Skip to main content

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi biznes online spotyka się z różnymi problemami. Pozostawienie pewnych niedociągnięć odpycha konsumentów, a czasem prowadzi wręcz do kryzysu. Warto więc poznać podstawowe błędy biznesu online i ich unikać lub niezwłocznie rozwiązywać.

Powtarzalność i schematyczność

Jednym z najbardziej popularnych błędów w prowadzeniu biznesu online jest brak oryginalności i stosowanie tych samych strategii co konkurencja. Tym sposobem stajemy się identyczni jak pozostałe firmy i nie osiągniemy zadowalających efektów. Jest to poważny problem online, który sprawia, że przestajemy się wyróżniać na tle innych firm, stajemy się identyczni i przestajemy przyciągać klientów. Każdy klient szuka czegoś zaufanego, wyróżniającego się i zachęcającego, dlatego dotarcie do nich wymaga odpowiedniego działania i pomysłu. Ważne jest aby fotografie produktów były oryginalne, najlepiej wykonane przez Ciebie lub profesjonalistę z odpowiednim sprzętem.

To pomaga się wyróżnić i sprawić, że sklep przestanie być powtarzalny. Błędem są także duplikowane teksty. Nie powinno się kopiować opisu produktu ze tron producenta. Duplikaty mają też negatywny wpływ na pozycjonowanie SEO, dlatego pozycja sklepu w Google nie będzie zadowalająca. W sytuacji, gdy brakuje umiejętności tworzenia własnych opisów, bez problemu można skorzystać z pomocy copywritera lub agencji. W dostępnych szkoleniach mało jest informacji o możliwych błędach. Prowadzenie sklepu online jest dużą odpowiedzialnością, porównywalną do tej sprzedaży wykonywanej stacjonarnie. Potrzeba więc odpowiedniej strategii marketingowej, o czym nie każdy nowo zaczynający przedsiębiorca zapomina.

Błędy w biznesach online

Brak odpowiedniego marketingu

Marketing to kluczowe słowo w osiąganiu sukcesu w każdej branży. Świat marketingu jest bardzo złożony. Najważniejsze jest dotarcie do potencjalnego klienta, a nie uda się to tylko za pomocą atrakcyjnie przygotowanej oferty. Ważne jest zbudowanie świadomości marki oraz odpowiednie przygotowanie promocji swojej firmy. Nie trzeba robić tego samodzielnie, a dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy odpowiednich specjalistów. Warto jest także zwrócić uwagę na konkurencję. Zobaczyć co sprzedaje, jak to robi i jaki ma z tego zysk. Dzięki takim obserwacjom możemy zauważyć co stanowi niszę na rynku i odpowiednio szybko ją zaspokoić zanim zrobią to większe firmy. Monitorowanie działań konkurencji może wiele nauczyć.

Nieznajomość sylwetki klienta idealnego

Zadaniem przedsiębiorcy w internecie jest przyciągnięcie tylko tych osób, które mogą być najbardziej zainteresowane naszą ofertą i przedstawienie im jej. Ważna jest zatem wiedza na temat tego, kto jest naszym klientem, czego potrzebuje oraz gdzie można go znaleźć w sieci. Błędem jest wybór zbyt szerokiej grupy docelowej i tworzenie ofert dla wszystkich zamiast skupić się na osobach, które faktycznie mogą chcieć kupić nasz produkt. Wybór złej grupy docelowej to błąd w strategii firmy, zła analiza rynku i potencjalnych klientów.

Błędy w biznesach onlineNiedopasowane oferty

Kolejnym błędem jest niedopasowanie oferty do idealnego klienta, głównie przez to, że tego klienta nie znamy. Ważne jest wsłuchanie się w swoich klientów, dostosowanie się do ich potrzeb, do tego na co aktualnie jest zapotrzebowanie i popyt.

 

Analizowanie działań

Błędem otwierając swój biznes online jest nie mierzenie rezultatów prowadzonych działań. Im więcej analiz przeprowadzić tym szansa na sukces staje się większa. Jeśli zaczyna się analizować dotychczasowe działania, o wiele łatwiej można ustalić mocne i słabe strony serwisu i strategii. Można się dowiedzieć co wpłynęło na sukces, a co zupełnie nie trafiło do wyznaczonej przez Ciebie grupy odbiorców.

Jeżeli sklep internetowy działa już od jakiegoś czasu dobrym pomysłem jest zweryfikowanie opinii swoich dotychczasowych klientów. To klienci generują zysk, dlatego ważne jest, aby się nimi sugerować przy wprowadzaniu zmian i ulepszaniu swojego biznesu. Jesteśmy w stanie określić czy zmierzamy w dobrym kierunku. Natomiast jeśli firma nie prosperuje najlepiej, nie prowadzisz analiz oraz nie zachęcasz nowych klientów do zakupu, to szansa na sukces, jakiego oczekujesz jest znacząco obniżona.

Błędy w biznesach online

Pozycjonowanie stron internetowych SEO

SEO jest to proces budowania ruchu z organicznych wyników wyszukiwania oraz na budowaniu tak zwanego „autorytetu”. W dosłownym tłumaczeniu jest to optymalizacja pod silnik wyszukiwarki. Pozycjonowanie wpływa na to, co pojawie się w wyszukiwarce klientowi jako pierwsze. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj inwestycja w pozycjonowanie w wyszukiwarce. Strategia SEO została wprowadzona przez specjalistów zajmujących się pozycjonowaniem.

Bardzo dużym błędem jest pominięcie tego aspektu, ponieważ dzięki niemu możemy liczyć na większy ruch na stronie i dotrzeć do większej ilości osób co dodatkowo napędzi sprzedać. Pozycjonowanie to niezwykle skuteczny sposób na promocję swojej marki w internecie. Efekty jednak widoczne są zwykle po kilku tygodniach

Płatne reklamy w wyszukiwarce Google Ads

Google Ads to system reklamowy firmy Google umożliwiający wyświetlanie reklamy tekstowej i produktowej w wyszukiwarce, reklamy graficzne w sieci reklamowej Google Display Network oraz reklamy wideo w portalu youtube. Na skorzystanie z płatnych reklam w wyszukiwarce dobrze jest zdecydować się jeśli zależy na szybszych efektach niż w przypadku pozycjonowania storn internetowych SEO.

Takie połączone tych obydwu metod pozwala na jeszcze wydajniejsze zarządzanie biznesem i zwiększyć sprzedaż jeśli oferta jest atrakcyjna. Można stosować reklamy Google Ads bez jednoczesnego wykorzystania strategii SEO, jednak to rozwiązanie mniej efektywne i krótkofalowe. Planując kampanie reklamowe Google trzeba mieć na uwadze, że można wydać krocie, nie otrzymując proporcjonalnych efektów, a można przy dobrej optymalizacji zapłacić niewiele za oczekiwane rezultaty.

Media społecznościowe

Dzisiaj social media stanowią ogromną rolę i cieszą się niezwykłym zainteresowaniem. Prawie każdy człowiek posiada profile na znanych platformach i korzysta z nich każdego dnia. To przestrzeń, w której obracamy się codziennie i z której informacje dochodzą do nas najszybciej. Profile firmowe, które pokazują i dzielą się na bieżąco z obserwującymi osobami swoimi produktami i efektami, budzą duże zaufanie. Dodatkowo profile, które cieszą się już jakąś popularnością oraz posiadają dobre opinie dodatkowo wzbudzają ogromne zaufanie odbiorców.

Obowiązkiem jest posiadanie firmowego profilu w mediach społecznościowych. Dzięki temu można w bezpośredni sposób komunikować się z odbiorcami. Sposób komunikowania się z nimi za pomocą social mediów ułatwia dialog, umożliwia zbudowanie zaangażowanej społeczności oraz zwiększenie zasięgu. Śmiało można nazwać błędem nie stosowanie takich rozwiązań, ponieważ jest to niewykorzystana korzyść i utracony ogromny potencjał.

Czy social media mają wpływ na SEO

Złe pierwsze wrażenie

W momencie gdy się wchodzi na rynek klienci zaczynają porównywanie do istniejących już firm. Chodzi tu o cenę, wiarygodność oraz jakość. Ważne jest żeby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie sklepu, aby wszystko działało jak należy, a metody płatności umożliwiały szybkie transakcje internetowe. Dużym błędem jest tworzenie wyolbrzymionych tekstów i nie do końca zgodnych z prawdą. Nagłówki, które daleko będą odbiegały od prawdy, zostaną negatywnie odebrane przez klientów. Niezadowolony klient nie zawita w sklepie ponownie, dlatego należy zadbać o to by całe zamówienie przebiegło jak najbardziej poprawnie i szybko. Natomiast zadowolony klient może polecić sklep i zyskać dodatkowych nowych klientów. Polecenie drugiej osoby budzi większe zaufanie niż pięknie przygotowane opisy i nagłówki.

Należy postarać się aby strona internetowa wywoływała dobre wrażenie. Wciąż wyskakujące okna bardzo utrudniają funkcjonalność i powodują straty klientów. Dobrze jest unikać uciążliwych komunikatów o cookies, promocjach, kodach rabatowych czy zapisach do newslettera. Poznanie sklepu aż do momentu złożenia zamówienia powinno być czynnością miłą, łatwą i przyjemną. Robi to bardzo dobre wrażenie i sprawia, że klient będzie chętnie wracał na stronę spowrotem.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu