Nie ma dziś chyba osoby, która nie wie, co to są i do czego służą wyszukiwarki internetowe. To właśnie tam kierujemy swoje pierwsze kroki, gdy chcemy wyszukać obrazków, filmów czy informacji na każdy temat. I bardzo słusznie, bo w bardzo krótkim czasie możemy znaleźć praktycznie wszystko, co nas interesuje. Wyszukiwarki internetowe mają za zadanie wyświetlić takie wyniki, które będą jak najbardziej dopasowane do słów kluczowych, zawartych w naszym zapytaniu. Co jeszcze sprawia, że tak często korzystamy z wyszukiwarek internetowych? To, że znalezienie sklepu, w którym dawno nie robiliśmy zakupów i nie pamiętamy adresu witryny, nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę i ona znajdzie stronę owego sklepu za nas. Nie ma nic prostszego, prawda?
Na hasło „wyszukiwarka internetowa” pierwsze co przychodzi nam na myśl, to oczywiście Google. Google jest niekwestionowanym liderem w rankingu na całym świecie. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, że do dyspozycji mamy nie tylko Google? Zapewne gdzieś i kiedyś słyszeliśmy też o Yahoo czy Bingu, a może nawet chińskim Baidu. Czy wiemy natomiast o istnieniu również innych ciekawych propozycji jak choćby DuchDuckGo czy Ecosia? Poniżej przedstawiamy ranking najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych.
1) Google.
Ranking najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych na świecie otwiera nam oczywiście Google. Nikt nie ma wątpliwości co do faktu, że jest on najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na całym światowym rynku wyszukiwarek. Powstała w 1998 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie i ciągle się rozwija. Zdecydowana większość użytkowników Internetu (bo ponad 90%) korzysta z Google, który powoli wypiera inne wyszukiwarki i przeglądarki. Wiele osób może nawet nie mieć pojęcia o istnieniu alternatywnych rozwiązań.
Dlaczego ludzie wybierają Google? Przede wszystkim z tego względu, że jest dostępny w praktycznie wszystkich krajach świata. Dodatkowo ma największą ilość zaindeksowanych stron internetowych (w porównaniu do konkurencji). Oprócz samych odnośników do stron i treści wyszukiwarka Google daje nam dostęp również do:
- grafiki
- filmów
- reklam
- map
- produktów
- informacji
Z racji swojej popularności pozycjonowanie stron SEO wykonuje się głównie właśnie pod tę wyszukiwarkę. Warto również dodać, że wyszukiwarka Google pozwala nam na szukanie zaawansowane, dzięki któremu możemy jeszcze bardziej doprecyzować wyniki wyszukiwania.
Koniecznie należy wspomnieć, że Google to nie tylko wyszukiwarka. Oferuje nam szereg innych usług, między innymi poczta Gmail – jedna najczęściej używanych poczt oraz Chrome – obecnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa. Serwis YouTube również został przejęty przez koncern Google. Wystarczy założyć jedno konto, by móc korzystać ze wszystkich możliwości, na jakie nam pozwala.
Nie muszę też wspominać, że z usług Google możemy korzystać także za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Żeby sprawnie poruszać się w Internecie wystarczy, że będziemy znali jedno słowo: Google.
2) Bing.
Tak naprawdę po wyszukiwarce Google można rzec „długo, długo nic”, zanim powie się o produkcie na drugim miejscu w rankingu. Pozycję wicelidera, zarówno w Polsce, jak i na świecie zajmuje należąca do firmy Microsoft przeglądarka Bing. Szacuje się, że korzysta z niej około 3 do 5% użytkowników Internetu, także w porównaniu do konkurenta Google, udział w rynku na świecie jest stosunkowo niewielki. Wyszukiwarka internetowa Bing powstała stosunkowo późno, bo dopiero w 2009 roku i jest domyślną wyszukiwarką w przeglądarce Microsoftu – Edge. Stale się rozwija i wprowadza nowe funkcjonalności, a także ma bardzo podobny (jeśli nie prawie identyczny) wygląd do Google’a. Dzięki wyszukiwarce Microsoft Bing, oprócz odnośników do stron i treści możemy znaleźć także:
- grafikę
- filmy
- mapy
Patrząc na wyszukiwarkę Bing i mając na uwadze, że jest produktem takiego giganta, jak Microsoft można sobie zadać pytanie „dlaczego jest tak mało popularna”? Być może to kwestia faktu, że Bing powstała długo, długo po Google i w momencie, kiedy miało już bardzo mocno ugruntowaną (i w zasadzie nienaruszalną) pozycję na rynku. Dodatkowo zdecydowana większość użytkowników Internetu nie wyobraża sobie zamienić Google na cokolwiek innego.
3) Yahoo!
Jest to amerykańska przeglądarka oraz jedna z najbardziej popularnych poczt e-mail, która powstała w 1994 roku. Obecnie należy do firmy Verizon. Dzisiaj niewiele osób może już to pamiętać, ale swego czasu to właśnie Yahoo! była najpopularniejszą wyszukiwarką na skalę światową. Obecnie szacuje się, że korzysta z niej około 1,5% internautów. Yahoo! posiada dość bogaty katalog stron internetowych, jednakże wyniki nie są już tak często odświeżane, jak w przypadku wyszukiwarek opisanych powyżej. Dodatkowo od roku 2011 ma wsparcie wyszukiwarki Microsoft Bing. Pomimo połączenia „sił” obie wyszukiwarki razem nie przekraczają 5% w rankingu. Yahoo! najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych oraz w Japonii.
4) Baidu.
Chińska wyszukiwarka, która powstała w 2000 roku i zajmuje 4 miejsce w rankingu popularności na świecie. Ponieważ dostępna jest wyłącznie w języku chińskim, Baidu zdecydowanie dominuje właśnie w Chinach (korzysta z niej około 70% tamtejszych użytkowników). Jest nawet potocznie nazywana „chińskim Google”, jednakże jej udział na świecie nie przekracza 1,5%. Oprócz standardowego wyszukiwania Baidu zapewnia także:
- wyszukiwanie obrazów i audio
- mapy
- wiadomości
- portal społecznościowy i chmurę
- usługę poczty e-mail
W Chinach jest to opcja bardzo funkcjonalna i przydatna, zwłaszcza dla firm i osób prowadzących działalności gospodarcze na tamtejszym rynku (jest to jedyny kraj, gdzie Google praktycznie nie istnieje). Baidu to wyszukiwarka, która spełnia zasady cenzury, nałożonej przez rząd chiński (automatycznie blokuje wyniki, związane z niepożądanymi zapytaniami) i dlatego Google nie ma szans na przebicie się. Dodatkowo warto wspomnieć, że Baidu jest właścicielem wzorowanej na Netflixie platformy filmowej iQiyi.
5) Yandex
Rosyjska wyszukiwarka, która została stworzona w 1997 roku. Na rynku rosyjskim zdecydowanie posiada niemalże 50% udziałów i cały czas „walczy” o utrzymanie się na pozycji lidera z wyszukiwarką Google. Poza samą Rosją jest użytkowana między innymi na Ukrainie, Białorusi, w Kazachstanie czy Turcji. W przeciwieństwie do innych wyszukiwarek, właściciele Yandex nie próbują na siłę upodobnić jej do Google’a, tylko stawiają na własne, innowacyjne rozwiązania, które wyróżniają ich na tle konkurencji. Swoim użytkownikom oferują również:
- dostęp do muzyki, obrazów i filmów
- mapy
- tłumacza
Niestety, Yandex nie należy do najpopularniejszych wyszukiwarek w Polsce, ze względu na brak polskiego interfejsu. Używalność tej rosyjskiej przeglądarki na świecie nie przekracza 0,5%, ale ilość użytkowników w wymienionych wcześniej krajach pozwala jej uplasować się już na 5 miejscu w rankingu.
6) Ask.
Ask.com to wyszukiwarka najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Wielkiej Brytanii. Na rynek została wprowadzona w roku 1996 i miała umożliwiać użytkownikom znalezienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Bardzo dużym plusem Ask było to, że znajdowała odpowiedzi na pytania zadawane naturalnym językiem użytkownika. I właśnie pod tym względem zdecydowanie wyprzedzała konkurencję.
Obecnie jednak budzi bardziej negatywne niż pozytywne skojarzenia. Wszystko za sprawą paska narzędzi, który sam instalował się na urządzeniu podczas próby skorzystania z Ask. Konsumenci często nie mieli o tym pojęcia, a usunięcie owego paska niemalże graniczyło z cudem, przez co wyszukiwarka straciła bardzo wielu użytkowników.
7) Aol.
Amerykańska wyszukiwarka, której początki datuje się na rok 1983. W latach dziewięćdziesiątych firma, która stworzyła AOL, poza własną wyszukiwarką dostarczała także usługi internetowe oraz oprogramowanie do modemu. Lata świetności AOL jednak dawno ma za sobą i zdążył się też okryć złą sławą, przez co stracili bardzo wielu klientów. Firma krytykowana była za zbytnie ingerowanie w portfele użytkowników, a także za cenzurę Internetu. „Strzałem w kolano” okazał się też wyciek danych z 2006 roku, kiedy to AOL w celach badawczych udostępnił zapytania swoich użytkowników, do których dostęp mogła mieć każda postronna osoba.
Obecnie wyszukiwarka (podobnie jak Yahoo!) należy do firmy Verizon oraz jest zintegrowana z pocztą e-mail oraz portalem internetowym.
8) DuckDuckGo.
Wyszukiwarka, która z całą pewnością zasługuje na uwagę (zwłaszcza dzisiaj, kiedy całe nasze życie wielkimi krokami przenosi się do Internetu). Na tle konkurencji wyróżnia go polityka prywatności, mianowicie nie zbierają i nie udostępniają żadnych danych o swoich użytkownikach (w przeciwieństwie do, chociażby Google’a, który wręcz z tego słynie). Co nam to daje? Otóż mamy gwarancję pełnej prywatności, brak spersonalizowanych reklam czy brak śledzenia aktywności w wyszukiwarce. Takie podejście zaczynają doceniać konsumenci w Polsce i na świecie, co sprawia, że DuckDuckGo z czasem coraz bardziej zyskuje na popularności. Jeżeli chodzi o funkcjonalność, wyszukiwarka oferuje dostęp między innymi do:
- zdjęć
- map
- wiadomości
W dobie, gdzie mamy coraz większy problem z różnego rodzaju wyciekami danych, a coraz większej ilości internautów nie podoba się gromadzenie danych na ich temat – DuckDuckGo może się okazać godną uwagi alternatywą.
9) Seznam.
Czeska wyszukiwarka powstała w 1996 roku. Przez bardzo długi czas była numerem jeden u naszych południowych sąsiadów. Na początku była katalogiem stron internetowych, a obecnie dostarcza swoim użytkownikom wiadomości, mapy czy prognozę pogody. Prowadzi też ponad 15 innych usług internetowych. Aktualny udział wyszukiwarki internetowej Seznam w lokalnym rynku czeskim szacuje się na około 11%.
10) Ecosia.
Raknikg popularnych wyszukiwarek zamyka nam Ecosia. Podobnie jak DuckDuckGo, wyszukiwarka Ecosia jest pod pewnym względem unikalna. Mianowicie pod względem emitowania dwutlenku węgla jest neutralna, a przychody generowane podczas wyszukiwania (za pośrednictwem Bing) wykorzystywane są na sadzenie drzew. I jest to bardzo dobra wiadomość dla zainteresowanych szeroka pojętą ekologią, zwłaszcza że emisja gazów cieplarnianych to dziś bardzo duże wyzwanie dla planety.
Chociaż ma znikomy udział w światowym rankingu wyszukiwarek, a znana jest głównie w Hiszpanii, Szwecji i Honaldii, jest ciekawą (i przy okazji bardzo odpowiedzialną) alternatywą dla konkurencji. Po wejściu na stronę główną wyszukiwarki możemy zobaczyć, że dzięki jej użyciu posadzono już ponad 120 milionów drzew.
Podsumowanie rankingu najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych.
Wszyscy wiemy, że światowym i niekwestionowanym liderem jest i zapewne długo pozostanie wyszukiwarka Google. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich krajach wiedzie on prym, bo np. w Chinach jest praktycznie nieużywany, a w Rosji jest prawie tak samo popularny, jak rodzimy Yandex. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chodzi o rynek światowy, zdecydowanie należy on do koncernu Google (nie tylko, jeśli chodzi o wyszukiwarkę, ale też inne usługi: pocztę elektroniczną, chmurę, przeglądarkę, serwis YouTube).
I chociaż najwięcej wyników wyszukiwania zdecydowanie oferuje nam właśnie Google, to może warto pomyśleć o alternatywach? Niektóre przeglądarki internetowe bardzo mocno wyróżniają się pod pewnymi względami na tle konkurencji. DuckDuckGo, który oferuje użytkownikom pełną prywatność, czy Ecosia, dzięki której rośnie liczba zasadzonych drzew. Dodatkowo nie tylko Google oferuje nam inne usługi, takie jak przeglądarka, elektroniczna poczta, prognoza pogody czy dostęp do informacji.
Pozycjonowanie stron SEO również w większości wypadków wykonywane jest pod wyszukiwarkę Google, gdyż to właśnie tam zasięg będzie największy. Czy w związku z tym chcemy coś zmieniać i szukać innych rozwiązań kosztem wygody?
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza