Skip to main content

Definicja SEO

SEO jest to nic innego, jak proces, którego głównym zadaniem jest przede wszystkim zdobycie przez stronę internetową jak najlepszej pozycji w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej. Dzieje się tak przy pomocy wybrania odpowiednich fraz, jak również słów kluczowych. Strona internetowa, która znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania ma możliwość dotarcia do większego grona internautów, jak również zwiększenia popularności danej witryny oraz budowania rozpoznawalności marki.

W związku z tym, każdego roku na SEO decyduje się skorzystać coraz większe grono osób. SEO jest to także nieodłączny element, który polega na internetowym marketingu. Firmy, które chcą prowadzić swoją działalność w internecie powinny pomyśleć nad takim rozwiązaniem, ponieważ wtedy jest możliwość zdobycia o wiele większego grona zadowolonych klientów, którzy będą generować znacznie większe zyski w przedsiębiorstwie. SEO charakteryzuje się również tym, że daje dużą możliwość przewidywania reakcji użytkowników internetu odnośnie ich zapytań, a także odnośnie użytych przez nich słów kluczowych.

SeoSEO, a SEM jakie są różnice?

Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy SEO, a SEM to należy zaznaczyć, iż SEM jest to nic innego, jak segment marketingu internetowego, który charakteryzuje się tym, że obejmuje wszystkie podejmowane działania w internecie, których celem jest osiągnięcie jak najwyższych wyników w wyszukiwarce internetowej.

Należy zaznaczyć, iż podstawową równicą między tymi dwoma pojęciami jest to, że działania SEO koncentrują się wyłącznie na samym optymalizowaniu stron internetowych, a SEM koncentrują swe działania na wszystkich działaniach podejmowanych w internecie. Jeżeli chodzi o zalety wynikające ze zastosowania SEO i SEM do można do nich zakwalifikować przede wszystkim takie kwestie jak: odbiór reklamy na wysokim poziomie, efektywność, duże rezultaty, odpowiednie targetowanie, jak również szybkie korzyści. Otóż, trzeba też dodać, że zarówno działania SEO, jak i działania SEM są takimi funkcjonalnościami, które przed ich zastosowaniem należy w odpowiedni sposób przemyśleć. Dzieje się tak, ponieważ ich proces wdrażania nie jest procesem krótkotrwałym, a długofalowym.

Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie

Z internetu korzysta już każdy człowiek na świecie. Wiele z tych osób korzysta z różnorodnych wyszukiwarek internetowych, a do jednych z najpopularniejszych można zaliczyć przede wszystkim takie wyszukiwarki internetowe jak: Google, Yandex, Bing, jak również Seznam. Jeżeli chodzi o wyszukiwarkę Google to można o niej powiedzieć w szczególności to, że charakteryzuje się tym, iż została stworzona przez amerykańską firmę informatyczną Google LLC. Głównym celem tej wyszukiwarki jest przede wszystkim to, że skupia się ona na skatalogowaniu wszelkich możliwych informacji, jak również udostępnianiu ich za pomocą łącza internetowego.

Ciekawą informacją jest także to, że wyszukiwarka Google, jako jedna z pierwszych zastosowała w swym działaniu zaawansowane algorytmy, które służą analizie topologii sieci w wyszukiwarce Google. Jeżeli chodzi o wyszukiwarkę internetową Yandex to charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że została uruchomiona w 2001 roku. Wyszukiwarka ta należy do jednej z najpopularniejszych, jeżeli chodzi o kraje rosyjskojęzyczne. W sposób regularny korzysta z tej wyszukiwarki na terenie samej Federacji Rosyjskiej aż pięćdziesiąt milionów osób. Jest to piąta co do wielkości wyszukiwarka internetowa na świecie i każdego roku zyskuje coraz większe grono zadowolonych użytkowników.

Wyszukiwarka ta koncentruje dużą dozę uwagi, jeżeli o stosunek do katalogowanych oraz udostępnianych w sieci informacji. W taki sposób, aby były one w jak największym stopniu przystępne dla potencjalnego odbiorcy internetu. Trzeba również zaznaczyć iż wyszukiwarka internetowa, jaką jest wyszukiwarka Yandex charakteryzuje się także tym, że dużą dozę uwagi przykłada też do regularności publikowanych treści, jak również do linkowania wewnętrznego. Wyszukiwarka ta dba także o to, aby każda treść była opatrzona w odpowiednią czcionkę, aby prezentowane informacje były w jak największym stopniu pozbawione elementów ograniczających wolność treści, jak również o to, aby wszelkie kluczowe informacje, które dotyczą prezentowanych treści były w jak największym stopniu zawarte w tak zwanym „above the fold”.

Z kolei, jeżeli chodzi o wyszukiwarkę internetową, jaką jest wyszukiwarka Bing to charakteryzuje się ona w szczególności tym, że jest interaktywnym tłem, które przedstawia różnorodne miejsca z całego świata, jak również tym, że jest miejscem, które zmienia się każdego dnia. Otóż, ważną informacją dotyczącą wyszukiwarki internetowej Bing jest również to, że posiada swoistą funkcję, która przedstawia topografię całego świata. Natomiast, jeżeli chodzi o wyszukiwarkę internetową, jaką jest Seznam to odznacza się ona przede wszystkim tym, że posiada swoistą metodę do kierowania określonym audytorium. Oprócz tego jest ona kwalifikowana, jako jedna z czterech największych wyszukiwarek na świecie. Obecnie szacuje się, że korzysta z niej aż 80 milionów użytkowników, jeżeli chodzi o terytorium samej Azji, ale oczywiście miejsc na świecie, w których ludzie korzystają z tej wyszukiwarki internetowej jest oczywiście znacznie więcej.

Seo

Co zawierają działania SEO onsite?

Jeżeli chodzi o działania SEO onsite to należy zaznaczyć przede wszystkim to, że działaniami tymi określa się nic innego, jak punkt wyjścia, który poprzedza inne działania SEO, które są związane z pozycjonowaniem stron internetowych. Trzeba też powiedzieć, że działania SEO onsite charakteryzują się również tym, że są wykonywane bezpośrednio na optymalizowanej stronie internetowej. Działania te znacząco przyczyniają się do wpływania na widoczność strony internetowej w wyszukiwarce internetowej.

Działania SEO onsite powinny za każdym razem rozpoczynać wraz z budowaniem danego serwisu internetowego. niestety w wielu przypadkach zdarza się tak, że działania te zostają podejmowane znacznie później, co znacząco wpływa na opóźnienie procesu optymalizacji strony internetowej. Trzeba także zaznaczyć, że działania SEO onsite zawierają takie kluczowe elementy jak:

 • metatagi, które są określane, jako tytuł danej witryny
 • nagłówki
 • linkowanie wewnętrzne
 • odpowiednie adresy URL
 • odpowiedni stosunek treści do kodu
 • atrybuty ALT, które są niczym innym jak alternatywnymi obrazami znajdującymi się na danej stronie internetowej, która jest poddana procesowi optymalizacji
 • jak również indeksacja, która polega na tym, że na stronie nie może zabraknąć dwóch kluczowych elementów, do których należy zaliczyć: pliki robots.txt oraz sitemapy (czyli mapy strony internetowej)

Działanie SEO off-site (link building)

Określeniem SEO off-site odnosi się przede wszystkim do tego, że jest to rodzaj działań zorientowany w szczególności na pozycjonowanie, które odbywa się poza otoczeniem promowanej strony internetowej. Działaniami SEO off-site są w kluczowej mierze linki o charakterze zewnętrznym, które przyczyniają się do wiarygodności danej witryny internetowej. Algorytm danej wyszukiwarki internetowej ich obecność traktuje, jako swoisty rodzaj rekomendacji. Do najważniejszych działań wchodzących w skład SEO off-site należy zaliczyć w szczególności:

 • pozyskiwanie odpowiednich linków
 • optymalizację wizytówki firmowej w wyszukiwarce Google
 • występowanie gościnnych wpisów z linkiem, bądź bez niego, które pozwalają na o wiele skuteczniejsze promowanie danej strony internetowej w sieci
 • wiek danej domeny
 • historia danej domeny
 • jak również branża, czyli konkurencja danego przedsiębiorstwa

Do podstawowego działania SEO off-site należy zaliczyć między innymi proces pozyskiwania linków. Proces ten określa się, jako link building. Link building charakteryzuje się w szczególności tym, że opiera się na zdobywaniu linków, czyli odnośników z innych witryn, do witryny własnej.

 

Ilość czy jakość w SEO – co jest ważniejsze? 

Jeżeli chodzi o ilość, bądź jakość linkowania w SEO to należy powiedzieć, że znacznie ważniejsza jest jakość. Z kolei, jeżeli chodzi o ilość to bardziej istotna jest ilość domen. W związku z tym jakość linkowania w SEO jest znacznie ważniejsza. Jeżeli chodzi o rodzaj linków to wyróżnia się ich dwa podstawowe aspekty, a mianowicie: dofollow i nofollow. Linki dofollow charakteryzują się tym, że są to linki, na których zazwyczaj skupiamy swoją uwagę podczas procesu pozycjonowania.

Z kolei linki nofollow charakteryzują się tym, że są to linki teoretyczne, a więc takie, które nie przyczyniają się do procesu pozycjonowania. Dzieje się tak, ponieważ nie przyczyniają się one do przekazywania wspomnianej mocy, aczkolwiek należy zaznaczyć, że linki tego rodzaju można w bardzo łatwy sposób pozyskać.

Seo

Popularne narzędzia SEO (senuto, ahrefs, semrush, semstorm, majesticseo)

Do popularnych narzędzi SEO należy z pewnością zaliczyć takie narzędzia jak: senuto, ahrefs, semrush, semstrom, jak również majesticseo. Otóż, jeżeli chodzi o narzędzie SEO, jakim jest senuto to charakteryzuje się ono przede wszystkim tym, że wielofunkcyjne narzędzie, które opiera się na tym, że przyczynia się do dostarczania wartościowych danych dotyczących widoczności danego serwisu w wyszukiwarce, jak również przyczynia się to narzędzie w dużej mierze do tworzenia strategii dotyczącej pozycjonowania danej strony internetowej, a także późniejszej weryfikacji efektów wynikających ze zastosowania SEO.

Narzędzie senuto odznacza się oprócz tego jeszcze tym, że pozwala w odpowiedni sposób sprawdzić, jakie są pozycje twoich adresów URL na poszczególne zapytania użytkowników internetu. Osoba, która poddała swoją stronę internetową optymalizacji SEO nie ma potrzeby podczas zastosowania tego narzędzia ograniczać się wyłącznie do własnej domeny. Otóż może ona sprawdzić widoczność każdej strony internetowej, która ją interesuje na przykład innych liderów, bądź konkurencji.  Jeżeli chodzi o narzędzie SEO, jakim jest ahrefs to trzeba zaznaczyć, iż charakteryzuje się ono tym, że jest to narzędzie, które dysponuje największą, a zarazem najstarszą bazą różnorodnych linków, które prowadzą do zróżnicowanych stron internetowych. Dzięki zastosowaniu tego narzędzia, każdy użytkownik internetu jest w stanie w pełni monitorować, jakie domeny są linkowane z jego strony.

Jest to także narzędzie tego typu, które swoje działanie koncentruje w dużej mierze przede wszystkim na sprawdzaniu pozycji odpowiednio dużej pozycji słów kluczowych zarówno w wielu krajach, jak i w wielu językach. Dzięki zastosowaniu tego narzędzia, każda osoba ma gwarancję tego, że może dowiedzieć się odpowiednich informacji nie tylko odnośnie na ile słów kluczowych pojawia się dana domena, ale również na temat tego, na jaki ruch są generowane poszczególne słowa kluczowe. Narzędzie to charakteryzuje się również tym, że zostało wyposażone w swoisty i interesujący wskaźnik, który określany jest mianem Traffic Value. Wskaźnik te odnosi się do tego, że w sposób pozytywny i efektowny wpływa przede wszystkim na wyniki płatnych kampanii, które są w stanie w odpowiedni sposób przyczyniać się do generowania prawidłowego ruchu na danej stronie internetowej.

Jeżeli chodzi o narzędzie SEO, jakim jest semstrom to należy zaznaczyć, iż charakteryzuje się ono tym, że polega na analizie widoczności danej strony internetowej. Otóż, warto dodać jeszcze to, że narzędzie to odznacza się również tym, iż w swoim działaniu bardzo zbliżone jest do senuto. Narzędzie to koncentruje się na sprawdzaniu różnorodnych pozycji słów kluczowych, a następnie zaczyna to działanie poddawać odpowiedniej analizie. Jeżeli chodzi o narzędzie SEO o nazwie semrush to odznacza się ono przede wszystkim tym, że zajmuje się w odpowiedni sposób badaniem słów kluczowych, ale również zajmuje się także śledzeniem strategii użytych słów kluczowych oraz używania konkurencji, przeprowadzania różnorodnych audytów SEO blogów i szukanie możliwości zwrotnych na różnorodnych płaszczyznach. Narzędzie to charakteryzuje się również tym, że jest ono narzędziem niezwykle popularnym, które w dużej mierze przyczynia się do badania efektywności zarówno kampanii SEM, jak i kampanii SEO.

Oprócz tego, narzędzie jakim jest semrush charakteryzuje się również tym, że daje bardzo dokładny widok, jeżeli chodzi o kwestię konkurencji. W związku z tym, każda osoba, która zdecydowała się na to narzędzie ma możliwość dokładnego podpatrywania wyników SEO, jak również doboru słów kluczowych przez firmy konkurencyjne. Trzeba także zaznaczyć, iż narzędzie to przyczynia się w dużej mierze przede wszystkim również do tego, że pozwala ono utrzymywać wszelkie dane witryny internetowej w jednym miejscu, dlatego nie trzeba ich szukać w różnorodnych miejscach. Z kolei, jeżeli chodzi o narzędzie, jakim jest majesticseo to charakteryzuje się ono tym, że jest to swojego rodzaju swoista i innowacyjna aplikacja, która przyczynia się do tego, że przyczynia się do analizy różnorodnych słów kluczowych.

Oprócz tego należy zaznaczyć, iż narzędzie, jakim jest aplikacja majesticseo odznacza się również tym, że dane pozycjoner ma możliwość rzetelnego sprawdzenia źródła linków, ale zarówno tych, które są na danej stronie internetowej, jak również tych, które występują na stronie konkurencji. Jest to niezwykle popularne narzędzie, jeżeli chodzi o kontekst SEO i zaczyna z niego korzystać każdego roku coraz większe grono użytkowników internetu, którzy posiadają własne strony internetowe. Jeżeli chodzi o obsługę tego narzędzia to jest ona bardzo prosta i opiera się wyłącznie na odpowiednim instruktażu, po którym wszystko wiadomo, jak należy to narzędzie w sposób odpowiedni obsługiwać.

Trzeba również dodać, że narzędzie SEO, jakim jest majestico charakteryzuje się również tym, że wiążą się z nim dwa kluczowe współczynniki, do których trzeba zaliczyć w szczególności: trust flow, jak również citation flow. Współczynniki te każdy może odnaleźć na obu stronach, które zostały stworzone w aplikacji podsumowania. Oczywiście, oba te współczynniki powinny być w odpowiedni sposób wysokie. A dzieje się tak, ponieważ w przypadku zbyt zaniżonej wartości będą one wykazywały zbyt słabą stronę, a co za tym idzie będzie trzeba w takiej sytuacji nad nimi znacznie bardziej popracować.

Audyt SEO

Audyt SEO jest nic innego, jak swoista analiza stron internetowych, która polega przede wszystkim na obserwacji pod kątem widoczności, jak również pozyskiwaniu ruchu z wyszukiwarek. Audyt SEO daje możliwość skrupulatnego zdiagnozowania ryzyka szeregu błędów oraz ich obszarów ryzyka, które trzeba wziąć pod uwagę w sytuacji, gdy nastąpi proces optymalizacji.

Otóż, należy również dodać, że audyt SEO odznacza się też tym, że do jego kluczowych obszarów należy zaliczyć takie kwestie jak:

 • indeksowanie
 • renderowanie
 • tytuły
 • meta dane
 • struktura danego serwisu
 • nawigacja
 • budowa adresów URL
 • treści tekstowe
 • kanibalizacja
 • statusy odpowiedzi serwera
 • wydajność
 • bezpieczeństwo
 • duplikacja treści
 • czynniki behawioralne
 • analiza profilu linków
 • historia ruchu organicznego
 • historia widoczności w wyszukiwarce Google
 • weryfikacja logów serwera
 • sugestie, które dotyczą kluczowych czynników wzrostu odwiedzin na stronie internetowej
 • jak również analiza kluczowych konkurentów w bezpłatnych wynikach wyszukiwania

Ważną informacją jest również to, że aby móc w pełni dokonać audytu SEO to niezbędne będzie skorzystanie z konta, które nazywa się Google Search Console.

Pozycjonowanie stron internetowychRynek usług SEO w Polsce

Jeżeli chodzi o rynek usług SEO w Polsce to należy zaznaczyć, iż z roku na rok stale się on rozwija. Mocny wzrost usług SEO w Polsce przyczynia się dużej mierze do rozbudowania każdej gałęzi przemysłu na naszym rynku. Z usług SEO decyduje się korzystać coraz więcej osób, ponieważ dają one gwarancję rozwoju własnej firmy. A wszystko to dlatego, ponieważ usługi SEO przyczyniają się do większych odwiedzin na danej stronie stronie internetowej, a co za tym idzie, przyczynia się również do generowania większych zysków i budowania świadomości danej marki w oczach potencjalnych klientów.

Słowa kluczowe w SEO

Dobór odpowiednich słów kluczowych w SEO jest niezwykle istotne. Otóż, słowa kluczowe w SEO powinny być dobrane w taki sposób, aby w jak najbardziej przejrzysty sposób oddawać charakter prowadzonej działalności, która jest prezentowana na danej stronie internetowej. Słowami kluczowymi w SEO określa się nic innego, jak odpowiednie wyrazy, które są wpisywane do wyszukiwarki internetowej w celu odnalezienia konkretnych informacji, którymi jesteśmy zainteresowani.

Wobec tego, jeżeli dany użytkownik jest zainteresowany kupnem kwiatów ogrodowych w okolicy Szczecina to może w wyszukiwarkę internetową wpisać frazę „sklep ogrodniczy Szczecin”. Dlatego osoby, których strona jest objęta pozycjonowaniem, powinny w taki sposób dobrać słowa kluczowe, aby w jak najlepszym stopniu oddawały one charaktery prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, ponieważ dzięki temu, użytkownik internetu będzie mógł w znacznie prostszy sposób trafić na daną witrynę, o takich charakterze, która go w sposób największy interesuje.

Rola SEO w firmie

Jeżeli chodzi o rolę SEO w firmie to przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż jest ona niezwykle ważna, aby przedsiębiorstwo mogło się w odpowiedni sposób rozwijać i przyciągać nowych klientów. Przedsiębiorstwa, które zostały poddane SEO mają gwarancję uzyskania większych wejść na stronę internetową, mają możliwość generowania znacząco większych zysków, jak również posiadają gwarancję tego, że ich marka będzie wzbudzała o wiele większe zaufanie w oczach potencjalnych klientów i trafiała do znacząco większej ilości odbiorców.

Jak wybrać firmę SEO?

W chwili obecnej na rynku jest wiele firm, które specjalizują się w świadczeniu usług z zakresu SEO. W związku z tym warto wybrać taką firmę, która będzie godna zaufania, a jej usługi będą świadczone wyłącznie na najwyższym poziomie. Podczas wyboru odpowiedniej firmy, która zajmuje się usługami SEO należy pamiętać, aby w pierwszej kolejności umówić się na spotkanie z przedstawicielem takiej firmy i zadać mu kilka kluczowych pytań, do których należy zaliczyć przede wszystkim takie pytania jak:

 • Czy mogę zobaczyć Wasze poprzednie prace?
 • Czy zajmujecie się świadczeniem usług odnoszących się do bezpłatnych wyników wyszukiwania?
 • Czy posiadacie jakiekolwiek doświadczenie w pracy z klientami, którzy są z mojej branży?
 • Czy posiadacie jakiekolwiek doświadczenie w pracy w moim mieście?
 • Wykorzystywanie, jakich technik SEO uważacie za najważniejsze i za najbardziej efektowne?
 • Czy Twoi klienci są osobami kluczowymi w danej branży?
 • Jak od dawna zajmuje się prowadzeniem tego typu działalności polegającej na świadczeniu usług z zakresu SEO?
 • Czy posiadacie jakiekolwiek doświadczenie w współpracy z firmami międzynarodowymi?

Zadając te kluczowe pytania, będziemy mogli wiele wywnioskować z uzyskanych odpowiedzi, które z pewnością pomogą nam podjąć decyzję, czy warto korzystać z usług takiej firmy, czy też nie.

Innym aspektem, do którego powinniśmy się również w dużej mierze ustosunkować jest to, aby sprawdzić w sposób rzetelny referencje SEO. Aby tego dokonać można zapytać się pozostałych klientów takiej firmy, czy usługi jakie są przez nią pełnione w pełni usatysfakcjonowały jej klientów, czy też nie.

Pozycjonowanie strony w branży skórzanej

 SEO trzeba być ostrożnym

Zachowanie odpowiedniej ostrożności jest w sytuacji SEO bardzo ważne, ponieważ istnieje wiele firm, które nie działają w sposób rzetelny, a zgłaszając się do takiej firmy zależy nam w końcu na efektywności wynikającej z przeprowadzonych działań. Otóż, należy zaznaczyć, iż należy w szczególności unikać udziału w systemach wymiany linków. Jest to o tyle istotne, ponieważ działanie takie może doprowadzać do kupowania linków z innych witryn, aby poprawić swoją pozycję w danym rankingu. Jest to o tyle niebezpieczne, ponieważ działanie to jest sprzeczne ze wskazówkami Google odnoszącymi się między innymi zarówno do jakości. Działanie to może skutkować zastosowaniem ręcznego działania względem całej witryny, która do Ciebie należy, jak również jej części. Oczywiście, jeżeli doszłoby do takiego zachowania to może ono negatywnie rzutować na pozycję witryny internetowej w całym rankingu.

W związku z tym należy za każdym razem wystrzegać się w pełni firm SEO, które: wysyłają do swoich potencjalnych odbiorców nieoczekiwane e-maile, nie są w stanie dać pełnej gwarancji umieszczenia naszej strony na pierwszej pozycji w rankingu wyszukiwania, które zachowują się w sposób bardzo tajemniczy. Szczególną uwagę należy zwrócić również na to, na jakie konto trafiają nasze pieniądze. Oprócz tego trzeba zrezygnować z takiej firmy SEO, która: posiada domeny „cienie”, zajmuje się zamieszczaniem linków do innych klientów, zajmuje się oferowaniem sprzedaży wprowadzania słów kluczowych na pasku adresu strony internetowej, jak również przyczynia się do zwiększenia ruchu na stronie za pomocą zastosowania fałszywych wyszukiwarek i stosuje wiele aliasów oraz nieprawdziwych informacji odnoszących się do WHOIS.

Kiedy firma powinna zacząć działania SEO?

W obecnych czasach każda firma, której zależy na rozwoju podejmuje działania SEO. W związku z tym, kiedy myślimy o założeniu strony internetowej, to już na etapie jej projektowania powinniśmy pomyśleć o takim zastosowaniu. A wszystko to dlatego, aby nie zostać w tyle za konkurencją i żeby zdobyć odpowiednią ilość klientów, którzy będą przyczyniali się do generowania coraz większych zysków. Zastosowanie działań SEO jest niezwykle istotne, aby internetowa strona firmowa spełniała w pełni swój cel.

Podsumowanie

Każda firma, której zależy na rozwoju swojej działalności powinna pomyśleć o wdrożeniu rozwiązań, jakie działają usługi SEO. Dzięki nim możemy mieć gwarancję, że zyski w naszym przedsiębiorstwie zdecydowanie ulegną zwiększeniu, że nastąpi w sposób odpowiedni zbudowana świadomość naszej marki, jak również to, że będziemy mieli szansę dotarcia do zdecydowanie większej ilości odbiorców. Działania SEO są aktywnością długofalową, ponieważ składa się na nie wiele kluczowych czynników.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu