Skip to main content

Co to jest cms ?

To jest strona internetowa z panelem administracyjnym, który pozwala na zmianę treści za darmo bez znajomości programowania.  Jeśli używasz wystarczająco nowoczesnego systemu CMS (takiego jak WordPress), instalowanie wtyczek zwykle ogranicza się do wpisania jego nazwy i kliknięcia przycisku. Skrót CMS pochodzi od angielskiej nazwy Content Management System, co w tłumaczeniu oznacza System Zarządzania Treścią. Jest to oprogramowanie, do którego tak naprawdę każdy może otrzymać dostęp. Służy do samodzielnego publikowania, zmieniania lub organizowania treści na stronach internetowych. Należy podkreślić. że spotyka się różne rodzaje CMS, jednak ich wzór funkcjonalny jest bardzo podobny. Powinieneś otworzyć dedykowaną stronę w przeglądarce, użyć własnego hasła oraz zalogować się do tak zwanego obszaru administracyjnego, a w kolejnym kroku edytować, usuwać oraz zmieniać stronę w sposób sposób częściowy bądź całkowity według własnego uznania.

Co to jest system CMS?

Klasyfikacja a bezpieczeństwo CMS

Możesz edytować zawartość w oknie administracyjnym systemów CMS. Zazwyczaj powinieneś poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tym, jak to działa, ale w większości przypadków korzystanie z niego jest dość intuicyjne. Zwykle po lewej stronie ekranu znajduje się panel sterowania, którego sekcje odpowiadają sekcjom na stronie internetowej. Przykład: twórz artykuły, kategorie, jak i również media, menu oraz moduły. Dzięki temu możesz dodawać wpisy do bloga firmy, zmieniać treść opisów produktów, aktualizować ofertę, zarządzać biuletynem, obsługiwać sklep internetowy, a także dodawać zdjęcia, tabele bądź animacje.
Programiści mogą udostępniać taki kod publicznie (zwykle bezpłatnie) lub tylko klientom, którzy sprzedają swoje oprogramowanie. Z powodu tej „otwartości kodu”. Systemy CMS (jak większość programów komputerowych) można podzielić na dwie kategorie.
Systemy z „otwartym kodem źródłowym”, którego kod jest prawie zawsze udostępniany publicznie bezpłatnie, dzięki czemu wiele osób z niego korzysta. Duża liczba użytkowników Internetu z dostępem do kodu źródłowego tworzy (często bezpłatne) ogromne ilości wtyczek, szablonów (grafik) i innych dodatków. Użytkownicy Internetu szybko identyfikują również luki w zabezpieczeniach kodu, które mogłyby włamać się do witryny przy użyciu określonego CMS. Drugą stroną medalu jest konieczność regularnej aktualizacji takiego systemu, tylko ze względów bezpieczeństwa (nawiasem mówiąc, CMS zyskuje nowe możliwości). Na szczęście popularne aktualizacje CMS wymagają tylko jednego kliknięcia przycisku i prawie nigdy nie powodują problemów. W mniej popularnych CMSach aktualizacja może wymagać umiejętności programowania i dodatkowych kosztów.
Systemy „zamkniętego kodu źródłowego”, które zostały utworzone i opracowane jako produkty niektórych firm. Kod takiego CMS jest znany tylko klientom firmy, w której ten CMS został użyty. Mała liczba użytkowników systemu zazwyczaj oznacza, że dostępnych jest mniej dodatków (głównie tworzonych przez producenta oprogramowania). Bowiem kod jest rozwijany tylko przez jedną firmę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zawiera błędy bezpieczeństwa. Jednak ten kod jest znany tylko niewielkiej grupie klientów, więc prawdopodobieństwo wykrycia i opublikowania tej luki jest niewielkie. W praktyce rzadko trzeba aktualizować taki CMS, a czasem aktualizacja jest wliczona w cenę systemu. Ograniczone możliwości rozwoju dyskwalifikują CMS z kodem zamkniętym w 95% przypadków.
Systemy CMS typu open source są opracowywane przez społeczności z całego świata. Każdy może w dowolnym momencie pobrać kod open source i wykorzystać go w swoich projektach. Jednak jeśli zostanie mocno zmodyfikowany, nie możemy liczyć na prostą aktualizację, gdy pojawią się nowsze wersje lub ulepszenia. Takie systemy często współpracują z wtyczkami, za pomocą których można dodać niektóre funkcje za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jednak, jak to często bywa, rozszerzenia wynikają z faktu, że zostały one utworzone przez społeczność, która robi to w wolnym czasie i bezpłatnie. Jeśli nie są krytyczne, nic złego się nie dzieje i tylko „coś” działa w nieoczekiwany sposób. Jeśli jednak jest to luka w zabezpieczeniach, musimy mieć świadomość, że jeśli nie zastosujemy odpowiedniej poprawki, staniemy się ofiarą ataku.
Podczas korzystania z zastrzeżonego systemu CMS wygląda to inaczej – tutaj twórca gwarantuje nam w umowie, że usunie wszystkie usterki w określonym czasie i, na przykład, udziela 3-letniej bezpłatnej gwarancji. Wykonawca jest w 100% odpowiedzialny za projekt, ponieważ jest to jego praca, a nie tak zwana łatka zróżnicowanych wtyczek. Taki system powinien składać się wyłącznie z elementów odzwierciedlonych w funkcjonalności i wyglądzie projektu. Opcje personalizacji są również znacznie większe, ponieważ nie używasz tutaj gotowych wtyczek, ale piszesz dedykowane moduły CMS. Cały projekt jest również spójny, ponieważ został napisany przez ten sam zespół, a nie przez ludzi, którzy robią to głównie na cele charytatywne. Innym podziałem, który warto pokazać, jest środowisko, w którym działa CMS. Systemy oparte na ASP.net wymagają glównie systemu Windows Server, który jest powiązany z wieloma aspektami, na przykład wybór droższego hostingu, dodatkowych licencji i często problem ze znalezieniem agencji, która dokonuje zmian (ze względu na coraz mniejszą popularność). Z drugiej strony istnieją rozwiązania, które działają na platformach Linux / BSD i są znacznie bardziej popularne dla takich aplikacji. Należy jednak pamiętać, że najpopularniejsze języki to PHP, Ruby, Python, HHVM, JavaScript, Go i wiele innych (lista wszystkich języków, w których napisane są niektóre CMS, byłaby bardzo długa).

Co to jest system CMS?

Który cms przypadnie do gustu większej liczbie odbiorców?

Najpopularniejszym (i naszym zdaniem niezrównanym) systemem zarządzania treścią jest obecnie WordPress, który jest dostępny w języku polskim. Ma otwarty kod, jest bezpłatny (również do aplikacji komercyjnych), oferuje ponad 1500 darmowych szablonów, jak i również 35 000 wtyczek (zwykle ich opisy i ustawienia są w języku angielskim).

Ten CMS oferuje wszystkie zalety wymienione w artykule, jest intuicyjny w obsłudze i ma zintegrowany system komentarzy (który można wyłączyć). Zmiana projektu graficznego strony jest możliwa zaledwie kilkoma kliknięciami myszy. Ze względu na swoją popularność, każda zaawansowana modyfikacja CMS obejmuje duży wybór programistów, co oznacza niskie ceny. Dużą zaletą jest także wsparcie gigantycznej społeczności – w Internecie znajdziesz rozwiązania praktycznie wszystkich problemów i problemów. WordPress ma wiele wtyczek, za pomocą których możesz stworzyć dowolny rodzaj strony internetowej – od sklepu internetowego przez forum dyskusyjne po portale reklamowe i systemy rezerwacji danych lub pokoi hotelowych.

Firma odpowiedzialna za stworzenie strony internetowej powinna korzystać z tego systemu. Wiele firm poleci inne CMS, takie jak Joomla lub Drupal ze względu na stare nawyki, ale w ostatnich latach zdecydowanie i nieodwołalnie straciły jakość i popularny wyścig WordPress. Jeśli chcesz przeczytać obiektywne dane statystyczne, aby udowodnić, że WordPress to bez wątpienia najpopularniejszy CMS i jedyny lider rynku, który zwiększył swój udział w rynku. W uzasadnionych okolicznościach możesz zgodzić się na użycie kodu zamkniętego do tworzenia stron opartych na CMS. Przykładem takiej sytuacji jest to, że firma ma gotową profesjonalną wtyczkę, która może spełnić nasze wymagania, która nie jest dostępna w WordPress (co rzadko się zdarza). Należy pamiętać, że ze względu na czytelność kodu producenta CMS i umowy licencyjnej udzielonej na modyfikację systemu, dalszy rozwój takich stron internetowych może mieć problemy. W przypadku nietypowych i zaawansowanych stron internetowych, takich jak witryny aukcyjne i ogłoszeniowe, czasem lepszym rozwiązaniem niż modyfikacja istniejących systemów jest stworzenie strony internetowej z wykorzystaniem CMS od podstaw.

WordPress stał się najpopularniejszym systemem CMS na świecie oraz w Polsce. Warto pamiętać o fakcie, że działa najlepiej do tworzenia prostych stron lub blogów i zarządzania nimi. Przede wszystkim charakteryzuje się ogromnym wyborem szablonów, motywów i wtyczek. Jednocześnie potrzeba zainstalowania dużej liczby wtyczek w celu rozszerzenia witryny, co okazuje się być  jest wadą WordPress. Wadami przedstawianego systemu stają się również środki ochronne, które nie zawsze spełniają swoje funkcje. Jednak główną wadą WordPress jest to, że nie można tworzyć bardzo złożonych stron internetowych. Raczej nadaje się do nieskomplikowanych projektów.

Co to jest system CMS?

Koszty uruchomienia CMS

Najtańszym systemem CMS na pewno będzie open source. Jest to oczywiste, bowiem jest bezpłatny i wymaga pobrania, instalacji i konfiguracji. Ponadto często znajdziesz gotowe pakiety zawierające skonfigurowane narzędzia i wtyczki. W przypadku konserwacji i bezpieczeństwa jest to zwykle droższe rozwiązanie, ponieważ twórcy aktualizacji zawsze płacą za pracę. Ze względu na zmiany i znaczne różnice w stosunku do oryginalnej wersji mogą być bardzo czasochłonne.

Droższą, ale zdecydowanie wyższą opcją jakości (zakładając, że wybieramy agencję, która rozwija swój produkt przez długi czas lub korzysta z płatnego systemu CMS zakupionego na potrzeby projektu), staje się wdrożenie komercyjnego systemu zarządzania treścią . Po pierwsze, fazy implementacji CMS zawierają znacznie większą liczbę kroków, dzięki czemu otrzymujemy indywidualne rozwiązanie bez funkcji odgórnych. Bezpieczeństwo nie będzie tutaj problemem, ponieważ projekty komercyjne są bardzo dobrze, a nawet natychmiast wspierane. Dzięki bezpłatnej wieloletniej gwarancji, która podkreśla jakość rozwiązania, możesz zyskać bezpieczeństwo. Implementacja poszczególnych modułów staje się również znacznie łatwiejsza, ponieważ nie polegamy na schemacie, według którego tworzone są wtyczki. Twórcy zapewniają również, że wszystkie elementy są przyjazne podczas pozycjonowania strony.

Pamiętaj, że nie musisz jednak korzystać z pomocy programistów, bo sam wprowadzasz zmiany. Zatem większość czynności możesz wykonać samodzielnie, nie musisz ponosić opłat za zmiany w swojej witrynie. Korzyścią dla CMS jest po pierwsze redukcja kosztów, pod drugie czasu. Nie musisz zlecać każdej zmiany firmie informatycznej i czekać na wykonanie usługi. Nie płacisz za zmiany, a skutkuje to tym, że wprowadzasz je niemal natychmiast i bez problemów. Osoby mające dostęp do systemu mogą łatwo zmieniać zawartość strony!

Zalety kontra wady CMS

Panel administracyjny stron powinien umożliwiać edycję i konfigurację wielu elementów na stronie. Nie powinno się ograniczać do zmian wizualnych i edycji treści. Dobry CMS powinien również umożliwiać zmiany techniczne, które mają znaczący wpływ na SEO / SEM, a tym samym na indeksowanie stron internetowych, widoczność w wyszukiwarkach lub konfiguracje analiz.

Główną wadą globalnego zrozumienia systemów CMS jest koszt projektu, który jest znacznie wyższy niż w przypadku lokalizacji statycznych (czy robi to ktoś inny?). Wybierając komercyjne systemy CMS, musimy pamiętać o problemie z dostępem do kodu – często jest on zamknięty (ale kiedy kupujemy inne aplikacje, otrzymujemy kod źródłowy?). Ma to zalety i wady, ponieważ jesteśmy pewni, że zmiany zostaną wprowadzone przez firmę, która ma repozytorium i jest w pełni za nie odpowiedzialna.

Z kolei koszt wdrożenia zastrzeżonego systemu CMS jest znacznie wyższy, dzięki czemu możemy uzyskać usługi dostosowane do potrzeb, które mogą zaspokoić nasze potrzeby, lepsze wsparcie, gwarancję i rozwój produktu. Sama konstrukcja jest zwykle bardziej skomplikowana, a oczekiwania dotyczące konstruowania kolejnych widoków są bardziej ambitne. Tego typu rozwiązania są stosowane głównie w witrynach firmowych, spersonalizowanych witrynach internetowych lub projektach o zaawansowanym wyglądzie. Kontrahent jest po prostu większym agentem, w którym można zainwestować czas w opracowanie własnych produktów.
W związku z powyższym, gdy myślisz o wyborze systemu zarządzania treścią, masz dwie opcje. Pierwszym z nich jest użycie darmowych systemów CMS, drugim jest stworzenie własnego systemu. Darmowe systemy zarządzania treścią charakteryzują się otwartym kodem źródłowym, dzięki czemu każdy może je zmienić i samodzielnie pracować nad rozwojem systemu. System prawnie zastrzeżony to CMS o zamkniętym kodzie, dlatego jest własnością programisty, który go stworzył i uniemożliwia osobom trzecim jego zmianę. Zapewnienie dodatkowego bezpieczeństwa dla witryny przemawia za takim systemem.

CMS na tle SEO!

Większość systemów zarządzania treścią zapewnia możliwość korzystania z załączników aplikacji, czyli wtyczek, które znacznie upraszczają pracę systemu. Za pomocą wtyczek możemy rozszerzyć funkcjonalność systemu, a tym samym zwiększyć funkcjonalność strony internetowej. Bezpłatne wtyczki systemowe zapewniają wiele możliwości. Wynika to z faktu, że jako systemy open source zapewniają programistom z całego świata możliwość opracowywania systemów i tworzenia dla nich nowych udogodnień. W ten sposób, za pomocą wtyczek, strona może działać jako sklep, blog, jak i również forum.
Jednym z czynników wpływających na pozycję witryny staje się szybkość, z jaką to strona ładuje się. W związku z czym idealnym rozwiązaniem okazuje się być użycie specjalnej wtyczki, która skraca czas ładowania strony internetowej. W tym aspekcie „Yoast SEO” to również bardzo popularna wtyczka. Za pomocą niej możesz zmieniać frazy kluczowe i opisy meta oraz tworzyć mapę XML. Łączenie wtyczek również działa dobrze. Dzięki nim ułatwimy generowanie wewnętrznych linków, ale będziemy też mieć możliwość sprawdzenia, czy wszystkie linki działają poprawnie. Wtyczki umożliwiają także prostą i intuicyjną optymalizację strony. Jak wiemy, wszystkie działania optymalizacyjne mają wpływ na pozycjonowanie lokalizacji. Odpowiednio dostosowując system zarządzania treścią, możesz oczywiście dodać elementy istotne dla optymalizacji.

CMS, czyli krótka mapa podsumowania

Konieczność zmiany lokalizacji jest naturalną konsekwencją rozwoju firmy. Dobrze jest mieć narzędzie, które może to zrobić sprawnie i szybko. CMS działa również podczas prowadzenia bloga firmowego. Jak wiesz, Google ustala, czy zawartość naszej witryny jest regularnie aktualizowana i dodawana. System zarządzania treścią sprawia, że dodawanie lub zmiana wpisów na blogu jest szybkie i łatwe. Ważne jest, aby korzystać z funkcji systemu zarządzania treścią w celu szybkiej i wydajnej aktualizacji treści, ale także aby nie naruszać całej struktury strony internetowej. System zarządzania treścią, taki jak WordPress w opinii fachowców umożliwia między innymi tworzenie wpisów na blogu lub wiadomości, edytowanie treści w witrynie, jak i również dodawanie i usuwanie podstron oraz instalowanie dodatkowych wtyczek. Pamiętajmy, że wtyczki to dość małe programy, które można zainstalować w określonym systemie CMS, dzięki czemu można wprowadzać dodatkowe funkcje do swojej witryny ewentualnie sklepu internetowego. Warto jest postawić na WordPress.
Oceń post

Leave a Reply

Close Menu