Co to jest cms ?
To jest strona internetowa z panelem administracyjnym, który pozwala na zmianę treści za darmo bez znajomości programowania. Jeśli używasz wystarczająco nowoczesnego systemu CMS (takiego jak WordPress), instalowanie wtyczek zwykle ogranicza się do wpisania jego nazwy i kliknięcia przycisku. Skrót CMS pochodzi od angielskiej nazwy Content Management System, co w tłumaczeniu oznacza System Zarządzania Treścią. Jest to oprogramowanie, do którego tak naprawdę każdy może otrzymać dostęp. Służy do samodzielnego publikowania, zmieniania lub organizowania treści na stronach internetowych. Należy podkreślić. że spotyka się różne rodzaje CMS, jednak ich wzór funkcjonalny jest bardzo podobny. Powinieneś otworzyć dedykowaną stronę w przeglądarce, użyć własnego hasła oraz zalogować się do tak zwanego obszaru administracyjnego, a w kolejnym kroku edytować, usuwać oraz zmieniać stronę w sposób sposób częściowy bądź całkowity według własnego uznania.
Klasyfikacja a bezpieczeństwo CMS
Który cms przypadnie do gustu większej liczbie odbiorców?
Najpopularniejszym (i naszym zdaniem niezrównanym) systemem zarządzania treścią jest obecnie WordPress, który jest dostępny w języku polskim. Ma otwarty kod, jest bezpłatny (również do aplikacji komercyjnych), oferuje ponad 1500 darmowych szablonów, jak i również 35 000 wtyczek (zwykle ich opisy i ustawienia są w języku angielskim).
Ten CMS oferuje wszystkie zalety wymienione w artykule, jest intuicyjny w obsłudze i ma zintegrowany system komentarzy (który można wyłączyć). Zmiana projektu graficznego strony jest możliwa zaledwie kilkoma kliknięciami myszy. Ze względu na swoją popularność, każda zaawansowana modyfikacja CMS obejmuje duży wybór programistów, co oznacza niskie ceny. Dużą zaletą jest także wsparcie gigantycznej społeczności – w Internecie znajdziesz rozwiązania praktycznie wszystkich problemów i problemów. WordPress ma wiele wtyczek, za pomocą których możesz stworzyć dowolny rodzaj strony internetowej – od sklepu internetowego przez forum dyskusyjne po portale reklamowe i systemy rezerwacji danych lub pokoi hotelowych.
Firma odpowiedzialna za stworzenie strony internetowej powinna korzystać z tego systemu. Wiele firm poleci inne CMS, takie jak Joomla lub Drupal ze względu na stare nawyki, ale w ostatnich latach zdecydowanie i nieodwołalnie straciły jakość i popularny wyścig WordPress. Jeśli chcesz przeczytać obiektywne dane statystyczne, aby udowodnić, że WordPress to bez wątpienia najpopularniejszy CMS i jedyny lider rynku, który zwiększył swój udział w rynku. W uzasadnionych okolicznościach możesz zgodzić się na użycie kodu zamkniętego do tworzenia stron opartych na CMS. Przykładem takiej sytuacji jest to, że firma ma gotową profesjonalną wtyczkę, która może spełnić nasze wymagania, która nie jest dostępna w WordPress (co rzadko się zdarza). Należy pamiętać, że ze względu na czytelność kodu producenta CMS i umowy licencyjnej udzielonej na modyfikację systemu, dalszy rozwój takich stron internetowych może mieć problemy. W przypadku nietypowych i zaawansowanych stron internetowych, takich jak witryny aukcyjne i ogłoszeniowe, czasem lepszym rozwiązaniem niż modyfikacja istniejących systemów jest stworzenie strony internetowej z wykorzystaniem CMS od podstaw.
Koszty uruchomienia CMS
Najtańszym systemem CMS na pewno będzie open source. Jest to oczywiste, bowiem jest bezpłatny i wymaga pobrania, instalacji i konfiguracji. Ponadto często znajdziesz gotowe pakiety zawierające skonfigurowane narzędzia i wtyczki. W przypadku konserwacji i bezpieczeństwa jest to zwykle droższe rozwiązanie, ponieważ twórcy aktualizacji zawsze płacą za pracę. Ze względu na zmiany i znaczne różnice w stosunku do oryginalnej wersji mogą być bardzo czasochłonne.
Droższą, ale zdecydowanie wyższą opcją jakości (zakładając, że wybieramy agencję, która rozwija swój produkt przez długi czas lub korzysta z płatnego systemu CMS zakupionego na potrzeby projektu), staje się wdrożenie komercyjnego systemu zarządzania treścią . Po pierwsze, fazy implementacji CMS zawierają znacznie większą liczbę kroków, dzięki czemu otrzymujemy indywidualne rozwiązanie bez funkcji odgórnych. Bezpieczeństwo nie będzie tutaj problemem, ponieważ projekty komercyjne są bardzo dobrze, a nawet natychmiast wspierane. Dzięki bezpłatnej wieloletniej gwarancji, która podkreśla jakość rozwiązania, możesz zyskać bezpieczeństwo. Implementacja poszczególnych modułów staje się również znacznie łatwiejsza, ponieważ nie polegamy na schemacie, według którego tworzone są wtyczki. Twórcy zapewniają również, że wszystkie elementy są przyjazne podczas pozycjonowania strony.
Zalety kontra wady CMS
Główną wadą globalnego zrozumienia systemów CMS jest koszt projektu, który jest znacznie wyższy niż w przypadku lokalizacji statycznych (czy robi to ktoś inny?). Wybierając komercyjne systemy CMS, musimy pamiętać o problemie z dostępem do kodu – często jest on zamknięty (ale kiedy kupujemy inne aplikacje, otrzymujemy kod źródłowy?). Ma to zalety i wady, ponieważ jesteśmy pewni, że zmiany zostaną wprowadzone przez firmę, która ma repozytorium i jest w pełni za nie odpowiedzialna.
One Comment