Skip to main content

Dawniej w Polsce istniały dziesiątki rodzinnych firm, które zajmowały się produkcją najwyższej klasy wyrobów ze skóry. Polacy wytwarzali ubrania i buty, ale również dobra luksusowe. Dziś sytuacja bardzo się zmieniła, a na rynku pozostały firmy, które przetrwały. Jedno jest pewne – w Polsce trwa kryzys branży skórzanej. Co go spowodowało i jakie sposoby na walkę z nim mają najwięksi producenci? Czy w Europie również firmy z branży skórzanej odnotowują spadki? O tym jaka jest kondycja tego sektora gospodarki dowiecie się z poniższego wpisu.

Pozycjonowanie strony w branży skórzanejBranża skórzana w Polsce

Mimo pesymistycznego wstępu, eksperci twierdzą, że polski rynek skórzanych dóbr luksusowych wciąż się rozwija i będzie odnosił coraz większe sukcesy. Potwierdza to atrakcyjność zagranicznych marek takich jak: Louis Vuitton, Prada czy Michael Kors. Wszystkie wymienione firmy otworzyły już swoje salony w naszym kraju. Mimo wszystko, sprzedaż skórzanych ubrań, obuwia i galanterii w Polsce wciąż jest zdecydowanie mniejsza niż w innych krajach Unii Europejskiej. Wpływa na to stopień zamożności Polaków. Można więc przewidywać, że w najbliższych latach sprzedaż zacznie rosnąć.

Inaczej wygląda sytuacja związana z polskimi firmami działającymi w branży skórzanej. Skóry wciąż niezbędne są producentom ubrań, mebli, butów i dodatków, więc klienci dla przedsiębiorców cały czas są. Problemem jest spadek ilości eksportowanych materiałów poza granice kraju. Przemysłowi skórzanemu nie pomagają również ekolodzy, którzy próbują chronić zwierzęta przed śmiercią. Warto pamiętać, że firmy z branży skórzanej wykorzystują skóry, które są produktem ubocznym przemysłu mleczarskiego i mięsnego. Gdyby nie one, to musiałyby zostać zutylizowane.

Tak jak wspominaliśmy, branża skórzana w Polsce odnotowuje w ostatnim czasie skutki kryzysu. Warto pamiętać, że polskie firmy nie oferują swoim klientom produktów skórzanych z najwyższej półki. To, co mają w ofercie to dobre jakościowo produkty w średnim przedziale cenowym. Należy zaznaczyć, że polskie przedsiębiorstwa skórzane korzystają z technologii oraz surowców, których nie powstydziłyby się czołowe firmy branży grabarskiej. Jedna z czołowych polskich firm skórzanych – firma Wittchen, korzysta ze skór włoskich krów. To dlatego, że polskie bydło jest na łąkach zaledwie przez 4 miesiące w roku. Włoskie – całe 12 miesięcy. Dzięki temu jakość skór, które kupowane są we Włoszech, jest znacznie wyższa. Produkty tego producenta wykonywane są ręcznie przez Włochów oraz Chińczyków, a projektami zajmują się Włosi.

Podobną strategię przyjęła firma Ochnik. W Polsce produkuje ona tylko kożuchy oraz kurtki. Reszta oferowanych produktów wytwarzana jest za granicą. Tak więc w Indiach robione są torebki, a w Chinach portfele.

Zdaniem przedstawicieli polskich firm skórzanych słaba kondycja tej gałęzi biznesu jest spowodowana niską świadomością klientów oraz słabym PR. Ma to potwierdzenie w liczbach. Statystyczna polska rodzina nie wydaje rocznie na skórzane ubrania nawet stu złotych. W 2018 roku branża zaliczyła spadek o prawie 8 procent. Wartość produkcji wyniosła wtedy 2,57 miliardów złotych. Rok 2019 nie był wcale lepszy, a eksperci twierdzą, że sprzedaż będzie utrzymywać się na podobnym poziomie.

Mimo tych liczb, produkty, które oferowane są przez polskie firmy, nie odbiegają od jakości asortymentu producentów z zachodniej części Unii Europejskiej. Eksport polskich wyrobów skórzanych skierowany jest głównie do Niemiec. Tuż po nich znajdują się Holandia, Ukraina, Rosja i Czechy.

Polskie firmy alarmują również, że coraz częściej brakuje im dobrych, wykwalifikowanych pracowników. Coraz częściej osoby wykonujące tę profesję się starzeją, odchodzą na emeryturę, a dla młodych nie jest to atrakcyjny zawód. Nie ma też wystarczającej liczby miejsc w której mogliby się oni nauczyć umiejętności, które są wymagane w tej branży. Nie pomagają również informacje o zarobkach – te są dość niskie. W 2013 roku wydano raport, który przeprowadziła firma Sedlak & Sedlak. Mówił on wprost, że zarobki w przemyśle skórzanym są najniższe w całym przemyśle lekkim. W 2017 roku było to średnio około 2 723,54 zł.

Pozycjonowanie strony w branży skórzanej

Największe firmy skórzane w Polsce

Według danych, w Polsce istnieje 2 939 firm produkujących wyroby skórzanych. Są to głównie małe oraz rodzinne przedsiębiorstwa. Jak zawsze często bywa przy takich danych, również tutaj znaleźli się więksi gracze. Do najbardziej rozpoznawalnych oraz największych polskich firm z branży skórzanej można więc zaliczyć m.in:

  • Wittchen
  • Ochnik
  • Cholewiński

Są to duże marki, ale niestety nie udostępniają one danych dotyczących sprzedaży swoich produktów. Wiemy natomiast, że polskie firmy z branży skórzanej zatrudniają obecnie około 27,5 tysiąca osób. Takie informacje w 2017 roku przedstawił Raport KPMG pt. „Rynek mody w Polsce. Wyzwania”.

Branża skórzana w Europie

Model produkcji wyrobów skórzanych w Europie zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. Rynek musi dostosowywać się do zmian, a te są nieodłączną częścią dzisiejszej sytuacji w branży. Mimo wszystko, to właśnie nasz kontynent jest liderem w dziedzinie jakości, innowacji, mody, designu oraz badań naukowych w przemyśle skórzanym. Europejczycy wiedzą, że produkty skórzane posiadają szereg zalet. Skóry potrafią oddychać, mają wiele zastosowań oraz są elastyczne i eleganckie. Do tego mają wiele zastosowań, bo można wykorzystywać je w produkcji wielu przedmiotów.

W samej Unii Europejskiej istnieje ponad 25 tysięcy firm zajmujących się wyrobami skórzanymi. Zatrudniają one około 400 tysięcy pracowników, a ich wspólny obrót wynosi ponad 31 miliardów euro. Warto również przyjrzeć się co dzieje się z produktami wytwarzanymi w Europie. Tylko 4 procent z nich trafia do państw członkowskich Unii Europejskiej. Ponad 60 procent to handel w całej Europie, a zaledwie 35 procent produktów jest eksportowanych poza granice UE.

Tradycja wyrobów produktów skórzanych w Europie jest bardzo długa. Rzemiosło z czasem zaczęło przekształcać się w masową produkcję. Mimo to, firmy, które zajmują się tym sektorem gospodarki są rodzinnymi małymi lub mikro przedsiębiorstwami. Najwięcej firm garbarskich znajduje się w Włoszech – jest ich tam ponad 1300. Tuż za nimi znalazła się Hiszpania oraz Portugalia. Unia Europejska nie przedstawia danych dla Polski, ponieważ biorą one pod uwagę również te przedsiębiorstwa, które skórę wykorzystują tylko jako jedną z wielu składowych konkretnych produktów.

Eksperci twierdzą, że na początku produkcja zależna była od skór surowych, które pozyskiwane były lokalnie – w danym kraju. Dziś się to zmieniło, a przedsiębiorcy zmuszeni są korzystać z pół-przetworzonych skór importowanych z zagranicy. Dlatego właśnie wspomniana wyżej Polska nie jest jedynym krajem decydująca się na taki zabieg. Potrzeby branży rosną, zapotrzebowanie na skóry wyższej jakości jest wyższe, a lokalni przedsiębiorcy nie są w stanie tego zagwarantować. Mimo tych alarmujących danych podawanych oficjalnie przez Unię Europejską, niektóre firmy – głównie z Rumunii oraz Portugalii, decydują się na używanie skór krajowego, lokalnego pochodzenia. A do czego są one głównie wykorzystywane?

Tutaj również z pomocą przychodzą nam dane. Oto najpowszechniejsze wykorzystanie skór w Unii Europejskiej:

  • Obuwie
  • Dodatki (rękawiczki, paski, paski do zegarków, torebki)
  • Przemysł samochodowy (tapicerki)
  • Meble (kanapy, fotele)

Pozycjonowanie strony w branży skórzanej

Zapraszamy do kontaktu: https://cwierkaja.pl/seo/audyt-seo/

Ekologia w przemyśle skórzanym

Unia Europejska narzuca na producentów z branży skórzanej dość restrykcyjne przepisy dotyczące ekologii. Chce w ten sposób zapobiegać zanieczyszczeniom uwalnianym podczas produkcji do środowiska. Jak wynika z raportów, aż 99 procent skór przetwarzanych przez europejskie firmy pochodzi od zwierząt. Warto dodać, że według tych samych danych, są to zwierzęta, które wcześniej hodowane były w pozostałych celach ekologicznych takich jak produkcja mleka, mięsa lub wełny. Jest więc to odnawialne źródło, a tym samym naturalne, które posiada zdolność do naturalnej reprodukcji. Eksperci zaznaczają również, że skóra jest produktem ubocznym, który jest odpowiednio przetwarzany – wykorzystując odpowiednie procesy.

Władze Unii Europejskiej regularnie przeprowadzają kontrole, które jasno wskazują jak pracują europejskie garbarnie. Coraz więcej środków zostaje też przeznaczonych na walkę z zanieczyszczeniami, które produkuje europejska branża skórzana, ale również na innowacje i unowocześnienie firm. Jak wynika z innych danych, coraz więcej osób decyduje się na zawody, które badają i rozwijają technologię wykorzystywaną przy procesie produkcji skór, ale również prace nad modą i designem. Jak wspominaliśmy wcześniej, branża skórzana zmaga się z problemem starzejących się pracowników. Według ekspertów pomóc może odświeżenie wizerunku całej branży. Należy w tym celu przedstawiać ją jako nowoczesną, ekologiczną i atrakcyjną.

Eurostat donosi, że priorytetem obecnie jest zmniejszenie ilości zużycia prądu i wody, a także odpowiedzialna polityka gospodarowania odpadami oraz zmniejszenie uwalnianych do atmosfery zanieczyszczeń powietrza. Aż 60 procent wszystkich pieniędzy, które przeznaczane są na europejskie garbarnie, przeznaczanych jest na zminimalizowanie zużycia wody oraz oczyszczania ścieków. Wprowadzany jest również zaawansowany recykling, który pomoże pozbyć się odpadów chemicznych.

Branża skórzana wciąż nie jest odbierana jako branża, która jest przyjazna środowisku, a tym samym ekologiczna. To błąd, ponieważ cały czas się ją ulepsza w tym kierunku i próbuje osiągnąć zadowalającą równowagę ekologiczną. Zmieniło się to szczególnie w przeciągu ostatnich 50 lat, kiedy cały ten proces znacznie przyspieszył.

Mimo, że branża skórzana odnotowuje w ostatnich czasach dość spore spadki, to przyszłość wygląda optymistycznie. Jeżeli producenci zaczną poprawiać swój wizerunek, budować w oczach klientów coraz większą atrakcyjność swoimi produktami, to – jak zapowiadają eksperci, już za kilka lat mogą odbić się od dna i znów zacząć odnosić większe sukcesy. Jak wynika z wielu raportów, polskie firmy muszą również otworzyć się na zagraniczny rynek i zacząć eksportować swoje wyroby poza granicę naszego kraju. Zwłaszcza, że nie mają się czego wstydzić.

Analiza pozycjonowanie strony internetowej https://www.wittchen.com

 

Obraz strony witchen

Do analizy ruchu w aspekcie seo wykorzystamy tak jak zawsze to robimy dwa narzędzia :  Senuto oraz Ahrefs .

senuto witchen

Od 1 września na witrynie można zaobserwować regularny przyrost ilości pozycji w top10. Oznacza , to że witryna jest cały czas pozycjonowana a efekty pozycjonowania można uznać za bardzo dobre.

Jak wyglądają frazy , które generują większość ruchu w serwisie :

 

Keyword Volume
wittchen 246000
witchen 80000
wittchen walizki 11000
wittchen torebki 7600
torebki wittchen 5000
wittchen outlet 3100
walizki podróżne 5200
portfele damskie 9600
walizki wittchen 6300
walizka wittchen 4100
torebki damskie 52000
Oceń post

Leave a Reply

Close Menu