Skip to main content

Skuteczne pozycjonowanie stron WWW i sklepów internetowych

Bez odpowiednio zoptymalizowanej strony osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google jest niemożliwe. Dlaczego to ważne? Ponieważ od miejsca strony w wynikach wyszukiwania zależy ruch organiczny na stronie, od którego z kolei zależy liczba potencjalnych klientów odwiedzających witrynę. Przyjrzyjmy się zatem temu, co powinieneś wiedzieć o pozycjonowaniu strony internetowej.

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron internetowych to szereg działań, które mają na celu poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania oraz zwiększenie ruchu na stronie. Działania promocyjne mają na celu zapewnienie większego ruchu w witrynie ze strony docelowej grupy odbiorczej internautów. Docelowymi odbiorcami są potencjalni klienci, którzy są zainteresowani zakupem towarów lub usług prezentowanych na pozycjonowanej stronie. Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania ma wpływ wiele czynników, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Jednym z najważniejszych etapów pozycjonowania strony internetowej jest optymalizacja strony internetowej (SEO). Poza pozycjonowaniem wykorzystuje się również inne sposoby promocji strony w internecie. Do najważniejszych i najpopularniejszych z nich należą m.in. reklama kontekstowa, reklama displayowa, reklama w sieciach społecznościowych, e-mail marketng i content marketing.

Pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarce Google (SEO – Search Engine Optimization)

SEO to skrót od angielskiego terminu Search Engine Optimization. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek opisuje optymalizację strony internetowej, aby była lepiej widoczna w wyszukiwarkach, zwłaszcza w największej wyszukiwarce świata, czyli w Google, po wpisaniu odpowiedniego hasła (słowa kluczowego tematycznie związanego z treścią na stronie). Wyświetlane wyniki wyszukiwania (SERP) należą do wyszukiwania organicznego, czyli darmowego. Z reguły celem pozycjonowania jest osiągnięcie pozycji w top 3 w wynikach wyszukiwania, ponieważ obiecuje to zdecydowanie największy wzrost ruchu na stronie oraz oczywiście wzrost liczby klientów. Pozycjonowanie obejmuje szereg działań, który należy do SEO on-site i SEO off-site.

Czym się różni SEO on-site od SEO off-site (czyli co robisz na stronie, a co poza nią)

Aby pomóc stronie osiągnąć pożądany sukces, pozycjonowanie stron rozpoczyna się od przeprowadzenia analizy strony (audytu SEO), wyboru słów kluczowych oraz działań optymalizacyjnych. Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych wymaga połączenia różnych działań, ponieważ sama optymalizacja odbywa się zarówno na samej stronie internetowej (On-Page), jak i poza nią (Off-Page). Działania on-page SEO to m.in. tworzenie aktualizacja unikalnego contentu, optymalizacja jakości strony i jej struktury, wykorzystywanie słów kluczowych oraz przyśpieszenie funkcjonowania strony. W optymalizacji poza stroną wykorzystywane są również takie działanie jak np. link building.

Pozycjonowanie stron internetowych

Sprawdź swoją stronę za darmo wykonując Audyt SEO

Audyt SEO to przegląd (test) strony internetowej pod kątem istotnych aspektów SEO. Audyt SEO jest często początkiem działań mających na celu poprawę pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Audyt SEO warto przeprowadzić przed rozpoczęciem pozycjonowania nowej strony. Następnie działanie to warto powtarzać co kilka miesięcy. Audyty SEO są często przeprowadzane przez agencje marketingowe, aby dokładnie sprawdzić stronę internetową. Obecnie w internecie dostępnych jest jednak bardzo dużo różnych narzędzi, które pozwalają na wykonanie darmowego audytu SEO. Często wykonany audyt jest często dostępny w pliku PDF lub w formie prezentacji, jeżeli przygotowuje go agencja.

Korzyści z pozycjonowania strony – wpływ na ruch w serwisie

Nie jest tajemnicą: tylko ci, którzy robią dobry biznes w Internecie, którzy potrafią umiejętnie zwrócić na siebie uwagę w rankingu wyników wyszukiwania witryny. Dlatego sukces odnoszą tylko dostawcy, którzy rozumieją, jak działają wyszukiwarki i marketing w wyszukiwarkach. Każdy, kto chce zostać odkrytym przez potencjalnych klientów na rynku XXI wieku, musi być wysoko w rankingach. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytanie, jak to działa. Lub: Jak działają wyszukiwarki?

Pozycjonowanie stron internetowych

Dlaczego pozycjonowanie stron w Google to konieczność?

Pozycjonowanie stron w Google ma ogromne znaczenie dla sukcesu każdej firmy. Przede wszystkim pomaga zdobyć nowych klientów. Jeśli nikt nie zna Twojej witryny, nie będziesz w stanie przyciągnąć nowych klientów. Pozycjonowanie zapewnia, że wzrośnie liczba odwiedzających przez co więcej użytkowników i potencjalnych klientów znajdzie Twoją witrynę. Ponadto zawartość Twojej witryny jest zoptymalizowana pod kątem SEO, co z kolei oznacza, że wyszukiwarki lepiej oceniają Twoją witrynę, umieszczają ją na wyższej pozycji. Aby Twoja strona pojawiła się na wysokiej pozycji, konieczne jest skuteczne wykorzystanie słów kluczowych. One z kolei sprawią, że na stronę będą docierać internauci zainteresowani usługą lub produktem. Skuteczne pozycjonowanie stron pomaga więc zwiększyć ilość odwiedzin strony, które mogą doprowadzić do tego, że ktoś skorzysta z oferty. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) zapewnia trwały efekt (oczywiście skuteczne pozycjonowanie stron internetowych wymaga stałej pracy). Poza tym w dłuższej perspektywie pozycjonowanie jest znacznie tańsze niż płacenie co miesiąc za reklamy w wyszukiwarce. Pozycjonowanie strony to zatem bardzo opłacalny sposób na promocję firmy

Pozycjonowanie stron internetowych long-tail

Ogólnie rzecz biorąc, termin „long tail” („długi ogon”) w SEO opisuje słowa kluczowe, które są mniej poszukiwane i składają się z kilku słów. Słowa kluczowe typu longtail to zatem dłuższe, składające się z kilku wyrazów słowa kluczowe, które są z reguły rzadziej wyszukiwane. Z drugiej strony, użytkownicy, którzy stosują słowa kluczowe long tail są z reguły bliżej dokonania zakupu lub skorzystania z usługi. Mimo że często hasła typu longtail są rzadziej wyszukiwane i generują mniejszy ruch na stronie w porównaniu z krótkimi i popularnymi słowami kluczowymi, niemniej jednak słowa kluczowe longtail nie mogą być lekceważone. W wielu branżach, szczególnie tych z największą konkurencją, stosowanie słów kluczowych longtail może być jedynym sposobem na zwiększenie ruchu na stronie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że im bardziej szczegółowe zapytanie, tym większa szansa na konwersję. Tak więc słowa kluczowe long tail może mieć również pozytywny wpływ na współczynnik konwersji.

Pozycjonowanie lokalne (local SEO) – kto powinien się nim zainteresować́?

Pozycjonowanie lokalne to specjalna forma optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, która ma na celu wyeksponowanie lokalnych firm i sprzedawców w wynikach wyszukiwania. Na przykład lokalne SEO dla restauracji ma na celu sprawienie, że osoby w okolicy, które szukają restauracji, znajdą dokładnie to miejsce w wynikach wyszukiwania. Celem lokalnego SEO jest m.in. sprawienie, że firma jest widoczna w wynikach wyszukiwania na mapie Google. Najważniejszym celem jest oczywiście pozycjonowanie stron dla słów kluczowych związanych z konkretną lokalizacją. Z Local SEO powinny skorzystać firmy, które skupiają się na sprzedaży lub okazywaniu usług na konkretnym, ograniczonym obszarze.  

Najczęstsze błędy, na które napotykamy podczas rozpoczynania procesu pozycjonowania

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych wymaga zastosowania różnych działań promocyjnych oraz wyeliminowania powszechnych błędów, które często przeszkadzają stronie w osiągnięciu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Wielu przedsiębiorców nie bierze pod uwagę słów kluczowych podczas tworzenia swojej strony internetowej, a następnie jest zdumionych brakiem ruchu na stronie. Inni z kolei popełniają błąd polegający na wyborze słów kluczowych o małej liczbie wyszukiwań, tj. hasłach, które są rzadko używane. Jeszcze inni starają się wykorzystać słowa kluczowe, dla których nie mają szans na zdobycie wysokiej pozycji w Google (przynajmniej na początku), pomimo optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, bo konkurencja ze strony dużych portali i innych stron jest zbyt duża. Powszechnym błędem jest także ignorowanie meta tagów i meta tytułu, czyli treści widocznej w Google przy linku do konkretnej strony internetowej. Wiele stron internetowych nie ma meta tagów, dlatego wyszukiwarka Google wypełnia pustą przestrzeń losowym fragmentem treści na stronie, które często nie zawierają konkretnego słowa kluczowego. Jeszcze jeden błąd dotyczy zdjęć na stronie. Bardzo często ich rozmiar nie jest zoptymalizowany, co sprawia, że zajmują zbyt dużo miejsca. Konsekwencją takiej sytuacji może być zbyt wolne funkcjonowanie strony. Łatwość i szybkość obsługi strony internetowej są istotnymi czynnikami rankingowymi dla wyszukiwarek oraz ważnym znakiem dla internautów, którzy odwiedzają stronę. Warto więc zrobić wszystko, aby uniknąć błędu związanego ze zbyt długim ładowaniem się witryny. Największym błędem jest jednak brak wartościowego contentu na stronie. Treść jest prawdopodobnie najważniejszym elementem ocenianym przez wyszukiwarkę, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby na stronie znajdowało się naprawdę dużo wartościowych artykułów i opisów.

Jak mierzyć efekty pozycjonowania?

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek („Search Engine Optimization”, w skrócie SEO) wykorzystuje różne środki do optymalizacji strony internetowej. Cele pozycjonowania stron internetowych to między innymi wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania, większa liczba odwiedzających i wyższy współczynnik konwersji. Jak zatem mierzyć efekty pozycjonowania? Aby sprawdzić skuteczność pozycjonowania, należy wziąć pod uwagę poniższe parametry. Ważnymi kryteriami skuteczności działań SEO są: wzrost ruchu organicznego – większa liczba odwiedzających stronę, poprawa pozycji strony w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych, zwiększenie liczby linków zwrotnych (linków prowadzących na witrynę z innych stron), różnorodność źródeł odwiedzin, liczba zindeksowanych stron oraz konwersja. Najważniejszym czynnikiem jest jednak oczywiście wzrost sprzedaży lub pojawienie się nowych klientów, którzy zdecydowali się na skorzystanie z usług.

Ile kosztuje profesjonalne pozycjonowanie strony?

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej wymaga inwestycji – albo swojego czasu, albo części firmowego budżetu. Koszty profesjonalnego pozycjonowania strony mogą wahać się od kilkuset złotych, do nawet kilkudziesięciu tysięcy, ponieważ koszty zależą od wielu różnych czynników. Do najważniejszych z nich należą oczywiście oczekiwania klienta i zakres działań, którymi będzie się zajmować agencja reklamowa lub freelancer odpowiadający za optymalizację strony i pozycjonowanie. Nie mniejsze znaczenie mają również takie faktory jak konkurencja w danej branży, historia i autorytet strony internetowej oraz to, czy chodzi o pozycjonowanie lokalne, czy ogólne.

Co ma wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania?

Kolejność wyników wyszukiwania w wyszukiwarce zależy od algorytmu wyszukiwarki Google, który porządkuje adresy stron internetowych na podstawie ich zgodności z zapytaniem sformułowanym przez internautę. Szczegółowe zasady działania algorytmu nie są znane, ale wśród wielu czynników wpływających na wyniki wyszukiwania są przede wszystkim elementy związane z zawartością strony (SEO) i jej działaniem, a także autorytetem strony w Internecie. Dlatego pozycjonowanie strony powinno obejmować optymalizację następujących elementów:

  • Ilość i jakość treści na stronie
  • Dobór i częstotliwość słów kluczowych w nagłówkach i artykułach
  • Obecność słów kluczowych w url
  • Szybkość ładowania strony i optymalizacja kodu HTML strony internetowej
  • Personalizacja i UX
  • Linki – prowadzące na stronę z innych domen

Gdzie umieścić słowa kluczowe na stronie?

Aby uzyskać dobry ranking w wyszukiwarkach, w różnych miejscach na stronie powinny pojawić się słowa kluczowe. Mimo że nie ma oficjalnych danych od Google, gdzie powinno się umieścić słowa kluczowe, można przyjąć, że słowa kluczowe powinny znaleźć się w następujących miejscach: ważne jest, aby słowo kluczowe umieścić w adresie URL oraz w tytule, w meta opisie, w nagłówku H1 i w pozostałych nagłówkach/ podtytułach (H2-H5) oraz oczywiście w samym tekście głównym.

Reklamy w wynikach wyszukiwania vs organiczne wyniki wyszukiwania, czyli czym różni się CPC od SEO?

Najpopularniejszymi sposobami na promocję strony internetowej (i tym samym firmy) w internecie jest korzystanie z CPC, czyli reklam oraz SEO, czyli pozycjonowania. CPC, czyli Cost per Click to forma rozliczania reklamy internetowej, w której reklamodawca płaci za kliknięcie w reklamę. Oznacza to, że w odróżnieniu od płatności za wyświetlenie reklamy, w przypadku CPC reklamodawca płaci dopiero wtedy, kiedy internauta podejmie działanie – kliknie i otworzy reklamę. Reklama w Google jest jednak płatna i każde kliknięcie, nawet jeżeli nie wiąże się one z konwersją, czyli np. z dokonaniem zakupu, oznacza koszy dla przedsiębiorcy. Oparcie ruchu na stronie na płatnych reklamach wiąże się więc z tym, że w przypadku zmniejszenia budżetu na reklamę lub popełnienia błędu w ustawieniach kampanii reklamowej, sprzedaż w sklepie internetowym lub liczba potencjalnych klientów, którzy trafiają na stronę, drastycznie spadną. Z drugiej strony, pozycjonowanie stron internetowych sprawia, że raz osiągnięte efekty są znacznie łatwiejsze do utrzymania i w dłuższej perspektywie czasowej wiążą się ze zdecydowanie niższymi kosztami niż reklama.

Działania poza stroną, czyli zdobywanie linków – Link Building

Link Building to jeden z kluczowych elementów off-page SEO. Link building to działanie marketingowe, które obejmuje różne metody wykorzystywane do tworzenia (zdobywania) linków z innych stron internetowych. Budowanie linków jest zatem częścią optymalizacji poza stroną. Podstawową zasadą jest nakłanianie innych witryn do tworzenia tzw. linku zwrotnego, odnośnika do naszej strony. Celem link building jest wygenerowanie jak największej liczby linków z rzetelnych źródeł, które użytkownicy i wyszukiwarki klasyfikują jako wartościowe i pomocne, aby poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Linki można zdobyć np. poprzez tworzenie wartościowego contentu, artykuły sponsorowane lub umieszczanie informacji o firmie w katalogach firmowych.

Analiza słów kluczowych

Każdy, kto optymalizuje swoją witrynę pod kątem wyszukiwarek, ma do czynienia ze słowami kluczowymi. Dokładna analiza słów kluczowych jest istotną częścią optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. Analiza słów kluczowych pomaga w identyfikacji odpowiednich haseł wyszukiwania dla wybranej witryny z punktu widzenia grupy docelowej. Wybór słów kluczowych stanowi podstawę strategii mającej na celu optymalizację pod SEO. Zakres analizy słów kluczowych różni się w zależności od kilku czynników, ponieważ analiza przed napisaniem pojedynczego posta na blogu zajmuje znacznie mniej czasu niż analiza słów kluczowych dla całej strony. Jak zatem przeprowadzić analizę słów kluczowych? Najpierw zrób listę tematów, które są istotne dla Twojej firmy, następnie znajdź odpowiednie propozycje słów kluczowych dla tematów potencjalnych postów na blogu, przeanalizuj swoją własną stronę internetową za pomocą narzędzi takich jak Google Search Console, HubSpot, Ubersuggest lub innych, wybierz różne słowa kluczowe dla każdego tematu. Możesz również użyć planera słów kluczowych Google Ads (dawniej AdWords), aby jeszcze bardziej zoptymalizować wykorzystywane słowa kluczowe.

Jak pisać teksty pod pozycjonowanie?

Aby móc ocenić trafność poszczególnych tekstów, Google regularnie ocenia treści na stronie. Trzeba pomyśleć o tworzeniu wartościowego contentu, jak o ciągłej rywalizacji z konkurencją o najlepszy tekst na dany temat. Z jednej strony dla Google ważne jest, czy Twoja treść w ogóle pasuje do odpowiedniego słowa kluczowego, a z drugiej strony, czy jakość tekstu jest odpowiednia. Poniższa lista powinna służyć Ci jako dobry przewodnik, według jakich kryteriów wyszukiwarki oceniają Twoje teksty: po prawidłowym umieszczeniu słów kluczowych (w ramach optymalizacji OnPage), zastosowaniu zróżnicowanego stylu pisania i różnorodnych treści (obejmuje to m.in. użycie obrazów, grafik, tabel i innych form contentu), zgodnie z wartością dodaną Twoich treści oraz w zależności od ilości czasu, jaki odwiedzający spędzają na Twoich treściach. Bardzo duże znacznie dla pozycjonowania strony internetowej ma także unikalność tekstu oraz jego potencjał do tego, aby by udostępniany przez czytelników.

Kiedy pojawiają się efekty pozycjonowania stron (czyli czy mogę mieć TOP3 od zera w trzy dni)?

Pozycjonowanie strony to proces, a nie pojedyncze działanie, dlatego trzeba liczyć się z tym, że na efekty trzeba będzie poczekać pewny okres czasu. W zależności od konkurencji w danej branży, historii strony oraz tego, jak długo jest dostępna w internecie, efekty pozycjonowania mogą się pojawić po 2-3 miesiącach regularnej optymalizacji strony. Trzeba się jednak przygotować na to, że naprawdę spektakularne efekty i duży wzrost liczby odwiedzin witryny są widoczne dopiero po upłynięciu okresu 8-12 miesięczny. Jest to związane z algorytmem Google (strony indeksują się dopiero po jakimś czasu) oraz dużą konkurencją. Niestety wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na optymalizację strony, oczekują zbyt szybkich rezultatów. Niestety, nie jest to możliwe, aby zdobyć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania w kilka dni. Jednakże, dzięki współpracy z odpowiednią agencją reklamową, zadowalające efekty można zauważyć już po kilku miesiącach, co w przypadku pozycjonowania w internecie jest bardzo szybkim wynikiem.

Oferta pozycjonowania dopasowana do Ciebie i Twoich potrzeb

Pozycjonowanie stron internetowych to skomplikowany proces, który powinni zająć się specjaliści. Oczywiście, możesz spróbować samodzielnie zadbać o optymalizacje strony, jednak potencjalne błędy, które możesz popełnić, mogą znacznie wydłużyć okres potrzebny do osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jeżeli zatem zdecydujesz się na ofertę agencji marketingowej lub freelancera, upewnij się, że przygotowana oferta jest dostosowana do Twoich potrzeb oraz specyfiki branży i firmy.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu