Udostępnianie filmów – serwisy YouTube i vimeo
Gdy jest mowa o zamieszczaniu filmów w sieci i udostępnianiu ich szerokiej publiczności, użytkownicy do wyboru mają głównie serwisy YouTube oraz vimeo. Jeżeli użytkownik ma taką możliwość, warto treści zamieszczać w obu, gdyż YouTube ma najszerszy zasięg w Internecie i dociera do największej liczby odbiorców, zaś vimeo jest lepszym miejscem dla treści podlegających kontroli. Poniżej zebrane zostały wszystkie wady i zalety obu serwisów internetowych oraz wpływ, jaki ma na strategię SEO przedsiębiorstw publikowanie w nich treści. SEO (ang. search engine optimization), czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych jest procesem, dzięki któremu dany serwis internetowy lub jego konkretna strona osiąga jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwarek internetowych.
Dlaczego warto udostępniać filmy w dedykowanym serwisie?
Odpowiedź na to pytanie warto zobrazować przykładem.
Wyobraź sobie, że profesjonalnie trenujesz psy i chcesz rozwinąć potencjał swojej działalności. Posiadasz już stronę internetową i zapas interesujących, dobrze zmontowanych filmów, pokazujących Twoje zdolności w tej dziedzinie. Powinieneś zadać sobie pytanie, w jaki sposób zamieścić te filmy w sieci i dotrzeć do rzeszy psich właścicieli, którym zależy na nauczeniu swoich pupilów posłuszeństwa. Wiesz, że dopiero w ten sposób zdobędziesz klientów, których większa liczba wpłynie pozytywnie na rozwój Twojej działalności.
Oczywiście, można zamieścić je na własnej stronie internetowej. Ma to jednak sens wyłącznie w przypadkach, gdy strona jest już popularna i często odwiedzana. Jeżeli jest inaczej, dotarcie do szerszej publiczności może się odbyć tylko za pomocą zamieszczania swoich filmów w innych serwisach i umieszczanie w nich odnośników do swojej domeny. Ważne jest również, aby na własnej stronie internetowej zamieszczać odnośniki do treści publikowanych w serwisach hostingowych.
Trzeba też mieć świadomość, że filmy to z założenia bardzo duże pliki. Aby poprawnie je odtwarzać, potrzeba sporych zapasów przestrzeni operacyjnej i odpowiedniego pasma przesyłowego. Niewiele stron oferujących możliwość zamieszczania na nich filmów posiada takie zapasy. Właśnie dlatego filmy, które można odnaleźć na blogach tematycznych, w serwisach sportowych czy wiadomościach w rzeczywistości są zamieszczone w dedykowanych serwisach hostingowych, a użytkownicy mają dostęp do kanału za pośrednictwem linków.
YouTube nie jest jedynym serwisem hostingowym dla treści filmowych
Zastanawiając się nad platformą dedykowaną pod zamieszczanie w Internecie filmów, YouTube i vimeo przychodzą na myśl jako pierwsze. Nie są jednak jedynymi opcjami dostępnymi w sieci. Innymi, szeroko wykorzystywanymi serwisami są: Brightcove, Dialymotion, JW Player i wiele innych. Nawet Facebook ma możliwość bezpośredniego zamieszczania i udostępniania filmów. Dlaczego wobec tego to właśnie YouTube jest pierwszym serwisem, o którym się myśli? Ponieważ jest darmowy i niezwykle popularny. Użytkownicy nie płacą za zamieszczanie i udostępnianie filmów w przestrzeni YouTube, a statystycznie wykazano, że jest drugim najczęściej wyszukiwanym serwisem – pierwszym, oczywiście, jest Google.
Vimeo posiada funkcje, jakich brak w serwisie YouTube
Dlaczego, mając dostęp do bezpłatnego, popularnego YouTube, ludzie szukają alternatyw? Dlaczego wybierają Vimeo, które nie jest darmowe i nie jest popularne? Dla większej kontroli nad udostępnianym materiałem. Vimeo udostępnia więcej narzędzi do operowania swoim filmem i zapewnienia mu bezpieczeństwa. YouTube takich narzędzi nie posiada. Wydając kilka dolarów na załadowanie swojego filmu do przestrzeni vimeo, użytkownik może być również pewien, że jego treści nie znikną pod natłokiem reklam, które zawsze będą obecne w serwisie YouTube. Odtwarzanie reklam to podstawa zarabiania serwisu YouTube. Może się okazać, że w wielu przypadkach płatne usługi premium zapewniane przez vimeo i zlikwidowanie wszechobecnych reklam będą lepszym sposobem na zaprezentowanie w sieci swojego materiału. Niezależnie od wybranego wariantu, od związanych z tym płatności, od obecności lub braku reklam, zamieszczanie swoich filmów w przestrzeni hostingowej ma ogromne znaczenie z punktu widzenia SEO i strategii marketingowej przedsiębiorstwa.
Każdy serwis udostępniający filmy ma wartość z punktu widzenia SEO
Wszystkie podstrony zawierające filmy w serwisach YouTube i vimeo są indeksowane, co oznacza, że mają ogromne znaczenie dla SEO i dają mnóstwo możliwości. Każdy film posiada swój unikalny tytuł, opis oraz tagi, sugerujące, czego dotyczy. Podania tych informacji o publikowanych filmach wymagają w różnych formach wszystkie serwisy hostingowe. Optymalizacja tych opisów, tytułów i tagów zgodnie z wymaganiami SEO sprawia, że zamieszczony film podskoczy w rankingu SERP (ang. Search Engine Results Page, strona internetowa wyświetlająca listę adresów znalezionych za pomocą wyszukiwarki internetowej). Zwiększy to jednocześnie liczbę domen, których wyszukiwanie będzie się odnosiło do domeny związanej z filmem, zwiększy widoczność filmu na liście SERP, co w efekcie zwiększy liczbę osób klikających w odnośnik do filmu – a to jest cel strategii marketingowej SEO.
W jaki sposób wykorzystać zamieszczanie filmów w serwisie YouTube?
Tu również można posłużyć się przykładem.
Chcesz się napić dobrego, ciemnego piwa i poszukujesz informacji o najlepszych porterach na polskim rynku, wobec czego wpisujesz w wyszukiwarkę Google frazę „najlepszy porter”. Zoptymalizowane tytuły, opisy i tagi artykułu Tomasza Kopyry, popularnego sędziego w piwnych konkursach odbywających się na całym świecie, sprawiają, że jego post jest drugim wynikiem, zarówno w rankingu SERP, jak i drugim filmem wyświetlanym w wynikach serwisu YouTube.
Powyższe zobrazowanie pozwala doskonale zrozumieć, jak w praktyce działa optymalizacja pod silnik wyszukiwarki SEO. Chodzi w dużej mierze o nadanie swoim treściom jakości, dzięki której będą się pojawiały w obcych serwisach, zyskując widzów i kliknięcia. Ponieważ strategia Google przewiduje zapewnianie w większej mierze treści informacyjnych, a w mniejszych sprzedażowych, powoli wzrasta trudność w umieszczaniu stron wybitnie sprzedażowych na wysokich pozycjach rankingu SERP. Aktualnie, internetowa strategia marketingowa przedsiębiorstwa musi się skupić na walce z innymi usługodawcami z całego świata o słowa kluczowe swojej działalności, jak również na konkurowaniu z pojedynczymi osobami, zamieszczającymi w sieci swoje treści.
Zamieszczanie odnośników do swoich filmów w różnych serwisach tworzy coraz większą sieć i merytoryczne zaplecze, dzięki któremu łatwiej na te filmy trafić w wynikach wyszukiwarki. Strategia SEO nie wymaga, aby publikować te same treści na różnych portalach hostingowych, natomiast tego również nie zabrania. Inwestując w nagranie i zmontowanie profesjonalnego filmu, warto rozprzestrzeniać go w sieci, dając większej liczbie odbiorców możliwość zapoznania się z nim.
Darmowe alternatywy dla YouTube i vimeo
Jak już wspomniano wcześniej, istnieją darmowe alternatywne serwisy, gdzie można zamieszczać swoje treści w postaci filmów. One również wpisują się w zasady strategii SEO. Należą do nich między innymi Flickr, Photobucket czy The Open Video Project. Wartość pojedynczych linków, pod którymi znajduje się ten sam film umieszczony w każdym z tych serwisów jest niewielka. Natomiast indeksowanie zawartości tak wielu stron zawierających identyczną treść i zawartość jest ogromna i właśnie to sprawia, że film pojawia się wysoko w rankingu SERP wyszukiwarki Google. Dodatkowo, zamieszczanie swojego filmu na różnych platformach wytwarza powiązania między samymi plikami, zawartością strony, którą reklamują i marką, której dotyczą.
Gdzie, w takim razie, warto udostępniać swoje treści?
Tutaj należy się na chwilę zatrzymać i uświadomić sobie, że YouTube należy do koncernu Google, a wyszukiwarka Google na pierwszych miejscach rankingu umieszcza strony, które zna i którym ufa. Z tego powodu istnieje większe prawdopodobieństwo, że Google w pierwszej kolejności zindeksuje treści zamieszczone na YouTube, niż na innych serwisach hostingowych. Jeżeli użytkownikowi zależy przede wszystkim na braku dodatkowych kosztów i maksymalnym zasięgu udostępnianych filmów, YouTube jest ku temu najlepszą opcją.
W przypadku, gdy użytkownikowi zależy na większej kontroli nad udostępnianymi filmami, na braku reklam, lub po prostu nie lubi koncernu Google, lepiej jest wybrać vimeo. Inne płatne serwisy hostingowe, na przykład Wistia, mają wbudowane podobne funkcje i dają użytkownikowi podobną kontrolę, jak vimeo.
W przypadku maksymalizacji zysków i kampanii SEO, należy skorzystać z obu rozwiązań. Dodatkowo, film powinien zostać opublikowany w jak największej ilości serwisów hostingowych, aby w wynikach wyszukiwania pojawiło się do niego jak najwięcej odniesień. Można poświęcić trochę czasu, aby zoptymalizować pod SEO treści, których podania wymaga każda kolejna strona internetowa, na której zamieszcza się swój film. Taka optymalizacja powoli wytwarza sieć odnośników, dzięki którym do filmu można trafić ze stron niepowiązanych z opublikowanymi treściami.
W sieci można zapoznać się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi planowania swojej internetowej strategii SEO i wykorzystania w tym mediów społecznościowych. Warto na koniec uświadomić sobie, że pojęcia SEO i pozycjonowania strony wcale nie odnoszą się do tego samego, dlatego w tekście nie użyto pojęcia pozycjonowania. Optymalizacja pod SEO oznacza działania związane z odpowiednim doborem kodu oraz treści strony. Pozycjonowanie określa wszystkie czynności związane ze zwiększeniem widoczności witryny w sieci. Jest to rozróżnienie wykorzystywane wyłącznie w języku polskim. Czytając anglojęzyczne artykuły trzeba znać to rozróżnienie, ponieważ oba procesy są określane właśnie jako „SEO”.
Podsumowując, nie jest ważne, w jakim serwisie hostingowym udostępnia się swoje treści. Ważne, żeby to robić przy jednoczesnym tworzeniu powiązań między publikowanymi filmami i treściami zamieszczonymi na swojej stronie internetowej. Właśnie w ten sposób optymalizuje się swoje treści pod wyszukiwarkę SEO.