Skip to main content

Co to jest snippet?

Z biegiem lat, wyszukiwarka Google wprowadza coraz więcej elementów do wyników wyszukiwania, mających na celu usprawnić optymalizacja dla najważniejszych fraz. Poza tradycyjnymi wynikami i słowami kluczowymi, pojawiły się również tzw. rich snippets i featured snippets, które służą do dostarczenia użytkownikom szybkich i bezpośrednich odpowiedzi na ich pytania. Zamiast kierować ich na konkretną stronę, snippet pozwala na uzyskanie informacji bezpośrednio na stronie wyników.

Aby dowiedzieć się, czym dokładnie są te elementy, nie trzeba być ekspertem. Istnieje opcja, by powstrzymać Google przed wykorzystaniem strony w featured snippet, dodając odpowiednie tagi w meta description i nagłówku strony. W ten sposób nie wymuszasz na użytkowniku odwiedzenia Twojej strony, ale pozwalasz mu na wyświetlenie tylko tych informacji, które są dla niego istotne.

Co ciekawe, nie musisz specjalnie zoptymalizować kodu HTML, by Google mógł tworzyć tabele i listy z wybranego tekstu. Dzięki temu możliwe jest również zwiększenie CTR (Click Through Rate).

Jeżeli chodzi o wyszukiwanie głosowe, odpowiedź generowana przez algorytm Google będzie pochodziła właśnie z featured snippet. W praktyce, twoje urządzenie poda jedną, najbardziej adekwatną odpowiedź, zamiast listy możliwości.

Odróżnienie między featured snippets a OneBox jest kluczowe, zwłaszcza jeśli patrzymy na wyniki wideo. Na pierwszy rzut oka, mogą wyglądać podobnie, ale OneBox rozszerza informacje, dodając szczegóły takie jak wykonawca, album czy gatunek.

Podsumowując, opanowanie tych elementów może znacząco wpłynąć na optymalizacja strony w kontekście wyszukiwarki Google. Obejmuje to zarówno title, description, jak i zrozumienie definicji różnych typów snippetów opisanych w tym rodzaju słownika SEO.

 

Snippet - a pozycjonowanie

Gdzie można zobaczyć snippet?

Jeśli wpiszemy zapytanie w wyszukiwania Google, natrafimy na fragment z odpowiedzią, zwanego też featured snippets – czym się różnią od standardowych wyników. Ten tekst jest automatycznie pobierany przez Google Search Console z kodu strony, do której prowadzi link do strony w samym fragmencie. Co fascynujące, ten fragment wyświetla się na tzw. pozycji zerowej w wynikach wyszukiwania, tuż nad organicznymi wynikami i poniżej reklam AdWords (które w naszym przypadku są nieobecne). W odróżnieniu od integracji w ramach szeroko pojęty marketing internetowy, takich jak Google Shopping, featured snippets nie wpływają na wpływ na SEO innych strony w wynikach wyszukiwania.

Dzięki tym fragmentom, widoczność Twojej strony może zwiększyć się znacząco. Dla lepiej zrozumieć, warto zajrzeć do słownik SEO Delante. Czym są featured snippets i czym są rich snippets różnią się pod wieloma względami. Rich snippets używają danych strukturalnych na stronie, często z schema.org, by pokazać wyniki z elementami rozszerzonymi, takimi jak opinie o danego produktu.

Niemniej jednak, warto zauważyć, że obecność danych strukturalnych nie gwarantuje, że strona znajdzie się na pozycji zerowej czy pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Ale dzięki rich snippets pozwalają na to, by wyróżnić się w wynikach wyszukiwania i zwiększyć wejścia na twoją stronę.

Na koniec, choć Google pozwala na dodanie dodatkowe informacje w tych fragmentach, pamiętaj o zgodności z polityką prywatności i dokładnym opis strony w search engine. Jest to kluczowe dla każdego, kto chce wyświetlać się na pozycji zerowej i zwiększyć elementy rozszerzone swojej oferty w wynikach wyszukiwania Google.

Snippet - a pozycjonowanie

Snippet i jego zastosowanie w sklepach internetowych.

Google jest pionierem, jeśli chodzi o wyszukiwanie produktów. Bez względu na to, czy chcemy znaleźć nowe buty, zakupy spożywcze, czy też elektroniczne narzędzia. Wyszukiwania firmy Google bez trudu pokonują nawet Amazon w zakresie wyszukiwania produktów. Jest to całkiem nieprawdopodobne na pierwszy rzut oka. W końcu to Amazon jest wielkim marketem online, który oferuje swoim konsumentom produkty z niemal każdej znanej kategorii. Amazon to pewnego rodzaju wyszukiwarka produktów. Jednak niemal 40% wszystkich wejść na Amazon, zostaje przekierowanych właśnie poprzez hasła wpisane w Google.

To nie do końca tak, że Amazon nie dotrzymuje kroku, jeśli chodzi o sprzedaż. Po prostu Google ma kilka asów w rękawie. Jednym z nich są bogate fragmenty, które bardzo dobrze pozycjonują tekst w internecie. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę osób szukających produktów i recenzji produktów w Google, priorytetem powinno być zdobycie czołowej pozycji. Bogate fragmenty umożliwiają kupującym nie tylko zobaczenie produktów odpowiednich do wyszukiwania, ale także uzyskanie odpowiedzi na pytania, przeczytanie recenzji i porównanie cen z jednego miejsca z drugim, aby upewnić się, że nie przepłacimy za ten sam produkt.

Powinniśmy potraktować Google jako pewnego rodzaju encyklopedię produktów, gdy chcemy odpowiednio wykorzystać snippet w swoim sklepie internetowym. Dlatego więcej firm zajmujących się handlem elektronicznym musi korzystać z modnego fragmentu Google. Posiadanie bogatego fragmentu kodu zapewnia natychmiastowe zwiększenie wskaźnika SEO w naszym sklepie internetowym. Badania pokazują, że bogaty fragment kodu może zwiększyć współczynniki klikalności niemal siedmiokrotnie i wygenerować o 30% większy ruch niż linki do produktów bez nich.

Każdy rodzaj treści może uzyskać obszerny fragment kodu z odpowiednim linkiem, który do niego prowadzi. Są jednak szczególnie skuteczne w przypadku linków prowadzących do branży e-commerce, ponieważ konsumenci są bardzo wrażliwi na bodźce wizualne wyświetlane przez sklepy internetowe. Istnieje powód, dla którego produkty z obrazami o wysokiej jakości sprzedają się lepiej niż na przykład produkty o niskiej jakości lub bez obrazów. Kupujący chcą zobaczyć, porównać i zbadać przed zakupem. Snippet daje im tę możliwość. Bogate w informacje snippety w Google dodają jeszcze więcej wyświetleń do wyszukiwania produktów.

Około 90% konsumentów przeczyta przynajmniej jedną recenzję online przed dokonaniem zakupu na stronie. Warto więc dodawać recenzje na stronach swoich produktów. Dodanie recenzji do schematu produktu to świetny sposób na zwiększenie zaufania kupujących. Spójrz na bogaty fragment kodu, gdy spróbujesz wyszukać popularną na świecie konsole do gry lub inny sprzęt elektroniczny. Po wpisaniu wyszukiwanej frazy w rogu znajdziesz serię „zaufanych recenzji” z innych stron, które recenzowały wyszukiwany w Google produkt.

Czasami będą one zawierać recenzje produktów z określonego wykazu adresów URL, ale jeśli Twój produkt jest sprawdzany lub porównywany w innej witrynie, jest to świetne miejsce do ich prezentacji. Po przewinięciu fragmentu kodu w dół znajdziesz link do dalszych recenzji. Ten link prowadzi do strony z recenzjami, która posiada bardziej szczegółowe opisy. To daje mi lepszy pogląd na to, czy naprawdę warto kupić ten produkt, i zapewnia mi linki do najtańszych sklepów w pobliżu, które go sprzedają.

Jednak schematy ocen i ocen nie muszą być tak skomplikowane. Samo umieszczenie gwiazdki sugerującej jakość obok produktu jest nadal wystarczająco dobre, aby wzbudzić zainteresowanie. W rzeczywistości ocena w gwiazdkach jest najważniejszym czynnikiem stosowanym przez konsumentów do oceny produktu lub działalności e-commerce.

Nawet jeśli Twój produkt nie ma wysokiej oceny w gwiazdkach, pokazanie, że został oceniony i sprawdzony, może nadal poprawić SEO w sklepie internetowym. Jeśli nic więcej nie wyróżnia się na tle innych list produktów bez zdjęć na serwerach. Jest to prawdopodobnie mniej skomplikowane niż inne formy znaczników schematu, ale nadal może dać szansę na podwyższenie klikalności wokół oferowanego przez sklep produktu, więc upewnij się, że wiesz, jak poprawnie go dodać.

Snippet - a pozycjonowanie

Jak wyglądają snippety w kodzie html?

W kodzie HTML snippet to mały segment tekstu lub kodu, który można wstawić w kod programu lub swojej stronie internetowej. Użycie snippetów to łatwy sposób na wdrażanie często używanych fragmentów kodu. Dzięki nim, zamiast powtarzać kod, programista może go zapisać jako snippet i prostą akcją „przeciągnij i upuść” umieścić go gdziekolwiek jest to konieczne. Snippety pomagają w organizacji kodu, co jest szczególnie pomocne w dużej bazie kodu.

W kontekście programowania, snippety często zawierają funkcje napisane w różnych językach, takich jak C, Java i inne. Mogą one służyć na przykład jako odpowiedź na pytanie użytkownika o to, co się stanie po kliknięciu myszą. Snippety mogą też zawierać operacje takie jak „Otwórz plik” czy „Zapisz plik”, i są używane do komentowania kodu.

W kontekście web developmentu, snippety często zawierają kod HTML. Na przykład, można użyć snippetu HTML do wstawienia sformatowanej tabeli lub formularza. Snippety CSS służą do formatowania treści na stronie, a snippety JavaScript lub PHP mogą być używane do dynamicznego generowania stron. Na przykład, snippet PHP z informacjami o połączeniu z bazą danych może być używany na każdej dana strona, która potrzebuje dostępu do bazy danych.

Jeśli chodzi o SEO i wyszukiwarki, jak Google wyświetla snippet jako wyniki rozszerzone, które mogą pojawić się w odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Te snippety, zwane fragmentami rozszerzonymi, mogą znacząco wpłynąć na pozycji w wynikach wyszukiwania. Istnieją narzędzia, takie jak rich results test, które pozwalają testować jak rich snippet znajduje się na pozycji w wynikach wyszukiwania.

Warto zauważyć, że użycie snippetów jest zgodne z regulacjami i politykami, a przez ich użycie wyrażam zgodę na przetwarzanie kodu w określony sposób. Niezależnie od zastosowania, snippety mogą znacząco usprawnić pracę dewelopera.

Jak wykonać snippet w WordPress?

WordPress to jeden z najlepszych kreatorów stron internetowych wśród aktualnie dostępnych. Jest tak ze względu na elastyczność, jaką oferuje. Dodanie nowych funkcji i funkcjonalności do witryny WordPress jest bardzo łatwe. Witryny z zasobami WordPress, dzielą się wskazówkami i skrótami, które możesz dodać, aby ulepszyć swoją witrynę. Chociaż dodawanie niestandardowych fragmentów kodu do witryny jest opcjonalne i często można znaleźć wtyczki do wykonania tego samego zadania, czasem zwykły fragment kodu jest bardziej wydajny dla użytkownika i jego sklepu.

Niektóre fragmenty kodu mogą być bardzo przydatne i mogą pomóc naprawić wiele typowych błędów WordPress, poprawić bezpieczeństwo WordPress, a nawet dodać nowe funkcje do witryny. To powiedziawszy, rzućmy okiem na to, jak bezpiecznie dodawać snippet do swojej witryny. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić na każdej stronie WordPress, jest zainstalowanie wtyczki, która zadba o kopię zapasową WordPress. Dzięki temu witryna WordPress jest bezpieczna i zawsze możesz przywrócić ją z kopii zapasowej na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Czasami możesz znaleźć instrukcje dodawania fragmentów kodu w szablonach z motywami WordPress. Jednak te fragmenty kodu są przydatne tylko w tych konkretnych szablonach, więc będziesz musiał dodać je bezpośrednio do plików motywu lub utworzyć motyw potomny.

Jednak większość niestandardowych fragmentów kodu jest dodawana do pliku functions.php motywu WordPress. Chociaż samouczek może zalecić dodanie go do pliku functions.php kompozycji, istnieje o wiele lepsza alternatywa, która działa tak samo, jak powyższy plik. Rzućmy okiem na niektóre sposoby dodawania niestandardowych fragmentów kodu w WordPress.

Najlepszym sposobem dla początkujących będzie użycie wtyczki Word Script Code Snippets

Jest to najbezpieczniejsza i najbardziej zalecana metoda dla niedoświadczonych użytkowników. Fragmenty kodu to wtyczka WordPress, która umożliwia łatwe dodawanie niestandardowych fragmentów kodu i zarządzania nimi w witrynie. Wtyczka jest wyposażona w przełącznik awaryjny, który natychmiast dezaktywuje fragment kodu, jeśli spowoduje błąd. Chroni to użytkownika przed utratą dostępu do witryny podczas dodawania niestandardowego fragmentu kodu.

Czym jest Google Structured Data Testing Tool?

Google structured data testing tool to proste w użyciu narzędzie, które pozwala testować dane strukturalne. Wklej adres URL lub fragment kodu, który chcesz sprawdzić w gotowym narzędziu, a aplikacja internetowa uruchomi testy i poinformuje o wszelkich błędach w kodzie.
Możesz użyć tego narzędzia do sprawdzania poprawności formatów wielu różnych formatów kodu. Narzędzie do testowania danych strukturalnych Google może ogromnie pomóc podczas wdrażania nowego schematu w witrynie.

Wielu web designerów poleca to narzędzie, aby zwiększyć swoją efektywność związaną z SEO. Jeśli nie masz pewności, czy kod jest poprawnie wdrożony, czy nie, skorzystaj z narzędzia do testowania danych strukturalnych Google. Możesz dodać fragment kodu lub stronę, na której zaimplementowałeś schemat, oraz powie ci, czy zrobiłeś to dobrze, czy źle. Ponadto otrzymasz gotową informację zwrotną na temat błędów lub problemów z kodem.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu