Skip to main content

W dzisiejszych czasach smartfony w większości determinują to w jaki sposób wyszukujemy informacje, produkty bądź usługi. Wraz z rozwojem technologii IT zmienia się również sposób wyszukiwania treści. Kiedyś wyszukiwano informacje w encyklopediach, książkach, w bibliotekach lub gazetach. Z czasem pojawiła się możliwość wyszukiwania wszelkich treści poprzez wpisanie odpowiedniego hasła, tematu, który nasz interesuje bądź zapytania w wyszukiwarce internetowej.

Rozwój branży telefonicznej spowodował, że dla wielu użytkowników wyszukiwanie tych treści korzystając z głosu, przy pomocy Asystenta Google albo Siri, jest dziś powszechne i normalne. Wydaje się, że kolejnym krokiem w zakresie bardziej komfortowego, szybszego i dającego większe możliwości wyszukiwania wszelkiego rodzaju treści będzie tzw. visual search.

Czym jest visual search? Czy visual search będzie kształtował nowe metody wyszukiwania treści, a jeśli tak to w jaki sposób? Jakie nastąpią zmiany i kto powinien się im przyjrzeć? Czy wiedza na ten temat może pomóc w biznesie? Czy jest to rewolucja na miarę pojawienia się internetowej wyszukiwarki, w czasach gdy najlepszym źródłem informacji o hasłach były encyklopedie? W dalszej części artykułu postaram się pomóc poszerzyć wiedzę w tym temacie.

Visual Search - co i jak?

Co to tak właściwie jest visual search?

Visual search w prostych słowach i w dosłownym tłumaczeniu oznacza wyszukiwanie wizualne. Jest to możliwe, dzięki ciągle postępującemu rozwojowi sztucznej inteligencji (SI). SI pozwala na uzyskiwanie odpowiednich treści, których naszym celem było ich znalezienie tylko i wyłącznie za pomocą fotografii, zrzutu ekranu, obrazu internetowego bądź nawet ich fragmentów  czy wycinków tych grafik. W skrócie, wysyłamy zdjęcie, a sztuczna inteligencja dobiera w odpowiedni sposób wyniki, tak aby pasowały do treści i tematyki zdjęcia. Dla przykładu, znajdujemy na ulicy jakąś rzecz, nie wiemy co to jest. Robimy zdjęcie i sztuczna inteligencja mówi nam, że jest to młot pneumatyczny i mówi nam do czego służy i gdzie możemy taki kupić, albo widzimy w galerii zdjęcie butów za kilkanaście tysięcy zł, które nam się szalenie podobają. Robimy zdjęcie i sztuczna inteligencja wyszukuje nam inne buty, o podobnym kroju, w podobnym kolorze, ale w innej, tańszej cenie.

Wyniki wyszukiwania odpowiadają wysłanym przez nas obrazom, ponieważ SI analizuje zawartość zdjęcia i stara się dołożyć do tego odpowiedni kontekst. Obecnie firmy, które realizują ten pomysł i poprawiają swoje wizualne przeglądarki to Google, Amazon, Bing oraz Pinterest. Biorąc pod uwagę jak potężne firmy wcielają w życie wizualne wyszukiwanie, nie możemy mówić o jakiejś mrzonce, tylko o realnym projekcie, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej dokładny i lepszy.

Już na ten moment trafność wyników może niekiedy zaskoczyć użytkowników, a fakt że ta technologia nie jest jeszcze gotowym produktem, potwierdza teorię, że wizualne wyszukiwanie ma mnóstwo potencjału – na ten moment jeszcze niewykorzystanego. Zmysłem w zdecydowanej większości przypadków, który jako pierwszy informuje nas o danym bodźcu jest wzrok. W większości przypadków zmysłem, który działa jako pierwszy jest wzrok, dopiero potem dotyk, słuch, zapach, smak. Właśnie z tego powodu firmy zdecydowały się zaangażować w rozwój visual search.

Zmiana trendów

Wyszukiwanie wizualne zwłaszcza dla użytkowników mobilnych jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjne wpisywanie tekstu. Każdy smartfon ma aparat, dzięki czemu w prostszy i szybszy sposób jesteśmy w stanie wprowadzić interesujące nas hasło w formie zdjęcia. Przypuszczenie, że visual search może zmienić trendy w sposobie wyszukiwania informacji potwierdzają badania i raporty firm. Dane z 2017 roku sygnalizują, że 27% wszystkich wyszukiwań dotyczyło zdjęć i obrazów.

Ponadto Pinterest potwierdził, że tylko w jednym miesiącu w 2018 roku, konkretnie w lutym, jego użytkownicy wyszukiwali treści ponad 600 milionów razy za pomocą aplikacji Lens. Eksperci przewidują, że do 2025 roku wyszukiwanie wizualne będzie stanowiło aż 75% wszystkich wyszukiwań. Aż tak dużo bym nie przewidywał, jednak pewne jest, że z czasem coraz chętniej – w określonych sytuacjach – będziemy korzystać z visual search.

Biznes a visual search

Potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych? Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą Ćwierkają.pl

Biznes a visual search

Visual search przy odpowiednim wykorzystaniu może przynieść spore korzyści dla przedsiębiorstwa. Aby jednak tak się stało, trzeba firmę odpowiednio w tym kierunku przystosować i zoptymalizować jej części e-biznesowe. Przede wszystkim trzeba przystosować zdjęcia swoich produktów lub usług, tak aby miały możliwie najwyższą jakość i żeby były przystosowane do wyświetlania ich na ekranach urządzeń mobilnych. Oznacza, to że muszą być wykonane we właściwym rozmiarze zachowując możliwie najlepszą jakość. Jeśli zdjęcia będą zrobione w zbyt wielkim rozmiarze, to na ekranach urządzeń mobilnych mogą być one przycięte, nie wyświetlane w całości.

Ponadto każde zdjęcie powinno mieć tytuły oraz alternatywne opisy zgodne z zestawem słów kluczowych, które będą nakierowywać wyszukiwanie na konkretny produkt lub usługę danej firmy. Jest to tzw. indeksowanie. Pozwoli to na zdecydowanie lepszą współpracę firmowych grafik z algorytmem wyszukiwania, a co za tym idzie zwiększy to zasięgi i powiększy bazę klientów. W  pierwszym okresie najważniejszy będzie jednak stały monitoring i kontrola wyników wyszukiwania.

Trzeba liczyć się z częstą koniecznością wprowadzania poprawek, usuwania błędów. Jeśli dane rozwiązanie nie będzie przynosiło pożądanych efektów, warto pomyśleć nad alternatywnymi metodami, innymi słowami kluczowymi bądź innymi grafikami. Bardzo dobrym pomysłem jest podglądanie konkurencji, która osiąga dobre efekty w danej dziedzinie i próba wprowadzenia podobnych rozwiązań. Możliwe jest np. utworzenie i wprowadzenie nowej aplikacji, której działanie będzie się opierać na wyszukiwaniu wizualnym, a która będzie skorelowana konkretnie z naszą firmą.

Visual Search - co i jak?

Jakie korzyści da mojej firmie visual search?

Na ten moment visual search jest technologią będącą w fazie testów stałych poprawek i usprawnień. Biorąc pod uwagę, jak mocno wielkie firmy zaangażowały się w ten projekt można śmiało zaryzykować, że na przestrzeni kilku następnych lat ta technologia zostanie dopracowana i wprowadzona do użytkowania powszechnego. Warto jest powoli, krok po kroku przygotowywać firmę w tym kierunku śledząc najnowsze doniesienia i wyniki firm pracujących nad visual search. Jednak co w praktyce może nam dać visual search?

Przede wszystkim da nam to większą rozpoznawalność na rynku, co pozwoli na pozyskanie większej ilości klientów z reklam i wyszukiwań. Dzięki temu nasza marka może sporo zyskać. Pomoże to zwiększyć ruch na witrynie a co za tym idzie zwiększyć bazę potencjalnych klientów. Bezpośrednio się to przełoży na wyniki firmy osiągane na rynku. Ponadto możemy wykorzystać technologię visual searchu, do generowania trasy dojazdu na mapie, jeśli aktualnie wyszukujący użytkownik jest w pobliżu jakiejkolwiek z placówek naszej firmy. To z kolei przeniesie się na zwiększenie liczny osób odwiedzających naszą firmę w świecie realnym, nie tylko na stronie internetowej.

Biorąc pod uwagę najlepsze co na ten moment może zrobić innowacyjny przedsiębiorca, to regularne zbieranie informacji i nowinek technicznych w zakresie visual search. Pozwoli to w mądry sposób opracować strategię działania pod kątem konkretnej działalności gospodarczej z uwzględnieniem profilu firmy. Dobrze też pamiętać, że visual search pozwala na nieśmiałe próby myślenia o wyszukiwaniu poprzez video. Aplikacje jak TikTok działają już w tym kierunki, ale zdaje się, że to jest jeszcze bardziej odległa melodia przyszłości, która zacznie się rozwijać dopiero po ukształtowaniu technologii się visual searchu.

Powoli visual search staje się narzędziem, z którego, nie tylko zwykli użytkownicy mogą już korzystać, ale także firmy mogą zaczynać realizację planów marketingowych, opartych o tę właśnie technologię, tak by dostarczyć klientom możliwie jak najbardziej odpowiednią treść w możliwie jak najnowszy sposób. Nie od dziś bowiem wiadomo, że podążanie za trendami, czy nawet generowanie nowych trendów, przynosi najwięcej satysfakcji i najwięcej zysków.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu