Czy pośród kilkuset polskich blogów podróżniczych można miarodajnie wybrać najlepsze? Jest to mało prawdopodobne, ponieważ czytelnicy takich blogów, chociaż wszyscy ciekawi świata, to jednak poszukują różnorakich treści i różne mogą być ich odczucia względem każdego bloga. Ponadto w tego rodzaju pozycjach poszukuje się zarówno ciekawostek ze świata, wizualizacji miejsc i obyczajów, jak i konkretnych porad czy wskazówek turystycznych. Blogi czytają ludzie aktywni, pragnący podróżować sami, jak i tacy, którzy pragną jedynie poszerzyć swoją wiedzę na temat innych miejsc z bezpiecznego zacisza domowego. Dlatego poniższy ranking nie jest zestawem bogów najlepszych, ale po prostu wartych odwiedzenia ze względu na interesującą zawartość każdego z nich, a przedstawiona kolejność nie wyznacza żadnej klasyfikacji.
Busem przez świat
Obecni na stronie https://www.busemprzezswiat.pl/temat/busem-przez-swiat/, odwiedzili pięć kontynentów i ponad 60 krajów, swoje wyprawy dokumentując zdjęciami i filmami, które można znaleźć na YouTube. Udzielają się w mediach społecznościowych, a swoją pasją życia zarażają wszystkich odwiedzających ich portale. Ponadto piszą książki podróżnicze oraz przewodniki turystyczne, m.in. po 16 województwach Polski. Robią ciekawe prelekcje i prowadzą kursy, a na ich blogu można znaleźć opowieści o ciekawych miejscach na świecie, w tym również naszego kraju. Oprócz interesujących opowieści ich praca dostarcza również wielu pożytecznych rad dla przyszłych podróżników. W 2018 roku znaleźli się w srebrnej dziesiątce rankingu Wpływowych Blogerów Jasona Hunta, a co ciekawe, umożliwiają zainteresowanym podróżowanie wraz z nimi, warto więc śledzić ich blog, choćby i pod tym względem.
Wędrowne Motyle
Blog prowadzony przez Annę i Marcina Nowaków znajdziemy pod linkiem https://gdziewyjechac.pl/, przy tym znajdziemy na stronie nie tylko ciekawe treści pełne porad i własnych przemyśleń, ale również odnośniki dla leniwszych, którzy zamiast czytania wolą obejrzeć vlog na YouTube. Nie trzeba przeszukiwać samej platformy, ponieważ do vloga można się dostać ze strony głównej bloga.
Gdzie wyjechać znalazł miejsce w rankingu według Jasona Hunta Złota Dziesiątka Wpływowych Blogerów na rok 2019, a ponadto autorzy reprezentują blogosferę w Społecznej Radzie Turystyki. Ostatnio wydali książkę pod tytułem „Podróżuj Lepiej”, gdzie skutecznie doradzają, w jaki sposób można sobie pozwolić na całkiem sporo wyjazdów w ciągu roku. Obecnie pracują nad kursem online, w którym zamierzają podzielić się swoimi doświadczeniami z zakresu prowadzenia własnego bloga, robienia dobrych zdjęć, czy tego, jak zainteresować publiczność swoją pasją.
Szalone walizki
Ich blog znajdziemy pod adresem https://www.szalonewalizki.pl/. Dorota Gil-Kowalska i Jarek Kowalski prezentują tutaj pokolenie 40+, które nie tylko może, lecz także potrafi odnaleźć się w podróżach. Autorzy bloga udowadniają, że nie tylko młodzież posiada pasję życia i poznawania, ale że taka pasja może należeć do wszystkich.
Zjechali spory kawałek świata na wszystkich kontynentach, ale jeszcze mają przed sobą mnóstwo do odkrycia, opisania i sfotografowania. Nie boją się wyzwań, jak nurkowanie, czy kąpiele w lodowatej wodzie jako morsy, a wszystko z pasją dokumentują, opisując swoje wrażenia. Oprócz tego na blogu znajdziemy wiele praktycznych porad, jak choćby sposoby na zdobycie tanich biletów lotniczych, a także aktualności, jak opisanie perturbacji z powrotem do domu w czasie epidemii koronawirusa z Wuhan. Ich opisy są pełne faktów, a autorzy nie stronią od nazywania rzeczy po imieniu.
Podróżowanie i blogowanie to ostatnio trend wśród ludzi ciekawych świata. W Internecie można odnaleźć wiele blogów poświęconych tematom turystycznym. Swoje wpisy podróżnicy poświęcają miejscom, kuchni, sposobom na tanie podróżowanie czy radom na temat zachowania w innych krajach. Tematów jest tak wiele, jak wiele jest blogów. podróżniczych. Jak zatem wyróżnić swój własny? Poniżej przeczytaj kilka wskazówek, a następnie skontaktuj się z nami.
Pozycjonowanie przede wszystkim
Kolejność w jakich wyświetlane są poszczególne strony w wynikach wyszukiwania nie jest przypadkowa. Za ten rozkład odpowiada algorytm Google. Jest jednak kilka działań, które mogą korzystnie wpłynąć na pozycję danej witryny. Jednym z nich jest pozycjonowanie czyli ogół działań, których celem jest podniesienie pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Regularnie przeprowadzane przez Google badania pokazują, że użytkownicy Internetu sprawdzają treści jedynie z pierwszych trzech wyników wyszukiwania. Ważne jest, więc, aby pozycjonować swój blog.
Jakie działania wchodzą w zakres pozycjonowania? Przede wszystkim optymalizacja kodu html, czyli dostosowanie go pod roboty indeksujące Google. Kolejnym działaniem jest przygotowanie odpowiednich treści na stronie (umieszczenie w nich słów kluczowych). Ważne jest również, aby zadbać o szybkość otwierania się strony internetowej – tu należy usprawnić hosting, usunąć zbędne składowe strony, zoptymalizować grafiki i zdjęcia.
Blog podróżniczy powinien też zostać skategoryzowany na odpowiednie podstrony. Podział powinien być wprowadzony na np. odwiedzone kraje, czy cele turystyczne. Na innej podstronie można umieścić miejsca w kraju, a na innej miejsca zagraniczne.
Ważne też jest, aby dostosować blog pod urządzenia mobilne. To tylko kilka działań, ale wprowadzenie ich w życie może bardzo korzystnie odbić się na pozycji bloga podróżniczego w wynikach wyszukiwania.
Analiza seo
Zanim jeszcze podejmiemy działania związane z pozycjonowaniem, warto przeprowadzić audyt seo bloga. Jest to analiza strony, która uwzględnia parametry mające pośredni i bezpośredni wpływ na pozycję strony. Dzięki audytowi można sprawdzić właściwości strony internetowej i możliwości jej marketingu w sieci. Taki audyt pokaże słabe strony witryny, dzięki czemu możliwa będzie natychmiastowa poprawa tych parametrów.
Profesjonalne wsparcie
Ważne jest również wsparcie profesjonalistów. Konsulting seo umożliwia optymalizację bloga na bieżąco. Google stale wprowadza zmiany w działaniu swoich algorytmów, dlatego natychmiastowe reagowanie pozwala na utrzymanie wypracowanych wyników.
Zareklamuj się w Googlu
Google ma swój własny system reklamowy nazywany Google Adwords. Umożliwia on prezentację reklam w wynikach wyszukiwania. Wyświetlane są one na bazie wpisywanych do wyszukiwarki Google słów kluczowych i są odpowiednio wyróżnione.
Podsumowując, prowadzić bloga podróżniczego warto zadbać o odpowiednie miejsce w wynikach wyszukiwania. Pozwoli nam to poszerzyć grono czytelników, a co za tym idzie, zwiększać świadomość o naszych podróżach, działaniach i celach.
Tasteaway
Jeden z najstarszych polskich blogów, obecny pod linkiem https://www.tasteaway.pl/. Blog o podróżach po Polsce i nie tylko, a do tego z dziećmi w wieku szkolnym. W swojej książce i na blogu udowadniają, że można podróżować z dziećmi i doradzają, jak to robić bez niepotrzebnego, a jakże nierzadko psującego wypoczynek stresu.
Blog opisuje rodzinne miasto, czyli Warszawę, z jej rzeczywistością, co jest nie do przecenienia przydatne dla odwiedzających to miasto, ale również inne ciekawe miejsca, w tym również pod względami kulinarnymi. Na blogu zresztą znajdziemy porady odnośnie do podróżowania, do miejsc, w których można dobrze i smacznie zjeść, a także wartościowe przepisy kulinarne. Zapewne właśnie ze względu na rodzinny charakter bloga, gdzie rodzice znajdą dla siebie użyteczne porady i informacje, w kategorii najlepsze blogi podróżnicze jest to obecnie jeden z najpopularniejszych blogów w Polsce. Dzięki wizytom na tym blogu rodzice mogą się przekonać, że fakt założenia rodziny i wychowywania potomstwa niekoniecznie łączy się tylko z wytężoną harówką, a dzieci nie zamykają możliwości poznawania nowych ciekawych miejsc i że wypady turystyczne mogą być przyjemne zarówno na dłuższą, jak i krótszą metę.
RobiMy Podróże
Blog nietypowy, do odnalezienia pod linkiem https://www.robimypodroze.pl/, że jakkolwiek Goha podróżuje na własnych nogach, tak Kamil musi wspomagać się wózkiem inwalidzkim.
O ile ciężej jest niepełnosprawnemu realizować marzenia, o tyle bardziej smakuje każdy nowo zdobyty szczyt, czyli kolejna pokonana przeszkoda i to właśnie przekazują nam przede wszystkim Goha i Kamil. Autorzy bloga są również obecni na YouTube, gdzie można wizualnie uczestniczyć w ich wyprawach, z których czerpią niewątpliwą radość i satysfakcję. Ponadto ich blog to nie tylko podróże dla czystej przyjemności, lecz także swoistego rodzaju przewodnik turystyczny po miejscach, które odwiedzili, a przewodniki są dobrze opracowane i dostępne do pobrania na plikach pdf. Blog pokazuje pasję życia, udowadniając, że człowiek nie w pełni zdrowy może również poznawać jego smaki, a przy tym zaraża swoją pasją innych. Zresztą Kamil został doceniony za swoje podejście do życia w konkursie Człowiek bez barier na Osobowość Internetową i odebrał nagrodę w pałacu prezydenckim.
Taste and Travel
Obecna na https://tasteandtravel.pl/ jako blogerka, Agnieszka Trolese obecna jest również ze swoją pasją podróżowania na platformie YouTube. Mieszka we Włoszech, skąd obecnie na bieżąco przekazuje relacje na temat pandemii i gdzie niejako zmuszona jest pozostać na jakiś czas, przedtem będąc niemalże nieustannie w podróży.
Właścicielka różowego chevroleta dzieli się na swoim bogu pasją podróżowania, wierząc, jak sama pisze, że można żyć ze swojej pasji i przekazywać tę pasję innym. Ma za sobą podróż dookoła świata, którą odbyła z mężem i synkiem i z której zdawała na bieżąco relację na swoim blogu, zarówno opisując, jak i fotografując i filmując odwiedzane miejsca. Ciekawa innych kultur i miejsc, w tym egzotycznych, dzieli się wrażeniami na ten temat ze swoimi czytelnikami i widzami. Pisze teksty zarówno na serio, stricte dokumentalne, jak i takie z przymrużeniem oka.
Znaj Kraj
Blok podróżniczy Polska, tak zapewne w zamierzeniach pierwotnych wyobrażał sobie swoją pasję Szymon, który jeździ rowerem gdzie się da i gdzie się takim środkiem lokomocji wybrać trudno. Obecny na stronie https://www.znajkraj.pl/ poznał chyba już wszystkie szlaki rowerowe naszego kraju i nie omieszkał ich opisać. Z bloga dowiemy się również, które ze szlaków rowerowych jego zdaniem są w Polsce najlepsze i najciekawsze zarazem, a biorąc pod uwagę fakt, że jest to gałąź turystyki ciągle w naszym kraju rozwijana, od Szymona dowiadujemy się o nowościach w tym zakresie. Czytając ten blog dochodzą do nas informacje o miejscach dostępnych dla rowerzystów, których niejednokrotnie nie bralibyśmy nawet dla tego rodzaju wycieczek pod uwagę.
Szymon zwiedza również na rowerze inne kraje, poszukując porównań, robiąc zdjęcia i opisując wrażenia ze swoich wycieczek, a także dostarcza szczegółowych informacji, włącznie z wytyczeniem tras na mapie. Na swoim blogu poleca trasy, które są warte przejechania, a biorąc pod uwagę jego środek lokomocji, można śmiało uznać, że promuje wybitnie zdrowy i czynny wypoczynek na planowane urlopy.
IntoAmericas
Blog dziennikarzy niezależnych, obecny pod linkiem http://intoamericas.com/pl/, o którym można powiedzieć, że jest w ciągłym rozwoju i nieco odbiega od tematu. Tutaj raczej nie przeczytamy o miejscach interesujących dla turystów, ale wręcz przeciwnie, gdyż Maja I Szymon piszą o miejscach zamieszkałych przez ludzi, których losu dzielić byśmy nie chcieli. Poruszają trudne tematy, które publikują zarówno na swoim blogu, jak i na na łamach prasy, m.in. Newsweeka i Tygodnika Powszechnego, czy Wysokich Obcasów. Wydali książkę reporterską pod tytułem „Tańczymy już tylko w Zaduszki”.
Piszą o Ameryce Łacińskiej, poszukując interesujących tematów nie w luksusowych hotelach czy na plażach pełnych turystów, ale pośród ludzi, którzy zmagają się z rzeczywistymi problemami egzystencjalnymi i z biedą. Z ich tekstów dowiadujemy się, jak ludzie sobie radzą w życiu w nierzadko ekstremalnych warunkach, a wszystko okraszone jest rzeczywistymi, pokazujące realia współczesnej Ameryki Łacińskiej fotografiami.
Geeki Podróżniki
Programiści komputerowi w związku małżeńskim i nierozerwalnie związani z podróżniczą pasją. Magda i Przemek są do odnalezienia na stronie https://www.geekipodrozniki.pl/, gdzie zobaczymy fotografie z ich podróży oraz bardzo wnikliwe podejście do opisywanych miejsc.
Charakteryzują się tym, że bardzo szczegółowo relacjonują swoje wyprawy, praktycznie dzień po dniu, ze szczegółami, dzięki czemu można poznać rzeczywisty klimat, który im towarzyszy i jaki wokół siebie tworzą. Zapewne ma na to wpływ ich zawód, gdyż są bardzo precyzyjni oraz dokładnie wiedzą, czego w danym miejscu odwiedzin poszukują. Fascynuje ich wszystko, co jest związane z pop kulturą, a odwiedzane przez nich miejsca są z nią związane poprzez filmy, seriale lub inne wydarzenia. Przy tym nie brakuje na ich blogu propozycji turystycznych, które mogą zainteresować nie tylko geeka, lecz także urlopowicza z brakiem smykałki do komputerów. Obecnie siedzą w domu, ale i z domowego zacisza wypływają do internetu teksty o tym, jak sobie poradzić w wypadku przymusowego pozostawania na miejscu.
B*Anita
Anita Demianowicz, autorka książki „Końca świata nie było”, ze swoim blogiem obecna pod linkiem https://www.banita.travel.pl/.
Pisze na nim o ciekawych miejscach do odwiedzenia w kraju i na świecie, duży nacisk kładąc na porady dla fotografów poprzez dział na blogu, zatytułowany Porady Fotograficzne. Jej artykuły charakteryzują się obecnością wielu przydatnych wskazówek, zarówno dotyczących miejsc do odwiedzenia w danym rejonie świata, czy też miejsc, których nie powinien pomijać żaden szanujący się fotograf. Blogerka nie poprzestaje przy tym na pisaniu bloga, ale jest również bardzo aktywna w sferach pokrewnych turystyce. Współpracuje z magazynami Poznaj świat, Rowertour i Podróże, a jest również przewodniczką dla kobiecych grup trampingowych. Anita organizuje również festiwal TRAMPki-Spotkania Podróżujących Kobiet. Podróżuje sama, nie bojąc się odwiedzać nawet najodleglejszych miejsc naszego globu. W wyniku jej podróży, również obecne na blogu, powstają bardzo przydatne przewodniki.
The Adamant Wanderer
Internetowy adres bloga Uli to http://www.adamantwanderer.com/ i jest to blog turystyczny, ale o którym nie można napisać, że jest stricte podróżniczy. Owszem, autorka pisze w nim o podróżach, ale równie chętnie jak do miejsc, zabiera nas do kuchni, czy do ogrodu, a przy tym nie skąpi podania na talerzu własnych przepisów kulinarnych.
Ula w sposób prosty potrafi nam wyjaśnić, jak z obcego w danym kraju przeistoczyć się w turystę odczuwającego miejscowy klimat, jak również podpowiada swoim czytelnikom, w jaki sposób mogą oni o siebie zadbać w podróży i być świadomi zarówno zagrożeń, jak i atrakcji, których nie warto przegapić. Blogerka w prostolinijny sposób przedstawia miejsca i nie unika takich tematów, jak etyka, a dotycząca producentów popularnej odzieży. Na blogu znajdziemy również subiektywne przewodniki autorki po miejscach, które odwiedziła, z wyszczególnieniem miejsc wartych odwiedzenia okraszonych świetnymi zdjęciami.
101 Countries Before 50
W nazwie tego bloga, obecnego na stronie https://101countriesbefore50.com/ widnieje zamiar-marzenie, jaki obrali sobie w życiu za cel Anita i Paweł, czyli odwiedzenie 101 krajów przed ukończeniem pięćdziesiątego roku życia. Pasja przerodziła się w blog, który de facto stał się dziennikiem podróży i chociaż nie osiągnęli jeszcze celu, to wszystko wskazuje na to, że im się to uda.
Autorzy nie prowadzą jednak suchych zapisków o odhaczeniu kolejnego zaznaczonego kraju na mapie. Swoje podróże okraszają mnóstwem zdjęć, ciekawymi tekstami świadczącymi o poznawaniu ich kultury i obyczajów, a także dostarczają wartościowych informacji turystycznych dla wszystkich tych, którzy chcieliby podążyć którymś z ich śladów. Autorzy bloga nie ograniczają się przy tym wyłącznie do opisywania swojego nadrzędnego celu, ale i nie zapominają o kraju ojczystym. Ich wysiłki pod tym względem zostały zresztą zauważone i docenione, gdyż Anita i Paweł ze swoim 101 Countries before 50 wygrali drugą edycję Turystycznych Mistrzostw Blogerów. Oprócz tego z bloga dowiemy się jak zaplanować efektywnie podróż oraz uzyskamy wiele pożytecznych informacji z opublikowanych przez blogerów przewodników.
Podsumowanie
Tuzin przedstawionych pozycji do poczytania, a czasem w następstwie czytania również do obejrzenia, jest jak najbardziej subiektywny i nie wynika z żadnych przesłanek. Blog podróże można uznać za hasło przewodnie, przy czym w opisywaniu poszczególnych pozycji brały na równi udział względy merytoryczne, jak i sentyment albo po prostu zainteresowanie jakimś tematem na blogu. Ta lista powstała również dlatego, że w dobie koronawirusa nie udamy się wprawdzie w podróż natychmiast, ale za to będziemy mieli więcej czasu na solidne przygotowanie się do przyszłych podróży, a lektura tekstów na tych właśnie blogach może nam się przydać zarówno w praktyce, jak i urozmaicić nudny okres przymusowej kwarantanny. Te blogi po prostu budzą tęsknotę do podróży, a także inspirują oraz solidnie w turystyce dokształcają,