Skip to main content

Na przestrzeni wielu ostatnich lat Facebook nabierał na popularności i stał się zdecydowanie najpopularniejszą platformą social media na świecie. Własne konto na Facebooku aktualnie posiada każdy – zarówno uczeń, jak i student czy osoba dorosła. To z kolei stwarza pole dla bardziej przedsiębiorczych osób do reklamowania się w jego obrębie. Reklama na Facebooku stała się jedną z najbardziej efektywnych i tych z największym potencjałem. Zwłaszcza że jest w stanie dotrzeć do grupy odbiorców nieporównywalnej z jakąkolwiek inną. Na Facebooku jest każdy i aż szkoda byłoby tego nie wykorzystać właśnie do trafiania do własnych klientów.

Facebook powinien stać się częścią strategii marketingu każdej szanującej się firmy. Wszystko za sprawą możliwości umiejętnego targetowania, ale i promowania wszystkiego, co tylko chciałoby się promować – strony, produktów, osób. Daje nieograniczone możliwości wyboru, pozwala na tworzenie dowolnych kreacji reklamowych. Przede wszystkim jednak sprawia, że odbiorcy są naprawdę zaangażowani. To z kolei przyczynia się do sukcesu, jaki reklama na Facebooku jest w stanie ostatecznie przynieść.

kampanie reklamowe na FB

Na czym polega reklama na Facebooku?

Wiedząc czym jest Facebook, tak naprawdę zdajemy też sobie sprawę z tego, czym jest reklama na Facebooku – wszak na co dzień mamy z nią do czynienia. Jest ona specjalną kreacją, która powstaje z myślą o konkretnych użytkownikach (tworzona jest grupa odbiorców o podobnych zainteresowaniach oraz preferencjach), dzięki której możemy pozyskać tak zwane konwersje, a zatem osiągnąć z góry przez siebie określone cele. Reklama na Facebooku przybiera przy tym bardzo zróżnicowaną formę. Może stanowić standardowy post, którego osoby zalogowane widzą na swojej tablicy. Może też występować w roli tradycyjnej reklamy, wyświetlając się po prawej stronie tablicy.

Reklama na Facebooku sprowadza się do umiejętnego stworzenia treści angażujących użytkowników, a następnie zapłacenia za to, by treści te dotarły do potencjalnych klientów korzystających z Facebooka. Służy temu specjalne narzędzie zwane Facebook Ads, dzięki któremu reklamę na Facebooku można stworzyć w zaledwie kilka minut. Z tym jednak, że warto poświęcić temu nieco więcej czasu. Zwłaszcza że nasza kreacja musi wyróżniać się nie tylko pośród postów, ale i innych reklam na Facebooku.

Facebook a inne social media

Jako że żyjemy w świecie obracającym się wokół Internetu, Facebook nie jest jedynym miejscem, w którym można zainwestować w reklamę. Choć jest medium zdecydowanie najpopularniejsze, również inne media społecznościowe posiadają rzesze zainteresowanych nimi użytkowników, będących o krok od wdrożenia ich we własną strategię marketingu. Choć to od Facebooka najrozsądniej jest zacząć, firmy powinny rozważyć realizację swoich celów również w obrębie innych mediów – Twittera, YouTube’a. Doskonałym krokiem byłoby zainwestowanie w reklamy na Instagramie, który jest zresztą własnością Facebooka. Co ciekawe, reklama na Facebooku może być targetowana również w jego użytkowników (co więcej, na Instagramie nie da się tworzyć reklamy bezpośrednio – trzeba i tak zostać przekierowanym na Facebooka).

Co to jest Facebook for Business ?

Tworzenie kampanii na Facebooku – krok po kroku

Mark Zuckerberg zadbał o to, by reklamy na Facebooku tworzyło się szybko, przyjemnie i – w razie potrzeby – sposób zautomatyzowany. Wystarczy konto reklamowe na Facebooku (można stworzyć je na bazie tego, z którego korzysta się każdego dnia) i… gotowe. Oczywiście jednak z Facebook Ads można korzystać na dwa sposoby – zdając się na to, co zostanie dobrane automatycznie lub samodzielnie ustalając reklamy na Facebooku. Zawsze lepiej jest jednak być w pełni świadomym tego, co chce się osiągnąć. Tylko wtedy będziemy mogli wybić naszą stronę na tle innych oraz zrealizować cele reklamowe. A te zawsze są ambitne.

1. Dodanie metody płatności

Facebook Ads działa w systemie przedpłaconym, co oznacza, że aby inwestować w reklamę, trzeba doładować wpierw własne konto. Można od razu wpłacić cały swój miesięczny budżet, albo też wpłacać za każdą reklamę z osobna. Jeśli chcemy, możemy też powiązać własną kartę czy konto PayPal. Wtedy też płatności za każdą reklamę będą pobierane automatycznie z naszego własnego konta. Jest to rozsądne dla tych osób, które nie lubią często przechodzić przez ten sam proces.

2. Ustalenie celów marketingowych

Ustalenie celów kampanii to kolejny krok. Facebook umożliwia wybranie zaledwie jednego z tych, które podpowiada – to, jak będzie prowadzona kampania zależy właśnie od celu. Tym może być:

  • Rozpoznawalność marki – w ramach tego celu płaci się za każde 1000 wyświetleń. Tutaj reklama jest wyświetlana większemu gronu odbiorców, jednak nie zawsze muszą oni „kliknąć” w nią.
  • Zasięg – założeniem tego celu jest dotarcie do jak największej liczby ludzi. W przeciwieństwie do rozpoznawalności, tutaj reklama nie ma w zwyczaju wyświetlać się wiele razy temu samemu użytkownikowi. Ważny tutaj jest szeroko pojęty zasięg.
  • Ruch – założeniem tego celu jest targetowanie reklamy do każdej osoby, która może potencjalnie w nią kliknąć i przejść do strony docelowej. Tutaj można nastawiać się na same kliknięcia, konwersje lub wyświetlenia.
  • Wyświetlenia filmu – tutaj celujemy w reklamę wideo. Osoby zainteresowane nią odtwarzają filmik. Może on dotyczyć produktów, strony lub czegokolwiek innego.

Celów jest znacznie więcej, jednak to te wyżej wspomniane są najczęściej wybierane przy standardowej reklamie. Oczywiście można między nimi lawirować przy swoich reklamach, wybierając cel odpowiednio do konkretnej kreacji. Jeśli chcemy, każda reklama może mieć inny.

3. Grupa docelowa (audience network)

Bardzo istotne przy reklamach jest ustalenie grupy docelowej. To właśnie na tym kroku przechodzimy do targetowania. Wybieramy tutaj to, do kogo tak właściwie trafi nasza reklama. Opcji mamy całe mnóstwo – możemy wskazać lokalizację, z której będą pochodzić odbiorcy lub też ustalić cechy demograficzne, jakimi będzie musiała się odznaczać ich grupa – wiek, płeć, języki. Im więcej parametrów podamy, tym bardziej konkretne będą reklamy Facebooku. Audience network może być inne dla każdej reklamy na Facebooku – zazwyczaj jednak grupy odbiorców tworzy się raz i zawsze chce się trafić ze swoją reklamą do nich właśnie.

4. Umiejscowienie reklam

Reklamy na Facebooku można umiejscowić w dowolnym wybranym przez siebie miejscach. Można tutaj zdać się na łaskę platformy Facebook – znacznie lepiej jednak mieć to pod kontrolą. Nie warto zaś inwestować w reklamy na Instagramie, jeśli nie posiada się atrakcyjnego wizualnie contentu, który trafi do osób będących użytkownikami tej platformy. Działania w jej obrębie są specyficzne.

5. Określenie czasu trwania kampanii i uiszczenie opłaty

Na ostatnim etapie wybieramy wszystkie kwestie czysto techniczne. Możemy określić dokładny czas trwania kampanii reklamowych, ale też ustalić nasz własny budżet. Do wyboru jest opcja dzienna oraz całkowita. Zawsze należy wybrać ją adekwatnie do swoich oczekiwań i planów związanych z reklamą na Facebooku. Opłatę za reklamy Facebook pobiera dopiero po ich wyświetleniu i dotarciu do grupy odbiorców, z salda na koncie lub z dodanej przez siebie formy płatności.

konto na FB - jak prowadzić, usunąć? Facebook for Business

Skuteczne reklamy na Facebooku – podstawowe porady

1. Korzystajmy z Menadżera Reklam

Menadżer Reklam to podstawowe narzędzie, które pozwoli nam promować naszą stronę i maksymalnie wykorzystać nasze konto reklamowe. Choć dla wielu to oczywiste, warto podkreślić, by z niego korzystać. To właśnie ono pozwala skupić się na rzeczywiście skutecznych i przynoszących zysk reklamach.

2. Określmy odpowiednie cele kampanii

Aby skutecznie reklamować własną stronę, musimy wiedzieć, jaki jest nasz cel naszej kampanii. Celów kampanii może być kilka, jednak należy mieć co do nich świadomość i umiejętnie sprawdzać ich skuteczność. Sam Facebook pozwala wybrać jeden z wielu celi – nie należy tego bagatelizować. To od nich bowiem zależy to, z jaką skutecznością ostatecznie się spotkamy.

3. Trafmy do odpowiedniej grupy docelowej

Targetowanie reklam na Facebooku to coś, czym Facebook Ads zdecydowanie wyróżnia się na tle innych sieci reklamowych (i social media, oczywiście). Kampanie musimy kierować do osób, które mogłyby być zainteresowane działaniem naszych produktów czy usług. Jeżeli kierujemy je do facetów, nie ma po co wyświetlać je kobietom. Wszystko musimy tutaj odpowiednio przemyśleć, by nie płacić za działania skazane na niepowodzenie. Facebook pozwala tutaj na wiele.

4. Uruchamiajmy wiele kampanii Facebook Ads

Nie skupiajmy się na jednej reklamie. W przypadku Facebooka łatwo można stworzyć ich wiele i zadbać o ich zróżnicowanie. Testujmy różne umiejscowienia, ale i wszystko, co może mieć wpływ na skuteczność kampanii reklamowej. W końcu znajdziemy to, co przyniesie nam najwięcej zysku.

Wiele kampanii to możliwość skuteczniejszego wyświetlania się osobom potencjalnie zainteresowanym naszymi treściami.

5. Ustawiajmy wszystko w sposób manualny

Starajmy się uniknąć automatycznej optymalizacji Facebooka, która nie jest optymalna. W przypadku tej platformy, lepiej jest zadbać o wszystko samemu i mieć wszystko pod kontrolą. Facebook Ads działa automatycznie – jest to jednak opcja wyłącznie dla osób leniwych. Tych, którym nie zależy na fenomenalnym efekcie.

6. Twórzmy kampanie krótkoterminowe

Kampanie konkretne i skupiające się na dotarciu do grupy docelowej oraz takie krótkoterminowe sprawdzają się znacznie lepiej od tych, które trwają zbyt długo. Nie ma co przeciągać kampanii – wyświetlenia w końcu zaczną spadać, a po naszej stronie dojdzie pewne zniechęcenie. Lepiej jest umiejętniej to zorganizować.

7. Określmy odpowiedni budżet

Reklama na Facebooku potrafi pochłonąć każdy możliwy budżet. Wszystko zależy od tego, jak ustawi się własną kampanię, jak szeroką grupę docelową się wybierze i jak długo będzie się promować. Prawda, skuteczna reklama to taka, której się nie przerywa. Mowa tutaj jednak ogólnie o działaniach marketingowych. Jeśli zaś chodzi o pojedyncze reklamy Facebook pozwala tworzyć nieograniczoną ich ilość i zmieniać je chociażby codziennie.

Jeżeli chcemy, aby nasza reklama na Facebooku przynosiła rzeczywiste korzyści, ustalmy, ile będziemy w stanie na nią przeznaczyć. Najlepiej w kontekście całego miesiąca. Później zaś, korzystając z odpowiedniego narzędzia Facebook Ads, rozplanujmy miesięczną kampanię. Tak, aby reklamy na Facebooku wyświetlały się cały czas, ale jednocześnie były odpowiednio zróżnicowane i wpasowywały się w potrzeby grupy docelowej. Wtedy też będziemy mogli mieć pewność, że wykorzystamy budżet do maksimum.

Fb ads - skorzystaj z oferty ekspertów

Podsumowanie

Reklama na Facebooku potrafi być świetnym środkiem do pozyskania użytkowników bardzo wartościowych dla własnej firmy. Wiele zależy tutaj jednak od tego, jak się do niej podejdzie i czy umiejętnie się ją rozplanuje. Dotarcie do najbardziej optymalnych grup odbiorców jest podstawą każdej kreacji reklamowej, ale niejedyną rzeczą, na którą trzeba w tym wszystkim zwrócić uwagę. Skuteczna reklama na Facebooku to taka, która wygeneruje konwersje. Warto przyłożyć się do jej opracowania i wdrożenia, a na pewno odpłaci się właśnie nimi.

Skorzystaj z oferty pozycjonowania i zyskaj nowych klientów. Pozycjonowanie w Twoim mieście.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu