Skip to main content

Wizytówka Google – zakładanie i zarządzanie.

Profesjonalna wizytówka Google Moja Firma to doskonały sposób na zaistnienie marki w Internecie. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz własny biznes, z pewnością wiesz jak istotna jest świadomość marki i budowanie jej rozpoznawalności. Wizytówka Google to wyjście z otwartymi ramionami do potencjalnego klienta. Dzięki niej klienci dużo łatwiej będą mogli znaleźć lokalizację firmy w zintegrowanych Mapach Google. Jest to również okazja to udostępnienia podstawowych informacji na temat firmy takich jak: dokładny adres siedziby, godziny otwarcia, dane kontaktowe, numer telefonu, jak również wiele innych informacji, które uważasz za istotne.

Niezależnie od tego, czy posiadasz stronę internetową, czy też nie, Wizytówka Google jest fantastycznym rozwiązaniem, umożliwiającym dzieleniem się wszystkimi aktualnościami z potencjalnymi klientami, zainteresowanymi Twoją ofertą.

Wizytówka Google

Dlaczego warto być widocznym w Internecie?

Brak chociażby podstawowych informacji o ofercie i swojej firmie praktycznie całkowicie przekreśla jej sukces, zwłaszcza w obecnie panujących czasach i sytuacji. Globalny dostęp do sieci, całodobowy dostęp do informacji, stały się jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym) źródłem dostępu do informacji. Przedsiębiorstwa, które dotychczas nie polubiły się z nowościami internetowymi, muszą pogodzić się z faktem, że prędzej czy później mogą zacząć tracić swoich klientów. Dlatego też, warto wyjść ze swojej strefy komfortu i zacząć istnieć w sieci, właśnie ze względu na swoich klientów.

Niezwykle ważną informacją jest fakt, że utworzone Wizytówki Google Moja Firma, praktycznie zawsze wyświetlane są nad wynikami organicznymi. Oznacza to, że posiadanie Wizytówki Google staje się nieodłącznym elementem przemyślanej strategii pozycjonującej i działań o charakterze SEO.

Google Moja firma, a budowanie świadomości marki w Internecie.

Widoczność w Internecie to podstawowy krok w budowaniu rozpoznawalności swojego biznesu. Prawidłowo prowadzona wizytówka pozwali Ci nie tylko zaistnieć, ale również wzbudzić zainteresowanie potencjalnych klientów, co przełoży się na zwiększenie zysków. Wizytówka Google umożliwia szybkie, aczkolwiek precyzyjnie przedstawienie swojej oferty, gromadzenie cennych opinii na temat jakości oferowanych usług, czy produktów, jak również bezpośredni kontakt z klientami. Możliwość wystawiania opinii, jest często kluczowa dla klientów. Pozostawione opinie są widoczne dla wszystkich użytkowników, dzięki czemu dajesz się poznać klientowi i pozwalasz mu zdecydować się na skorzystanie z oferty. Pozytywne opinie stanowią jeden z głównych wyznaczników w trakcie wyboru konkretnego usługodawcy.

Zamieszczenie dokładnej lokalizacji siedziby firmy, stanowi jeden z najistotniejszych czynników, które bezpośrednio wpływają na pozycjonowanie firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania. Równie istotnym elementem jest prawidłowe oznaczenie lokalizacji na Mapach Google, które pomoże dotrzeć klientom w nieskomplikowany sposób do Twojej firmy.

Oprócz stworzenia Wizytówki Google Moja Firma, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi pozycjonujących (SEO, ang. Search Engine Optimization), które mają za zadanie umieścić Twoją stronę możliwie najwyżej w TOP 10 wyników wyszukiwania. Są to niezwykle skuteczne, aczkolwiek długotrwałe działania, jednak rezultaty warte są podjętego wysiłku. Co ważne efekty pozycjonowania są widoczne w organicznych (czyli niepłatnych) wynikach wyszukiwania, w przeciwieństwie do płatnych, czyli krótko ujmując wykupionych reklam. Chociaż płatne reklamy są niezwykle skuteczne jeśli chodzi o widoczność strony, warto mieć na uwadze, że widoczność kończy się wraz ze środkami przeznaczonymi na ten cel.

Wizytówka Google

Zakładanie Wizytówki Google krok po kroku.

Samodzielne stworzenie profesjonalnej Wizytówki Google nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W kilku prostych krokach dowiesz się co zrobić, aby stworzyć swoją pierwszą Wizytówkę Google Moja Firma.

Punkt pierwszy.

Jeśli zależy Ci na założeniu wizytówki, musisz posiadać fizyczny i konkretny adres swojej firmy, pod który Google w następnym kroku wyśle specjalny kod weryfikujący. Warto również zaznaczyć, że może być to zarówno adres siedziby firmy, jak i adres zamieszkania jej właściciela. Precyzyjne podane dane na temat adresu*, mają ogromny wpływ na późniejsze wyniki wyszukiwania. Od razu warto wspomnieć, że firmy zlokalizowane w centrum miasta, zawsze cieszą się większym zainteresowaniem potencjalnych klientów, niż te, które znajdują się na obrzeżach miasta.

* Google weryfikuje również podane informacje na temat adresu przy pomocy Street View; służy to upewnieniu się o faktycznym istnieniu budynku, dokonuje weryfikacji szyldu; dlatego też sklepy internetowe mogą napotkać pewne problemy w związku z nieposiadaniem własnej siedziby

Punkt drugi.

Kolejnym niezbędnym krokiem prowadzącym do stworzenia Wizytówki Google jest założenie firmowego konta Google. Nie warto tworzyć wizytówki na swoim prywatnym koncie, ponieważ pamiętajmy jak ważne jest zachowanie prywatności. Dodatkowo warto pamiętać, że jeśli posiadasz kilka wizytówek Google Moja Firma przypisanych do jednego konta, narażasz się na ich utratę, w przypadku niemożności dostępu do konta.

Punkt trzeci.

W celu stworzenia swojej wizytówki, należy udać się na stronę https://www.google.pl/business/, a następnie zalogować się na swoje konto firmowe. Po procesie logowania, należy podać nazwę firmy*. Kolejne kroki są niezwykle intuicyjne, dlatego nikt nie powinien mieć większych problemów i z łatwością będzie można przejść przez wszystkie etapy.

* Jeśli posiadasz kilku członową nazwę firmy, pamiętaj o jej skróceniu, jest to nie tylko zabieg estetyczny, ale przede wszystkim zwiększa czytelność odbioru

Punkt czwarty.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie dodatkowych informacji, takich jak adres siedziby firmy oraz rodzaj prowadzonej działalności. Podanie pierwszej i podstawowej kategorii działalności jest tu kluczowe, ponieważ dzięki niej firma zostanie odpowiednio przyporządkowana do danej kategorii. Ma to również wpływ przy jakich słowach kluczowych, które wpisane zostaną w wyszukiwarkę pojawi się Twoja wizytówka. W późniejszym czasie zyskasz możliwość  dodania dziesięciu dodatkowych kategorii, które opisują prowadzoną przez Ciebie działalność (nie oferowane produkty czy usługi).

Punkt piąty.

Dodatkową możliwością (nieobowiązkową) jest podanie numeru telefonu kontaktowego, oraz adresu strony internetowej firmy. Dla firm świadczących usługi z dojazdem do klienta, udostępniono możliwość zaznaczenia „Dostarczam produkty i świadczę usługi u klientów”. Przy wyborze należy precyzyjnie zaznaczyć obszar działalności, dodatkowo oznaczając promień  lokalizacji.

Punkt szósty.

W przypadku, kiedy zechcesz określić lokalizację siedziby firmy, jednak nie posiadasz jeszcze informacji o jej lokalizacji, możesz skorzystać z opcji „Ustaw lokalizację znacznika”. Wystarczy kliknąć w wybraną lokalizację na mapie, następnie pojawi się czerwona pinezka, którą możesz dowolnie dopasować. Wybrana lokalizacja, będzie udostępniana po dodatkowej weryfikacji.

Proces weryfikacji, czyli co musisz wiedzieć na ten temat.

Jeśli jednak chcesz cieszyć się aktywną i w pełni aktualną Wizytówką Google Moja Firma, musisz poddać ją najpierw weryfikacji Google. Możliwości jest kilka. Czasem pojawia się opcja przeprowadzenia weryfikacji przez telefon, jednak nie ma co się na to nastawiać, ta opcja pojawia się naprawdę rzadko.

Zazwyczaj proces weryfikacji polega na oczekiwaniu na połączenie, w czasie którego otrzymasz specjalny kod, który należy podać w wcześniej przygotowanym oknie dialogowym. Dla zaufanych kont Google – pojawia się możliwość weryfikacji natychmiastowej. Nie warto odkładać weryfikacji w czasie, ponieważ często na list z kodem weryfikującym trzeba nieco poczekać – w niektórych przypadkach może to być nawet kilka tygodni.

Do momentu weryfikacji wizytówki przez Google, możesz nią zarządzać, wprowadzać dodatkowe informacje oraz optymalizować zawarte treści. Jednak dopiero po pozytywnej weryfikacji, otrzymasz dostęp do szerszych funkcji, a sama wizytówka stanie się widoczna w Google Maps.

Wizytówka Google

Kto może zarządzać Wizytówką Google?

Google umożliwia trzy rodzaje użytkowników wizytówek: właściciel, menedżer oraz menedżer lokalizacji. Właściciele wizytówek mają możliwość dodania użytkowników, którzy zyskują możliwość zarządzania wizytówką, jednakże nie jest wymagane podanie im hasła. Co ważne menedżerem ani właścicielem nie może zostać Grupa dyskusyjna Google.

  • Właściciele – wizytówka może posiadać kilku właścicieli, ale główny może być tylko jeden. Zarówno główny, jak i pozostali właściciele posiadają jednakowe uprawnienia. Główny właściciel nie może usunąć się sam, zanim nie przeniesie uprawnień głównego właściciela na kogoś innego. Natomiast wszyscy właściciele mogą dodawać użytkowników.
  • Menedżerowie – posiadają większość praw przysługujących właścicielom, wykluczając jednak możliwość czynności wymagających szczególnych uprawnień jak chociażby: usunięcie wizytówki Google Moja Firma oraz zarządzenie jej użytkownikami.
  • Menedżerowie lokalizacji – są w posiadaniu większości uprawnień menadżerów, jednakże nie mają możliwości edytowania zamieszczonych informacji o firmie. Po procesie logowania, menedżer lokalizacji może wystosować prośbę o zmianę roli menedżera lokalizacji na menedżera wizytówki lub nawet właściciela. Właściciel z kolei może taką prośbę zaakceptować lub odrzucić.

W celu zapewnienia prawidłowości w podanych danych, Google poddaje weryfikacji menedżerów lokalizacji. Link do rejestracji menedżera lokalizacji znajdziesz zarówno w wyszukiwarce, jak i Mapach Google profilu danej firmy.

Możliwości jakie niesie za sobą posiadanie Wizytówki Google Moja Firma.

Aktywna wizytówka może być swobodnie personalizowana, co dodatkowo podniesie jej atrakcyjność. Ciekawostką, którą oferuje zweryfikowana wizytówka, jest możliwość dodania zdjęć, a nawet dodanie wirtualnego spaceru po siedzibie firmy. Jest to istotne zwłaszcza jeśli prowadzić biznes gastronomiczny. Przytulna restauracja, i wcześniejsza możliwość zobaczenia wnętrza, zdecydowanie pomoże klientom w podjęciu decyzji.

Niekwestionowanym atutem jest możliwość wglądu do statystyk. Dostęp do nich znajduje się na stronie głównej wizytówki. Dane stanowią doskonałe uzupełnienie pozostałych informacji, do których zyskasz dostęp dzięki Google Search Console lub Google Analytics. Korzystanie z usługi Google+ daje znacznie szerszy wgląd do statystyk, które są bardziej dokładne i obszerniejsze.

Firmy, które korzystają z Google Moja Firma stale powinny monitorować statystyki, a zwłaszcza wykresu, które pokazują zarówno ilość wyświetleń wizytówki, jak również zainteresowanie nią. Opinie pozostawiane przez klientów, są bardzo istotne. Warto regularnie je przeglądać i odpowiadać na nie (zarówno na te pozytywne, jak i negatywne). Budowanie bezpośredniego kontaktu z klientem pozwoli innym na znacznie szybsze podjęcie swojej decyzji o skorzystaniu z usług Twojej firmy.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu