Skip to main content

W jaki sposób można skutecznie zwiększać swoją konkurencyjność? Przede wszystkim powinniśmy skupić się na wyróżnianiu się w sieci. Jest to niezwykle istotne, bez względu na to czy działamy jako mniejsza firma, większe przedsiębiorstwo, czy jesteśmy freelancerem. Wyróżnianie się na tle konkurencji to kluczowy czynnik pozyskiwania przewagi. To, w jaki sposób jesteśmy w stanie zaprezentować się pod kątem biznesowym oraz na ile jesteśmy w stanie przyciągnąć uwagę w skuteczny sposób i skusić swoją ofertą  oraz przekonać niezdecydowanych użytkowników, jest zależne między innymi od tego jak się prezentujemy.

Co może pomóc nam w lepszej autoprezentacji? Bardzo często przepustką do sukcesu okazuje się indywidualna wizytówka online. Jak ją stworzyć? Jak wybrać najlepszą wizytówkę, spośród dostępnych na rynku ofert, tak aby spełniała nasze wymagania i pozwalała nam na pozyskiwanie nowych klientów? Jeżeli chcesz bliżej zapoznać się z tematem elektronicznych wizytówek, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się między innymi: czym jest elektroniczna wizytówka, jaki ma ona wpływ na pozycjonowanie strony oraz w jakiej formie może występować.

Tworzenie elektronicznej wizytówki

Czym jest elektroniczna wizytówka?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym tak właściwie jest elektroniczna wizytówka. Wizytówka online w ogólnym założeniu niewiele różnie się od tradycyjnych, papierowych wizytówek – które są wszystkim doskonale znane. Obie formy mają podobny cel – którym jest wygodne i szybkie nawiązanie kontaktu z jak najszerszym gronem takich osób, jak: potencjalni klienci, współpracownicy, inwestorzy czy też partnerzy biznesowi. To co je odróżnia to sposób, w jaki są one dostarczane do odbiorców.

W przypadku wizytówki elektronicznej mamy bowiem do czynienia z wersją cyfrową. Przy jej użyciu możemy zaprezentować konkretne dane kontaktowe, takie jak: numer telefonu czy adres strony internetowej. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że znajdują się one w jednym miejscu i bez problemu możemy je wygodnie przesyłać i udostępniać wybranym osobom. Nie da się ukryć, że branża e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie, w związku z czym powstają takie serwisy jak na przykład LinkedIn, a niemal wszyscy, którzy podejmują się biznesowego działania w sieci mają na swojej stronie internetowej e-wizytówki.

Jest to już niemal konieczność, cały czas pozostaje jednak dylemat – jaką z nich najlepiej wybrać i komu zlecić jej przygotowanie? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w późniejszej części artykułu, jednak najpierw skupmy się na tym, jaki wpływ na pozycjonowanie strony wywiera posiadanie elektronicznej wizytówki.

Tworzenie elektronicznej wizytówki

Wpływ wizytówki na pozycjonowanie strony

Wydawać by się mogło, że elektroniczna wizytówka to jedynie narzędzie służące do pozyskiwania szerszych kontaktów, jednak w praktyce ma ona nieco szerszy wymiar. Kiedy strategia udostępniania podstawowych danych firmy będzie odpowiednio przemyślana, to może ona przynieść znacznie więcej korzyści niż jedynie zapewnienie odpowiedniej wiarygodności i zaufania oraz ułatwienie kontaktu. Umieszczenie wizytówki w serwisach, social mediach czy wyselekcjonowanych katalogach może znacznie pomóc w pozycjonowaniu. Być może wydaje się to mało wiarygodne i wielu z was zadaje sobie pytanie – jak to w ogóle jest możliwe? Wizytówki pozwalają bowiem na umieszczenie naturalnych, a przede wszystkim mocnych linków do firmowych witryn – co wpływa na poprawę ich widoczności w wyszukiwarce. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby prezentowane dane były jednolite, aktualne i co najważniejsze – prawdziwe. Podjęcie działań w tym kierunku sprawi, że potencjalni klienci, inwestorzy lub partnerzy obdarzą nas większym zaufaniem, gdy spojrzą na profesjonalnie wykonaną wizytówkę. Na szczególną uwagę zasługuje pozycjonowanie lokalne – wynika to głównie z tego, że coraz powszechniejsze staje się przeglądanie stron internetowych na telefonach lub tabletach – które wykorzystują geolokalizację.

W zwiększeniu konkurencyjności na miejscowych rynkach mogą sprawdzić się wizytówki opracowane za pomocą Google Moja Firma. Jakie wnioski można z tego wyciągnąć? W wyborze elektronicznej wizytówki, oraz form jej rozpowszechniania, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki: które z rozwiązań będzie najbardziej atrakcyjne i interesujące oraz jakie działanie zapewni największą efektywność.

Tworzenie elektronicznej wizytówki

Formy wizytówek online

Teraz, kiedy wiesz już więcej na temat elektronicznych wizytówek, możemy przejść do tego jakie formy są dostępne na polskim rynku. Obszar możliwości w zakresie kreowania wizytówek online jest nieograniczony, a dodatkowo wciąż pojawiają się nowe, atrakcyjne rozwiązania – z którym możemy korzystać. Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że tylko i wyłącznie od Ciebie zależy jak będzie wyglądała dana wizytówka. To Ty dobierasz kolorystkę, ułożenie i wygląd ogólny. Są jednak takie formy, na które warto nieco bardziej zwrócić swoją uwagę. Na co szczególnie powinniśmy patrzeć? Warte uwagi i omówienia są między innymi takie formy, jak:

  • Internetowe kreatory wizytówek – dostępnych jest bardzo dużo narzędzi, które pozwalają na stworzenie ciekawych i dobrze wyglądających wizytówek – są to na przykład takie narzędzia, jak: Cardcloud, Clinck, SnapDat oraz OneCard. Dlaczego użytkownicy decydują się na skorzystanie z nich? Przede wszystkim dlatego, że są one nowoczesne, a przy tym stosunkowo niedrogie i można je prosto przesyłać przy użyciu smartfona. Z uwagi na to, że do ich produkcji nie jest potrzebny papier, to są one oczywiście ekologiczne, niemniej – rzadziej zapadają w pamięć oraz bywają dosyć zunifikowane, ponieważ często istnieje jedynie możliwość wyboru spośród określonych szablonów.
  • Wizytówka w katalogach i serwisach branżowych – wizytówki online NAP – czyli takie, które zawierają imię, adres i numer telefonu, warto uwzględnić w różnorodnych serwisach i katalogach. Należy jednak pamiętać o tym, aby było to wyłącznie te miejsca, które posiadają wysoki autorytet i odpowiednią renomę, a także są zweryfikowane i sprawdzone. Jeżeli zdecydujemy się na niepewne źródła, to możemy jedynie bardziej sobie zaszkodzić. Dlaczego warto korzystać z tego typu wizytówek? Otóż pozwalają one na szybki kontakt, są pewną formy reklamy i mają znaczenie w skutecznym budowaniu linków, a ponadto koszty z nimi związane nie są wysokie.
  • Statyczna strona internetowa – taka strona oprócz podstawowych danych może zawierać krótki opis działalności firmy i jej oferty. Jakie korzyści wynikają ze stosowania tego rozwiązania? Przekaz jest bardzo szybki i konkretny, a treść może być pokazywana na urządzeniach mobilnych Jednak nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich właścicieli stron internetowych. Ta opcja sprawdza się raczej jedynie w przypadku małych firm i osób pracujących na własny rachunek, gdyż zmiany treści w stronie statycznej są dosyć skomplikowane. Zastosowanie tego typu rozwiązania w przypadku dużej strony wymagałaby dodatkowej witryny z poszerzonymi informacjami.
  • Wizytówka w portalach społecznościowych – tworzenie profili firmowych bez podawania danych teleadresowych to poważny błąd. Ich nieobecność na takich serwisach jak Facebook, Google Moja Firma czy LinkedIn znacznie obniża zaufanie do marki i zniechęca potencjalnych klientów lub inwestorów. Dobrze zoptymalizowana wizytówka, umieszczona w serwisie społecznościowym, może bardzo pomóc w widoczności w sieci i pozyskaniu nowych klientów.
  • Plik PDF do pobrania – kiedyś była to bardzo popularna forma, jednak obecnie jest ona wybierana bardzo rzadko. jakie są tego powody? Pliki PDF zostały bowiem zastąpione przez inne, skuteczniejsze oraz wygodniejsze opcje. Kiedy można skorzystać z tego typu rozwiązania? Może być ono skuteczne na przykład, gdy pracujemy jako freelancer i chcemy przesłać swoją wizytówkę wraz z portfolio i innymi niezbędnymi dokumentami. Jednak zastosowanie tego typu wizytówki przez większe firmy może nie przynieść wymiernych korzyści, dlatego lepiej jest korzystać z innych, wcześniej wymienionych rozwiązań.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu