Często po obejrzeniu dobrego filmu czy serialu, przeczytaniu ciekawej książki, czy też znalezieniu dobrej piosenki, która wpadła nam w ucho, mamy ochotę podzielić się tym ze światem. Zdarza się, że robimy to poprzez media społecznościowe, wstawiając zdjęcia, czy pisząc o swoich przeżyciach związanych z tym, co chcemy zarekomendować innym, ale również rozmawiając ze znajomymi wspominamy o naszym nowym odkryciu. Wiele osób, zachęconych naszym poleceniem, często sięgnie po dany produkt, by samemu przekonać się o jego świetności. Obecnie polecanie produktów stało się jedną z metod wykorzystywanych w marketingu.
Na czym polega afiliacja?
Zasadniczo afiliacja polega na zarabianiu pieniędzy, dzięki polecaniu produktów. Taka metoda marketingowa opiera się na współpracy reklamodawcy z osobą, która prowadzi portal, bloga, stronę internetową albo cokolwiek innego, co może być środkiem przekazu nadającym się do reklamy danych towarów. Afiliacja to obecnie bardzo popularny i przynoszący obopólne korzyści rodzaj współpracy marketingowej, zwany programem partnerskim, lub inaczej programem afiliacyjnym. Osoba decydująca się na promowanie określonych produktów na tym zarabia, otrzymując prowizję za sprzedany towar, natomiast reklamodawca zyskuje nowych klientów, czy też zainteresowanie jego marką. Jednym słowem afiliacja to metoda, na której korzysta każda ze stron.
Poszczególne elementy w sieci afiliacyjnej
Model biznesowy w sieci afiliacyjnej składa się z kilku elementów – reklamodawcy, sieci afiliacyjnej, wydawcy oraz użytkownika, który odwiedza stronę wydawcy, zwanego również afiliantem. Osoba, która jest wydawcą, musi posiadać źródło przekazu danych, może to być profil na Facebooku, Youtubie, Instagramie, blog, strona internetowa, itd. Dla reklamodawcy istotne jest, aby afiliant miał pokaźną liczbę odbiorców, im więcej, tym lepiej. Oczywiste jest, że gdy wydawca ma dużą rzeszę obserwatorów, wysokie też będą zyski z danej współpracy, ponieważ zwiększają się szanse na zdobycie potencjalnych klientów przez reklamodawcę. Warto także, aby wydawca posiadał jakieś umiejętności sprzedażowe, czy też perswazyjne. Afiliant powinien umiejętnie dobierać produkty, które będzie polecał na swoich mediach, najlepiej gdyby były one dopasowane do grupy jego odbiorców.
Wspomniany wcześniej reklamodawca to, najczęściej firmy z branży e-commerce, czyli sklepy internetowe. Decydując się na marketing afiliacyjny, zależy im na tym, by zyskać nowych odbiorców i klientów, wzmocnić pozycję na rynku, czy też po prostu pomnożyć sprzedaż własnych produktów i usług. Reklamodawca w poszukiwaniu odpowiedniego wydawcy powinien kierować się ilością oraz jakością grupy odbiorców danej osoby, w innym przypadku może na takiej współpracy niewiele zyskać. Zdarza się, że w sieci afiliacyjnej pojawia się także organizator programu partnerskiego, czyli firmy zewnętrzne, które posiadają specjalistów w organizowaniu i budowaniu programu afiliacyjnego.
Jak afiliacja działa w praktyce?
Tak naprawdę afiliacja nie jest niczym skomplikowanym, to bardzo prosty sposób działania. Osoba, która jest wydawcą, ma za zadanie umieścić na swoich profilach, będących źródłami komunikacji z odbiorcami, produkty promocyjne reklamodawcy. Mogą to być bannery, linki partnerskie, widżety, itd. Jednocześnie afiliant musi zadbać o to, by forma przekazu reklamy była atrakcyjna dla użytkownika, ma ona zainteresować i zachęcić ich do odwiedzenia podanej strony. Ważne jest, żeby wydawca był kreatywny, pomysłowy i miał lojalną grupę odbiorców, która mu ufa, w innym przypadku taka współpraca może nie przynieść wiele korzyści.
Reklamodawca sam podejmuje decyzje, jakie konkretnie materiały ma ochotę promować. Może to być zakup przykładowej usługi czy towaru, ale też wypełnienie ankiety, formularzu, czy pozostawienie danych kontaktowych. Użytkownik, będący odbiorcą wydawcy, dzięki skutecznej promocji, wchodzi na stronę reklamodawcy i dokonuje oczekiwanego działania. W taki sposób afiliant zapracował sobie na wynagrodzenie w formie prowizji, a usługodawca zyskuje zainteresowanie i potencjalnego klienta. W praktyce afiliacja to łatwa forma zarobku, a także reklamy.
Rozliczenia w afiliacji – CPL, CPC, CPS
Kwestia wynagrodzenia jest w tym wszystkim dosyć istotna. Istnieją dwie metody korzystania z afiliacji. Mianowicie można bezpośrednio dołączyć do programu danej firmy, lub uczestniczyć w konkretnej sieci afiliacyjnej. Często bywa, że program firmy jest ogólnodostępny na jej stronie, natomiast sieć afiliacyjna gromadzi wiele programów różnych firm. Współpraca reklamodawcy z wydawcą jest rozliczana w tak zwanych modelach efektywnościowych. Można wyróżnić kilka schematów wyceny reklam internetowych, są one uzależnione od poszczególnych działań, jakie musi podjąć klient. Przykładowe modele to:
- CPL (tzn. Cost Per Lead) – Powszechnie nazywany generowaniem leadów online. Otrzymywana prowizja zależna jest od wykonania konkretnej akcji, która została wcześniej ustalona w warunkach programu. Może to być, np. wypełnienie formularza, zapisanie się do newslettera, czy też rejestracja w serwisie. Z tego modelu korzystają w większości firmy, które oferują usługi.
- CPC (tzn. Cost Per Click) – W tej metodzie otrzymujemy prowizję za kliknięcie, a nie samo jej wyświetlenie. Reklamodawca wypłaca wynagrodzenie, dopiero w chwili, gdy użytkownik przechodzi na konkretną witrynę internetową. Wystarczy zatem, że odbiorca kliknie w podany banner czy link, a wydawca zarabia należytą prowizję.
- CPS (tzn. Cost Per Sale) – To najbardziej powszechny, a zarazem podstawowy model wyceny reklam internetowych. Tutaj prowizja wypłacana jest dopiero w momencie, gdy uda się sprzedać konkretny produkt czy usługę.
Możesz spotkać się również z innymi modelami prowizyjnych wynagrodzeń, takimi jak CPA (tzn. Cost Per Action) – podobny do modelu CPL jednak o wiele bardziej rozbudowany, CPO (tzn. Cost Per Order) – w tym przypadku jest to prowizja za zamówienie, lub CPV (tzn. Cost Per View) – tutaj prowizja uzależniona jest od obejrzenia reklamy, może być w formie filmu video. Powyższe modele rozliczeń są jednak znacznie rzadziej stosowane niż ich poprzedniki. Pojawia się także opcja modeli hybrydowych, polega ona na połączeniu bonusów z różnorodnych czynności wykonywanych przez klientów.
Czy warto korzystać z afiliacji?
Korzyści płynące z marketingu afiliacyjnego są zachęcające, zarówno dla reklamodawcy, jak i dla osoby, będącej wydawcą. Firma chcąca wypromować swoje produkty, czy usługi, z pewnością, wiele zyska na współpracy z wpływowym w sieci afiliantem. Dzięki jego rekomendacji otrzyma nowych potencjalnych klientów, zainteresowanie skierowane na daną markę, a także zwiększoną sprzedaż materiałów. Dodatkowo reklamodawca może być pewny efektywności określonej współpracy, ponieważ wynagrodzenie wypłacane jest za realne, uwierzytelnione działanie klientów. W ten sposób może zaoszczędzić na innych działaniach promocyjnych swojej marki, afiliacja jest stosunkowo niedrogim sposobem promocji.
Z drugiej strony wydawca, który równie wiele zyskuje na metodzie afiliacji. Oprócz możliwości wykorzystania potencjału swojego portalu, zyskuje także szansę na dalsze jego rozwijanie. Afiliant ma faktyczny wpływ na wygląd konkretnej reklamy, może ją przystosować do formy swojej witryny, tak aby idealnie do niej pasowała i nie prezentowała się jako rodzaj nachalnej promocji danego produktu. Taka rekomendacja może być w sprytny sposób powiązana z treścią profilu, vloga czy bloga. Ponadto zarobki z takiej współpracy często są bardzo kuszące.
Małe są szanse, by wydawca stracił na takiej formie pracy, jednak pojawiają się tutaj także pewne minusy. Bywa tak, że wynagrodzenie wypłacane jest dopiero po przekroczeniu konkretnego progu, więc oczekiwanie na wypłatę może być nieco dłuższe, niż można by się było tego spodziewać. Często też czas trwania niektórych kampanii nie jest jasno określony. Biorąc pod uwagę całość korzyści płynących z afliacji można powiedzieć, że jest to naprawdę dobra forma reklamy własnej marki i szybkiego zarobku, w przypadku wydawcy.
Więcej ciekawych artykułów na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza