Skip to main content

Buty kolekcjonerskie to z pewnością temat ciekawy, którym warto się zainteresować. Dla wielu osób stał się on bowiem wręcz hobby, którym zajmują się z czystą przyjemnością. Jednakże, nawet jeśli rzadkie i unikalne buty cię nie pasjonują, jest to wciąż rzecz godna uwagi, gdyż może ona stanowić potencjalne źródło inwestycji.

W tym artykule powiemy sobie, dlaczego właśnie niezwykle rzadkie obuwie jest tak dobrym sposobem na inwestycję. Poza tym postaramy się wyjaśnić w kilku krokach jak zostać sneakerheadem i rozpocząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem butów sportowych. Powiemy sobie m.in.: jaki model butów będzie odpowiedni na początek przygody ze sneakersami, a także zdradzimy, na jakie elementy, należy zwracać uwagę przy zakupie pierwszych sneakersów. Udzielimy również kilku porad, które powinny okazać się użyteczne dla wszystkich tych osób, które są zainteresowane sneakersami.

Buty kolekcjonerskie - czy warto się nimi zainteresować?

Buty kolekcjonerskie – dobry sposób na inwestycję?

Pewnie wiele osób słyszało już o tym, jak wielki szał potrafią wywołać rzadkie buty sportowe. Koronnym przykładem w tym przypadku okazują się być limitowane buty Adidas Yezzy Boost 350 Pirate Black, które zostały zaprojektowane przez bardzo popularnego amerykańskiego rapera Kanye Westa. Ich cena wynosiła 849 zł, ale co najważniejsze, w Polsce można było zakupić jedynie 50 takich egzemplarzy. Sneakersy z kolekcji Pirate Black potrafią cieszyć się olbrzymim zainteresowaniem, a fakt, że trafiło ich do sprzedaży w Kraju nad Wisłą jedynie 50 sztuk, dodatkowo sprawiło, że przed butikiem Warsaw Sneaker Store ustawiły się olbrzymie kolejki.

Czasem jednak na niesamowitą popularność danych butów nie wpływa to, że jest to limitowana edycja i w obiegu znajduje się bardzo mało sztuk. Czasem wpływ na to ma historia danych butów oraz to, z jakimi wydarzeniami są one łączone. Jednym z przykładów jest Michael Jordan Flu Game XII. Owa edycja dotyczy finałowego meczu ligi NBA, w którym zmierzyły się ze sobą Chicago Bulls z Utah Jazz. To właśnie w tym meczu i w butach, na których wzorowane są Michael Jordan Flu Game XII, legendarny Jordan poprowadził swoją ekipę do zwycięstwa, mimo że był wtedy chory na grypę.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że buty kolekcjonerskie potrafią osiągać na rynku niebotyczne kwoty. Sneakerheadzi są bowiem skłonni wydać nawet całą fortunę, aby tylko zostać posiadaczem unikalnych i jedynych w swoim rodzaju butów, za którymi często idzie ciekawa historia oraz niezwykłe wspomnienia. Tak było, chociażby ze wspomnianymi Jordanami Flu Game XII, które w 2013 roku zostały sprzedane przez swojego posiadacza za kwotę aż 104 000 dolarówButy kolekcjonerskie są zatem dobrą i ciekawą inwestycją, którą powinni się zainteresować nawet osoby, które na co dzień nie pasjonują się zbyt bardzo butami kolekcjonerskimi i nie czują się sneakerheadami. Jeśli się takiej osobie uda dorwać rzadki model butów kolekcjonerskich, mogą one mieć sporą nadzieję na to, że po jakimś czasie, będą w stanie sprzedać ów model za o wiele większą sumę, niż za którą je pierwotnie zakupili.

Skorzystaj w oferty pozycjonowania Twojej strony internetowej, zyskaj nowych klientów i wyższe wyniki w wyszukiwarce.

Kim jest sneakerhead?

Sneakerhead to angielska nazwa, którą określa się osoby, będące kolekcjonerami butów. Takie osoby posiadają także sporą wiedzę na temat butów, znają jego historię i wiedzą, czym zostali zainspirowani projektanci, którzy stworzyli dane buty. Narodziny tej subkultury nastąpiły w Nowym Jorku, w okresie, gdy pojawiła się seria butów Air Jordan, a na popularności zyskiwała muzyka hip-hop. Było to zatem w latach 80. XX wieku. W Polsce trzeba było poczekać do końca lat. 90 na to, aby sneakersy zyskały większe grono klientów.

Jednakże dopiero kilka lat później, gdyż w latach 2006-2008 nastąpił prawdziwy szał na sneakersy. W kolejnych latach sneakersy umacniały swoją pozycję na rynku, co jest zasługą również sieci, która w znaczącym stopniu wpłynęła na rozwój owej subkultury.

Buty kolekcjonerskie - czy warto się nimi zainteresować?

Porady dla początkujących sneakerheadów

Dla wielu kolekcjonowanie butów sportowych stało się pełnoprawnym hobby, którym z wielką przyjemnością lubią się zajmować. Każdy z nas może zostać tzw. sneakerheadem. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zebrać. Natomiast już na samym początku trzeba przyznać, że nie jest to nic trudnego. Poniżej znajduje się kilka porad dla początkujących sneakerheadów, które powinny okazać się dla nich użyteczne:

Porada nr 1: Staraj się nie kupować sneakersów na wyprzedaży w przypadku, gdyż uważasz, że jest to konieczne z racji na ich niską cenę. Taka taktyka pokazuje, że nie zależy ci na danych butach na tyle, żeby zakupić je za ich pełną cenę, co również oznacza, że nie będziesz ich raczej nosił. Należy zatem kupować jedynie te sneakersy, które naprawdę nam się podobają.

Porada nr 2: Staraj się być otwartym na podpowiedzi i sugestie innych kolekcjonerów poprzez czytanie forów i blogów. Może się to okazać dla ciebie pomocne za każdym razem, gdyż będziesz akurat polował na nowe Air Maxy itd.

Porada nr 3: To jest raczej oczywiste dla wszystkich kolekcjonerów, ale staraj się nie sprzedawać tych sneakersów, które już zakupiłeś. Pojawią się takie sytuacje, w których najdzie cię ochota, aby pozbyć się obuwia, ale zanim to zrobisz, postaraj się to wszystko przeanalizować w swojej głowie i dokładnie przemyśleć. Po jakimś czasie możesz bowiem dogłębnie żałować decyzji, którą ostatecznie podjąłeś.

Porada nr 4: Dbaj o swoją kolekcję sneakersów. Staraj się czyścić je regularnie i dokładnie. Dodatkowo staraj się swoją kolekcję poszerzać o nowe kolory sneakersów

Porada nr 5: Nie daj się wciągnąć w wieczną pogoń za nowymi sneakersami. Nie przyniesie ci to bowiem nic dobrego. Świat się nie zawali, jeśli nie uda ci się zakupić danego modelu sneakersów. Z czasem pojawią się kolejne. Wszyscy kolekcjonerzy starają się o tym pamiętać, gdy polowanie na jakimś model sneakersów zakończy się dla nich niepowodzeniem. Potrafi to być jednak bardzo frustrujące, dlatego za wszelką cenę staraj się ograniczyć słuchanie całego „szum”, który roztacza się wokół „kicksów”, które chcesz dorwać.

Porada nr 6: Traktuj sneakersy jako formę wyrażania siebie na ulicach. W tym celu stawiaj jedynie na te modele, które są zgodne z twoim stylem. W taki właśnie sposób starają się postępować kolekcjonerzy sneakersów. Pomocne w znalezieniu właściwej pary jest poznawanie historii, jaka kryje się za danym obuwiem oraz przywoływanie wspomnieć, jakie ludzie mają w związku z tymi butami. W dużym stopniu zaznajamianie się z historią danych sneakersów ułatwia sieć. Dobrym pomysłem jest obserwowanie profilów w mediach społecznościowych, które przeszukują rynek sneakersów w poszukiwaniu tych najciekawszych sztuk.

Porada nr 7: Staraj się mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi. Czasami pod wpływem impulsu jesteśmy w stanie wydać o wiele więcej, niż byśmy chcieli na obuwie, które z czasem może się nam znudzić. Warto zatem podejść do tego tematu na chłodno. To samo dotyczy sytuacji, kiedy mamy na oku jakiś model butów, który nam się bardzo podoba, a jego zakup rozważamy już od jakiegoś czasu. Problem stanowi jednak cena, która jest zbyt wysoka. W takim przypadku lepiej jest sobie odpuścić, niż przeznaczać na obuwie całą swoją wypłatę. Jeśli koniecznie chcemy dane obuwie posiadać, to zawsze możemy na nie zapolować w internecie na konkretnych platformach, które to umożliwiają. Roztropnym pomysłem jest stworzenie granic finansowych, których następnie musisz się trzymać. Takie działanie powinno pomóc i powstrzymać nas przed jakimś impulsywnym zakupem.

To by było na tyle, jeśli chodzi o wskazówki dla wszystkich tych osób, które są na poważnie zainteresowani byciem sneakerheadem. Podsumowując, sneakerhead powinien działać rozważnie i analitycznie. Poza tym powinien on mieć otwarty umysł i być otwarty na sugestie innych kolekcjonerów butów. Nie powinien on łatwo pozbywać się swojej kolekcji, o którą powinien należycie dbać. Sneakerhead powinien być także osobą, która potrafi odpuścić, wiedząc, że nie każdą parę butów da się kupić. Obuwie, które nosi, powinno wyrażać jego styl i osobowość. W końcu sneakerhead powinien być osobą, która potrafi mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi.

Buty kolekcjonerskie - czy warto się nimi zainteresować?

O czym należy pamiętać przy zakupie swoich pierwszych sportowych butów?

Istnieje kilka czynników, o których należy pamiętać przy zakupie swoich pierwszych sportowych butów. Po pierwsze warto zachować chłodną głową i nie kupować od razu, pierwszych z brzega sneakerów, tylko dlatego, że jest obecnie na nie duży hype, a już zwłaszcza wtedy, gdy wcale ich tak bardzo nie pragniemy. W przypadku swoich pierwszych zakupów sportowych butów lepiej jest postawić na uniwersalne modele, gdyż istnieje wtedy duża szansa, że szybko się one nam nie znudzą i nie wylądują w kącie po kilku tygodniach. Poza tym takie obuwie będzie można łatwo skomponować z wieloma outfitami.

Po drugie trzeba pamiętać o tym, że sneakersy oprócz ładnej prezencji, muszą być wygodne. Nie warto gnać na łeb na szyję za każdym pojawiającym się trendem, kupując modele, które może są obecnie w modzie, ale akurat dla nas nie pasują. Moda ma to do siebie, że z czasem się zmienia, dlatego przede wszystkim powinniśmy stawiać na te modele, które idealnie do nas pasują.

Po trzecie należy mimo wszystko pilnować ceny, gdyż łatwo można przy zakupie sneakersów przepłacić, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy zbytnio zaznajomieni z konkretnym modelem, który akurat mamy na oku.

Po czwarte nie należy przejmować się opiniami innych. Sneakersy mają przede wszystkim podobać się tobie i tylko tobie, dlatego przy zakupie pierwszych Air Jordanów czy innych sneakersów, powinniśmy wybrać to, na co mamy tylko ochotę. Opinie przyjaciół czy rodziny w tym temacie nie powinno mieć dla nas żadnego znaczenia, gdyż to dla siebie kupujemy to obuwie, a nie dla nich.

Przy zakupie pierwszych (i nie tylko) butów sportowych powinno się zatem zwracać uwagę na 3 następujące kwestie:

  • kupować jedynie te modele, które nam się rzeczywiście podobają.
  • kupować jedynie te modele, na które nas stać.
  • kupować jedynie te modele, które są dla nas wygodne.

Od jakiego modelu warto rozpocząć swoją przygodę z butami kolekcjonerskimi?

Istnieje wiele ciekawych sneakersów, od których warto rozpocząć swoją przygodę z butami kolekcjonerskimi. Można wręcz rzec, że praktycznie każdy model z linii Air Maxów jest godny zainteresowania na start. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak po prostu podążaniem za własnym stylem i dobór sneakersów, które będą zgodne z naszą osobowością. Nie powinno być z tym zbyt dużych problemów, gdyż rynek sneakersów obecnie jest bardzo rozbudowany i każdy z pewnością jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Nie każdy jednak chce się zdać na siebie i swój gust, woląc, aby ktoś im szczegółowo doradził, jakie sneakersy powinni kupić. Cóż, tak jak zostało to już wspomniane wcześniej, dowolny model Air Maxów można rozważyć na dobry początek przygody ze sneakersami. Air Max 90 bądź Air Max 1 to tylko niektóre warte uwagi sneakersy. Na start dobrze sprawdzą się także buty z linii Air Jordan, a także z linii Vans. Znaczna część kolekcjonerów jednak przyznaje, że ich pierwszymi sneakersami, od których zaczęła się cała przygoda z butami kolekcjonerskimi, był model Air Max.

Taka decyzja ma swoje uzasadnienie, gdyż są to buty, które są niezwykle uniwersalne, gdyż pasują one praktycznie do wszystkiego i można je założyć na każdą okazję, zarówno na te bardziej uroczyste, jak i całkiem luźne.

Więcej ciekawych artykułów na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Close Menu