Skip to main content

Jesteś początkującym przedsiębiorcą i zastanawiasz się w jaki sposób wygenerować dodatkowy ruch na swojej stronie lub w sklepie internetowym? To nic trudnego, istnieje wiele sposób, które mogą Ci w tym pomóc – jednym z nich jest np. targetowanie kontekstowe. Jest to technika, która polega na wyświetlaniu reklam Google w sieci reklamowej – a konkretnie na dostosowywaniu reklam do treści forum lub bloga – w zależności od tego, gdzie ma być umieszczony materiał promocyjny.

Reklamodawca wybiera i konkretyzuje na jakich witrynach mają wyświetlać się materiały promocyjne – co umożliwia mu osiągnięcie maksymalnej skuteczności stosowanej kampanii marketingowej. Dzięki takim rozwiązaniom reklamy Google działają znacznie efektywniej, a koszty ulegają obniżeniu. Targetowanie może być także określane jako kierowanie kontekstowe- terminów tych używa się zamiennie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tej technice, bo planujesz z niej skorzystać, lub po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę o nowe pojęcia, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, z którego dowiesz się między innymi: na czym polega targetowanie kontekstowe, do czego jest wykorzystywane i o czym należy pamiętać przy jego stosowaniu.

Targetowanie kontekstowe - co musisz o nim wiedzieć?

Na czym polega targetowanie kontekstowe?

Żeby móc zagłębić się w temat musisz najpierw wiedzieć co oznacza samo pojęcie targetowania kontekstowego, otóż jest to automatyczne dopasowanie przez Google materiałów promocyjnych w taki sposób, aby te wyświetlały się tylko na witrynach zawierających podobną tematykę – co skutkuje większym zainteresowaniem użytkowników. Jak można dokonać tego typu działania? Cały proces należy zacząć od dodania fraz kluczowych lub tematów do grup reklam w kampaniach w sieci reklamowej – przy czym należy wziąć pod uwagę, że ustawienie kierowania kontekstowego może opierać się na lokalizacji oraz konkretniej grupie użytkowników.

 

Jest to pierwszy i najważniejszy krok, po którym można przejść do oczekiwania na analizę wyników. Ustawione wartości poddane zostaną weryfikacji w panelu Google Ads – system dokona selekcji stron i ustali, które z nich mogą posłużyć do wyświetlania reklam. Jeżeli konkretne słowa kluczowe lub tematy będą pokrywały się z tematyka witryny, to istnieje duża szansa, że materiały promocyjne będą pojawiały się właśnie na tej stronie.

Targetowanie kontekstowe odnosi się do reklam displayowych. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że mogą być one wykorzystywane zarówno do podbicia sprzedaży usług i produktów, jak i budowania świadomości w sieci. Pewnie zastanawiasz się jakie koszty są z tym związane? Otóż za ustawienie targetowania reklamodawca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, a kampania reklamowa będzie rozliczana na podstawie ustalonych stawek – zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez Google Ads.

Targetowanie kontekstowe – co musisz o nim wiedzieć?

Wiesz już czym jest targetowanie kontekstowe, jednak istnieje jeszcze kilka informacji, z którymi powinieneś się zapoznać. Przede wszystkim bardzo ważną kwestią jest to, że targetowanie kontekstowe w reklamach Google przynosi naprawdę dużą skuteczność i jest powszechnie wykorzystywane przez specjalistów SEM. W takim razie czego warto unikać? Publikowana materiałów promocyjnych na wszystkich stronach internetowych należących do grupy partnerskiej Google.

Jest to rozwiązanie mało efektowne, a reklamodawca często traci swoje pieniądze bez uzyskania żadnych efektów. Kiedy korzystasz z targetowania, to znacznie ograniczasz ilość stron, na których pojawią się reklamy. Jest to bardzo korzystne z punktu widzenia reklamodawcy, gdyż może on doprecyzować jakich witryn konkretnie szuka, a na jakich z całą pewnością nie umieści swoich reklam. W celu jeszcze lepszego przekazania tego, w jaki sposób działa targetowanie reklam zapoznaj się z poniższym przykładem.

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem sklepu internetowego z narzędziami budowlanymi. Jeżeli Twoja reklama zacznie wyświetlać się użytkownikom, którzy aktualnie przeglądają blog o wychowywaniu dzieci, to istnieje bardzo mała szansa, że ktoś się nią zainteresuje. To właśnie z tego powodu targetowanie kontekstowe jest tak bardzo istotne. Gdzie więc umieszczać swoje materiały promocyjne w takim przypadku? W tej sytuacji Twoje reklamy powinny wyświetlać się na przykład na forum dla majsterkowiczów. Masz wtedy o wiele większe szanse na to, że użytkownik przeglądający takie forum stanie się Twoim potencjalnym klientem.

Targetowanie kontekstowe - co musisz o nim wiedzieć?

SEO – bardzo istotna kwestia

Jeżeli jesteś początkującym przedsiębiorcą i dopiero zaczynasz swoją przygodę z prowadzeniem działalności online, to musisz wiedzieć, że reklamy w Google Ads to nie wszystko, co możesz zrobić dla swojej strony internetowej lub sklepu. Owszem, stosowanie tych działań jest bardzo skuteczne i warto jest się nimi zainteresować, ale bardzo istotną kwestią jest także SEO. Co to takiego? Jest to pozycjonowanie stron w ograniczonych warunkach wyszukiwania.

SEO posiada jedną cechę, która pozwala osiągnąć przewagę nad Google Ads – mianowicie jest to stabilność. Strona, która zostanie wypozycjonowana w odpowiedni sposób zyskuje wysokie miejsce w przeglądarce – i utrzymuje się tam przez bardzo długi czas. Jeżeli chodzi natomiast o kampanie reklamowe, to kończą się one wraz z wykorzystaniem zainwestowanego budżetu i znikają. SEO natomiast nastawione jest na ciągły wzrost, idący w parze z optymalizacją konwersji. Dzieje się tak by możliwe było zwiększenie przychodów, na przykład w sklepach internetowych. SEO jest jednak procesem, który trwa bardzo długo – zazwyczaj kilka miesięcy.

Pomimo tego efekty są warte tego, aby uzbroić się w cierpliwość i zaczekać. Efekty wyrażane są w postaci: większej widoczności, wyższej pozycji i wzmożonego ruchu na stronie. W niektórych branżach dobrze sprawdzi się technika zwana synergią SEO z reklamami w Google Ads. Takie działanie pozwala na wielokanałowe dotarcie do potencjalnych odbiorców – co przekłada się na jeszcze większą skuteczność działań marketingowych!

Targetowanie kontekstowe - co musisz o nim wiedzieć?

Kreowanie reklam

Przejdźmy teraz do konkretów, a mianowicie do kreowania reklam. Podczas przygotowywania reklam Google, warto jest łączyć ze sobą kilka form targetowania. Dlaczego tak się robi? Ponieważ content powinien wyświetlać się zarówno na stronach o podobnej tematyce, jak i w witrynach o tym samym języku – w innym przypadku może być po prostu niezrozumiały dla użytkownika, przez co stracimy potencjalnego klienta. Jednym z wielu przywilejów reklamodawcy jest jeszcze to, że może on dodatkowo zdecydować, na jakich urządzeniach będą wyświetlały się materiały promocyjne – mając do wyboru np. komputery lub smartfony.

Kompleksowe podejście do targetowania reklam jest bardzo ważne, ponieważ w ten prosty i nieskomplikowany sposób można łatwo zaoszczędzić sporo pieniędzy, osiągając przy tym naprawdę satysfakcjonujące wyniki. Ogólnie targetowanie kontekstowe to technika skupiająca się przede wszystkim na automatycznym dopasowaniu słów kluczowych lub tematów. Mimo tego reklamodawca musi wcześniej mieć wiedzę na temat poszczególnych elementów.

Targetowanie kontekstowe nie zawsze będzie skuteczne w tym samym stopniu, targetowanie na tematy jest skuteczne szczególnie wtedy gdy:

  • pragniesz szybko przejść do uruchomienia swojej kampanii,
  • zakres usług lub produktów, które oferujesz, jest dość szeroki,
  • lub chcesz udostępniać swoje reklamy na wielu stronach o podobnej tematyce.

Istnieje także targetowanie kontekstowe na słowa kluczowe, ono sprawdzi się lepiej w odmiennych sytuacjach. Szczególnie dobrze jest z niego skorzystać, gdy:

  • chcesz promować ściśle określony zakres usług lub produktów,
  • interesują Cię jedynie konkretne i ściśle określone strony,
  • masz na tyle dużo czasu, aby pozwolić sobie na przygotowanie listy słów kluczowych.

W tym miejscu należy dodatkowo wspomnieć, że ustawienie targetowania na słowa kluczowe umożliwia aktywację dopasowania przybliżonego oraz ścisłego. Co to konkretnie oznacza? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten konkretnie temat, to wszystkie informacje dostępne są w panelu pomocy Google Ads, a dokładnie w dziale Zarządzanie Reklamami.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu