Skip to main content

20 kluczowych pytań, które musisz sobie zadać zatrudniając cyfrową agencję marketingową  

Firmy, które wahają się nad wprowadzeniem nowoczesnych strategii rynkowych ostatecznie upadną, jeśli nie sprowadzą odpowiednich ludzi do ich wykonania. Cyfrowe agencje są najlepszym rozwiązaniem dla firm, które nie mają środków na rozszerzenie wewnętrznych zespołów lub potrzebują partnera posiadającego specjalistyczną wiedzę. Wybranie odpowiedniej agencji marketingowej nie jest łatwym zadaniem. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś mieć odpowiedź na większość istotnych pytań, które pojawiają się podczas szukania cyfrowej agencji marketingowej. 

Marketing cyfrowy jest rozległą dziedziną z niezliczoną ilością strategii i niuansów. Niektóre z największych firm na świecie zatrudniają ogromne zespoły marketingowców, którzy muszą być na szczycie swoich umiejętności, by móc wyprzedzać najnowsze trendy. Każda dyscyplina i platforma cyfrowa cały czas ewoluuje, dlatego nadążanie nad nimi jest bardzo wyczerpujące dla małych firm, które nie mogą zatrudnić tak dużych zespołów. 

digital marketingFirmy, które chciałyby odkrywać nowe terytoria lub ulepszać wydajność w określonej sferze marketingu cyfrowego, skończą na rozważaniu tego czy bardziej opłacalne jest zatrudnienie nowego utalentowanego pracownika czy nawiązanie współpracy z agencją cyfrową. Analizując to należy wziąć pod uwagę wiele czynników. 

Jednakże fakt, że agencje zatrudniają pulę pracowników o różnorodnych doświadczeniach oznacza, że firmy, które z nimi współpracują mają potencjał na uzyskanie największych zwrotów z inwestycji. Zatrudnianie pracowników, którzy będą pracować na miejscu zazwyczaj kosztuje tyle samo co nawiązanie współpracy z cyfrową agencją marketingową, a często okazuje się być nawet dużo droższe. Firmy współpracujące z cyfrowymi agencjami mają możliwość z korzystania z całego sztabu ekspertów z mniejszym ryzykiem niż zatrudniając pracowników wewnętrznych. 

Zatrudnienie agencji nie jest jednak łatwe. Znalezienie idealnego dopasowania może być czasochłonne i frustrujące. Proces poszukiwania agencji może wydawać się być okropnym obowiązkiem, ponieważ: 

  • Niektóre agencje składają wielkie obietnice, których nie będą w stanie wypełnić, 
  • Niektóre agencje nie dostarczają merytorycznych dowodów, w jaki sposób je wypełnią,  
  • Niektóre agencje specjalizują się tylko w wyjątkowo niszowych obszarach, 
  • Niektóre agencje mają restrykcyjne oraz długie umowy.  

Powyżej przedstawiono tylko kilka wyzwań związanych z wyborem agencji. Ostatecznie, tym co się liczy są rezultaty. Sprawdzenie agencji jest niezwykle ważne, ponieważ nie ma sposobu na określenie, kiedy współpraca z agencją pozwoli na osiągnięcie dodatnich zwrotów. Weryfikując daną agencję pamiętaj by zadać przedstawione poniżej pytania: 

1 Czy moje oczekiwania i ich obietnice są realistyczne? 

Jednym z najczęstszych sposobów, kiedy firmy skazują się na porażkę, jest sytuacja, w której poprzeczka jest ustawiona powyżej realistycznych wartości. Posiadanie celów jest dobre, za wyjątkiem sytuacji, w której dąży się do nieosiągalnego.  

Ten problem może działać w dwie strony. Kiedy firma udaje się do danej agencji z niemożliwymi do osiągnięcia celami, agencje często składają obietnice, których nie będą w stanie dotrzymać. Najlepszym rozwiązaniem jest wykluczenie agencji, która gwarantuje dane rezultaty. 

Cele mogą być bardziej realistycznie ustalone dla zadań związanych z jakością usług, takich jak komunikacja czy raportowanie.  Zwróć uwagę na intencję tego rodzaju. Nigdy nie bój się naciskać na dowiedzenie się tego, jak agencja ma zamiar być odpowiedzialna za ustalone w harmonogramie rezultaty. 

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych2 Czy umowa obowiązuje mnie nawet jeśli nie jestem zadowolony? 

Czas trwania umowy jest czymś co warto mieć z tyłu głowy podczas wybierania agencji. Powszechną praktyką wśród agencji marketingowych jest przygotowanie umów, w których klienci muszą zgodzić się na minimalne zobowiązania z dowolnego miejsca na okres od 6 miesięcy do całego roku. Oznacza to, że niezależnie od tego czy agencja pracuje, klient nadal musi płacić za usługę. Nie oznacza to, że agencja które oferuje roczną umowę nie wykonuje dobrze swojej pracy, a to, że taka umowa nie oferuje klientowi dużej elastyczności, jeśli kampania marketingowa zaczyna tracić na wartości, zaczyna wyglądać inaczej niż oczekiwał klient.  

3 Czy agencja zapewnia unikalne czy szablonowe strategie? 

Każda agencja powinna posiadać udoskonalone procedury i procesy, umożliwiające jej na zapewnianie powtarzalnych rezultatów. Jednakże, każda firma ma unikalne potrzeby, więc formułowanie strategii nie powinno się opierać na szablonowym podejściu.   

Jeśli firma posiada swoje cele, dobra agencja powinna być w stanie dostosować strategię w sposób zadowalający dla klienta. W perfekcyjnym scenariuszu, agencja budowałaby wszystkie strategie dla swoich klientów od podstaw, projektując je indywidualnie, dla osiągnięcia celów firmy i jej zastrzeżeń 

Kiedy agencja przedstawia umowę, zrozumienie każdego jej aspektu jest kluczowe. Bądź czujny jak długa będzie ta umowa i pamiętaj, że dłuższe umowy są bardziej restrykcyjne. Niektóre agencje oferują comiesięczne umowy, w których klienci mogą zdecydować o zakończeniu współpracy bez podawania powodu. 

4 Czy są oni zarówno taktyczni jak i strategiczni? 

Planowanie strategii jest bezcelowe, jeśli firma nie posiada osób, które będą wstanie je wykonać. W zależności od celów i potrzeb, firmy często, oprócz partnera strategicznego potrzebują także partnera taktycznego. 

Jedynym sposobem, żeby przekonać się czy agencja wykonuje powierzone jej zadania, jest sprawdzenie czy zapewnia ona strategiczne terminy czasowe z rezultatami i ostatecznymi terminami. Jeśli agencja nie będzie miała takich szczegółów, upewnij się jak będzie wyglądała jej oś czasu pracy. 

Całkowite przeciwieństwo również nie jest dobre. Jeśli agencja będzie za bardzo zanurzać się w detalach, złożoności danej rzeczy, będzie skupiać się tylko na metodach, to również nie wykona swojej pracy. Strategia ostatecznie dyktuje jakich metod użyć, dlatego możliwe jest to, że agencja będzie zbyt taktyczna. Długoterminowe kampanie wymagają posiadania oka skierowanego ku przyszłości, bez nadmiernego pochłaniania się z dnia na dzień. 

strategia marketingowa5 Jak regularna jest komunikacja? 

Sukces marketingowy zależy od rutynowej i swobodnej komunikacji. Wadą outsourcingu do agencji jest to, że komunikacja trwa dłużej i może być nieco trudniejsza. 

Najlepsze agencje zawsze oferują powtarzające się zazwyczaj weekendowe, spotkania i aktualizacje kampanii. Spotkania weekendowe są najlepszą domyślną praktyką, jednak klienci mogą mieć specjalne preferencje, poza tym harmonogramem. Dobra agencja powinna być do tego stopnia elastyczna by móc zapewnić klientowi tyle spotkań, ile potrzebuje, żeby sprawdzać prace nad kampanią. 

6 Czy otrzymam dedykowany punkt kontaktowy? 

Niezależnie od wielkości agencji, odpowiedź na to pytanie powinna zawsze brzmieć „tak”. Niektóre agencje są tak duże, że klienci muszą kontaktować się z centrami obsługi klienta, a nie z dedykowanym menedżerem. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie takich agencji, ponieważ klienci skończą czując się jak kolejna liczba w systemie.  

Agencje, menedżerowie relacji muszą zapewniać ludzki kontakt. Menedżer relacji w przeciwieństwie do młodszego pracownika – zwykle służy jako główny punkt kontaktowy, ponieważ mając taką pozycję powinien mieć kompleksowe zrozumienie każdego aspektu kampanii klienta, odpowiednio koordynując je z członkami swojego zespołu. Menedżerowie relacji z klientem są po to, aby służyć. Powinni być dostępni, aby odpowiadać na pytania klienta oraz dostarczać spostrzeżenia z rozsądnym czasem realizacji. 

Skuteczne kampanie reklamowe w Internecie - SEM7 Jak ważne są dla nich dane? 

Każdy marketingowiec powinien traktować dane dotyczące wyników jak złoto. W dzisiejszym świecie podejmowanie decyzji bez opierania się na danych jest błędem. Inne czynniki powinny być częścią decyzji podejmowanych przez agencję, jednak kampania żyje i umiera zgodnie z analizą danych. 

Dane powinny informować o wszystkim co robi agencja, odkąd informują co wykonywane jest dobrze, gdzie trzeba się dostosować i gdzie trzeba iść w stronę przyszłości.  

8 Jakie jest ich doświadczenie, jeśli chodzi o nowoczesną technologię, komputery? 

Podczas wybierania agencji, warte uwagi jest to jakie jest ich podejście do adaptacji technologicznej i innowacji. Praca w marketingu cyfrowym wymaga wiedzy na temat złożoności technologii, która cały czas ewoluuje. To co dziesięć lat temu generowało rezultaty, obecnie mogłoby nie być realne, wykonalne. 

Dla przykładu, jeśli szukasz agencji specjalizującej się w płatnym wyszukiwaniu, powinieneś zapytać, w jaki sposób korzystają z automatycznych narzędzi i taktyk, w celu poprawienia ogólnego zwrotu z inwestycji. 

digital marketing9 Czy mogą pomóc firmie moich rozmiarów? 

Wiele firm dba o to czy agencje mają bezpośrednie doświadczenie w pomaganiu innym firmom w ich branży. Podczas gdy w pewnych branżach występują specyficzne taktyki i strategie, które sprawdzają się najlepiej, to fachowa, kompetentna agencja cyfrowa posiada doświadczenie w szybkim przyswajaniu danych i dopasowywania się do prawie każdej branży i firmy. 

Ważniejsze jest pytanie o to, czy agencja jest dobrze dopasowana do rozmiaru twojej firmy. Agencje, które skupiają się na większych przedsiębiorstwach nie będą dobrym rozwiązaniem dla średniej lub małej firmy i na odwrót.  

Zastanów się które elementy są dla Ciebie najważniejsze w relacji w agencją i wybierz zgodnie z tym. 

10 Kto będzie pracował na moim konto? 

Oprócz menedżera konta, wiele agencji zapewnia dedykowanego drugorzędnego pracownika do kontaktu, posiadającego rozległą wiedzę na temat konta.  

Twój główny punkt kontaktu powinien mieć wymaganą wiedzę oraz wsparcie od drugiej osoby z doświadczeniem uzupełniających ewentualne braki w wiedzy. Zwróć uwagę na to, że pomimo tego, że ludzie na stanowiskach się zmieniają, w twoim kontakcie z agencją nie powinno być czasowych zmian, ponieważ to zapewnia stabilność i utrzymuje pozytywną długotrwałą relację.  

Ponadto próbuj dowiedzieć się jak dużo osób będzie pracowała na twoim koncie oraz jakie są ich kwalifikacje. Pamiętaj, że agencje będą mogły nie być w stanie przekazać Ci konkretnych pracowników, do czasu aż zdecydujesz się na współpracę z agencją. 

Nowoczesna Agencja Seo z Olsztyna, szansą dla twojej firmy.11 Jak wygląda kwestia korporacyjnej kultury agencji? 

Główne wartości agencji przełożoną się na to jaka będzie twoja z nią relacja. Ogólnie rozważaj wybór agencji, które są współpracujące, innowacyjne i proaktywne. Najlepsze agencje wyróżniają się przeźroczystością oraz odpowiedzialnością dopisanymi do ich głównych wartości.  

Zadawanie agencji pytań o jej wartości, powinno również pozwolić na wgląd na jej proces zatrudniania pracowników. Największe korzyści z współpracy z agencją wydobywają się z jej pracowników, dlatego ustalenie jakich pracowników zatrudnia agencja jest kluczowe. Warto również sprawdzić na stronach internetowych co sami pracownicy mówią o pracy w agencji. 

12 Jakie obszary obejmują? 

Musisz zrozumieć potrzeby oraz cele spółki. Jeśli chcesz rozpocząć współpracę z agencją, ponieważ masz z tym problem, skup się na tych obszarach, które są najważniejsze. Niektóre agencje specjalizują się w jednym obszarze a inne w wielu. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ możemy mieć mylne pojęcie o tym, że potrzebujemy pomocy tylko w jednym obszarze. 

13 Jak dokładnie generują rezultaty, wyniki? 

Nie każda agencja będzie miała to samo podejście to danego obszaru marketingu. Najlepsza ostrożnie stworzyły własny proces, uwzględniając każdy pojedynczy krok działania. 

Wybór agencji jest również trudny dlatego, że często podejmujący decyzje nie mają zbyt dużej wiedzy o temacie, tak by mogli zadać odpowiednie pytania.  

SEO czyli pozycjonowanie stron internetowych14 Czy są partnerem czy dostawcą? 

Firmy powinny wracać uwagę tylko na te agencje, które działają jako rozbudowa ich marketingowego zaplecza. Agencja musi dostarczać rezultaty, rozwiązania, ale powinna być również aktywna w ulepszaniu całej relacji z klientem i jakości ich wyników. 

15 Czy są odpowiedzialni i uczciwi? 

Oprócz regularnej komunikacji, wybór agencji powinien również być oparty o to, czy jest ona odpowiedzialna i transparentna.  Rezultaty mówią same za siebie, a agencje zawsze powinny być szczere. Kompetentna i uczciwa agencja będzie wiedziała, kiedy przyznać się do błędu oraz co zrobić, żeby przywrócić daną rzecz do równowagi. 

Agencje są zatrudniane przez firmy w celu wykonania danego zadania. Brak jasności i szczerości w takiej relacji jest receptą na nieszczęście. 

16 Jakie mają certyfikaty, poświadczenia jakości ich usług? 

Certyfikaty i akredytacje są niezbędnymi wskaźnikami jakości agencji. Certyfikaty muszą być wystawione przez jednostkę, która posiada reputację, tak by mogły realnie świadczonych o jakości usług agencji. Niektóre certyfikaty mają również inne aspekty do rozpatrzenia. Dla firmy, która szuka agencji znającej się z każdej strony na aplikacjach Google, najlepszym wyborem będzie ta, która będzie członkiem elitarnej grupy najlepszych agencji cyfrowych specjalizujących się w aplikacjach Google. 

Butikowa agencja SEO / SEM17 Czy mają szczegółowe opisy obrazujące ich pracę? 

Szczegółowe opisy potwierdzają przeszłe sukcesy agencji. Są to streszczenia z tego jak agencja radziła sobie z wyzwaniami oraz jakie rozwiązania znajdywała. Opisy powinny zawierać informacje o firmach, którym agencja pomagała oraz o tym, jakie taktyki pozwoliły na osiągnięcie dobrych efektów, wyników.  

Unikaj agencji, które nie mają kilka szczegółowych opisów przypisanych do ich nazwy. 

18 Czy mają referencje? 

Referencje mówią bardzo dużo na temat agencji. Sygnałami wskazującymi na wiarygodność agencji, są w szczególności potwierdzone referencje od aktualnych osób, zawierające dokładnie informacje na temat działania agencji oraz polecające ją. Tacy klienci muszą być ufni wobec agencji, skoro polecają ją innym osobom, firmom.  

19 Jakie są ich recenzje w Internecie? 

Pomimo tego, że internetowe recenzje są podobne do referencji, pozwalają nam one na zbadanie innego znaczącego sygnału świadczącego o wiarygodności agencji. Uzyskanie referencji wymaga od agencji bezpośredniego skontaktowania się z klientem, podczas gdy recenzje internetowe klienci wystawiają niezależnie, w wolnym czasie. 

Nawet jeśli agencja ma wysokie oceny, przeczytaj zarówno pozytywne jak i negatywne opinie, tak by móc znaleźć wspólny wątek pomiędzy nimi.  

pozycjonowanie i reklamy w google - zaufaj ekspertom20 Jakie są ceny usług? 

Firmy powinny wracać uwagę tylko na te agencje, które działają jako rozbudowa ich marketingowego zaplecza. Agencja musi dostarczać rezultaty, rozwiązania, ale powinna być również aktywna w ulepszaniu całej relacji z klientem i jakości ich wyników. 

Zdobycie tak dużo informacji na temat agencji jak tylko to możliwe, powinno pozwolić na znalezienie najlepszego dopasowania. Znalezienie odpowiedniej agencji cyfrowej będzie wymagające, dlatego nie popełniaj błędów. Każda firma jest w stanie znaleźć świetną agencję, po warunkiem, że będzie miała na uwadze następujące kwestie: 

  • Wartość agencji znajduje się w jej talencie, umiejętnościach, 
  • Regularna komunikacja jest kluczem,  
  • Wykonanie ma większe znaczenie niż dobra strategia,  
  • Wiarygodność jest ekstremalnie ważna. 
Oceń post

Leave a Reply

Close Menu