Branża transportowa jest jedną z bardziej znaczących sfer gospodarki narodowej każdego państwa. Determinuje ona wzrost gospodarczy, a także tworzy miejsca pracy. Według ekspertów, ilość ładunków przewożonych transportem drogowym do 2050 roku, może być nawet trzy razy większa niż dziś. Oznacza to, że sektor ten rozwija się bardzo szybko – głównie ze względu na rozwój technologiczny. Raporty jednoznacznie wskazują, że branża transportowa jest jedną z najszybciej rozwijających się sfer w Polsce oraz w Europie. Jak wygląda sytuacja w Polsce oraz Europie? Co mówią na ten temat eksperci? Jakie zagrożenia stoją przed tym sektorem gospodarki? O tym w poniższym wpisie.
Branża transportowa w Polsce
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku polska branża transportowa przewiozła łącznie 2 220 678 tysięcy ton różnego rodzaju ładunków. W porównaniu z rokiem poprzednim, jest to wzrost. Raport jasno wskazuje w tym wszystkim na duży udział transportu samochodowego, ponieważ przewiózł on aż 1 921 073 tysięcy ton ładunków. Tutaj również branża zanotowała dość spory wzrost.
Ciekawie wygląda również udział transportu w polskim PKB. Każdego roku branża produkuje około 6,6% całego zysku. Oznacza to, że jej znaczenie w umocnianiu polskiej gospodarki jest bardzo duże.
Warto dodać, że polskie firmy transportowe w 2019 roku znalazły się w czołówce międzynarodowych przewozów drogowych. Unia Europejska twierdzi, że Polacy obsługują prawie 1/3 pracy przewozowej wszystkich ciężarówek z Unii. Polskie firmy w pewnym momencie rozwijały się dużo szybciej niż te, które pochodziły z pozostałych państw unijnych. Dynamika wzrostu w Polsce wynosiła 8 procent, podczas kiedy Unia Europejska informowała o nieco ponad 3. Tutaj również zauważalny jest silne znaczenie transportu drogowego. Stanowi on aż połowę obrotów w branży. 25 procent stanowią magazyny oraz działalność wspierająca transport.
Głównymi odbiorcami towarów przewożonych przez polskie firmy są Czechy, Niemcy oraz Słowacja. Coraz częściej mówi się również o Azji. GUS donosi, że najwięcej towarów nadawanego oraz odbieranego jest na Śląsku. Zaraz po tym regionie znalazło się Mazowsze oraz Wielkopolska.
W Polsce jest 36,513 przewoźników międzynarodowych ładunków. Większość to małe i średnie firmy – takie, które mają mniej niż 10 pojazdów.
Największe firmy transportowe w Polsce
Magazyn Forbes co roku udostępnia ranking najbardziej znaczących i najważniejszych firm z różnych branż. Jest to zestawienie tworzone pod względem rocznych przychodów konkretnej firmy. Którym przedsiębiorstwom w Polsce idzie najlepiej? Jak przedstawia się czołówka i kto w Polsce rządzi w branży transportowej? Oto najważniejsze firmy w naszym kraju.
5. ROHLIG SUUS Logistics
Firma Rohlig Suus powstała w 1989 roku. Do tej pory przewozi towary czterema drogami: lotniczym, morskim, drogowym oraz kolejowym. Co ważne, przedsiębiorstwo chwali się coraz większymi zyskami i świetną opinią w branży. Dla klientów ważny jest czas dostawy, który zazwyczaj w przypadku tej firmy zamyka się w przeciągu doby. Do tej pory ma kilka filii w różnych państwach. Rohlig Suus zatrudnia ponad 1200 osób, a przychody to około 848 mln złotych.
4. FM Polska sp. z o.o.
Na czwartym miejscu znalazła się firma, która specjalizuje się w składowaniu towarów, dystrybucji, copackingu, pickingu sztukowym oraz comanofacturingu. Dodatkowo oferuje transport drogowy, który stanowi 65% zysku całego jej zysku. W branży uchodzi za jedną z przewodnich firm w branży FMCG, przemysłowej i farmaceutycznej. Firma nie zamyka się na Europę. Działa również w Chinach, Indiach, Brazylii oraz Rosji. Według najnowszych danych, zanotowała ona przychód w wysokości ponad 966 milionów złotych.
3. Schenker Sp z o.o
Miejsce trzecie zestawienia zajmuje firma, która jest częścią Deutsche Bahn AG. Jej kapitał jest więc w całości niemiecki, ale dostawca działa w 130 krajach na całym świecie. Przez wiele lat współpracował z FIFĄ, a także pomagał przy organizacji Igrzysk Olimpijskich oraz w logistyce Formuły 1. Firma zatrudnia obecnie ponad 70 tysięcy osób na całym świecie, a jej przychód przekroczył 1,5 miliardów złotych.
2. Grupa Kapitałowa DPD Polska Sp. z o.o
Miejsce drugie należy do firmy kurierskiej. DPD Polska ma udział w prawie 1/4 całego rynku kurierskiego w Polsce. Według firmy, doręcza ona rocznie około 100 milionów paczek oraz ponad 4 miliony dziennie. Warto dodać, że jest to jedna z dwóch firm znajdujących się w zestawieniu, których dochód przekracza miliard złotych. W Polsce to niekwestionowany lider usług kurierskich. W Europie znajduje się na miejscu drugim. Dochód to ponad 1,6 miliardów złotych, DPD zatrudnia ponad 40 tysięcy osób na całym świecie.
1. Grupa Raben
Liderem zestawienia, a tym samym firmą, która znalazła się na jego szycie jest Grupa Raben. Cały czas się ona rozwija, co udowadniają liczne siedziby w wielu krajach. W Polsce pojawiła się 26 lat temu i oferuje transport drogą kolejową, morską, lotniczą oraz drogową. Przychód notowany jest na ponad 2,2 miliardów złotych. Tym samym firma jest jedynym przedsiębiorstwem w zestawieniu, które może pochwalić się przekroczeniem 2 mld.
Branża transportowa w Polsce – przyszłość
Mimo świetnej kondycji branży transportowej w Polsce oraz jej ciągłego rozwoju, eksperci przewidują ogromne zmiany. Ostrzegają oni, że bez współpracy z administracją, utrzymanie obecnej pozycji Polski będzie zwyczajnie niemożliwe. Największym problemem może okazać się niedobór pracowników. Przewidywania mówią, że w 2022 roku, może zabraknąć nawet 200 tysięcy zawodowych kierowców. Do tego dochodzą zmiany technologiczne, które trzeba będzie wprowadzić. Cyfryzacja, platformizacja, a w przyszłości autonomiczne pojazdy to aspekty nad którym należy się pochylić.
Na niekorzyść polskich firm drogowych mogą wpływać przepisy narzucane przez Unię Europejską. Według nich to transport kolejowy jest lepszy i ma wyprzeć ten drogowy. Wprowadzany jest również tak zwany Pakiet Mobilności. Do tego dochodzi ograniczona przepustowość portów lotniczych, na rynku pojawia się coraz większa konkurencja, a rola masowych ładunków zdecydowanie maleje. Mimo wszystko analizy jednoznacznie wskazują, że obroty polskich firm z branży transportowej wciąż będą rosły. Eksperci twierdzą, że do 2030 roku, będą one wzrastać o średnio 5 procent rocznie.
Branża transportowa w Europie
Tak jak już było wspominane, raport OECD szacuje, że do 2050 roku ilość ładunków, które przewożone są drogą lądową, może być nawet trzy razy większa niż dziś. Podobnie jak na rynku polskim, w Europie również przewiduje się wzrost. Popyt na usługi transportowe ma rosnąć o około 3,5 procent rocznie.
Według tego samego raportu, tylko 29 procent firm wykorzystuje swoje możliwości w pełni. Właściciele jednak już wiedzą co robić, żeby to zmienić. Jeżeli do 2030 roku zdecydują się wprowadzić autonomiczne pojazdy do swojej floty, to procent ten wzrośnie nawet do 78.
Polski Główny Urząd Statystyczny donosi, że ilość ładunków, które trafiły do Polski wynosi aż 17,5 procent wszystkich przewozów realizowanych w Unii Europejskiej. Dzięki temu Polska jest liderem na rynku europejskim. Na miejscu drugim znajdują się Niemcy, a na trzecim Hiszpania.
Tak jak pisaliśmy powyżej, również Europa stoi przed trudnymi wyzwaniami. Unia chce ograniczyć emisję CO2, co wymusza na firmach zmianę floty – na bardziej ekologiczną. Dużą niewiadomą dla europejskiego rynku branży transportowej jest również Brexit. Do tej pory warunki wymiany handlowej z Wielką Brytania są niezmienne. Nie wiemy natomiast co będzie dalej. To ważny rynek, ponieważ aż 4 milionów operacji wykonywanych jest właśnie tam. Plany przedsiębiorców może pokrzyżować również sytuacja związana z koronawirusem. Analitycy Transport Intelligence przewiduje, że rynki transportowe Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii mogą przez niego odnotować spadek o około 5,6 procent.
Transport drogowy w Unii Europejskiej odpowiada za 6 procent europejskiego PKB. Każdego roku przewożonych jest tutaj ponad 19 miliardów ton, a większość handlu ma miejsce w graniach UE. Jaka jest przyszłość branży?
Nowe rozwiązania w branży transportowej
Jedno jest pewne – należy usprawnić sektor branży transportowej. Przede wszystkim firmy muszą poprawić optymalizację przewozów i zwiększyć ich wydajność. Z pomocą przychodzą specjalnie stworzone do tego celu systemy oraz aplikacje. Na rynku dostępne są już narzędzia, które określają jaka będzie długość trasy, są w stanie przewidzieć ile czasu kierowca spędzi na rozładunku oraz załadunku towarów, a do tego uwzględniają czas pracy kierowcy. Dzięki tego rodzaju systemom, firmy będą w stanie zwiększyć swoje dochody, ale również sprawią, że praca będzie łatwiejsza i znacznie wydajniejsza.
Polska podpisała międzynarodową umowę przewozu drogowego towarów, co daje jej możliwość wysyłania elektronicznego listu przewozowego. Dzięki niemu obniżą się koszty przewozu. Spowoduje to również, że nasz kraj będzie o wiele bardziej atrakcyjny dla potencjalnych klientów, a jego potencjał wzrośnie. Umowa pozwala również kontrolować administracji przesyłki, co może być w niektórych przypadkach bardzo ważne lub wręcz niezbędne. Otworzą się tym samym nowe możliwości.
Warto pamiętać, że w 2021 roku Polska wprowadza nowy system poboru opłat. Dzięki niemu możliwe będzie realizowanie płatności poprzez telefon – bez zatrzymywania się na bramkach. Pozwoli to na uniknięcie korków w tamtych rejonach i – co szczególnie ważne, system będzie połączonymi z tymi, których używają inne kraje członkowskie Unii Europejskiej. Integracja sprawi, że inne kraje chętniej będą przejeżdżały przez Polskę i stanie się ona dla nich atrakcyjniejszym partnerem.
Zmiany wymuszą na firmach duże wydatki. Dlatego właśnie pierwsze zdecydują się na nie więksi przewoźnicy. Być może mniejsze firmy zaczną upadać, co zwiększy poziom koncentracji w branży transportowej. Eksperci przewidują, że mniejsze przedsiębiorstwa będą łączyły się w pewne grupy, co pozwoli generować im niższy koszty.
Branża transportowa utrzymuje gospodarkę w ruchu, co powoduje, że w Europie nabiera ona coraz większego rozpędu. Korzystają na tym państwa UE – w tym Polska. Mówi się, że branża już 2021 roku wystrzeli w górę, co przyniesie duże wzrosty.
Domena z danej branży dla które przeanalizujemy seo to : diera.pl
Na co warto zwrócić uwagę w przypadku projektowania strony www dla firmy międzynarodowej ? Tutaj stworzono stronę w 4 językach .
Wykres pochodzi z systemu Senuto . Jak można zauważyc od stycznia 2018 roku strona uzyskała pewien poziom ruchu i od tego czasu poziom ten jest stabilny.
Tak wyglądają główne frazy na które generowany jest ruchu dla analizowanej domeny.
Keyword | Volume |
diera | 300 |
spedycja warszawa | 100 |
agencja celna warszawa | 500 |
firmy spedycyjne warszawa | 40 |
spedycja lotnicza warszawa | 50 |
spedycja kraków | 100 |
spedycja morska warszawa | 30 |
spedycja rzeszów | 50 |
spedycja lotnicza warszawa | 50 |
odprawy celne warszawa | 100 |
spedycja lotnicza | 100 |
agencja celna | 1300 |
spedycja lotnicza w polsce | 100 |