Skip to main content

Jak skutecznie pozyskiwać backlinki?

Backlinki to tak zwane linki zwrotne lub przychodzące – a więc zewnętrzne łącza odsyłające do jakiejś ustalonej strony internetowej. Stosowane są jako narzędzie pomagające w pozycjonowaniu. Mówi się o nich, że są to „Off-Page SEO”, czyli techniki stosowane poza witryną. Dobre przemyślenie strategii budowania linków, może w znacznym stopniu polepszyć ranking strony w rankingu wyszukiwarki. 

Backlinki jak je pozyskiwać

SEO zewnętrzne i wewnętrzne.

Pozycjonowanie polega na działaniach w obrębie danej strony, jak i poza nią. W przypadku backlinkowania jest to niemalże całkowicie działanie Off-Site SEO, a więc w miejscach innych niż dana witryna, której pozycję chcemy poprawić. Zabiegi tego typu pozwalają na pozyskiwanie linków i zbudowanie sieci, która przełoży się na wyższe miejsca podczas wyszukiwania – trzeba pamiętać, że metoda ta działa jedynie wtedy, gdy odsyłacze są dobrej jakości.

Oczywiście linki są stosowane również w wewnętrznym SEO. Służą one pomocą podczas nawigowania po stronie i umożliwiają na proste i szybkie przemieszczanie się między podstronami. Siatka linków wewnętrznych danej witryny pomaga poruszać się po niej nie tylko użytkownikom, ale również botom Google. Dlatego też nie powinna ona być zaniedbywana, gdyż mogą mieć równie duży wpływ na pozycjonowanie co linki zewnętrzne.

Jakie są zalety backlinków?

Pozyskiwanie linków dla witryny, jest działaniem które przede wszystkim pozytywnie wpływa na pozycjonowanie. Jednak w jaki sposób to działa? Otóż trzeba pamiętać, że nie zawsze „więcej” będzie znaczyło również „lepiej”. Algorytmy Google oceniają jakość backlinków, poprzez sprawdzenie czy strony, do których prowadzą są wartościowe dla użytkowników. Dlatego też zewnętrzne odsyłacze mogą dużo dać stronie i podnieść jej pozycję w rankingu wyszukiwania, jeżeli same w sobie są dobrej jakości.

Spełnienie tego warunku wymaga, aby pochodziły one z innych witryn, które cieszą się dobrą opinią wśród internautów. Dzięki temu strony te „ręczą” swoją opinią, za miejsce do którego prowadzą – dzieląc się przy tym swoim zaufaniem i popularnością. Sprawia to, że wyszukiwarki postrzegają portale backlinkowe znacznie życzliwiej.

Pozyskiwanie backlinków jest więc świetnym sposobem na zbudowanie lepszej widoczności w wyszukiwarkach, a w efekcie również większego ruchu na stronie.

Backlinki jak je pozyskiwać

Różne rodzaje backlinków i do czego służą

Istnieją różne podtypy backlinków. Posiadają one różne funkcje, a więc warto poznać który do czego służy, aby jak najlepiej wypozycjonować stronę. Dzielą się one na:

Link dofollow –  najpopularniejsza forma linkowania. Dofollow po polsku oznacza dosłownie „podążaj” i nakłania boty wyszukiwarek, aby wejść na daną stronę. Witryna, która odsyła użytkowników, dzieli się swoim autorytetem i zaufaniem ze stroną, do której prowadzi podane łącze. Dofollow to najprostszy sposób na podniesienie zaufania danej witryny, bez względu na to czy jest nowa, mała czy duża – ich pozyskanie jest kluczowej dla dobrze zaplanowanej strategii SEO.

Linkowanie dofollow sprawdza się świetnie również w wewnętrznej nawigacji pomiędzy podstronami witryny. Wykorzystane w odpowiedni sposób, łącze tego typu pomoże botom w poruszaniu się pomiędzy stroną główną, a podstronami.

 

Link nofollow – przeciwieństwo linków dofollow – zabrania on botom podążania za podanym odsyłaczem, a w efekcie jest on ignorowany przez algorytmy wyszukiwarek. Rodzi to jednak pytanie – po co się je w takim razie stosuje? Otóż mają one za zadanie eliminować złej jakości backlinki, aby nie były one brane pod uwagę przy ocenie strony przez algorytmy Google. Linki nofollow są najczęściej stosowane na forach internetowych oraz portalach społecznościowych. Warto pamiętać, że łącza te w dalszym ciągu generują ruch na stronie i pomagają użytkownikom zapoznać się z się z materiałami na niej zamieszczonymi, a ostatecznie pomagają w pozyskaniu odsyłaczy dofollow.

Linki nofollow optymalizują również SEO wewnątrz strony – blokują one botom dostęp do takich stron, jak na przykład podstrona logowania, które nie są istotne przy polepszaniu pozycjonowania witryny. Posiadanie linków nofollow zmniejsza szansę, że witryna zostanie oceniona jako sztucznie promowana.

Backlinki jak je pozyskiwać

W jaki sposób naturalnie pozyskiwać backlinki?

Backlinki pochodzące ze stron zewnętrznych słabej jakości, w dużej ilości mogą powodować odwrotny efekt niż zamierzony. Boty często uznają takie linki za spam i mogą ukarać witrynę, do której prowadzą takie odsyłacze. Dlatego też wstawianie backlinków na siłę, w każde możliwe miejsce, nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego, należy starać się pozyskiwać je w sposób naturalny. Gwarantuje to linki, które charakteryzują się wysoką jakością – przełoży się to na wyższą ocenę witryny przez algorytmy Google, a co za tym idzie na lepszą pozycję w rankingu wyszukiwania.

Pozyskiwanie wartościowych backlinków nie należy do łatwych zadań, ale istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Są to naturalne metody, które odpowiednio zaplanowane przynoszą pozytywne, długotrwałe rezultaty.

Dobry Content Marketing

W obecnych czasach, jedną z podstawowych funkcji witryn jest dostarczanie użytkownikom wartościowego contentu. Pozytywne doświadczenia internautów z czasem przekładają się na pozyskane linki. Jeżeli strona dostarcza fachowego contentu wysokiej jakości, to ruch na niej będzie się zwiększał. Jest to następstwo promowania merytorycznej treści przez algorytmy Google, a także udostępniania przez odwiedzających witrynę zadowolonych użytkowników. Tworzy to realne szanse na przekazanie linków dalej. Dlatego istotne dla pozycjonowania jest zatrudnienie ekspertów, którzy będą dbali o wysoką jakość materiałów na danej stronie. Często z pomocą mogą przyjść także artykuły sponsorowane.

Dobre wyniki można osiągnąć również dzięki promowaniu swoich treści na zewnętrznych portalach. Dla przykładu, w zamian za udostępnienie swojego contentu wysokiej jakości, otrzymuje się dobrej jakości link. Dzięki temu można również przy okazji zbudować ekspercki wizerunek marki.

Uzupełnianie uszkodzonych linków

Ciekawa metoda, która polega na wyszukiwaniu linków, które przestały już działać, a są udostępnione w różnych serwisach informacyjnych. Metoda ta przynosi największe efekty, kiedy nieistniejąca już strona zajmowała się takim samym zagadnieniem, co ta, którą chcemy obecnie promować. Zazwyczaj wystarczy skontaktować się z administratorem witryny, na której widnieje nieaktualny link i spróbować zastąpić go aktualnym odsyłaczem. Jest to działanie korzystne dla obu stron i zwykle nie ma z tym problemów.

Stawianie na treści graficzne

W nowoczesnym marketingu nieocenioną pomoc przynoszą wrażenia wizualne. Idealnym przykładem są popularne social media – większość materiałów, które są tam udostępniane to materiały video, infografiki i fotografie. Znacznie lepiej przykuwają one uwagę użytkowników i są łatwo przystępną formą, która nie zabiera wiele czasu na zapoznanie się z jej przekazem. Tego rodzaju treści mają ogromny potencjał na bycie udostępnionym dalej, a co za tym idzie zwiększeniem ruchu na stronie i generowanie dużej ilości backlinków.

Znaczenie analityki interetowej dla SEO

Obecność w Social Mediach.

Istnieje wiele marek, które to właśnie portalom społecznościowym poświęcają największą uwagę. Social Media posiadają ogromny zasięg i potencjał dotarcia do potencjalnych klientów. Warto więc wykorzystywać możliwości, jakie nam one oferują – fanpage, przy pomocy którego firma aktywnie się udziela, zamieszcza linki prowadzące do witryny. może zbudować wierną marce społeczność, która sama będzie pomagała docierać do nowych użytkowników i generowała ruch.

Sprawdzanie konkurencji

Od czasu do czasu warto przyjrzeć się, w jaki sposób działa bezpośrednia konkurencja danej strony. Sprawdzenie skąd prowadzą podążające do niej linki i dlaczego to właśnie ich witrynę czy blog promują zewnętrzne serwisy. Pozwoli to na stosunkowo łatwe odnalezienie potencjalnych miejsc, które działają w podobnej tematyce do naszej, w których będzie można umieścić swój własny odsyłacz i nawiązać długotrwałą współpracę.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu