Skip to main content

W celu lepszego zrozumienia informacji pochodzących ze świata marketingu internetowego warto zaznajomić się z kilkoma związanymi z tym tematem pojęciami. Zasady działania, na których opiera się marketing internetowy są ważne gdyż w dzisiejszych czasach to właśnie za pośrednictwie Internetu istnieje wiele sklepów internetowych, a e-handel dosłownie rozkwita. Na początku warto odpowiedzieć sobie czym jest Internet?

Miliony ludzi na całym świecie nieustannie z niego korzysta ale nie każdy jest świadomy jak działa oraz czym dokładnie jest. Tak więc Internet to nic innego jak globalny system łączący z sobą komputery. Często Internet nazywany jest również mianem sieci. Natomiast dla informatyka jest to przestrzeń, w której istnieją adresy IP. Każdy taki adres jest przydzielony odpowiednim serwerom oraz hostom połączonych przy pomocy urządzeń sieciowych.

Dziś Internet jest źródłem informacji, daje nam możliwość rozerwania się oraz rozwoju. Jest to również miejsce pracy wielu ludzi, w tym przedsiębiorcą zajmującym się handlem z wykorzystaniem sieci. Osoby korzystające z Internetu w celu wyszukania interesujących ich tematów używają wyszukiwarek internetowych. Zadaniem wyszukiwarek internetowych jest przyśpieszenie procesów wyszukiwania danych przez internautę. Jak to wygląda w praktyce? Korzystając z wybranej przeglądarki dany użytkownik wpisuje w pole wyszukiwania wybrane słowa kluczowe, frazy, zagadnienia i klika szukaj. Wtedy dana wyszukiwarka przygotowuje listę stron, które odpowiadają kryteriom. Dalej to już użytkownik decyduje, którą konkretnie chce otworzyć witrynę.

 

Niewątpliwie aby zwiększyć ruch na swojej stronie właściciele witryn poszukują rozwiązań jak podnieść swoje notowania i uzyskać wyższą pozycję na liście wyszukiwania w wyszukiwarce. Im wyżej na liście tym lepiej gdyż więcej osób wejdzie w konkretną stronę. Internet jest również dobrym nośnikiem reklamy gdyż reklama zamieszczona w Internecie dociera do ogromnego grona użytkowników. Dlatego wraz z rozwojem Internetu rozwinął się marketing internetowy.

Jedną z największych wyszukiwarek ogólnoświatowych jest Google LLC. Główną myślą przewodnią twórców tej wyszukiwarki jest uporządkowanie światowych informacji tak, aby stały się ogólnodostępne dostępne i użyteczne dla każdego internauty. Wyszukiwarka analizuje wcześniejsze wyszukiwania danego użytkownika i dopasowuje treści do jego indywidualnych potrzeb.

Na czym polega SEO, a na czym caffeine?

Marketing internetowy

Wraz ze wzrostem dostępnych w Internecie stron internetowych ich właściciele zaczęli z sobą konkurować o uwagę odbiorców i potencjalnych klientów. Przygotowanie atrakcyjnej treści zarówno dla wyszukiwarek oraz użytkowników jest niekiedy niełatwym wyzwaniem. Aby strona była wysoko w wyszukiwarce musi spełniać wymogi Google. Dzięki temu powstały liczne modele postępowania przy tworzeniu stron oraz sposoby dopasowywania treści tak aby były one ciekawe. Gdy dana strona jest ciekawa dla Google nie dość iż jest wyżej na liście wyszukiwarki to jeszcze wolna na niej przestrzeń staje się atrakcyjnym miejscem dla reklamodawców.

Czym jest SEO?

Jedną z metod mających za zadanie zwiększyć atrakcyjność danej witryny są procesy SEO. Są to procesy opierające się w głównej mierze na optymalizacji witryn tak aby stały się bardziej atrakcyjne dla algorytmów Google oraz użytkowników.

Przydatne narzędzia w analityce internetowejCzym jest Caffeine?

Ostatnio bardzo często można natknąć się na pojęcie o nazwie Caffeine. Jest to aktualizacja całego systemu indeksowania Google. Caffeine została wprowadzona w 2010 roku. Zmian ta wpłynęła w pewnym stopniu na pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google. Głównym zadaniem wprowadzonej aktualizacje było przyśpieszenie procesu indeksowania witryn internetowych. W efekcie na tej zmianie skorzystały głównie te witryny, które systematycznie dbają o aktualizowanie treści zamieszczanych na swojej stronie.

Wprowadzenie nowej strony na listę pozycjonowania w Google nigdy nie jest prostym zadaniem gdyż istnieje naprawdę ogromna konkurencja na tym podłożu, a przygotowanie dobrej jakości treści na stronę jest trudne i wymaga sporo nakładu pracy. W pewnym stopniu zmiany wniesione wraz z aktualizacją Caffeine w SEO ułatwiły nieco to zadanie. Pomimo to w dalszym ciągu witryny bez historii pozostają traktowane przez algorytmy Google z dozą nieufności. Niestety tak jest i nie powinno budzić to zdziwienia, ponieważ Google stara się przede wszystkim promować pełnowartościowe strony, które są godne zaufania i zawierają ciekawe treści. Niemniej jednak strona, która dopiero rozpoczyna działanie w Internecie jeśli jest odpowiednio poprowadzona ma szansę na szybki wzrost popularności i zajęcia dobrej pozycji na liście w wyszukiwarce Google.

System indeksowania poprzedzający Caffeine był już przestarzały, a rynek ciągle ulega zmianom. To właśnie jedna z przyczyn wprowadzenia przez Google tej aktualizacji. Wyszukiwarka Google wprowadzając zmiany dała nowym stroną szansę na miejsce w wyszukiwanych oraz zachowała swoją wydajność. Warto również wiedzieć, że zmiana ta nie miała na celu namieszać w indeksowaniu, a jedynie przyśpieszyć cały proces tak aby stał się bardziej komfortowy dla użytkowników. Niestety po wprowadzeniu zmian wiele właścicieli różnych domen pouczyło się skrzywdzonych ponieważ ich strony straciły swoje pozycje w rankingach wyszukiwarki. Aktualizacja nie miała takiego zamiaru i obowiązuje po dzień dzisiejszy.

Na czym polega SEO, a na czym caffeine?

Potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu z Ćwierkają.pl

Jak wygląda pozycjonowanie nowych stron?

Każda nowo powstająca strona stoi przed trudnym wyzwaniem jakim jest wybicie się na rynku internetowym. Bez cienia wątpliwości nie jest to proste zadanie. Jedną z ważniejszych kwestii o jakie musi zadbać właściciel danej witryny jest optymalizacja. Na czym polega optymalizacja? Jest to dopasowanie zawartości danej strony pod kątem fraz kluczowych. Jeśli na naszej stronie jest zbyt wiele słów kluczowych to nie dobrze gdyż Google może uznać to za łamanie zasad wyszukiwarki i wymierzyć właścicielowi takiej witryny karę.

Słów kluczowych nie powinno być też zbyt mało. Najlepiej jest zamieszczać na stronie treści w pełni wyczerpujące temat. Ważne jest dobranie im odpowiednich nagłówków, które nawiązują do zawartości treści oraz zadbanie o walory estetyczne strony. Wszystko to ma wpływ na notowanie danej strony. zamieszczone treści na stronie powinny być napisane w taki sposób aby użytkownik wiedział że czyta coś wartościowego. Zadowolony użytkownik to podstawa, im jest więcej zadowolonych użytkowników z treści tym większy ruch na stronie. Dla Google liczy się jakość, zatem dobrze jest często aktualizować treści zawarte na stronie. Po wdrożeniu systemu Caffeine w SEO nowo powstałe witryny mogą szybciej oraz zdecydowanie częściej wyświetlać się w wyszukiwarkach. Jednak ważna jest szybka publikacja np. newsów, przy równoczesnym zachowaniu wysokiej jakości treści.

Dobry content to podstawa. W następnej kolejności jest optymalizacja treści, a następnie ważną rolę odgrywają linki zewnętrzne. dzięki połączeniu tych elementów strona może szybko stać się uznaną za godną zaufania przez Google. Odnosząc się do linków zewnętrznych to powinny być one zamieszczane w jak najbardziej naturalny sposób na danej stronie. ważne jest zadbać o jakość a nie o ilość takich linków na witrynie. Równie duże znaczenie ma stosowanie linkowania wewnętrznego. Takie linkowanie powinno dokładnie wskazywać, która z podstron zawiera konkretne frazy kluczowe. Dzięki temu internauta nie musi tracić czasu na przeszukiwanie stron w celu odnalezienia ciekawych dla niego treści. Dobrze jest także dopasowanie strony do potrzeb użytkowników, czyli tak zwany UX. Co więcej można połączyć ze sobą obydwa modele, czyli SEO oraz UX. Wtedy mamy do czynienia z SXO.

Od czasu wprowadzenia Caffeine do systemu naniesiono tylko małe poprawki. Być może budzi on kontrowersje ale jednocześnie wyrównuje szanse i wychodzi na przeciw potrzebom internautów dbając o jakoś witryn, które proponuje w wynikach wyszukiwarki. Co więcej zmiana dopasowuje treści do lokalizacji danego użytkownika i jego preferencji.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu