Skip to main content

Od długiego czasu wśród przedsiębiorców online rośnie świadomość, że najważniejszą rzeczą jest skoncentrowanie się na kliencie i jego zadowoleniu. Znane są im pojęcia takie jak customer journey i user experience. W celu jeszcze lepszego spełniania potrzeb swoich użytkowników powstało podejście SXO. Jest to skrót od wyrażenia Search Experience Optimization.

To połączenie UX i SEO, czyli optymalizacji pod kątem wyszukiwarki i równocześnie pod kątem użytkowników. Głównym celem SXO jest sprostanie potrzebom klientów, przyciągnięcie ich uwagi i zainteresowanie danym produktem.

Skuteczność SXO

Pozycjonowanie SEO

Tradycyjne pozycjonowanie SEO skupia się przede wszystkim na wyszukiwarce i na takim dostosowaniu strony, aby znalazła się na górnych pozycjach w wynikach. W tym celu stosuje się kilka metod, dzięki którym staje się to możliwe. Po pierwsze jest to link building polegający na stworzeniu dużej ilości linków kierujących użytkowników do docelowej strony. Dobrze jeśli linki pochodzą z dobrych źródeł, czyli na przykład ze stron o podobnej tematyce i dziedzinie do linkowanej witryny. Kolejnym aspektem jest content marketing, czyli tworzenie wartościowych i unikalnych treści, dzięki którym Google chętniej pokaże stronę na wyższej pozycji.

Na pozycjonowanie SEO składają się też działania optymalizacyjne polegają na tworzeniu dobrze dobranych słów kluczowych, aby łatwo można było poznać jaki charakter mają i o czym są tworzone na tej stronie treści. Dla Google liczy się zarówno odpowiednia struktura testu jak i odpowiednie dobieranie nagłówków, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Ostatnią rzeczą jest strona mobilna. Dzisiaj znacznie większa ilość korzysta na co dzień z urządzeń mobilnych, dlatego jest to niezwykle ważny aby strona była na to przygotowana. Wersja mobilna nie powinna odbiegać jakością od wersji komputerowej, a dobrze jeśli jest na jeszcze wyższym poziomie od niej. Te wszystkie działania mają na celu skuteczne dopasowanie strony pod standardy Google. Należy jednak każdy punkt wprowadzić w sposób naturalny i nieprzerysowany, ponieważ podejrzane strony dostają wręcz odwrotny skutek do oczekiwanego. Jedynym aspektem, którego brakuje w tej strategii jest klient. Skoro treści docelowo tworzone są właśnie dla ludzi, to należałoby się na nich i ich potrzebach bardziej skupić. W tym celu powstało podejście SXO. Jego drugim członem obok pozycjonowania SEO jest User Experience.

User Experience, czyli odbiór przez użytkownika

User Experience oznacza w jaki sposób klienci odbiorą naszą stronę. Istotne jest zwłaszcza pierwsze wrażenie, bo to w części od niego zależy czy osoba pozostanie na danej karcie, czy ją opuści. Składa się na to kilka elementów. Są to: obsługa klienta, strona internetowa, profile w social mediach, polityka cenowa, zakres oferty. W kontekście SXO bardziej istotna pozostaje sama strona internetowa i jej wersja mobilna. Składają się na nią content marketing i działania optymalizacyjne. Oprócz wykorzystania tych dwóch czynników do pozycjonowania SEO, można także dostosować je dla odbiorcy.

Optymalizacja SXO

SXO polega na takim działaniu optymalizacyjnym, aby jednocześnie nie zaniedbywać klienta i jego potrzeb. W końcu celem strony jest sprawić, aby jak najwięcej osób dokonywało na niej zakupów. W tym celu sprawdza się model SEE-THINK-DO-CARE. Jego celem jest dopasowanie treści i elementów strony do klientów znajdujących na różnych etapach swojego zakupu. Czteroczłonowa nazwa oznacza cztery grupy oznaczające poszczególne etapy. SEE to szeroki ujęcie całej grupy odbiorców. To tacy klienci, którzy dopiero zaczynają interesować się tematem, oglądają, zastanawiają się, ale nie dokonali jeszcze żadnego zakupu. Klienci THINK to ci, którzy po zgłębieniu swojej wiedzy podjęli już decyzję o dokonaniu zakupu. Wciąż jednak szukają szczegółów i przebierają w różnych ofertach. DO to taka grupa, która jest gotowa do zakupu.

Dotarli już do wszystkim informacji i brakuje jedynie małej zachęty, aby wykonali transakcję. Ostatnia typ, czyli CARE to użytkownicy po dokonaniu zakupu. Cel został spełniony, ale warto zadbać by wrócili jeszcze do sklepu na kolejne zakupy. SXO ma na celu dostosować się jednocześnie do każdej z wymienionych czterech grup. Przystosować się do klientów jak i do wymagań Google. By to uzyskać trzeba zastanowić się czego dana grupa odbiorców najbardziej potrzebuje. Klienci na etapie SEE z pewnością będą potrzebować inspiracji. Muszą poznać dany temat i zobaczyć, że jest naprawdę interesujący.

Nie można zostawić ich bez odpowiedzi na pytania, dlatego warto wchodzić z nimi w interakcję, na przykład za pomocą social mediow. Dla zainteresowane klienta THINK najważniejsze jest pytanie „jak”. Należy przygotować dla niego odpowiednie poradniki, opisy, porównania czy recenzje innych użytkowników. Na dalszym etapie, kiedy klient przechodzi na etap DO, najważniejsze jest, aby dobrze przedstawić mu ofertę danego przedmiotu. Powinna zawierać szczegółowy opis i dane techniczne. Dobrym pomysłem jest zagwarantowanie darmowej dostawy, czy rabaty na pierwsze zamówienie. Dla osoby na etapie CARE można zawrzeć informacje o przechowywaniu produktu, sposobie używania lub też może skupić się na informowaniu klienta o nowych ofertach.

Skuteczność SXO

Słowa kluczowe

Na stronie istotne jest odpowiednie zawarcie słów i fraz kluczowych. Należy to zrobić w jak najbardziej naturalny sposób i pasujący do całości tekstu. Zamiast skupić się na ciągłym powtarzaniu jednego wyrażenia, dobrze jest napisać spójny tekst ze słowami kluczowymi umieszczonymi w strategicznych miejscach. Dzięki temu nie będą one zbyt nachalne i typowo reklamowe.

Link building

Dodatkowym skutecznym sposobem na podniesienie pozycji swojej strony jest link building. Warto zadbać, aby strony na których budowane jest zaplecze linkowe były jak najbardziej wartościowe i zbliżone swoją treścią. Na przykład poradniki dotyczące jakiegoś sportu i aktywności mogą przekierowywać nas na sklep z akcesoriami sportowymi. W takim wypadku będzie to tym lepiej odebrane od użytkownika.

Na czym polega linkowanie

Content marketing

Wszystkie treści na stronie powinny być tworzone z myślą o użytkownikach. W tym celu należy najpierw zastanowić się jakich informacji oni potrzebują, a następnie spróbować w jak najbardziej interesujący sposób je przedstawić. Dodatkowo, aby tekst był przyjazny dla Google warto skupić się na kilku elementach: nagłówki H1-H4, tytuł najlepiej jak najbardziej konkretny, słowa kluczowe powtórzone kilka razy oraz ogólna spójność tekstu i poprawność językowa.

Social media

Grupy na social mediach, na przykład na facebooku to idealna baza danych dla użytkowników. Wiele osób korzysta z nich i to tam szuka ciekawych informacji na różne tematy. Dobrym sposobem jest znalezienie forum czy dyskusji na wybrany temat i wklejenie linka do pomocnej strony, która udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. Dzięki temu integrujemy się z potencjalnymi klientami i mamy szansę na promowanie swoich treści.

Jak stosować SXO?

Przede wszystkim należy zadbać o strukturę i treść strony zgodną z wymaganiami Google. Następnie trzeba w odpowiedni sposób rozplanować ścieżkę zakupową i odpowiedzieć na potrzeby klientów z każdej grupy. Dokonywanie zakupów na być proste i przejrzyste. Również materiały powinny być dostosowane do klientów. Poruszać ważne dla nich pytania, edukować i wzbudzać przy tym zaufanie. Najważniejsze jest, aby zachęcić klienta do nabycia produktu oraz dbać o klienta, który tego zakupu już dokonał.

SXO jest bardzo dobrą metodą ze względu na to, że skupia się równocześnie na kliencie i na wyszukiwarce. Dzięki temu, można ulepszać swoją stronę pod dwoma różnymi względami. Sprzedaż rośnie i powiększa się grono klientów i jednocześnie podnosi się pozycja w wyszukiwarce. Dodatkowo, kierując się wskazanymi aspektami, dbasz o regularną aktualizację strony internetowej i i tworzysz materiały tylko wysokojakościowe. Strona zgodna z podejściem SXO budzi zaufanie klientów i zatrzymuje ich na dłużej, a dokładnie to jest gwarancją osiągnięcia sukcesu. Tej metody potrzebuje dzisiejszy rynek.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu