pozycji w wyszukiwarkach jest Grey Hat. Jest to swego rodzaju połączenie optymalizacji oraz budowania contentu, które w swoich działaniach dopuszcza pozyskiwanie odnośników, które przyśpieszają cały proces pozycjonowania. Na Grey Hat SEO składają się działania zalecane przez wyszukiwarkę oraz działanie z dodatkowymi wspomaganiami. Ta metoda umożliwia osiągnąć efekt z pozycjonowania w szybkim tempie.

Techniki stosowane w Grey Hat SEO

 • Kupno tak zwanych artykułów sponsorowanych: takie artykuły stanowią wartość dla użytkownika oraz są publikowane na innych witrynach, niekiedy posiadają odnośnik do naszej witryny.
 • wzmożona aktywność na mediach społecznościowych: nie ograniczanie się do jednego źródła tylko korzystanie w wielu różnych mediów społecznościowych.
 • Korzystanie z rad bądź usług doświadczonych specjalistów zajmujących się na co dzień budową zaufania i wizerunku firm.
 • W zagranicznej prasie jest wiele na temat metod często sosowanych w strategiach SEO. Zatem wart zajrzeć do czasopism takich jak: Accounting and Business Research, Strategic Management Journal oraz The Quarterly Review of Economics and Finance.
Oceń post

Leave a Reply

Close Menu