Skip to main content

Paginacja stron internetowych, czyli zamieszczanie różnych informacji na kolejnych podstronach

Współczesny odbiorca treści zamieszczonych w sieci to wyjątkowo wymagający użytkownik. Do opuszczenia witryny internetowej mogą skłonić go nie tylko nieciekawe treści, ale także — co jest równie istotne — ich niewłaściwe rozmieszczenie. To właśnie dlatego przedsiębiorcy prowadzący aktywność biznesową w sieci lub marketing internetowy stosują różne praktyki. Ich celem jest sprawienie, by dane zawarte na stronie w sieci były przejrzyste dla odbiorców. Jedną z metod na osiągnięcie sukcesu jest tzw. paginacja stron internetowych, czy dzielenie informacji na kolejne podstrony (są to tzw. strony paginacji/podstrony paginacji). Dlaczego paginacja stron internetowych to dobre rozwiązanie? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w naszym tekście.

Paginacja - warto wiedzieć pozycjonując e-commerce

Paginacja stron internetowych — na czym to polega?

Wbrew pozorom, paginacja stron to zagadnienie zrozumiałe nawet dla tych, którzy nie mają wykształcenia czy doświadczenia zawodowego w obszarze marketingu internetowego. W pewnym uproszczeniu działanie to polega na podzieleniu treści z użyciem kolejnych podstron. Dzięki temu, że na kolejnych stronach paginacji znajdują się różne informacje, korzystanie z witryny jest wygodne dla użytkowników, a sama strona — dobrze oceniana przez roboty Google pod kątem SEO.

Atrybuty rel prev i rel next

Z punktu widzenia programowania stron w języku HTML paginacja jest określana z użyciem znaczników „rel prev” oraz „rel next” – są to tzw. atrybuty rel prev i rel next.

Przechodzenie między podstronami może odbywać się za pomocą przycisków typu „poprzednia strona”, „następna strona”.

paginacja stron - Pozycjonowanie - skorzystaj z ćwierkają.pl

 

Paginacja stron — kiedy stosuje się podział treści na kolejne podstrony?

Poniżej przedstawiono przykładowe sytuacji, w których treść jest podzielone na różne strony paginacji:

Listy produktów

Umieszczanie listy produktów na różnych podstronach jest stosowane przez sklepy online. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik nie zostaje przytłoczony nadmiarem informacji. Może on na przykład obejrzeć — po przesortowaniu — oferty 10 najtańszych produktów, które zostały umieszczone na pierwszej stronie (jest to tzw. pierwsza strona paginacji). Na kolejnych podstronach znajdują się pozostałe produkty.

W ostatnich latach popularny stał się trend, zgodnie z którym użytkowników ma możliwość wyboru, ile produktów ma się znaleźć na pojedynczej stronie.

 

Skuteczne kampanie marketingowe online - cwierkaja.pl

Kategorie produktów

Paginacja może być — jak napisano wyżej — zastosowana dla jednego typu produktu, ale częstą praktyką jest tworzenie wyodrębnianie każdego rodzaju produktów z użyciem kolejnej podstrony. W takim przypadku każda podstrona ma swój własny URL (adres strony internetowej).

Fora internetowe

W sytuacji, gdy dany produkt, film, książka itp. cieszy się popularnością, zapewne wielu użytkowników zdecyduje się na umieszczenie opinii. Jeśli tych recenzji pojawi się kilkaset (lub nawet kilkaset tysięcy), mogą pojawić się problemy z płynnym działaniem strony bazowej. W takim przypadku nie powinno nikogo dziwić, że opinie zostają podzielone z użyciem stron paginacji.

Pozycjonowanie stron internetowych

 

Paginacja kolejnych podstron to jeszcze nie wszystko — o czym również należy pamiętać? Brak duplikacji treści i nie tylko, czyli sprawne pozycjonowanie stron internetowych

Paginacja stron internetowych (dzielenie treści na poszczególne podstrony) to działanie, które jest niezbędne z punktu widzenia użytkownika oraz pozycjonowania strony internetowej SEO. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jedyna aktywność niezbędna do sukcesu. Jakie sposoby jeszcze należy zastosować, by strona internetowa stała się bardziej atrakcyjna dla użytkowników oraz algorytmów w wyszukiwarce internetowej? Oto przykładowe z nich:

  • podział treści z użyciem nagłówków H1, H2, …, H6 na poszczególnych stronach. Jest to ważne w szczególności w content marketingu — długie artykuły zdecydowanie nie powinny być ścianą tekstu,
  • stosowanie fraz kluczowych (ang. keywords), czyli takich słów, które wpisują w wyszukiwarce użytkownicy chcący znaleźć określone informacje,
  • zamieszczanie wyłącznie unikatowych treści — w przypadku wykrycia przez roboty Google duplikacji treści rating danej witryny z punktu widzenia SEO zostanie znacznie obniżony. Duplikacja treści jest niedozwolona zarówno między kilkoma różnymi witrynami, jak i w obrębie danej witryny (np. na kolejnych podstronach na jednej stronie internetowej),
  • linkowanie wewnętrzne oraz linkowanie zewnętrzne — warto pamiętać o linkowaniu wewnętrznym na kolejnych podstronach. Element także jest ważny z punktu widzenia robotów Google.

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych

 

Paginacja strony internetowej. Podsumowanie

Wyżej wymienione działania, w tym m.in. paginacja, są niezbędne z punktu widzenia SEO poszczególnych stron internetowych. Jeśli praktyki te nie zostaną zastosowane, nawet witryna internetowa sklepu z niskimi cenami czy interesującą galerią zdjęć na poszczególnych stronach w większości przypadków nie trafi do szerszego grona odbiorców. Same produkty, nawet jeśli cechują się wysoką jakością wykonania, nie wystarczą do osiągnięcia sukcesu biznesowego.

Z punktu widzenia użytkownika ważna jest także czytelność informacji, a to zapewnia między innymi umiejętna paginacja stron internetowych. Jest to ważny zarówno w sklepach internetowych, jak i w przypadku blogów oraz portali branżowych.

4.9/5 - (8 votes)

Leave a Reply

Close Menu