Skip to main content

Z roku na rok przybywa coraz więcej osób, które planują budżety osobiste oraz myślą o zabezpieczeniu finansowym swojej przyszłości. Niestety polski system edukacji nie przygotowuje nas do tego, dlatego wiedzę na ten temat należy zdobywać na własną rękę. Bardzo pomocne w tej kwestii są blogi finansowe, które przekazują nie tylko wiedzę teoretyczną, ale często również praktyczne rozwiązania „z życia wzięte”. Ich autorzy pokazują między innymi w jaki sposób oszczędzać lub inwestować pieniądze. Dzisiaj postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć temu tematowi i wybrać dla Was najciekawsze polskie blogi finansowe.

Ranking blogów finansowych

Od razu musimy zaznaczyć, że ranking ten jest całkowicie subiektywny. W zestawieniu tym chcemy przedstawić blogi, które według nas warto odwiedzić, bo zawierają szereg cennych informacji. Nie będziemy wyłaniać tutaj zwycięzcy, ani przyznawać medali, dlatego prosimy nie sugerować się kolejnością – jest ona całkowicie przypadkowa. Każdy wymieniony tutaj blog może wnieść coś wartościowego do naszego życia. Zdajemy sobie sprawę, że poza tymi tutaj wymienionymi, znajdują się jeszcze inne ciekawe strony, dlatego nie traktujcie tego rankingu jako wyroczni, ale jako źródło dostępu do stron, które wykonują dobrą robotę.

Co braliśmy pod uwagę przy tworzeniu rankingu? Przede wszystkim ich wartość pod względem merytorycznym oraz to, czy są na bieżąco aktualizowane. Pominęliśmy wszystkie te strony, na których przestały być umieszczane wpisy. Zwróciliśmy za to uwagę ma blogi, które funkcjonują już od wielu lat i trzymają stały, dobry poziom. Zapraszamy do lektury.

„Subiektywnie o finansach”, czyli Maciej Samcik w akcji – subiektywnieofinansach.pl

Ranking blogów finansowych

Każdy kto interesuje się tematyką finansową zapewne już spotkał się z tym autorem. Jest to były dziennikarz ekonomiczny Gazety Wyborczej, który porzucił ten zawód i wszystkie swoje siły przeniósł na swój blog ekonomiczny. Dzięki temu codziennie pojawia się tam wiele ciekawych tekstów, poruszających różne kwestie związane z tematyką finansową. Czym wyróżnia się ten blog finansowy? Przede wszystkim tym, że jest na bieżąco aktualizowany, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że bardziej przypomina serwis finansowy, niż tradycyjny blog.

Każdy z umieszczonych tam wpisów jest bardzo rozbudowany i ma wysoką wartość merytoryczną. Każdy poruszany w nich problem jest szczegółowo analizowany, co nie jest takim prostym zadaniem. Autor dodatkowo wspiera swoich czytelników, którzy zgłaszają się do niego z różnymi problemami. Walczy z niesprawiedliwym traktowaniem ich przez banki czy ubezpieczycieli. Wiele swoich wpisów poświęca tematom związanym z inwestowaniem, w których często omawia wszystkie „haczyki”, zarzucane na nas przez instytucje finansowe.

„Jak oszczędzać pieniądze” z Michałem Szafrańskim? – jakoszczedzacpieniadze.pl

Ranking blogów finansowych

Chyba najbardziej popularny blog o finansach wśród wszystkich osób, które szukają oszczędności lub zmagają się z wychodzeniem z długów. Jego twórca postanowił na pewnym etapie swojego życia zrezygnować z dotychczasowej pracy i całkowicie poświęcić się blogowaniu. W międzyczasie napisał również książkę pt.: „Finansowy Ninja”, w której zebrał wszystkie najważniejsze tematy poruszane na swojej stronie. Publikowane na blogu wpisy są bardzo merytoryczne i szczegółowe. Nie znajdziemy tutaj pustych ogólników, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Główną tematyką, która się na niej pojawia związana jest z oszczędzaniem. Autor bloga skrupulatnie spisuje wszystkie swoje wydatki oraz wpływy, tworząc osobistą książkę przychodów i rozchodów. Można powiedzieć, że jest skrupulatnym księgowym własnego gospodarstwa domowego. Pokazuje swoim czytelnikom w jaki sposób zarządzać domowym budżetem, stworzył również poradnik mówiący o tym, jak skutecznie wyjść z długów. Bardzo dużo uwagi poświęca również tematyce związanej z inwestowaniem. Na blogu publikowane są również podcasty, czyli rozmowy w wersji audio z wieloma ciekawymi i inspirującymi ludźmi.

„LiveSmarter”, czyli jak zyskać dodatkowe pieniądze – livesmarter.pl

Kolejnym blogiem, z którym warto się zaprzyjaźnić, jest LiveSmarter. Jego twórca od samego początku działalności skupił się na systematycznym i szybkim dostarczaniu informacji związanych z przeróżnymi promocjami oferowanymi przez instytucje finansowe (głównie banki). Dzięki temu czytelnicy mają szansę zarobić dodatkowe pieniądze. Regularnie pojawiają się tutaj wpisy przedstawiające w jaki sposób zyskać na założeniu nowego konta bankowego lub gdzie w danej chwili najbardziej opłaca się założyć lokatę bankową.

Znajdziemy tutaj również kilka rankingów, takich jak: lokat bankowych, kont oszczędnościowych, kont osobistych, kont firmowych czy kart kredytowych. Pozwalają one w łatwy i przystępny sposób znaleźć interesujący nas produkt finansowy. Autor stworzył i umieścił na blogu szereg cennych poradników, w których porusza tematy związane z finansami. Najwięcej uwagi poświęcone jest jednak na umieszczaniu wpisów o aktualnych promocjach, które pozwalają zyskać dodatkową premię lub zwroty za paliwo.

Odpowiedzialne zarządzanie finansami jest w stanie zagwarantować sukces. Nie każdy jednak jest świadomy, w jaki sposób zadbać o swoje pieniądze. Dlatego właśnie wielu internautów poszukuje takich informacji w sieci. Prowadzenie bloga finansowego jest w stanie zagwarantować nam wiele odsłon i wierne grono czytelników. Należy jednak pamiętać o tym, że konkurencja na rynku jest duża. Dlatego właśnie autorzy poczytnych blogów korzystają z profesjonalnego wsparcia w zakresie seo. Na czym polega takie wsparcie i jak wygląda oferta wsparcia seo?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, jak ważne jest pozycjonowanie. Dzięki zawarciu w tekście (oczywiście w sposób naturalny) odpowiednich fraz kluczowych, robot odpowiedzialny za dostosowanie listy wyników do wpisanego zapytania, będzie w stanie wskazać internaucie, że na naszej stronie znajdzie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Pozycjonowanie to jednak działanie zdecydowanie bardziej złożone niż samo bazowanie popularnymi w danej branży określeniami. To zoptymalizowanie strony pod kątem wyszukiwania, dzięki czemu to nasz blog znajdzie się na czele listy po wpisaniu przez internautę odpowiedniej frazy w wyszukiwarkę,

Popularne blogi finansowe to dobrej jakości treści i profesjonalne wsparcie. Praktycznie każdy blog, który znajdziemy na czele list rankingów popularności korzysta z pomocy profesjonalistów. Konsulting seo jest w tym przypadku konieczny, ponieważ doświadczony specjalista od seo jest w stanie już na pierwszy rzut oka wskazać, czy dana treść jest przygotowana zgodnie z zasadami seo. Dzięki konsultingowi seo nasz blog trafi do możliwie dużego grona odbiorców i zyska popularność, na której nam zależy.

Samo pozycjonowanie nie jest jednak wystarczające. Strona internetowa musi być również przygotowana w taki sposób, aby robot wyszukiwarki odpowiednio ją odczytywał i aby internauci nie mieli problemów z poruszaniem się po niej. Ważne jest również zewnętrzne linkowanie i wiele innych aspektów, których nie jesteśmy w stanie sprawdzić bez profesjonalnej pomocy. Tutaj z odsieczą przyjdzie nam audyt seo, czyli kompleksowa analiza strony internetowej pod kątem pozycjonowania, wyszukiwania, struktury oraz linkowania. Jeżeli zdecydujemy się na audyt seo otrzymamy dokładny zestaw danych, który pozwoli nam określić, w jaki sposób nasza witryna jest widoczna. Dzięki temu można znaleźć ewentualne problemy i szybko je rozwiązać, co przekłada się na ilość wyświetleń witryny.

Aby jeszcze poprawić zasięgi na naszej stronie, po wykluczeniu błędów i dostosowaniu treści do zasad seo, możemy zdecydować się na skorzystanie z reklamy. Reklamy google adwords są w stanie zapewnić nam wiele nowych, unikalnych użytkowników, którzy odwiedzą naszą stronę. Część z nich z pewnością na niej zostanie i być może poleci ją znajomym. Przygotowanie odpowiedniej reklamy google adword nie jest jednak prostym zadaniem. To przede wszystkim dostosowanie jej do potrzeb użytkowników i sprawienie, żeby była widoczna i zachęcająca. Tutaj również pomogą nam eksperci, a nam pozostanie cieszyć się ruchem na blogu.

Marcin Iwuć i jego „Finanse Bardzo Osobiste” – marciniwuc.com

Ranking blogów finansowych

Blog ten szczególnie polecamy wszystkim osobom zmagającym się z problemami finansowymi i posiadającymi kredyty. Jego autor jest byłym pracownikiem banku oraz Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, dzięki czemu wpisy mają wysoką jakość merytoryczną. Napisał również książkę pt.: „Jak zadbać o własne finanse”, w której opisał sposoby optymalizacji finansów osobistych. Przez pewien czas tworzył również emitowany w TVN program „Prosty rachunek”. Poruszane w nim były różne trudne przypadki, z którymi borykają się na co dzień ludzie i sposoby, jak wyjść z nich na prostą.

Na blogu znajdziemy szereg cennych informacji o wielu aspektach związanych z finansami osobistymi, takimi jak: oszczędzanie, kredyty czy inwestycje. Autor regularnie tworzy rankingi kredytów hipotecznych, w których szczegółowo opisuje zarówno najtańsze, jak i najdroższe oferty. Na równi z wpisami na blogu regularnie, bo w każdy czwartek, pojawiają się również podcasty, w których wraz z zaproszonymi gośćmi porusza najważniejsze kwestie finansowe.

Bądź oszczędny i… „Zaradny finansowo” – zaradnyfinansowo.pl

Ranking blogów finansowych

Ten blog o finansach jest jednym z najlepiej zorganizowanych blogów w całym naszym zestawieniu. Wszystkie wpisy są skategoryzowane a nawigacja na stronie jest przejrzysta i intuicyjna. Dzięki temu bardzo łatwo odnaleźć wszystkie niezbędne porady związane z oszczędzaniem, które jest tematem przewodnim. Autor pokazuje w jaki sposób racjonalnie zarządzać swoim budżetem domowym oraz budować swoją stabilność finansową. Pojawiają się tutaj zarówno wpisy dotyczące dziedziny finansów, jak i praktyczne porady, które dotyczą zagadnień związanych z finansami osobistymi.

Znajdziemy tutaj informacje w jaki sposób oszczędzać m.in.: na rachunkach za prąd lub gaz, na podróżach, na transporcie czy na zakupach. Wszystkie porady są rozłożone na czynniki pierwsze i poparte stosownymi obliczeniami. Dzięki temu każdy czytelnik od razu widzi, jakie korzyści może przynieść dane działanie. Znajdziemy tutaj również szereg rankingów, pozwalających łatwo wybrać najlepszą w danej chwili lokatę, konto oszczędnościowe, konto osobiste, konto firmowe, kartę kredytową czy ubezpieczenie samochodu. Autor zebrał również w jednym miejscu wszystkie aktualne promocje bankowe, które pozwalają na zyskanie dodatkowych środków finansowych.

„Kobiece finanse”, czyli spojrzenie na sprawy finansowe damskim okiem – kobiecefinanse.pl

Pierwsza kobieta w naszym zestawieniu, która postanowiła przedstawić na swoim blogu finanse z kobiecej perspektywy. Znajdziemy tutaj wpisy o racjonalnym oszczędzaniu, pomnażaniu i lokowaniu pieniędzy, planowaniu domowego budżetu oraz o narzędziach, które nam w tym pomogą. W porównaniu do wcześniej wymienionych blogów, teksty nie pojawiają się tutaj tak często – średnio 2-3 miesięcznie. Jednak z racji tego, że strona funkcjonuje od kwietnia 2013 roku, to w archiwach znajdziemy mnóstwo cennych informacji.

Autorka napisała również książkę pt.: „Poradniki na obcasach. Pieniądze dla Pań”, w której porusza wiele tematów z bloga. Stworzyła również „Pakiet oszczędnościowy”, który można pobrać ze strony. Znajdziemy tam między innymi: arkusze kalkulacyjne z szablonem do prowadzenia domowego budżetu oraz śledzenia postępów w oszczędzaniu, wzory listy zakupów oraz listę kontrolną, która pozwoli określić finansowe cele krótko- i długoterminowe oraz dokonać analizy dotychczasowych błędów popełnianych w oszczędzaniu.

Inwestuj i oszczędzaj z AppFunds – appfunds.blogspot.com

AppFunds to przede wszystkim blog o inwestowaniu. Jego autorem jest Zbigniew Papiński – człowiek, który żyje z inwestowania na rynkach kapitałowych. Jego wpisy więc nie są tylko czysto teoretycznymi dywagacjami, ale mają swoje pokrycie w praktyce. Są one pisane prostym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu będą zrozumiałe nawet dla tych, którzy do tej pory nie mieli większego doświadczenia z inwestowaniem. Blog prowadzony jest systematycznie od 2007 roku. Przez ten okres zebrała się tutaj spora dawka wiedzy o finansach.

Autor najczęściej porusza tematy związane z inwestowaniem i finansami osobistymi. Każdego miesiąca umieszczane jest tutaj również zestawienie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych, dzięki czemu z łatwością możemy odnaleźć interesujące nas propozycje. Na blogu pojawiają się również teksty poruszające zagadnienia ekonomiczne lub interesujące raporty czy newsy. Znajdziemy tutaj również „Elementarz inwestora”, czyli zestawienie wszystkich niezbędnych materiałów, które pozwolą każdemu nowicjuszowi wejść w świat związany z inwestycjami.

Bądź jak „Rekin finansów” – rekinfinansow.pl

Blog został założony w 2015 roku przez finansistę Szymona Ziębę. Celem autora jest finansowa edukacja swoich czytelników poprzez dostarczanie im cennych informacji, wskazówek czy analiz. Pomagają one dokonywać lepszych wyborów finansowych. Każdy wpis jest na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Jakie tematy są tutaj najczęściej poruszane? Blog jest podzielony na 4 kategorie: inwestycje, kredyty, konta bankowe i zarabianie. W każdej z nich znajdują się praktyczne porady, z których osobiście korzysta autor.

Znajdziemy tutaj zestawienia najlepszych kredytów oraz pożyczek pozabankowych, które dodatkowo zostały szczegółowe zrecenzowane. Autor doradza również w jaki sposób można podnieść swoje zarobki oraz prowadzić własny biznes. Tworzy również szereg rankingów, dzięki którym można wybrać najlepszą ofertę kredytów czy lokat bankowych.

Profesjonalne inwestycje z Michałem Stopką – michalstopka.pl

Najbardziej merytoryczny blog ekonomiczny, który znalazł się w naszym rankingu. Znajdziemy tutaj wszystkie aktualne i najważniejsze informacje ze świata finansów. Działa od 2007 roku i jest jednym z najstarszych blogów o tej tematyce. Poruszane są na nim zaawansowane tematy, poparte szczegółowymi analizami. To wszystko sprawia, że jego czytelnikami są: blogerzy, dziennikarze, przedsiębiorcy a nawet politycy.

Autor udostępnia również swoim czytelnikom darmowe e-booki, które w części oparte są na wcześniejszych wpisach z bloga, wzbogacone o przemyślenia, które nigdy na nim się nie pojawiły. Jest to obowiązkowy materiał dla wszystkich osób pragnących wgłębić się w tematykę inwestowania, zwłaszcza jeżeli połączą to z lekturą znajdujących się tutaj licznych analiz.

Zostań finansowym siłaczem – finansowysilacz.pl

Kolejny blog finansowy, który w pierwszej kolejności stawia na tematykę związaną z oszczędzaniem i zarabianiem. Prowadzi go dwóch znajomych ekonomistów, którzy poruszają na nim różne finansowe aspekty. Pokazują między innymi w jaki sposób kontrolować swój domowy budżet oraz zwiększać swoje oszczędności. Autorzy wyszli z założenia, że Polacy nie posiadają odpowiedniej wiedzy finansowej i oni zajmą się ich edukacją. Blog podzielony został na 5 kategorii: edukacja, gospodarka, oszczędzanie, prawo i finanse oraz rynek pracy. Wpisy pojawiają się w miarę systematycznie, średnio co tydzień.

Zacznij inwestować z Independent Traderem –  independenttrader.pl

Bardzo rozbudowany blog o inwestowaniu, który swoją strukturą bardziej przypomina profesjonalny portal finansowy. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy dla wszystkich tych, którzy marzą o zarabianiu pieniędzy na rynkach kapitałowych. Prezentowane tam materiały swoją konstrukcją zachęcają do komentowania oraz prowadzenia gorących dyskusji. Wypowiedzi czytelników są doskonałym uzupełnieniem publikowanych treści, dlatego warto się z nimi również zapoznać. Autor bloga zarabia na prowadzeniu szkoleń inwestycyjnych oraz na polecaniu usług brokerów. Może to budzić pewne wątpliwości co do obiektywności niektórych wpisów.

Bądź „Oszczędnicka”, czyli jak racjonalnie zarządzać domowym budżetem – oszczednicka.pl

Nasz ranking blogów finansowych zamyka strona stworzona przez Alicję Zalewską-Choma. Tematem przewodnim jest oszczędzanie. Autorka pokazuje w jaki sposób zarządzać finansami osobistymi, aby nie tracić niepotrzebnie swoich pieniędzy. Pokazuje również jak oszczędzać przy dziecku, w kuchni czy na wakacjach. Jej wpisy często poruszają obszary, których próżno szukać na blogach tworzonych przez mężczyzn. Od pewnego czasu autorka umieszcza comiesięczne zestawienia finansowe dotyczące wydatków jej gospodarstwa domowego. Szczegółowo opisuje w nim wszystkie wydatki z podziałem na różne kategorie. Autorka bloga napisała również książkę pt.: „Finanse domowe krok po kroku. Praktyczny zeszyt ćwiczeń”.

Podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze według nas strony poruszające tematykę finansową. Tak jak wspominaliśmy stworzony przez nas ranking blogów jest całkowicie subiektywny, dlatego też nie przyznawaliśmy żadnych miejsc. Każdy z nich może wnieść do naszego życia coś nowego, co przyda nam się w codziennym życiu. Proponowane przez nas witryny funkcjonują już wiele lat i są na bieżąco aktualizowane. W sieci istnieje jeszcze wiele innych ciekawych blogów, które w ostatnich czasach zostały jednak trochę zaniedbane, jednak cały czas znajduje się tam wiele wartościowych treści.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu