Skip to main content

Usługa Google News istnieje już od jakiegoś czasu, a oferowane przez nią artykuły bezpośrednio od wydawców przyciągają ruch z różnych kanałów, w tym między innymi z wyszukiwania Google (gdzie są wyświetlane w postaci tak zwanych boxów) oraz funkcji „odkrywania” (Google Discover). W tym artykule skupimy się na tym, co jest najważniejsze w optymalizacji pod kątem właśnie tych kanałów, a także opiszemy typowe błędy, których powinieneś się wystrzegać – na ich podstawie będziesz mógł wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Optymalizacja Google News

Błąd #1: Brak podziału na sekcje i udziału w Google Publisher Center

Teoretycznie istnieje możliwość, że wydawca może dostać się wysoko ze swoimi artykułami bez bycia częścią Google Publisher Center – w praktyce jednak musi się tam zarejestrować, dzieląc swoją stronę na sekcje (czyli mówiąc prościej – kategorie) wraz z przyporządkowywaniem im tak zwanych labeli (czyli po prostu kategorii tematycznych). Jest to jedyny sposób na to, aby Google mogło crawlować strony z newsami przyporządkowanymi do wybranych kategorii. Co ważne, adresy URL stron sekcji (kategorii) nie mogą się zmieniać. W przeciwnej sytuacji Google może nie poradzić sobie ze znalezieniem odpowiedniego URL-a, a w konsekwencji artykuły mogą stracić na pozycji.

Optymalizacja Google News

Błąd #2: Techniczne problemy w szablonie artykułu

Artykuły, zwane również newsami, mogą osiągać lepsze pozycje tylko wtedy, gdy robot wyszukujący może z łatwością odczytać i przeformatować ich kod. Powinien on spełniać poniższe wymagania:

  1. Strona z artykułem musi być przygotowana w formacie HTML, a element body nie może być wczytywany za pośrednictwem JavaScriptu.
  2. Nagłówki artykułu oraz czas jego publikacji muszą być łatwe do rozpoznania przez robota Google.
  3. Artykuły muszą mieć unikalną i dobrze widoczną datę i czas dodania. Idealnie byłoby, gdyby znajdowały się one między nagłówkiem a treścią.

Poza tym wszystkim musimy zadbać o to, by:

  • Szablon strony był jak najlżejszy (wpływa to na szybkie ładowanie).
  • Używać hierarchii nagłówków (tagów „h1”, „h2”, „h3” i tak dalej).
  • Zawierać tak mało rzeczy rozpraszających czytelnika (jak na przykład reklamy), jak tylko jest to możliwe (w samym tekście).
  • Używać tak zwanych „danych strukturalnych”, w tym „datePublished” czy „dateModified” wraz z prawidłową strefą czasową.

Optymalizacja Google News

Błąd #3: Ten sam artykuł pod różnymi adresami (duplicate content)

Posiadasz jeden artykuł widoczny pod dwoma adresami URL? Jak mówi Google, jeśli już opublikowałeś artykuł pod adresem X, nie publikuj go ponownie pod adresem Y.

Mając to w pamięci, strony wrzucające newsy muszą zastanowić się nad tym, jak radzą sobie z informacjami prasowymi. W żadnym wypadku nie możesz wstawiać ich dokładnie w pierwotnej formie, bez żadnej adaptacji. Jeżeli to zrobisz, wstawione przez Ciebie treści zapewne będą (albo już są) powielane na wielu innych domenach, co stworzy zewnętrzny duplicate content (czyli tak zwane „podwójne treści”). Dobrze więc publikować te informacje, ale ze zmienionym tytułem, nagłówkami i leadem, a najlepiej przepisać je w całości po swojemu.

Jeżeli na jednej podstronie zawrzesz dwa różne artykuły, Google nie będzie w stanie ich obu przeskanować i wyodrębnić. Nie może też tego zrobić, gdy pod jednym adresem URL codziennie pojawia się inny artykuł – każdy z nich musi mieć więc własny, unikalny adres URL, który będzie stały i niezmienny.

Błąd #4: Anchor na stronie kategorii różny od nagłówka i tytułu strony artykułu

Anchor, który wskazuje na artykuł, a który obecny jest na stronie danej kategorii musi być identyczny zarówno z tytułem strony, jak i tytułem artykułu, do którego się odnosi. Linkujmy więc tytułem poszczególnego artykułu na liście kategorii, a nie – przykładowo – przyciskiem „zobacz więcej”,

Błąd #5: Obrazkowe linki lub linki w JavaScripcie na stronie kategorii

Linki z obrazkiem jako anchorem oraz takie wykorzystujące JavaScript do przekierowania nie mogą zostać scrawlowane. Dlatego właśnie musisz upewnić się, że absolutnie wszystkie linki na Twojej stronie (i stronach kategorii, oczywiście) są stworzone w czystym HTML-u.

Błąd #6: Brak mapy XML

Posiadając mapę XML naszych newsów określamy, które treści są przekazywane różnym kanałom Google News. W związku z tym taka mapa jest absolutną koniecznością przy optymalizacji newsów. Zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego i sprawnego ich odnalezieni  i wyświetlenia w Google’u.

Ważne są również tagi widoczne w mapie – ta powinna bowiem dostarczać tak dużo informacji, jak to jest tylko możliwe. Zadbajmy więc, by w mapie znalazło się miejsce dla:

  • informacji związanych z samym newsem, takich jak język, w jakim został utrzymany, data publikacji i jego tytuł;
  • jak największej ilości tagów, takich jak lastmod (data ostatniej modyfikacji, rel alternate (jeżeli posiadamy kilka wersji językowych danego artykułu) i innych.

Poza samymi artykułami, Google często dołącza wideo dla wybranych słów kluczowych poszukiwanych przez użytkownika – tagi naszych video w mapie strony pozwalają zwiększyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się w wynikach wyszukiwarki internetowej.

Błąd #7: Brak frameworku AMP

Framework AMP (Accelerated Mobile Pages) został stworzony celem przyspieszenia czasu wczytywania się strony dla użytkowników używających Internetu komórkowego – nie korzystając z tego frameworku tracimy mnóstwo potencjału znajdującego się w mobilnych wyszukiwaniach. Ruch na stronach z newsami w dużej części pochodzi właśnie z platform mobilnych – bardzo wiele osób czyta newsy z poziomu smartfona. Należy jednak powiedzieć, że wyłącznie strony bazujące na frameworku AMP wyświetlają się w karuzeli newsów na platformach mobilnych.

Owa karuzela, znajdująca się na samym szczycie wyników, pozwala znajdującym się w niej stronom pozyskać znacznie więcej ruchu, aniżeli w przypadku obecności na zwykłej liście. Można się spodziewać, iż znacznie stron opartych na technologii AMP w przyszłości będzie rosło, a samo jej wdrożenie niesie ze sobą dużo więcej plusów. Jest pierwszym krokiem do stworzenia tak zwanego Progressive Web App, czyli aplikacji internetowej uruchamianej tak, jak zwykła strona internetowa, ale sprawiającej wrażenie działania jak natywna aplikacja mobilna. Jakie jeszcze zalety płyną ze skorzystania z AMP?

  • większy zasięg, kliknięcia i wyświetlenia
  • krótsze czasy ładowania
  • mniejsza objętość danych
  • większa satysfakcja użytkownika
  • niższy współczynnik odrzucenia

AMP obecnie nie jest wymagane do istnienia w funkcji Google Discover, ale w przyszłości może się to zmienić.

Błąd #8: Niedoceniane funkcji Google Discover lub skupienie się wyłącznie na newsach

Google stale stara się poprawić satysfakcję użytkownika związaną z przeglądaniem jego usług. Właśnie w tym celu powstały między innymi karty aktywności czy usługa Google Discover, jak również inne innowacje, do części z których użytkownicy zdążyli się już przyzwyczaić. Jak można wyczytać na jego oficjalnym blogu, „Google Discover jest wyjątkowe, ponieważ zawsze jest krok przed nami: pomaga nam znaleźć to, czego nawet nie szukaliśmy”. Jest to prawda i choć wielu uważa tę funkcję za zbędną, wciąż zyskuje ona na popularności. Na początku 2018 roku korzystało z niej na przykład przeszło 800 milionów użytkowników.

Google Discover pokazuje zalogowanym użytkownikom treści wizualne, artykuły i informacje na podstawie ich historii wyszukiwania oraz pozyskiwanych w inny sposób zainteresowań. Jak samo pisze, „kiedy planujesz swoją następną podróż, dzięki Google Discover możesz przejrzeć artykuły dotyczące miejsc wartych odwiedzenia czy restauracji znajdujących się w ich pobliżu. Używając tematów z bazy Knowledge Graph, możemy łatwiej przewidzieć i rozwinąć  dla Ciebie dany temat”.

Google Discover kładzie szczególny nacisk na treści, które się „nie starzeją”, a które są zawsze na topie i chętnie się je czyta. Serwisy z newsami powinny w związku z tym publikować coraz więcej artykułów, które nie są „ograniczone czasowo” i aktualne tylko wybranego dnia, tygodnia czy miesiąca. Ma to również znaczenie ze względu SEO – zapewnia bowiem stały ruch z wyszukiwarek w czasie całego istnienia portalu, a nie tylko w momencie, gdy dany temat jest na topie.

Błąd #9: Brak odpowiedniej wartości strony względem nowych użytkowników

Portale z newsami muszą dawać nowym użytkownikom poczucie zaufania. Wiele serwisów informacyjnych odchodzi od targetowania użytkowników z wybranej grupy i choć stali użytkownicy i tak znają wiarygodność tych serwisów, w przypadku nowych nie jest ona w żaden sposób budowana. W stronach tego typu najczęściej brakuje:

  • dobrej prezentacji autora artykułu;
  • wskazania na źródła, którymi posiłkował się on przy redagowaniu newsa;
  • działu prezentującego założenia i historię firmy stojącej za serwisem.

Aby stać się autorytetem na danym polu, musisz skupić się na tym, w czym Twój portal jest dobry. Jaki jest bowiem sens zawierania w nawigacji strony typowo politycznej odnośnika do działu ze sportem, podczas gdy przeważająca większość zawartych na niej artykułów porusza właśnie temat polityki (a nie sportu)?

Błąd #10: Brak osoby zajmującej się SEO w ekipie tworzącej stronę / newsy

Bardzo wiele serwisów informacyjnych w czasie tworzenia artykułów nie zwraca uwagi na SEO. Zamiast zatrudnić eksperta w tej dziedzinie, który wspierałby autorów artykułów w ich pracy każdego dnia, wszystko spoczywa na niedoświadczonych pracownikach, a często na samych autorach. Mając w swoim biurze kogoś, kto zna się na SEO, pozyskasz takie rzeczy, jak:

  • stały monitoring rankingów – pod jakimi słowami kluczowymi pojawia się Twój serwis w panelu Google News?
  • edytorskie wsparcie odnośnie artykułów już na etapie planowania ich powstawania
  • dostosowanie statystyk pod SEO, aby mierzyły ruch pochodzący z wyszukiwarek i porównywały go z innymi kanałami jego pozyskiwania
  • zarządzanie jakością SEO artykułów tuż przed ich wydaniem

Błąd #11: SEO nie jest wdrożone w działanie firmy / nie przykłada się do niego odpowiedniej wagi

Absolutną podstawą, jeżeli chodzi o odpowiednią optymalizację portalu newsowego właśnie pod kątem SEO jest zwracanie na to uwagi na każdym etapie istnienia tego serwisu. SEO ma bowiem sens wyłącznie wtedy, gdy zaczyna się ono już w Twoim biurze, jeszcze zanim artykuł trafi do publicznego wglądu. Wdrożenie do Twojej firmy właściwego zarządzania jej „pozycjonowaną” warstwą jest kluczem do jej szerszej obecności w wyszukiwarkach, w tym we wspomnianej w tym artykule usłudze Google News, która stale zyskuje na znaczeniu.

Warto więc mieć świadomość, nawet bardzo ogólnikową, związaną z tym, jak działa SEO oraz jakie jest jego znaczenie w istnieniu Twojego portalu newsowego.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu