Skip to main content

WP Rocket – najlepsza metoda na przyspieszanie strony internetowej

WP Rocket jest jedną spośród najlepszych na rynku wtyczek, które służą do buforowania WordPress odnośnie łatwości używania, wydajności, aktualizacji, czy też wsparcia.

Jej jedynym minusem będzie to, iż jest droższy aniżeli jego użytkowanie. Niemniej jednak wszelkie funkcje, które otrzymamy, są na pewno warte każdych pieniędzy. W poniższej recenzji pokażemy, jak działa WP Rocket i w jaki sposób należy zainstalować wtyczkę do WordPress. Zostaną tutaj omówione także wszelakie ustawienia zawarte w tymże bardzo przyjaznym dla użytkowników pakiecie. Miejmy jednakże zawsze na uwadze, iż plany cenowe WP Rocket mają dla nas w ofercie trzy pakiety, zatem wszystko, co trzeba zrobić, to odnaleźć ten właściwy dla nas.

WP Rocket

Czym jest WP Rocket?

WP Rocket to bardzo wysokiej jakości wtyczka do buforowania WordPressa, która pomaga bezpośredni w przyspieszaniu działania naszej strony internetowej. Zapewnia także lepszą wydajność, aniżeli jakiekolwiek bezpłatne albo płatne opcje, które znajdziemy ostatnimi czasy na rynku. Wszelkie narzędzia niezbędne celem poprawienia komfortu użytkowania, jak i wydłużenia czasu ładowania się witryny, zebrane zostały wyłącznie w jednym pakiecie. Dzięki temu możemy w szybkim tempie zoptymalizować własną stronę WordPress z użyciem wyłącznie jednej wtyczki, zamiast pobierania i konfigurowania wielu różnych.

Dlaczego szybkość strony internetowej jest istotna?  

Bardzo ważne jest to, żeby zdawać sobie sprawę, iż szybkość naszej stronie internetowej może mieć spory wpływ na osiągane przez nas wyniki finansowe. Jedno-sekundowe opóźnienie w szybkości witryny zmniejsza konwersję o 7%. Gdybyśmy mieli zatem możliwość załadowania swojej witryny o 1 sekundę szybciej, zarobilibyśmy znacznie więcej pieniędzy.

WP Rocket

Szybkość strony internetowej potwierdzona przez Google to czynnik rankingowy

W 2010 roku Google ogłosił, iż szybkość stron internetowych będzie stanowić zupełnie nowy czynnik w algorytmie rankingów wyszukiwania. Google będzie karało leniwe i wolniejsze ładowanie się stron i będzie spychało je w dół do SERP, ponieważ mają one mniejszą wartość dla osób odwiedzających naszą stronę.

Będzie to bezpośrednią przyczyną:

  • zmniejszenia sprzedaży,
  • zmniejszenia konwersji,
  • zmniejszenia ruchu na witrynie.

Ludzie nie chcą zbyt wolno ładujących się stron internetowych

Z przeprowadzonych badań wynika, iż 47% internautów odwiedzających witryny spodziewa się, iż będą one wyświetlane tylko przez dwie sekundy, albo nawet i krócej. Jeśli będzie to dłuższy czas to 40 procent użytkowników opuści szybko stronę. Takie statystyki nie powinny nas dziwić. Ludzie nie cierpią zbyt wolno lądujących się stron internetowych. Niemniej jednak zdecydowanie będzie to coś, co z powodzeniem możemy wykorzystać na własną korzyść. Użytkownicy spędzają prawie 70 procent więcej czasu i mają o 60 procent więcej wyświetleń na stronach, które się szybko ładują. Jeżeli zatem mamy szansę zwiększenia prędkości strony internetowej, mamy szansę przyciągnąć dużo więcej klientów i wygenerować większą sprzedaż.

WP Rocket

Co możemy otrzymać za swoje pieniądze?

Zainwestowanie w najwyższej jakości wtyczkę od WordPress celem zwiększania szybkości strony internetowej to zdecydowanie bardzo opłacalna inwestycja, co pokażemy w odpowiednich argumentach poniżej.

Konfigurowanie w zaledwie 5 minut

Zacząć należy od odpowiedniego skonfigurowania wtyczki. Musimy zatem przejść do WP Rocket i kupić wtyczkę. W niniejszym artykule zostanie omówiony pakiet jednostanowiskowej licencji, niemniej jednak możemy uzyskać znacznie więcej informacji odnośnie planów cenowych WP Rocket na oficjalnej stronie producenta.

Aby nabyć wtyczkę, trzeba wykonać następujące czynności:

  • kliknąć przycisk ,,Pobierz WP Rocket”,
  • zalogować się do własnej strony WordPress,
  • udać się do wtyczek,
  • kliknąć przycisk ,,dodaj nowy” i przesłać wtyczkę.

Możemy to zrobić poprzez zainstalowanie wersji pliku WP Rocket. Po załadowaniu musimy aktywować wtyczkę. Po aktywacji przechodzimy do panelu ustawień. I to już wszystko – możemy skutecznie przyspieszać ładowanie strony internetowej.

Zaawansowane funkcje buforowania

Buforowanie może wydawać się nam trochę skomplikowane, niemniej podstawowa koncepcja będzie bardzo łatwa. Gdyby zapytano nas, jaki jest wynik działania 2×5, wiedzielibyśmy, iż prawidłowa odpowiedź to 10. Wcale nie musielibyśmy obliczać równania, ponieważ wiele razy wykonywaliśmy już to równanie i wybraliśmy odpowiedź w sposób instynktowny. W taki właśnie sposób działa owo buforowanie. Za każdym razem, kiedy przeglądarka zażąda witryny internetowej, serwer będzie musiał przejść sporo czasochłonnych i skomplikowanych wyliczeń.

Niemniej jednak za sprawą buforowania witryn internetowych, serwer może przechowywać pliki typu HTML.

Za pierwszym razem, kiedy ktoś odwiedzi naszą stronę internetową, proces odbywać się będzie zupełnie normalnie. Niemniej jednak następnym razem, nie będzie musiał ponownie przeglądać, jak i przetwarzać wszelkich żądań plików. Buforowanie witryn nie tylko przyspiesza znacząco naszą stronę. Działa ona także po prostu dużo lepiej. WP Rocket posiada kilka różnorodnych opcji buforowania, niemniej poniżej opiszemy kilka najbardziej zaawansowanych spośród nich.

Ładowanie wstępne

Wstępne ładowanie zapewni nam, iż osoby odwiedzające niemalże natychmiastowo otrzymają dużo szybszą wersję buforowaną naszej strony internetowej. WP Rocket zajmuje się tym w sposób automatyczny. Jak to się dokładnie odbywa?

Kiedy aktywujemy WP Rocket pierwszy raz, wtyczka już na samym początku generuje wersję buforowaną naszych treści. W wypadku aktywnego wstępnego ładowania, istnieje także kilka innych opcji. Mamy również możliwość aktywowania opcji wstępnego załadowania podręcznej pamięci na podstawie mapy strony. Wstępne załadowanie się mapy strony oznaczać będzie, iż WP Rocket w sposób automatyczny dokona wykrycia map strony, które generowane są przez najpopularniejsze wtyczki do buforowania i wstępnie je załaduje. Zatem całość ciężkiej pracy wykona w zasadzie wstępne ładowanie podręcznej pamięci. Jako alternatywę możemy określić także swoją mapę strony, wpisując ją do map stron, celem załadowania pola tekstowego.

Kompresja GZIP

GZIP jest zupełnie darmowym algorytmem typu open source, który odpowiada za kompresję, jak i dekompresję plików. Zmniejsza rozmiary witryny, jak również rozmiar kodu CSS, HTML i JavaScript dotyczącego strony. Zmniejszenie rozmiaru pozwala na zaoszczędzenie miejsca na przechowywanie. Przyspiesza to znacząco czas, w którym ładuje się witryna. Bardzo wygodne jest to, iż WP Rocket działa automatycznie niejako za kulisami, a my nie musimy nic robić.

Buforowanie przeglądarki

Buforowanie przeglądarki przyspiesza znacząco naszą stronę w wypadku pojawiających się ponownie internautów, którzy odwiedzają też wiele innych witryn. WP Rocket rozwiązuje tego typu kłopot, przechowując odpowiednie pliki w zawartości serwera. Przykładowo nasze logo nie musi podlegać codziennym zmianom. Zapisując je w podręcznej pamięci, WP Rocket informuje przeglądarkę należąca do użytkownika, aby w sposób okresowy pobierała tenże obraz. Dzięki temu zmniejszeniu ulega liczba danych, które muszą zostać pobrane przez przeglądarkę internauty. Oszczędza to nie tylko czas, ale również przepustowość serwera. Celem włączenia takiej opcji w WP Rocket, wszystko co musimy zrobić, to ją zainstalować, zaś później aktywować.

Optymalizowanie baz danych

Pomyślmy o własnej bazie danych WordPress, jak by była szafką na dokumenty dla naszej witryny. Możemy w niej przechowywać poprawki, komentarze, strony, posty, komentarze wraz ze spamem, ustawienia dla wtyczek, czy też ustawienia motywów. Jeżeli zatem korzystamy z WordPressa od dłuższego czasu, istnieje spora szansa, iż nasza baza danych zawiera odpowiednie treści, których nie potrzebujemy, takie jak chociażby automatycznie gromadzone wersje robocze albo usunięte kiedyś posty. Bezużyteczne treści i dane zajmują po prostu miejsce, zaś zapytania trwają znacznie dłużej. Dlatego dobrze będzie, jeśli zadbamy o regularne czyszczenie bazy danych w miarę starzenia się naszej strony internetowej. Optymalizowanie bazy danych odpowiada za usuwanie danych – nie tylko będziemy mieli więcej miejsca, ale również nasza strona będzie się ładowała dużo szybciej.

W bazach danych możemy zobaczyć aż pięć sekcji. Zawierają one:

  • czyszczenie komentarzy,
  • po czyszczeniu,
  • czyszczenie automatyczne,
  • czyszczenie bazy danych,
  • czyszczenie przejściowe.

Optymalizowanie czcionek Google

Czcionki Google są niezwykle popularne. W sieci zostały obejrzane 29 bilionów razy, ale pomimo tego są bardzo łatwe do wdrażania. Mogą mieć spory wpływ na szybkość funkcjonowania naszej witryny. Jeżeli nasza strona wykorzystuje z czcionek od Google, nasza przeglądarka spróbuję pobrania wszelkich właściwych plików czcionek do podręcznej pamięci przeglądarki jeszcze przed załadowaniem się witryny. WP Rocket może zapewniać nam, iż czcionki Google nie będą mieć dużego wpływu na czas ładowania. W jaki sposób się to odbywa? Wtyczka WordPress odpowiedzialna za buforowanie, będzie w sposób domyślny łączyć ze sobą pliki czcionek od Google, kiedy dokonamy pierwszej aktywacji WP Rocket. Dzięki temu pojawi się mniej żądań HTTP, zaś ładowanie witryny będzie szybsze.

Optymalizowanie Google Analytics

Pliki ze skryptu Google Analytics mają okres pamięci podręcznej, który wynosi wyłącznie 2 godziny. Zatem tak naprawdę wcale nie korzystamy z opcji buforowania. Dzieje się tak z uwagi na to, iż jeśli nasza strona przesyła żądanie domeny do innej domeny, spowalnia to naszą witrynę. Zatem co możemy z tym zrobić? Mamy możliwość samodzielnego udostępnienia analityki Google. Jeżeli przejdziemy dodatków, zobaczymy symbol Google Analytics. Włączmy śledzenie Google i to już wszystko, co trzeba zrobić.

Optymalizowanie pikseli Facebooka

Zainstalowanie pikseli Facebooka na własnej witrynie ma całkiem sporo przydatnych dla nas zalet. Niemniej jednak jest to przyczyną ostrzeżenia w wielu różnych narzędziach służących do przetestowania wydajności. WP Rocket może rozwiązać taki problem poprzez przechowywanie niezbędnych plików na serwerze. Aby włączyć, musimy kliknąć na Add-ons, zaś następnie przełączyć na Facebooku Pixel Add-on.

Powolne ładowanie

Leniwe ładowanie opiera się na opóźnieniu w ładowaniu obrazów, albo też innych typów plików multimedialnych na stronie do chwili, kiedy użytkownik przewinie witrynę w dół i rzeczywiście je zobaczy.

Na przykład posiadamy na własnej stronie pięć graficznych plików, które łącznie zajmują 5 MB. Jeżeli nasza strona będzie musiała pobrać od razu 5 MB, będzie to mieć wpływ na ogólny czas ładowania się witryny i jej wydajność. Możemy w sposób leniwy ładować własne filmy i obrazy, niemniej jednak istnieje również możliwość ich dużo szybszego ładowania.

Minifikacja

Minifikacja jest bardzo pomocna w zmniejszaniu rozmiaru:

  • Plików HTML,
  • CSS,
  • JavaScript.

Dokonuje tej czynności poprzez usuwanie wszelakich niepotrzebnych nam już dodatkowych funkcji z w pełni oryginalnego źródłowego kodu. Przykładowo najczęściej spotykany źródłowy kod pliku JavaScript zawiera komentarze i spacje, żeby pomagać osobom będącym programistami. Niemniej jednak nie są one tak naprawdę potrzebne użytkownikom końcowym. Jeśli się ich pozbędziemy, sprawimy, iż źródłowy kod stanie się zwarty i lżejszy.

Umożliwianie szybkiego ładowania się witryny w przeglądarkach

Możemy tego dokonać, dzięki kliknięciu na przycisk ,,Optymalizowanie pliku”. Zobaczymy wówczas trzy różnorodne podtytuły, a wśród nich: pliki JavaScript, pliki CSS i podstawowe ustawienia. Jeżeli aktywujemy pliki Minify CSS, możemy doprowadzić do powstania błędów na stronie internetowej. Jeśli już do tego dojdzie wystarczy, iż po prostu dezaktywujemy takie ustawienie. Nasza witryna wróci zatem do przysłowiowej normalności. Zobaczymy także niezwykle podobny komunikat, jeżeli chodzi o pliki typu JavaScript. Możemy w tym przypadku pobawić się nieco opcjami, żeby móc sprawdzić, która spośród nich pasuje najlepiej do naszej strony internetowej.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu