Skip to main content

Kiedy w Lutym 2018 roku Google narobiło szumu przeprojektowaniem ich interfejsu wyszukiwania obrazów, SEO powraca z odsieczą.

Dlaczego ta zmiana ma tak ogromne znaczenie dla środowiska cyfrowego marketingu?

Ponieważ Google nieczęsto podejmuje się aktualizacji interfejsów użytkownika takiej, jak ta. Bądź co bądź, zmiana ta oznaczała, że SEO dla obrazków mogło powrócić, będąc strategią generowania ruchu na stronach dla cyfrowych marketerów.

Przeprowadzone, niezależne badania uprzedzają o tym, co sprawia, że ma to znaczenie. Odwołując się do badań opublikowanych przez Jumshota i SparkToro, Google Grafika odpowiadało za ponad 22% wszystkich wyszukiwań w internecie, które odbyły się w 2018 roku, które stanowiły 3% wszystkich kliknięć w wyszukiwarce Google.

Dla firm, których celem jest zachowanie przyzwoitego ruchu na ich witrynach, SEO dla obrazów kolejny raz stało się możliwością, którą są zdolni wykonać, ze względu na jego pomoc w optymalizacji na stronie dla słów kluczowych równie treściwą, co tworzenie nowych okazji ten sam na ruch. Minęło dość sporo czasu odkąd odświeżyłeś sobie swoje czynniki wpływające na pozycjonowanie SEO, więc możesz sobie zadawać pytanie:

Czy ALT tagi wciąż mają znaczenie?

Uwaga, spoiler – oczywiście, że mają. Poniżej wyjaśnimy sobie dlaczego i jak powinieneś to wykorzystać.

OPTYMALIZACJA OBRAZÓW

CZYM JEST TEKST ALTERNATYWNY (ZNANY TAKŻE JAKO TAGI ALT) DLA OBRAZÓW?

Wartym zaznaczenia jest to, że odnosząc się do tego, co omawiamy w tym artykule, nie jest to w zasadzie „tag ALT”. Mimo, iż większość właścicieli stron oraz profesjonalistów zajmujących się SEO rozumie co ma na myśli ktoś, mówiąc o ALT tagu, to prawidłowym określeniem na niego jest tekst ALT lub atrybut ALT.

Wbrew byciu najbardziej powszechną rzeczą w powiązaniu z SEO dla obrazków, przeznaczenie tagów alternatywnych pierwotnie było zupełnie inne.

Zanim nastał rok 2000, Światowe Konsorcjum Internetowe (W3C) – środowisko odpowiedzialne za rozwijanie uniwersalnych standardów sieciowych – wykazywało chęć uczynienia internetu bardziej przystępnym dla wszystkich użytkowników. Oznaczało to tyle, co wymyślenie sposobu, który pozwoli na usprawnienie poruszania się w sieci niepełnosprawnym oraz ludziom z zaburzeniami widzenia.

Wraz z dniem 5 Maja 1999 roku, W3C opublikowało swoje Wytyczne o Dostępności Treści Internetowych 1.0 (WCAG). Jego celem było wytłumaczenie w jaki sposób kontent zawarty w sieci może być bardziej przystosowany dla niepełnosprawnych użytkowników internetu oraz jak przekonać developerów do promowania funkcji ułatwień dostępu.

Atrybuty alternatywne zaprojektowano dla programów czytających ekran. Oprogramowanie tego typu odczytuje treść zawartą na stronie na głos. Cały ALT tekst, który znajdzie w kodzie HTML strony, jest głównym sposobem na dostarczenie treści, by pomóc komuś zrozumieć jej aspekt wizualny – nawet w sytuacji gdy nie są w stanie go zobaczyć.

Ułatwienia dostępu są głównym rdzeniem przeznaczenia atrybutów ALT, co sprawia, że zastosowanie ich do obrazów zawsze pozytywnie wpływa na doświadczenie jego użytkowników.

OPTYMALIZACJA OBRAZÓW

OPIS ALTERNATYWNY OD STRONY TECHNICZNEJ – ANATOMIA ATRYBUTÓW ALT

Atrybuty ALT (czyli ALT tagi), to krótki opis, zawierający około 100 znaków, który witryny mogą przydzielić każdej grafice na jej stronie. Jest on widoczny także po najechaniu kursorem myszy w sytuacji kiedy nie można załadować strony.

Jeśli kiedykolwiek używałeś WordPress, mogłeś zauważyć, że dodanie jakichkolwiek nowych mediów skutkuje wyświetleniem okna dialogowego z polem umożliwiającym dołączenie nowego teksu ALT.

Jak się okazuje, programy do czytania ekranu oraz oprogramowanie ułatwiające użytkownikowi dostęp nie są jedynymi frakcjami, które potrzebują atrybutów ALT do analizowania zawartości obrazów.

OPTYMALIZACJA OBRAZÓW

STWORZENIE I WZLOT GOOGLE GRAFIKI

Co ciekawe, a zarazem śmieszne, zielona sukienka Versace, którą miała na sobie Jennifer Lopez na rozdaniu nagród Grammy, zapoczątkowała ulepszanie Google Grafiki.

W artykule, jaki opublikowało Google, napisanym przez byłego prezesa wykonawczego, który nazywa się Eric Schmidt, powiedział on: „W tamtym czasie to było najpopularniejsze zapytanie, jakie było wyszukiwane i jakie sami kiedykolwiek widzieliśmy. Nie mieliśmy jednak żadnego pewnego sposobu na dostarczenie użytkownikom dosłownie tego, czego pragnęli, czyli Jennifer w tej sukni. No i tak powstało Google Grafika.”

W 2001, w Lipcu, Google odpaliło ich nowy silnik wyszukiwania obrazów z brutalną liczbą 250-ciu milionów indeksowanych obrazów naraz. Kolejnego roku, ich liczba osiągnęła czterokrotność poprzedniego wyniku, czyli jeden miliard.

Wtedy Google dokonało znaczącej aktualizacji, która umożliwiła użytkownikom zasięgnięcia więcej informacji na temat wyszukanej grafiki, takich, jak adres strony, na której się znajduje. Wraz z wdrożeniem Uniwersalnej Wyszukiwarki Google, w tym samym roku właściciele stron szybko zorientowali się, że wyniki Google Grafiki mogą posłużyć do podniesienia ruchu na ich strony.

Przenosząc się szybko do roku 2013 – Google dokonało poważnej zmiany, by zmienić wyszukiwanie graficzne. To właśnie wtedy zdecydowano o tym, by użytkownicy mogli być zdolni do otworzenia obrazka w dużej rozdzielczości bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, co sprawiło, że zbędnym stał się przymus odwiedzenia strony, która jest jego źródłem. Google wyłączyło alternatywę dla stron internetowych, w celu zwiększenia ruchu poza SERP’ami.

Getty Images miało z tym problem w 2016 i złożyli z tego powodu zażalenie do Europejskiej Komisji, tłumacząc, że Google prowadzi praktykę piracenia obrazów wraz z równoczesnym przyduszaniem ruchu na stronach.

Po kilku latach niewielkich poprawek, w Lutym 2018 Google zrzuciło bombę na cyfrowych marketerów, używając Twittera:

„Dzisiaj uruchamiamy pewne zmiany w Google Grafika by umożliwić userom kontakt z wartościowymi witrynami. Będzie to zawierało usunięcie przycisku <Pokaż obrazek>. Przycisk odwiedzin strony pozostaje, więc użytkownicy mają możliwość obejrzenia obrazów w kontekście witryn, na których są.

…Dla tych, co pytają, tak, te zmiany nadejdą w nawiązaniu do ugody, jaką zawarliśmy z Getty Images w tym tygodniu. Są one zaprojektowane, aby uzyskać balans pomiędzy służeniu użytkownikowi i jego potrzebom a koncernami publikatorów. Obu zaangażowanych interesariuszy cenimy.

POWAGA WYSTĘPOWANIA TREŚCI Z ALT TEKSTEM DLA GRAFICZNEGO SEO

Google zrobił się całkiem sprawny w orzeczeniu wartości treści oraz jego związku z tematem wyszukiwania użytkownika. Faktycznie jednak jest maszyną, która nadal potrzebuje pomocy od ludzi by zrozumieć elementy graficzne.

Google wykorzystuje tekst ALT w ten sam sposób co niewidomi – jako sposób porównywania obrazów. Dzieje się tak przez to, że nie może ich zobaczyć, ani zrozumieć w poznawczym sensie.

Umieszczanie atrybutu ALT na obrazku umożliwia Googlowi zrozumieć co będzie wyświetlał obraz jako wynik wyszukiwania.

Google szukając zapytania, zwraca fragment odpowiedzi ze strony z top listy. Jest on zazwyczaj łączony z obrazkiem, również ze strony będącej wysoko upozycjonowaną.

Chociaż nie zdarza się to zawsze, to główny sens jest tutaj istotny: obrazy ze zoptymalizowanym tekstem alternatywnym są wyświetlane częściej w wynikach wyszukiwania grafiki.

Dodatkowo, cały tekst na stronie jest ważny, aby zapewnić zgodność kontekstową grafiki w związku z zapytaniem wysłanym na serwery Googla. Używając zoptymalizowanego atrybutu ALT, zawierającego słowo kluczowe, zapewnisz sobie dodatkowe zwiększenie zgodności kontekstowej. Zawartość alternatywnego opisu jest sygnałem pomagającym silnikom wyszukiwarek zrozumieć o czym jest Twoja strona.

ZWIĄZEK UPYCHANIA SŁÓW KLUCZOWYCH ORAZ SEO OBRAZÓW

Dla silników wyszukiwania, atrybut ALT służy jako kolejna szansa zapewnienia żywego ruchu na targetowanej stronie poprzez strategię słów kluczowych.

Upychanie kluczowych słów było powszechną taktyką we wczesnych dniach działania SEO. ALT tekst był kolejnym miejscem, gdzie mogło się umieścić tyle ile się dało, by podnieść stronę w rankingu. Google jednak było tego w pełni świadome, co sprawiło, że wypuścili dwa algorytmy mające za zadanie walkę z tym zjawiskiem: niesławne aktualizacje „Floryda” oraz „Pingwin„.

Upychanie słów kluczowych obejmuje więcej, niż tylko dodawanie kolejnych słów kluczowych, używając atrybutów ALT. Ten proces także wpakowuje różnorodne słowa kluczowe do tekstu strony, tagów nagłówków, meta tytuły, opisy oraz nieczynne w danym momencie kluczowe meta tagi.

Jeżeli Twoim celem jest zoptymalizowanie teksu ALT, zawierając w nim słowa kluczowe, Twoja strategia jest bardzo właściwa. Tylko staraj się używać jak najbardziej naturalnego języka.

SEO OBRAZÓW Z ALT TEKSTEM ORAZ ZGODNOŚĆ Z ADA

Największym powodem, z jakiego powinieneś rozważyć używanie kombinacji słów kluczowych, naturalnego języka oraz zdań, które dobrze opisują obrazek, jest utrzymanie zgodności strony z ADA.

Dane zebrane w Centrum Badawczym w Pew, wskazują, że w 2015 w USA było niemal 40 milionów niepełnosprawnych użytkowników. Te miliony potrzebują narzędzi do czytania na głos zawartości internetu.

Nawiązując do Wrześniowego raportu w 2019, sporządzonego przez WebAIM, ponad 44% ankietowanych użytkowników oprogramowań do czytania ekranu zaznaczyło, że wybierają Google Chrome jako główną przeglądarkę. Na domiar tego, ponad 97% ankietowanych stwierdziło, że używają oni albo Chroma, albo jednej z reszty najbardziej popularnych przeglądarek:

  • 27,4% używało Firefox’a,
  • 14,5% stanowiły wersje Internet Explorer’a,
  • 9,8% wybierało Safari.

Z tychże dwóch zestawów badań, kompletnie bezpiecznie jest założyć, że:

  1. Użytkownicy czytników ekranu odwiedzają Twoją stronę,
  2. Użytkownicy czytników ekranu odwiedzają Twoją stronę używając tych samych przeglądarek, co odwiedzający, którzy uch nie potrzebują.

Niestety, Google Analytics nie jest w stanie rozróżnić, którzy odwiedzający stronę używają oprogramowania do czytania ekranu, a którzy nie. Na ten czas dane o użyciu tego typu programów nie są przenoszone z przeglądarek internetowych na platformy analizujące ruch w sieci.

Dlaczego? Ponieważ zmiany wyrządzane zawartości strony poprzez programy do czytania ekranu są dokonywane na poziomie przeglądarki, a nie bezpośrednio w kodzie Twojej strony.

Zanim możliwym będzie określenie jak wielu odwiedzających wymaga zgodności strony z ADA, rekomendujemy pisanie ALT tagów, które są przyjazne dla SEO i jednocześnie zgodne ze standardami ADA.

Nie jesteś pewien czy Twoja strategia tagów ALT SEO podniesie Twój poziom zgodności z ADA? Oszacuj swoja stronę pod kątem funkcji ułatwień dostępu tutaj.

PRAKTYKA STANDARDOWA CZY MOŻE WYSOKI PRIORYTET?

Jeżeli wciąż jesteś niepewny istotności atrybutów ALT dla graficznego SEO, poniżej znajduje się kilka pytań, które mógłbyś sobie zadać:

P: Czy powinienem sporządzać alternatywny opis dla wszystkich obrazów na mojej stronie?

O: Tak, ponieważ jest to łatwy sposób na podniesienie dostosowania swojej strony pod narzędzia ułatwiające dostęp oraz jakości doświadczenia użytkownika. Optymalizacja obrazów z tekstem ALT zapewni Ci większą zgodność z silnikami wyszukiwania na temat zawartości Twojej strony oraz pomoże dostarczyć ruch na niej.

P: Czy w swojej strategii SEO powinienem się skupiać głównie na tekście ALT?

O: Nie, ponieważ jego wpływ na pozycjonowanie nie wystarcza, by znacznie podnieść Twoją stronę w rankingach. Chyba, że głównym celem Twojej strony są obrazy.

P: Jak wysoki priorytet posiada tekst ALT?

O: Priorytetem jest pisanie atrybutu ALT za każdym razem, kiedy wrzucasz na stronę obraz. Pomyśl o tym aby stało się to dla Ciebie powszednią praktyką, ponieważ tekst ALT jest względnie łatwo zaimplementować i wpłynie on w Twoje SEO długofalowo.

Pamiętaj, że atrybuty ALT nie będą miały jednak tak pozytywnego wpływu jak inne czynniki, które wpływają na pozycjonowanie strony, więc historyczna optymalizacja tekstu ALT nie powinna być centrum strategii Twojej kampanii SEO. Powinieneś po prostu odwiedzić optymalizację tekstu ALT po tym, jak rozwiążesz problemy techniczne o większym znaczeniu i zaimplementujesz optymalizację zawartości.

SPOSTRZEŻENIA NA TEMAT ALT TEKSTU W KONTEKŚCIE SEO DLA GRAFIKI

Silniki wyszukiwania używają setek różnych czynników by móc ocenić jak bardzo dostosowana jest strona do zapytań użytkowników. ALT tekst jest jednym z nich i wszystkie aktualizacje Google Grafiki przez wszystkie te lata decydują o tym, że witryny mają potencjał by otrzymywać poważny ruch poprzez użycie dobrego SEO w kontekście obrazów zawartych na nich.

W tym miejscu poniżej znajdziesz 10 najlepszych wskazówek gdy jesteś gotów stworzyć solidny i autorytatywny oraz zgodny z ADA ALT teskt:

  1. Napisz ALT tagi do wszystkich obrazów, jakie zamieszczasz.
  2. Maksymalnie 100 znaków.
  3. Jasno opisz grafikę oraz zastosuj inne istotne słowa kluczowe, gdy masz miejsce. Mogą nimi być, np. nazwa Twojej marki albo inne słowa związane z tym, czym się zajmujesz.
  4. Zoptymalizuj swoje strony pod kątem określonych słów kluczowych i zintegruj go ze słowami kluczowymi, jakie zawierasz w tekście ALT.
  5. Nie używaj słów, takich jak: „obraz (czegoś)”, „zdjęcie (czegoś)” – to strata znaków, których ilość jest ograniczona.
  6. Jeżeli wątpisz w coś dotyczącego obrazu, nie pisz tego. Silniki wyszukiwarek stają się coraz lepsze w rozpoznawaniu obrazów, jednak same obrazy nie są przyjazne dla SEO jeśli nie zawierają informacji z ALT tekstu albo tekstu na stronie.
  7. Zawrzyj ALT tekst również do grafiki przycisków na stronie.
  8. Jeżeli prowadzisz stronę w różnych językach, koniecznie zastosuj przetłumaczony ALT tekst.
  9. Pisz tekst ALT w sposób naturalny, zupełnie tak jakbyś pisał zwykłą treść przeznaczoną dla ludzi, a nie wyszukiwarek.
  10. By zwiększyć szansę na zagoszczenie grafiki we fragmentach z wyszukiwań, spróbuj umieścić podobne słowo kluczowe w samym obrazie, używając koloru czcionki, który kontrastuje z tłem obrazka.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, zawsze umieszczaj ALT tagi w Twoich obrazkach, ponieważ pomagają ludziom z zaburzonym wzrokiem zaangażować się w Twoją stronę. Również SEO zupełnie nie przeszkadza, gdy wrzucisz do nich kilka słów kluczowych, jako podpałka do zgodności Twojej strony z wynikami wyszukiwania, albo jako okazja do stworzenia większego ruchu na stronie z pomocą Google Grafiki.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu