Skip to main content

Aby móc skutecznie prowadzić swoją działalność, wręcz trzeba inwestować w marketing – zarówno firmy samej w sobie, jak i jej strony internetowej. Umiejętnie przygotowana kampania marketingowa to taka, która jest odpowiednio przemyślana i zaplanowana. Taka, dzięki której można doprowadzić nie do gwałtownego, ale do stopniowego rozwoju własnej firmy czy marki właśnie na polu marketingu. 

To wszystko z kolei wymaga odpowiedniej strategii marketingowej. To właśnie na niej skupimy się w dzisiejszym wpisie. Nie tylko wytłumaczymy, czym ona tak właściwie jest, ale też podpowiemy, jak umiejętnie ją opracować. Tak, aby przynosiła ona określone efekty i prowadziła do realizacji celów marketingowych. Skupimy się zarówno na odpowiednim rozplanowaniu działań, jak i umiejętnym podejściu do rynku. Podpowiemy też, jakie strategie sprawdzają się najlepiej, a które raczej nie doprowadzą przedsiębiorstwa na szczyt.

Strategia marketingowa kluczem do sukcesu w marketingu

Czym jest strategia marketingowa?

Strategia marketingowa bardzo często mylona jest z biznesplanem. Choć wiele ma z nim wspólnego, jest czymś zgoła odmiennym. Różni się od niego przede wszystkim swoim „focusem”. Podczas gdy biznesplan opisuje mocne i słabe strony prowadzenia konkretnego biznesu i skupia się na wszystkich elementach prowadzenia przedsiębiorstwa, strategia marketingowa tyczy się wyłącznie działań marketingowych. Jej głównym założeniem jest wskazanie narzędzi i metod, z których będziesz korzystał do realizacji celów marketingowych, ale też sprecyzowanie, czym tak naprawdę będziesz się zajmował i komu będziesz starał się zaoferować swoje produkty lub usługi.

Dobra strategia marketingowa to taka, która w najbardziej kompleksowy sposób obejmuje marketingową stronę danego przedsiębiorstwa. Będzie współgrać z tym, co zakładają ustalone w jej trakcie cele marketingowe. Ustalając strategię trzeba zatem wziąć pod uwagę wszystko – począwszy od analizy konkurencji, przez określenie celu wszystkich planowanych działań, aż po ustalenie odpowiedniej komunikacji marketingowej, która spełni wymagania konkretnej grupy docelowej.

Samo podejście do strategii marketingowej nie jest jedno, a może być różne. Zależy przede wszystkim od konkretnej firmy, jej potencjalnych klientów (zależnych od branży), ale też od indywidualnych preferencji w jej zakresie. Strategie marketingowe bywają bardzo rozbudowane – w skrajnych przypadkach potrafią liczyć nawet kilkaset stron. Niezależnie jednak od tego, jak rozległa będzie strategia marketingowa, musi wytyczać pewien plan związany z promowaniem firmy. Musi być składową jasno określonych działań i zasad, których będzie się przestrzegać w dążeniu ku sukcesowi we własnej branży.

Warto wiedzieć: w przypadku opracowywania szerszej strategii marketingowej, powinno się przygotować jej spis treści. Dobrze byłoby też odpowiednio ją uporządkować, by była jasna i czytelna. Oszczędzi się w ten sposób czas i pieniądze.

Analiza a efektywność strategii marketingowej

Strategia marketingowa to nie tylko działania marketingowe i ustalanie planu ich wdrażania. To również podjęcie się analizy każdego z nich. Mocne i słabe strony wybranych rozwiązań (obecne w przypadku niemal każdego z działań) to coś, co trzeba umiejętnie zestawić i rozważyć.

Działania marketingowe muszą być nie tylko właściwie dobrane, ale i odpowiednio rozplanowane. Tak, aby realizowały znacznie szerzej pojęty plan marketingowy.

Strategia marketingowa kluczem do sukcesu w marketingu

Potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych? Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą Ćwierkają.pl

 

Jak ustalić dobrą strategię marketingową?

Plan marketingowy to podstawa skutecznego marketingu, a jednocześnie coś stanowiącego jego szkielet. Jest czymś, od czego należy zacząć podbój Internetu (ale nie tylko, bo strategia marketingowa wiąże się nie tylko właśnie z Internetem).

1. Zdefiniuj Twoją aktualną sytuację

Umiejętnie przygotowany plan marketingowy to taki polegający na wytyczeniu najistotniejszych w aktualnym działaniu własnej firmy aspektów, które przyczyniają się do obecnego stanu rzeczy. Ten już w tym momencie może być satysfakcjonujący. Może też daleko odbiegać od oczekiwań i własnych wymagań stawianych względem niego. W każdej z tych sytuacji odpowiednie dobranie strategii marketingowej jest w stanie ten stan zmienić – na lepsze. Dobra strategia marketingowa bazuje na aktualnej sytuacji. Jej ustalenie pozwoli wytyczyć wszelkie działania konieczne do podjęcia celem jej poprawienia.

Określenie aktualnego stanu marketingowego własnej firmy powinno zakładać znalezienie tego, w czym sporo jej jeszcze brakuje, ale i tego, co znajduje się na odpowiednim poziomie. Podczas gdy te pierwsze rzeczy trzeba będzie wdrażać, drugie będzie można dodatkowo promować, by osiągać kolejne cele marketingowe.

2. Określ swój budżet na marketing

Strategia marketingowa to nie tylko wyszczególnienie działań, jakich zamierza się podjąć na polu marketingu. To również określenie bardzo szczegółowego planu związanego z dotarciem do grupy docelowej. Plan ten musi brać pod uwagę wszystkie cele marketingowe, ale też wyszczególniać konkretne działania marketingowe. Te z kolei wymagają określonego budżetu.

Kwestie finansowe musisz rozpatrzyć już na samym początku. Zwłaszcza że w wielu przypadkach nie będziesz już mógł pozwolić sobie na zaprzestanie reklamy. Ustalenie budżetu pozwoli Ci określić, na które formy reklamy będziesz mógł sobie pozwolić, a z których działań marketingowych raczej będziesz musiał zrezygnować.

Odpowiednia strategia marketingowa to taka, w której zdefiniujesz środki finansowe, które nie tylko będziesz mógł stale przeznaczać na reklamę, ale też które nie przyniosą ci strat w ogólnym rozrachunku.

Warto wiedzieć: nawet mniej kosztowne działania są w stanie zapewnić Ci mnóstwo udziałów w rynku reklamowym w Twojej konkretnej branży. Musisz jednak osiągnąć maksymalizację ich wykorzystania, a zatem we właściwy sposób podejść do ich wdrażania.

3. Zidentyfikuj grupę docelową

Twoja grupa docelowa powinna liczyć się dla Ciebie zdecydowanie najbardziej. Dlatego też zadbaj o to, by Twoja strategia marketingowa brała pod uwagę stworzenie krótkiego, ale zarazem kompletnego wizerunku Twojego przeciętnego klienta. Im bardziej szczegółowo do tego podejdziesz, tym lepiej. Określ jego płeć, wiek, zarobki, miejsce zamieszkania czy rzeczy związane ze stylem życia. Ważne, abyś jak najlepiej i najtrafniej to sprecyzował.

Określona przez Ciebie grupa docelowa pozwoli Ci odpowiednio trafiać z Twoimi działaniami marketingowymi. Nie powinieneś starać się dotrzeć z nimi do absolutnie każdego. Kluczem świetnie działającej strategii marketingowej jest właśnie odpowiednie jej ukierunkowanie.

4. Przyjrzyj się konkurencji

Twoja firma nie działa w odosobnieniu i na pewno nie jest monopolistką. Nawet jeśli aktualnie nie posiadasz większej konkurencji (na przykład wtedy, gdy sprzedajesz dość innowacyjny produkt), ta już wkrótce może się pojawić.

Działania podejmowanie przez konkurencję mogą – i powinny – wpłynąć na te, które podejmiesz Ty sam. Najlepszy przypadek zakłada, że znasz swoją konkurencję osobiście – wtedy też będziesz mógł postarać się o pozyskanie od zaprzyjaźnionej firmy porad i wskazówek. W zdecydowanej większości przypadków będziesz jednak musiał samodzielnie się do nich dokopać.

Śledząc konkurencję nie zapomnij, by przejrzeć jej social media, spróbować określić jej cele marketingowe oraz wskazać jej potencjalnych klientów. Wszystkie firmy działają nieco inaczej, nawet jeśli ich celem jest wypromowanie podobnego produktu lub usługi. Warto uczyć się na ich błędach i starać się powielić ich skuteczne rozwiązania. Odpowiednia analiza na pewno w tym pomoże.

5. Określ własne atuty i przywary

Twoja strategia marketingowa powinna być dla Ciebie przydatna. Musi też być szczera i rzeczowa. Dlatego też ważne jest, abyś zastanowił się w niej nad pozytywami i negatywami Twojej firmy. Wtedy też będziesz mógł skupić się na określeniu swojego głównego celu. Celu, który będzie w stanie przynieść Ci wymierne korzyści w przyszłości.

6. Dobierz kanały marketingowe

Cele marketingowe możesz realizować w obrębie różnych kanałów marketingowych. Nie ma jednego najlepszego i najlepiej się sprawdzającego. Ważne jest, byś w ustalaniu tego głównego wziął pod uwagę swoją grupę docelową. W niektórych branżach popularny jest Twitter, w innych – Facebook. Jeszcze inne z kolei częściej sięgają po prasę, radio czy telewizję. Strategia marketingowa powinna badać, który z nich sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Oczywiście kanały można sukcesywnie dodawać i wdrażać, zależnie od aktualnych preferencji odbiorców.

Najlepiej jest zatem rozpocząć od stworzenia swojej strony na Facebooku, ale i rozpoczęcia działalności w obrębie popularnych w konkretnej branży platform. Z pewnością chcesz tutaj również spojrzeć na to, jak podchodzi do tego konkurencja.

7. Ustal harmonogram

Harmonogram strategii marketingowej to absolutna podstawa. Nie ma możliwości, by jej realizację zamknąć w obrębie kilku tygodni czy miesięcy. Dobra strategia marketingowa zakłada wykonywanie działań marketingowych w bardziej długofalowej perspektywie. Ważne jest, abyś zmierzał do realizacji konkretnych celów, ale też ustalił sobie realistyczny i możliwy do spełnienia deadline. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę fakt, że w międzyczasie mogą pojawić się pewne opóźnienia i problemy. Wtedy też będziesz musiał skupić się na określeniu sposobów ich rozwiązań, co z pewnością opóźni cały proces.

Warto wiedzieć: jeśli chcesz ustalić realny harmonogram, weź pod uwagę, że w przypadku wielu kanałów marketingowych potrzebna jest cierpliwość. Efekty nie pojawiają się natychmiast. W wielu przypadkach będziesz też musiał zainwestować w testowanie różnych rozwiązań. Musisz wziąć to pod uwagę przy ustalaniu swojego budżetu.

Strategia marketingowa kluczem do sukcesu w marketingu

Cele marketingowe a strategia

Tworząc własną strategię marketingową nie możesz zapomnieć o tym, by ustalić własne cele marketingowe. Te mogą być różne i choć zwykle dążą do tego, by trafić do klienta czy wypromować konkretny produkt, mogą dotyczyć czego tylko chcesz. Wcale nie musisz się ograniczać. Możesz na przykład starać się przebić z nazwą własnej firmy lub zmierzać do wypromowania jej strony internetowej. Konkretne cele marketingowe wpływają na ustalenie działań i zasad postępowania w samym w sobie marketingu. Twoja strategia marketingowa musi je wytyczać.

Podsumowanie

Przygotowanie odpowiedniej strategii marketingowej jest w stanie przynieść firmie całe mnóstwo korzyści. Dobra strategia marketingowa wytyczy działania konieczne do podjęcia celem jej promowania. Nie tylko jednak je zdefiniuje, ale i odpowiednio opisze – w taki sposób, by te na pewno przyniosły zamierzony efekt. Opracowując własny plan marketingowy nie możesz jednak skupiać się na tym, by był jak najdłuższy. Musi za to być odpowiednio wyczerpujący. Tak, aby wskazywał wszystkie cele marketingowe, opisywał najważniejsze i mniej ważne działania, wytyczał drogę rozwoju marki, a przede wszystkim brał pod uwagę dotarcie do klientów. Każda firma, która planuje dotarcie do swoich klientów powinna zająć się jego opracowaniem, a następnie podążać za nim. Wtedy też będzie mogła mieć pewność, że odniesie sukces na polu marketingu.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu