Skip to main content

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (SEO) to zajęcie wymagające adekwatnego wyspecjalizowania. W pracy pozycjonera liczy się głównie doświadczenie aniżeli sucha, teoretyczna wiedza. Samodzielne zebranie wszystkich istotnych informacji, analityka i przeprowadzenie eksperymentów jest kosztowne oraz czasochłonne. Aby zapobiec błędom i wykorzystać sprawdzone metody należy korzystać z inspiracji, jaką są blogi i bazy wiedzy tworzone przez zainteresowanych tym tematem.

Polskie blogi o SEO – lista 12 stron godnych śledzenia

SEO zmienia się z roku na rok. Google wypuszcza coraz bardziej zaawansowane algorytmy, do których musimy się na bieżąco dostosowywać. Jeśli chcemy wiedzieć jak przygotować swoją stronę oraz czym kierować się przy wynajmie agencji, powinniśmy zapoznać się z opinią specjalistów.

Jak wytypowaliśmy polskie blogi o SEO? Bez wątpienia najlepszym wskaźnikiem ekspertyzy w branży pozycjonowania są efekty. W wyszukiwarkach internetowych chodzi przede wszystkim o pozycję pod poszczególnymi frazami. Wybraliśmy strony, które mają wysoką pozycję, a znajdujący się na nich content na swój sposób bronił sam siebie.

Pod uwagę wzięliśmy zarówno prywatnych blogerów (freelancerów), jak i agencje prowadzące bloga w ramach wsparcia własnego brandu poprzez kształtowanie wizerunku eksperta. Stawiamy na darmowe źródła wartościowej wiedzy. Z tego względu spis uwzględnia wyłącznie propozycje skupiające się wokół aktualizowanych miejsc, gdzie udzielają się pasjonaci o wieloletnim stażu.

Znajdą dla siebie coś kompletni nowicjusze, osoby chcące nawiązać kontakt ze społecznością, a także wieloletni specjaliści. Przy poszczególnych pozycjach staraliśmy się wyszczególnić jakiego typu treści przeważają, jakie podejście mają poszczególni autorzy oraz pokrótce opisaliśmy ich historię. Nie należy sugerować się kolejnością.

1. Blog Sprawny.marketing – teksty o pozycjonowaniu i link buildingu

Sprawny.marketing to wydawca najpopularniejszego polskiego magazynu w branży marketingu. To także organizator największej konferencji marketingowej, na której spotykają się przedsiębiorcy związani z marketingiem, e-commerce i sprzedażą z całego kraju.

Zakres informacji publikowanych na blogu SEO sprawnymarketing.pl jest wręcz nieograniczony. Słowo „teksty” trafnie oddaje charakter tego, co znajdziemy po wejściu na stronę. Nie ma bowiem możliwości jednoznacznego scharakteryzowania publikowanych tam treści. Blog może przeglądać każdy, kto prowadzi działania marketingowe online (a robi to każda dojrzała firma).

Dzięki informacjom zawartym na blogu dowiemy się jak wygląda pozycjonowanie z perspektywy specjalistów, jak skutecznie i samodzielnie optymalizować treść czy jak wykorzystać branżowe trendy dla swoich korzyści. Znajdziemy wartościowe wywiady z influencerami, przeczytamy ciekawe case study, nauczymy się analizować dane, a także bezproblemowo postawimy pierwsze kroki w link-buildingu.

Chyba najważniejszym powodem, aby śledzić tego bloga jest liczba oraz status autorów udzielających się w tym miejscu. Spotkamy tutaj twarze słynące z wielu sukcesów – nie tylko na podwórku marketingowym. Dostępne są również tłumaczenia zagranicznych artykułów (oczywiście za zgodą ich twórców).

Link: https://sprawnymarketing.pl/seo/

2. Blog Grupa Tense – o pozycjonowaniu stron i marketingu internetowym

Jeśli mamy trafić na polskiego bloga o pozycjonowaniu korzystając z organicznych wyników wyszukiwania wyszukiwarki Google to najpewniej będzie to właśnie Grupa Tense. Przedsiębiorstwo stawiające na wizerunek swojej marki efektywnie inwestuje w swojego bloga, aby rzesze użytkowników mogły spotykać się w jednym miejscu i wykorzystywać zebraną przez specjalistów wiedzę.

Korzystając z treści dostępnej na blogu nauczymy się tworzyć kompleksową strategię SEO. Dowiemy się też jak skutecznie wykorzystać analitykę w tym kontekście oraz na co postawić szczególną uwagę przy budowaniu zespołu marketingowego. Nie brakuje informacji w temacie nietuzinkowego podejścia do tematu – zebrane przez Tense Group dane pozwolą wywnioskować, w jaki sposób podejść do SEO, aby przyniosło efekty. Dowodem potwierdzającym doświadczenie autorów jest liczba blisko 100 zatrudnianych od lat pracowników.

Blog Grupy Tense to strona należąca do agencji reklamowej. Od konkurencji obecnej w sieci odróżnia ją podejście holistyczne – połączenie content marketingu, usability, a także brandingu prowadzi do stworzenia kampanii wszechstronnych. Z biznesowego punktu widzenia to świetny sposób na zadbanie o ciągły, nieprzerwany rozwój.

Link: https://www.grupa-tense.pl/blog/

3. Blog Pozycjonusz – aktualności i wiadomości SEO

Pozycjonusz to znana, polska agencja SEO. Działania firmy skupiają się głównie na pozycjonowaniu, ale nie ograniczają się tej dziedziny. Ekspertyza tej agencji wynika przede wszystkim ze stażu – Pozycjonusz na rynku jest obecny od 2009 roku, mając za sobą tysiące projektów, które przełożyły się na znaczące wzrosty pozycji w polskim internecie.

Bloga warto śledzić, jeśli chcemy uzyskiwać informacje w temacie aktualizacji wprowadzonych przez wyszukiwarki, trendów oraz najważniejszych zmian w branży (np. spadków/wzrostów pozycji). Poznamy tajniki, ciekawostki oraz nauczymy się rozumieć pozycjonowanie w kontekście interdyscyplinarnym. Znajdziemy informacje dot. ciekawych narzędzi, a także nauczymy się z nich samodzielnie korzystać. Po lewej stronie witryny dostępny jest wygodny podział ułatwiający poruszanie się po stronie.

Sprawdzi się, jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z SEO i nie chcemy wydawać środków na samym starcie. Artykuły na blogu posiadają spis treści, dlatego łatwo odnaleźć interesujące nas informacje przy ich przeglądaniu. Skorzystamy z poradników do technicznej optymalizacji, jak i tej od strony zewnętrznej: PR-owej i link-buildingowej.

Link: https://www.pozycjonusz.pl/blog_kategorie/seo/

4. Blog Lexy’s SEO – pozycjonowanie i optymalizacja stron www

Blog Lexy’s SEO to prowadzone przez branżową liderkę kompendium wiedzy na temat pozycjonowania i optymalizacji stron WWW pod kątem SEO. Jest prowadzony przez freelancerkę – Martę Gryszko – dlatego kontakt z autorką jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku agencji.

Stronę Lexy od reszty odróżnia luźniejszy styl i treść, której nie znajdziemy w typowych wpisach agencji: osobiste podsumowania, raporty z prowadzonych działań, a nawet przykłady z własnego doświadczenia. Mamy tutaj bardzo aktywną społeczność, rozwiewającą wzajemnie swoje wątpliwości. Na blogu Lexy nie ma miejsca na suchą teorię – wszystko oparte jest o praktykę i realne zmiany poparte zrzutami z narzędzi analitycznych. Świetne miejsce dla wolnych strzelców, chcących promować rodzinny e-commerce czy osobistego bloga właśnie za pośrednictwem Google.

Jeśli brakuje nam czasu na odszukiwanie pojedynczych informacji pomiędzy blogami to możemy zdecydować się na zakup wygodnych szkoleń w formie dokumentów PDF. Cena 100 zł za jedno z najpopularniejszych szkoleń nie powinna przerosnąć nikogo zainteresowanego pozycjonowaniem na lata. Nie zabrakło oczywiście prezentu – na subskrybentów newslettera czeka e-book – w przystępny sposób opowiadający o kluczowych kwestiach SEO.

Link: https://www.lexy.com.pl/blog/

5. Blog Silesia SEM – marketing internetowy w wyszukiwarkach

Silesia SEM to istniejąca od 2009 roku agencja marketingowa zajmująca się promocją marek w wyszukiwarkach internetowych. W świecie online marka jest znana prawie przez każdego polskiego pozycjonera – zawdzięcza to wystąpieniom swoich prelegentów na dziesiątkach konferencji, doskonałej komunikacji z czytelnikami, a także skutecznym wskazówkom dla użytkowników.

Firmowy blog opowiada nie tylko o technicznych zagadnieniach SEO, ale też pokrywa takie kwestie jak zmiany w świecie e-commerce czy studia przypadków. Na bieżąco przedstawiane są narzędzia z wykorzystaniem praktycznych przykładów. Silesia SEM nie spoczywa na laurach, stawiając na praktyczną innowacje. Regularnie publikowane są sposoby wykorzystania biznesowych relacji, public relations i bardziej złożonych technik w świecie SEO.

Na stronie nie ma wyraźnego podziału treści, ale content pozwala skutecznie zrozumieć istotę i kluczowe aspekty pozycjonowania. Opłaci się przeklikać przez kilka pierwszych stron, a możemy mieć pewność, że w ciągu kilku minut znajdziemy interesujący artykuł, który doprowadzi nas do znaczących wniosków. Mniej doświadczone osoby mogą w szybki sposób wdrożyć się do złożonej branży marketingu online.

Link: http://www.silesiasem.pl/

6. Blog DevaGroup – o nowościach ze świata SEO i AdWords

DevaGroup to jedna z czołowych agencji SEO i AdWords, na jakie natkniemy się w trakcie poszukiwań treści na temat internetowego marketingu. Oficjalny partner Google zajmuje się prowadzeniem szkoleń, prowadzeniem komunikacji w mediach społecznościowych oraz konsultacjami z zakresu własnej działalności.

Gdy po raz pierwszy wejdziemy na bloga naszym oczom ukaże się podział na najważniejsze kategorie. Znajdziemy tutaj dział dot. analityki, aktualności, marketingu, pracy, szkoleń i oczywiście wyszukiwarek internetowych. Głównym elementem, który rzuca się w oczy jest przewaga aktualności nad technicznymi szczegółami. Relacje z eventów, porady dot. dostosowywania własnej strony do wymagań wyszukiwarek oraz liczne wywiady z influencerami to przeważające treści na blogu DevaGroup.  W serwisie regularnie pojawia się tzw. Semówka – bieżąca aktualizacja w temacie tego, co dzieje się w świecie marketingu wyszukiwarek internetowych.

Link: https://www.devagroup.pl/blog/

7. Blog SEO Gdaq

O Gdaqu usłyszymy praktycznie wszędzie, gdzie rozmawia się o SEO i marketingu w wyszukiwarkach internetowych. To ikona polskiej części Google. Sławomir Gdak – bo tak nazywa się prowadzący bloga – nieustannie od 2009 roku dzieli się swoim doświadczeniem z polską społecznością pozycjonerów.

Gdaq sam siebie przedstawia jako osobę z wieloletnim doświadczeniem w wielu dziedzinach – od projektowania graficznego, przez techniczne SEO, po webmastering. Podobne wrażenie mają jego odbiorcy – na blogu znajdują się treści opowiadające o kwestiach technicznych m. in. implementacji rozwiązań optymalizacyjnych, budowie zapleczy czy samodzielnym planowaniu strategii SEO. Sławomir chcąc kreować wizerunek branżowego eksperta wspomina też o kwestiach pobocznych, takich jak usability, aktualnościach, testach, audytach i content marketingu.

Zdecydowanie jeden z najlepszych polskich blogów dla osób przepadających za aktywnym community i praktycznym podejściem do nauczania. Jeśli lubicie freelancerów i samodzielnych specjalistów to koniecznie sprawdźcie też bloga Zgreda, który swoje miejsce znalazł na pozycji 9.

Link: https://www.blog.gdaq.pl/

8. Blog agencji Semahead

Semahead to agencja marketingu cyfrowego stawiająca na całościowe podejście, które sami określają jako 360. Pod względem merytorycznym to jedno z najlepszych źródeł wiedzy o SEO w polskim internecie. Dowodem na to jest nie tylko liczba wpisów, ale też sumiennie prowadzony newsletter, który na tle konkurencji wyróżnia się ścisłym dostosowaniem treści do użytkownika.

Autorzy bloga Semahead do wszystkiego starają podchodzić się w sposób kompletny. Twórcy stawiają na wzajemne uzupełnianie się poszczególnych działów w firmie aniżeli wykluczanie się. Treści są pomocne w uzyskaniu rozeznania jak powinna wyglądać skuteczna praca w agencji, jak skutecznie łączyć UX, Content Marketing i SEO oraz jak przy użyciu gotowych checklist zoptymalizować swoją stronę. Blog warto dodać do ulubionych ze względu na ciągłe aktualizacje treści, branżowe nowinki i unikatowe sposoby docierania do klientów z użyciem wyszukiwarek internetowych.

Link: https://semahead.agency/category/blog/

9. Blog SEO Zgreda

Zgred to jeden z najpopularniejszych polskich blogerów ze świata SEO. Jest on skupiony głównie na temacie wyszukiwarek, przez co śmiało sam siebie nazywa pasjonatem. Studiował na 3 uczelniach, co pozwoliło mu jeszcze bardziej wzbogacić swoje kompetencje w zakresie prowadzenia biznesu online. Zawodowo prowadzi agencję, w której jest szefem. Posiada bogate doświadczenie, o którym więcej dowiemy się czytając jego bloga.

To idealne miejsce dla tych, którzy nie mają jeszcze wielkiego rozeznania w branży pozycjonowania. Znajdziemy tutaj szczegółowe opisy narzędzi SEO, poznamy techniki ułatwiające pracę SEOwca, a dzięki przystępnemu językowi – nawet jako osoby nietechniczne – zrozumiemy jak optymalizować własną stronę, aby polepszać najistotniejsze parametry pod kątem SEO. Przydatne zasoby w postaci checklist, audytów w formie PDF czy czynników jakie warto sprawdzić przy najnowszej aktualizacji zaoszczędzą nam mnóstwo cennego czasu.

Link: https://www.zgred.pl/blog/

10. Blog Widoczni – nowości i porady z rynku marketingu internetowego

Widoczni to jedna z najstarszych agencji marketingowych, jakie zaistniały w polskim internecie. Swoją firmę prowadzą od roku 1999, dlatego mają oni doświadczenie omni-channelowe tzn. takie, który dotyczy zarówno świata offline, jak i tego, po którym poruszamy się za pomocą smartfona czy komputera.

Poznaniacy zajmują się pozycjonowaniem stron, sklepów i kampaniami AdWords. Po wejściu mamy styczność z treścią, która wspomoże nas w pozycjonowaniu dużego e-commerce oraz mniejszej strony wizytówki. Na samym blogu znajduje się mnóstwo analiz, informacji o trendach i aktualności ze świata pozycjonowania w formie wygodnych, cotygodniowych prasówek. Dużo contentu jest inspirowane tym od autorów zagranicznych, dlatego nie ma miejsca na powtarzalność i monotonię.

Link: https://widoczni.com/blog/

11. Blog SEO Profi – o optymalizacji i pozycjonowaniu stron

SEO Profi to strona należąca do Sebastiana Miśniakiewicza. To specjalista zajmujący się wspieraniem biznesów w pozycjonowaniu dla wyszukiwarek internetowych. Pomagając odpłatnie w pozyskiwaniu rezultatów w wynikach organicznych, po godzinach pisze bloga, który jest dostępny w 100% za darmo.

Blog SEO Profi jest kompleksowym źródłem informacji na temat współczesnego SEO. Oprócz tradycyjnej optymalizacji, omawiane są kwestie takie jak zdejmowanie filtrów, audyty, SEO dla sklepów internetowych. Autor do tematu podchodzi w sposób w pełni profesjonalny – na stronie przedstawia skończone analizy i dzieli się doświadczeniem z kategorii prawa. Świetna pozycja dla osób chcących uzyskać informacje na temat ostatnich update-ów algorytmu Google i prawnej strony pozycjonowania.

Link: https://blog.seo-profi.pl/

12. Blog Senuto – Eksperckie artykuły o marketingu w Google

Senuto w odróżnieniu od pozostałych miejsc w naszym spisie nie jest własnością agencji ani samodzielnego specjalisty – freelancera. To polskie narzędzie, które wykorzystują specjaliści do samodzielnej optymalizacji podstron swoich i klientów. Z jego użyciem przeprowadzane są audyty, analizy słów kluczowych. W narzędziu można śledzić pozycje i łatwo analizować zmiany w wyszukiwarce.

Nas jednak interesuje content marketingowa. Blog Senuto poza swoim narzędziem daje też przydatne w pozycjonowaniu wskazówki. Ułatwia zrozumienie jak działają wyszukiwarki, jakie zachodzą zmiany oraz czego możemy spodziewać się bazując na zmianach z przeszłości. Niejednokrotnie wypowiadają się tutaj specjaliści chętni do pomocy. Na wyróżnienie zasługuje sekcja komentarzy, w której nierzadko udziela się po kilkadziesiąt osób.

Link: https://www.senuto.com/pl/blog/

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu