Skip to main content

Tagi UTM

Wiele osób zapewne już kiedyś słyszało o czymś takim, jak tagi UTM. Aczkolwiek zapewne większość z tych osób nie wie do końca, czym takie takie rzeczywiście są. W związku z tym postanowiliśmy powiedzieć Państwu trochę więcej informacji na ten temat i mamy nadzieję, że informacje przedstawione przez nas będą dla Państwa bardzo pomocne.

Otóż, przez tagi UTM należy rozumieć przede wszystkim nic innego, jak to, że są to swojego rodzaju parametry, dzięki którym istnieje możliwość precyzyjnego określenia ruchu wywodzącego się z konkretnych źródeł do danej witryny internetowej. Oprócz tego należy również jeszcze zaznaczyć to, że taki UTM odznaczają się inną ciekawą kwestią, a mianowicie taką, że funkcjonują już od dawna, bowiem od 2005 roku i zostały stworzone przez nikogo innego, jak przez samą grupę Urchin Software, a więc grupę, która od wielu lat wiedzie prym na rynku internetowym.

Tagi UTM - najważniejsze informacje

Jaka jest kluczowa zależność między tagami UTM, a adresami URL

Otóż, jeżeli chodzi o kluczową kwestię występowania zależności między swoistymi tagami UTM, a adresami URL to należy powiedzieć przede wszystkim to, iż jeżeli chodzi o aspekt wyświetlania się linków w parametrach UTM jest to kwestia bardzo prosta. Otóż, przede wszystkim to o czym trzeba pamiętać na samym początku to o tym, by w odpowiedni sposób zastosować generatora adresów URL kampanii (oficjalny pomocnik Google).

Można tego dokonać w szczególności dzięki zastosowaniu praktycznej wtyczki w swojej przeglądarce internetowej, z której na co dzień korzystamy. Aczkolwiek w dużej mierze zaleca się przede wszystkim zainstalowanie wtyczki w przeglądarce. Dzięki takiemu zastosowaniu będziemy mieli możliwość zaoszczędzenia sporej ilości czasu, jak również przyczynimy się do tego, że nasza przeglądarka internetowa w żaden sposób nie zostanie obciążona.

Z czego składają się tagi UTM?

Jeżeli chodzi o kwestię tego, z jakich elementów składają się przede wszystkim tagi UTM to należy do nich zakwalifikować w szczególności takie aspekty jak: źródło, medium, compaign, jak również term oraz content. Jeżeli chodzi o źródło to należy przez nie rozumieć nic innego, jak parametr UTM, który służy do przekierowywania ruchu na stronie internetowej. Medium jest to nic innego, jak oznaczenia rodzaju ruchu na stronie internetowej.

Compaign służy przede wszystkim do oznaczania konkretnej kampanii. Term odpowiada w dużej mierze za oznaczanie słów kluczowych na danej stronie internetowej. Z kolei content jest to nic innego, jak sposób na oznaczenie konkretnej reklamy na danej stronie internetowej. W związku z tym, jak można w łatwy sposób zauważyć, tagi UTM posiadają wiele kluczowych elementów i każdy z nich jest w takim samym stopniu ważny.

Tagi UTM - najważniejsze informacje

Potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu z Ćwierkają.pl

Czym jest i do czego służy urchin tracking module?

Otóż, jeżeli chodzi o urchin tracking module to trzeba powiedzieć, iż jest to nic innego jak pięć swoistych parametrów, dzięki którym istnieje możliwość w precyzyjny sposób określenia skuteczności danej kampanii marketingowej prowadzonej w internecie, ale również istnieje możliwość precyzyjnego określenia mediów, które kierują do danej strony internetowej. Dzięki temu zastosowaniu wszystko może przebiegać w sposób jak najbardziej bezpieczny i rzeczowy.

Dlaczego tagi UTM są tak bardzo ważne?

Tagi UTM są istotne z kilku względów, ale przede wszystkim dlatego, ponieważ są one stworzone w szczególności dlatego, aby móc w zdecydowany sposób ułatwić swoistą analizę ruchu na danej stronie internetowej. Otóż, należy zaznaczyć przede wszystkim to, iż znacznie szerokie korzystanie z tych danych ułatwia określenie, które unikalne źródła, typy ruchu, kampanie lub kreacje działają najlepiej.

O tym musisz pamiętać w szczególności:

  1. W pierwszej kolejności musisz się upewnić czy wszystkie zamieszczone przez Ciebie tagi są rzeczywiście odpowiednio spójne ze sobą, jak również czy są napisane wyłącznie małymi literami. Jeżeli nie to musisz poprawić ich wygląd.
  2. W następnej kolejności powinieneś pomyśleć o umieszczeniu tak zwanych sprytnych tagów. Tagi takie powinny być w pełni zrozumiałe nie tylko dla Ciebie, ale również dla osób odwiedzających Twoją stronę internetową
  3. Linki takie powinny zostać umieszczone przede wszystkim w treści postów na Facebooku lub Instagramie. W tym celu warto skorzystać ze specjalnych narzędzi, które są przeznaczone do skracania linków.
  4. Gdy już tego dokonasz powinieneś wkleić identyczne parametry, czyli wszystko po znaku zapytania, aby móc stworzyć post sponsorowany. Dzięki temu dotrzesz do jeszcze większego grona potencjalnych klientów i zwiększysz ruch na swojej stronie.
  5. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie stosować parametrów UTM w kampaniach wewnętrznych.

Tagi UTM - najważniejsze informacje

Co należy rozumieć przez określenie źródła tagów UTM?

Przez określenie źródła tagów UTM należy rozumieć przede wszystkim nic innego, jak to, że są to obowiązkowe parametry UTM dzięki którym istnieje możliwość w precyzyjny sposób określenia ruchu przychodzącego na danej stronie internetowej. Dzięki temu istnieje sposobność do szybkiego wdrożenia różnych poprawek na stronie internetowej, gdy zauważymy, że nie generuje ona takiego ruchu jakiego byśmy chcieli.

Ważną informacją jest przede wszystkim to, iż źródeł może być więcej niż zidentyfikowane przez Google Analytics. Trzeba również pamiętać o tym, że w każdym kluczowym momencie każdy młody marketer lub badacz, który jest w ruchu, musi być chroniony przed podstawowymi błędami. Dzieje się tak, ponieważ każda sesja pochodzi ze źródła zdefiniowanego jako wejście bezpośrednie/brak. A skutkuje to niczym innym, jak tym, że w rzeczywistości to źródło nadal nie jest rozpoznawane przez Google Analytics. I dlatego tutaj może pojawić się problem, jeżeli działanie takie nie jest na bieżąco obserwowane przez osobę do tego upoważnioną.

Czym są parametry UTM?

Przez określenie parametry UTM należy rozumieć nic innego, jak pięć tagów, które można w dowolnej chwili dodać na końcu adresu URL. Dzięki temu jest możliwość w odpowiedni sposób śledzenia różnorodnych wyników reklamowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuację, podczas której dany użytkownik kliknie link z tagiem UTM. W takiej sytuacji specjalne oprogramowanie analityczne (takie jak Google Analytics) będzie w stanie w dokładny sposób zarejestrować każdy punkt początkowy.

Należy również zaznaczyć, iż dzięki temu istnieje możliwość znalezienia o wiele większej ilości analiz, ale również różnorodnych odpowiedzi na temat tego, w jaki sposób użytkownicy znajdują i korzystają z naszej witryny. Nie ma również znaczenia to, w jakim miejscu zostają umieszczone parametry UTM, ponieważ miejsce to może być dowolne, aczkolwiek należy pamiętać przede wszystkim o tym, że w większości przypadków takie parametry zostają w adresach związanych z marketingiem i reklamą. I to właśnie dlatego, dzięki temu istnieje możliwość uzyskania precyzyjnej informacji odnośnie źródła wejścia na daną stronę internetową. Dzięki temu możemy lepiej zdecydować, który kanał marketingowy działa najlepiej.

Na czym polega konfiguracja parametrów UTM

Jeżeli chodzi o kwestię konfiguracji parametrów UTM to trzeba zaznaczyć przede wszystkim to, że nie ma potrzeby ustawiania niczego, by mieć możliwość w odpowiedni sposób obliczenia konkretnego elementu odnoszącego się do danego adresu URL, który zawiera UTM w GA. Otóż, już samo narzędzie jest świadome tych przekształceń.

Aczkolwiek, jeżeli zaistnieje jakaś potrzeba konfiguracji to zawsze można zastosować specjalne i zarazem w pełni bezpieczne wtyczki Google Tag Assistant, by przetestować wygenerowane linki, ale również w celu upewnienia się, czy rzeczywiście one działają w odpowiedni sposób lub możesz wprowadzić wygenerowane linki w czasie rzeczywistym i przetestować je w widoku Google Analytics.

W jaki sposób można skutecznie tworzyć kampanie reklamowe dzięki zastosowaniu tagów UTM?

Dzięki zastosowaniu tagów, jakimi są tagi UTM można tworzyć wiele interesujących kampanii reklamowych, których pozytywne skutki będą długofalowe. Otóż, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że tagi UTM to świetny sposób na testowanie skuteczności różnych typów reklam. Jednym z przykładów zastosowania tagów UTM do kampanii reklamowych jest przede wszystkim następujący przykład: Testowanie różnorodnych materiałów promocyjnych. Przy których należy w odpowiedni sposób sprawdzić, czy niektóre przyciski („Szczegóły” lub „Widok”) są dobrze przełączane? (2) W tej sytuacji można użyć innego CTA dla swojej reklamy i odpowiednio ją otaguj (np.) utm_content = cta_wiecej i -utm_content = cta_watch sekund).

Jak w odpowiedni sposób można określić cele danej kampanii marketingowej w internecie?

Jednym z najczęściej stosowany metod w skutecznej kampanii marketingowej w internecie jest korzystanie ze specjalnych kodów śledzenia zawsze zależy od celów kampanii i tego, co chcesz mierzyć. To właśnie w taki sposób istnieje możliwość rzetelnego i skutecznego rozwijania remakretingu na przykład na Facebooku.

Bowiem to właśnie dzięki temu jest możliwość dotarcia do znacznie większego grona potencjalnych klientów, którzy będą zainteresowani naszymi produktami, bądź też usługami, które oferujemy, jako firma. Aczkolwiek za pomocą odpowiednio dobranych tagów UTM jest sposobność dalszego rozszerzania swoich tagów, na przykład tworząc grupy odbiorców, którzy klikają w linki do treści o określonej tematyce.

Na czym opiera się odpowiednie tagowanie w kampanii

Otóż, odpowiednie tagowanie w kampanii marketingowej opiera się przede wszystkim na tym, aby móc w odpowiedni sposób analizować efekty poszczególnych kampanii marketingowych. I to właśnie z tego powodu jest możliwość mierzenia wszystkich rezultatów danej kampanii marketingowej, nie wyłącznie poszczególnego kanału w sposób generalny, ale też każdej kreacji reklamowej czy każdego artykułu z osobna. Dzięki temu można o wiele bardziej szczegółowo zapoznać się ze skutecznością danego linka, który został przez nas otagowany.

Tagi, adres url i google analytics

Dzięki tagom możesz w bardzo prosty, a zarazem szybki sposób sprawdzić, jaki ruch generują poszczególne linki. Jednym z narzędzi, który oferuje taką możliwość jest nic innego, jak Google Analytics. Otóż, aby móc tego dokonać należy w pierwszej kolejności wejść na Google Analytics i przejdź do raportu Pozyskiwanie → Cały ruch → Źródło/medium. W następnej kolejności trzeba wybrać konkretny kanał, który Ciebie interesuje. W związku z tym, jeżeli jest to na przykład newsletter, to trzeba wybrać nic innego, jak opcję o nazwie “newsletter”, bo prawdopodobnie w ten sposób otagowałeś umieszczane tam linki.

Zastosowanie tagów w praktyce

Każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą w internecie, wie doskonale, jak ważne jest zastosowanie tagowania podczas kampanii marketingowej. Aczkolwiek, wiele osób popełnia szereg błędów w tym zakresie. Wobec tego należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby wystrzegać się w szczególności tego, by nie używać dużych liter oraz polskich znaków, ponieważ wtedy tagowanie nie będzie działało w taki sposób, w jaki byśmy tego sobie życzyli. Tagi UTM są bardzo przydatnym narzędziem, ponieważ dają możliwość dotarcia do znacząco większej ilości odbiorców.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu