Skip to main content

MajesticSeo – początki marki

To firma założona w 2004 roku. Jego pierwszy założycielem był Alex Chudnovsky. Firma pod nazwą Majestic-12 Ltd na początku funkcjonowała jako ogólnodostępna wyszukiwarka linków. Tak twórca projektu stworzył silną społeczność nastawioną na współpracę ludzi dobrej woli. Tak tworzył się i tworzy się projekt, który pozwala na poszukiwanie inteligentnych adresów URL. Dodatkowo projekt zakłada możliwość wynagrodzenia twórców za ich ciężką pracę.

Od  lutego 2009 roku Alex Chudnovsky zajął się tworzeniem Majestic SEO. Jest to marka, której celem jest sprzedaż bazy danych inteligentnych linków. Są to produkty, które mogą monitorować linki konkurencyjne pod kątem reputacji oraz pojawiania się w wyszukiwarkach. Linkowanie można przeprowadzać na własnych adresach URL.

W 2009 roku członkowie projektu mogą liczyć na liczne benefity w zakresie nagradzania za wkład rozwoju wyszukiwarki. Narzędzie to nosi nazwę „Distributed Computing Partners”. Za realizacje celów firmy uczestnik otrzymuje wynagrodzenie w formie pieniężnej. Od 2009 roku Alex Chudnovsky pełni funkcje dyrektora zarządzającego serwisami.

Projekt Majestic-12 Ltd oraz Majestic.com są zarejestrowane w Anglii.

Majestic Seo potężny kombajn do analizy linków

CZYM JEST MAJESTIC SEO?

To platforma do zarządzania adresami URL w przestrzeni wyszukiwarek. Aby dbać o dobry adres URL strony. Musisz znać ruchy konkurencji. Majestic śledzi za Ciebie ponad miliarda linków, by w jednym reporcie pokazać Ci działania konkurencji. Na podstawie strony Majestic.com możesz dowiedzieć się o rozwoju Website Traffic, budowaniu linków, zarządzaniu reputacją czy analizą konkurencji oraz monitorowaniu nowości.

Firma swoją działalność rozpoczęła w 2008 roku. Początkowa nazwa była powiązana z działami SEO. A jej nazwa brzmiała „Majestic SEO”. Kiedy firma uruchomiła ogólnodostępną wyszukiwarkę treści nazwa firmy uległa zmianom. Do pierwszego członu, czyli Majestic dodano przedrostek com. Tak przekształciła się nazwa firmy. Czy było to słuszne posunięcie? Z perspektywy brandu było to posunięcie trafne. Firma zaczęła być postrzegana jako partner w sieci. Każdy miał świadomość i pewność, że firma działa głównie w przestrzeni internetowej. Cała sprzedaż oraz doradztwo w zakresie badań nad wyszukiwarkami wiązało się z działaniami w sieci. Na tej podstawie użytkownicy mogą znacznie szybciej wyszukiwać firmę oraz kupować produkty wyłącznie w sieci.

Choć wiele osób kojarzy nazwę Majestic SEO firma nadal jest z tego dumna. Jak sami podkreślają: cieszą się, że ludzie nadal ich kojarzą z działaniami SEO. Dlatego zamiast usunięcia domeny: majesticseo.com użytkownicy z tej domeny zostają przekierowani na nową stronę – majestic.com. Cóż, za piękny przykład łączenia starych klientów do nowej strony. Dzięki takiemu działaniu każdy z klientów może trafić do swojego partnera ds. pozycjonowania w sieci. Błędy systemowe nie istnieją, stary użytkownik nie musi szukać strony ponownie. Zostaje jedynie przekierowany na nową stronę swojego partnera.

Majestic Seo potężny kombajn do analizy linków

Site Explorer Majestic SEO – podstawy działania

Na początek skupimy się na działaniu poglądowym. Strona składa się z kilku kategorii. Z punktu widzenia SEO są one niezwykle istotne. Odpowiadają za prawidłowy monitoring stron. Z uwagi na działanie programu możemy skupić się na dwóch wersjach strony. Jedna z nich działa całkowicie za darmo. Druga jest wersją płatną. Zarówno wersja lite oraz pro różnią się między sobą. Widać to po funkcjonalności programu. Na początek skupimy się na wersji darmowej, by porównać ją z wersją podstawową programu.

Na początek zajmiemy się obsługą Site Explorer. Aby móc liczyć na kompleksowe podsumowanie programu potrzebujesz linku do konkurencyjnych portali lub własnego. W pasku wpisujemy jeden z propozycji adresu: subdomena, domena główna, adres URL oraz ścieżkę. Możliwy jest także wybór indeksu od świeżego po historycznemu. W przypadku indeksowania historycznego można zobaczyć raport linków aż 5 lat wstecz.

Po wybraniu tej opcji naciśnij „Enter”. Pojawi się raport z trzema widocznymi parametrami:

Trust Flow (TF) – ocenia jakość i wiarygodność witryny tylko na podstawie wartości linków prowadzących do strony. Jego dopełnieniem pozwalającym lepiej określić profil backlinków jest Citation Flow.

Citation Flow (CF) – wskaźnik określający jakość strony na podstawie liczby linków do niej prowadzących.

Topical Trust Flow– bada przepływ linków tematycznych. Parametr ten pozwala zbadać tematyczność strony internetowej, kategoryzując linki przychodzące na podstawie tematyki, do jakiej zostały przypisane domeny.

Podane 3 wskaźniki są wyrażone liczbami od 1 do 100. Jakość linków można podzielić na kilka cyfr, które określają wartość TF. Średnia jakość jest wyrażona liczbą 20. Jeśli wartość linków jest mniejsza 20 to mamy do czynienia z niską jakością linków prowadzących do strony. W określaniu stosunku dobrych i złych linków stosuje się różnice pomiędzy Trust Flow (TF), a Citation Flow (CF). W idealnej sytuacji oba wskaźniki są na równym poziomie. Sytuacją idealną jest przewaga Trust Flow (dobrej jakości linków) nad Citation Flow (słabej jakości linków). Sytuacją, która wymaga poprawy jest przewaga Citation Flow nad TF.

Ciekawostka:

Polskie serwisy mają wskaźniki Trust Flow i Citation Flow na poziomie 60. Jedyną stroną, gdzie oba wskaźniki są równe jest platforma Google.pl. Facebook posiada wskaźniki na poziomie 99 punktów.

Site Explorer posiada listę backlinków. Jest to bardzo przejrzysty raport, który składa się z części ilościowej oraz graficznej. Dane z podanego raportu dzielimy na ilość wskaźników tj.

  • Ilość backlinków zewnętrznych – są to linki, który promują tylko jedną domenę. Jest to klasyczna forma linkowania.
  • Ilość linków dodatkowych – to adresy, gdzie strona promująca odnosi się do więcej niż jednego odnośnika. Do tej pary możemy dołączyć inne linki na stronie promującej.
  • Linkowanie z obrazka, przekierowywanie oraz ramki – to sposób na sprawdzenia pochodzenia własnych linków.

Majestic Seo potężny kombajn do analizy linków

Potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu z Ćwierkają.pl

Jak działa Clique Hunter?

To jedno z najbardziej niedocenianych narzędzi w programie. Jest on niezbędny do poszukiwania linków zwrotnych do konkurencji. Za jego pomocą możemy poszukiwać linków, z których konkurencja korzysta wspólnie. Narzędzie to może porównywać do 10 adresów konkurencji. Obsługa tego programu jest niezwykle prosta. Aby to zrobić musisz odszukać opcji Clique Hunter. Z menu wybierz opcję Tools (narzędzia), a następnie z menu rozwijanego wybierz Compare Domains (Porównaj domeny) i kliknąć pozycję Clique Hunter w menu.

Wyświetli się 5 pustych pól, w których należy wpisać domeny. Po ich wpisaniu wystarczy nacisnąć „Enter”. Pojawi się raport, w którym możemy wygenerować raport nm.in. w arkuszach Google. Jest to dobry pomysł na przekazywanie danych swoim współpracownikom. Klikając przycisk Download Data (Pobierz dane) możemy wygenerować plik .csv do szablonu arkuszy Google.

Tak pojawi się pełny arkusz wraz z rozwijanym menu z podziałem na 5 kategorii. Tak możemy komfortowo śledzić zależności pomiędzy domenami. Mierzalność możemy śledzić na podstawie:

Minimalnej liczby pasujących domen,

Minimalny wskaźnik Trust Flow,

Minimalna liczba pasujących linków zwrotnych,

Kraj,

TLD (brak preferencji pozostawić puste).

Po skonfigurowaniu filtrów przejdź do karty Report (Raport. Tak możesz wyświetlić swoje dane. W raporcie znajdują się linki zwrotne z domen używanych przez co najmniej dwóch konkurentów i dane zależne od filtrów ustawionych na karcie Getting Started (Wprowadzenie).

Tematyka witryny

To drugi z kolei parametr. Jest on ważny w określeniu tematyki treści witryn. Badanie linków tematycznych jest dobrą inspiracją do pisania artykułów. Znajomość tematyki linków pozwala na poszukiwanie grup docelowych, które będą budować integracje na Twoim serwisie. Ten model poszukiwawczy będzie przydatny w pozyskiwaniu wartościowych linków do stron. Umożliwia zamieszczanie na zaprzyjaźnionych serwisach treści

Za te funkcję odpowiada Topical Trust Flow. Polega on na poszukiwaniu powiązania linków z różnymi kategoriami tematycznymi. Wszelkie nawiązania do tematyki są pokazywane w opcji Trust Flow. Jest to opcja poglądowa. Z powodzeniem może nam odpowiedzieć na pytanie: Jaka tematyka linków jest największa? Jeśli chodzi o bardziej precyzyjne dane można się posiłkować ilością tematyczną stron. Liczba tematyczna pozwala nam zauważyć ilość linków, które promują daną tematykę. Są one posegregowane od największej liczby powiązań tematycznych do najmniejszej ilości tematów. W taki sposób możemy wyróżnić temat strony od swoich konkurentów. Dzięki czemu możemy zająć się tematyką stron, która u konkurenta występuje w najmniejszej ilości.

Bardziej precyzyjne dane możemy otrzymać w zakładce Tematyka.

Majestic SEO Million – zapomniany inspirator

To jedna z dostępnych narzędzi programu. To ogólnodostępny ranking stron. Pozwala on na sprawdzenie listy ponad miliona domen z największą liczbą stron, które do nich linkują. Oryginalny ranking pozwala na sprawdzenie domen krajowych, jak i zagranicznych. Są to portale z największą liczbą odnośników do stron. W rankingu Majestic Million są zawarte następujące dane:

– pozycja domeny pod względem ilości domen odsyłających
– referring subnets – ilość klas C, z których pochodzą linki (trzecia klasa w numerze IP)
– referring IPs – ilość adresów IP, z których pochodzą linki
– zmiany referring subnets w ciągu ostatnich 30 dni
– reffering domains – ilość domen, z jakich pochodzą linki do strony

Podane powyżej nazwy wskaźników można wykorzystać do budowy własnych stron internetowych. Jako narzędzie poglądowe mogą służyć do rozwoju stron oraz podążaniu za ideałami, które znajdziemy w rankingu Majestic Million. Ten dodatek z pewnością pozwoli nam na śledzenie prawdziwych złotych rybek wyszukiwarki Google.

Ile kosztuje Majestic SEO?

Z Majestic możesz korzystać za darmo albo z wersji płatnej. Wersja darmowa wymaga zalogowania się na platformę. W przypadku pakietów możemy liczyć na 3 wersje programu.

W wersji LITE istnieje możliwość skorzystania z 17 funkcji przez 1 użytkownika. W tej opcji możemy zdecydować się na 1 000 000 analiz backlinków. Cena wynosi 46,99 Euro.

Wersja Pro obejmuje 17 funkcji programu wraz z 14 programami dodatkowymi. Wersja ta może być stosowana przez 1 użytkownika. W tej opcji możemy zdecydować się na 20 000 000 analiz backlinków. Cena wynosi 94,99 Euro.

W opcji API możemy liczyć na program do obsługi przez min. 5 użytkowników. Możemy liczyć do 1 000 000 000 analiz backlinków. Ilość jest podyktowana własnym zapotrzebowaniem. W skład programu wchodzą aż 32 funkcje. Cena wynosi od 379,99 do 1 499,99 Euro.

Jakim parametrem jest Bulk Backlink Checker ?

Jest to narzędzie, którego celem jest analizowanie backlinków. Pozwala na analizę około 400 linków jednocześnie. Jest to drugie Site Explorer popularne narzędzie. Ze względu na jego popularność jest on notorycznie udoskonalany. W 2016 roku do Bulk Backlink Checker dodano wykres tematyczny o podglądzie kolorowych pasków. Na jego podstawie można szybko ocenić główne tematyki witryn.

Narzędzie z powodzeniem może zostać wykorzystane do zbiorczego sprawdzania linków. Puste pole idealnie nadaje się do wklejenia całej listy linków. Nie trzeba kopiować ich pojedynczo i porównywać je w kilkunastu zakładkach.

Kiedy masz już kompleksową listę konkurentów możesz je przechowywać bezpośrednio w platformie. Zamiast ponownego zaglądania do listy można skorzystać z opcji koszyka. Za jego pomocą możesz trzymać linki swoich konkurentów, które możesz monitorować. Inną opcją na przechowanie linków jest przesłanie linków do robota indeksującego. Istnieje także możliwość przesyłania plików w formacie CSV i TXT. Jest to dobra opcja pod warunkiem, że nie masz zbyt dużej ilości adresów, a możliwości oceny backlinków w pakietach są naprawdę wysokie. Miesięczne wykorzystywanie backlinków możesz monitorować w kategorii subskrypcje.

URL submitter – co warto o nim wiedzieć?

Jest to opcja na budowanie bazy linków wraz z zespołem Majestic. To propozycja na sprawdzanie linków oraz sugerowanie stron, które jeszcze nie zostały przebadane. Wysyłając link do sprawdzenia masz pewność, że w końcu kilku miesięcy dana witryna zostanie dodana do ogólnego rankingu Majestic Million. Dzięki sugestii nowych domen program może stale się rozwijać. Oferta nowych linków wpływa także na lepsze szanse na monitoring własnych stron. Dzięki czemu nawet najbardziej osobliwa konkurencja będzie monitowana pod wieloma czynnikami od tematyki tekstowej, aż po linkowanie zewnętrzne.

Comparator – przydatne informacje

To narzędzie jest dostępne w płatnej wersji PRO. Jest ono używanie do porównywać 10 witryn w sieci. Można je porównywać na podstawie najnowszych danych. Można skorzystać z porównywania stron w oparciu statystyki archiwalne. Zwykle są one prowadzone na 5 lat do tyłu. W tak przygotowanym zestawieniu możemy liczyć na wykres słupkowy. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób ocenić ilość konkretnych wskaźników pomiędzy witrynami. W zestawieniu wszelkie dane są podawane procentowo. Porównanie w główniej mierze dotyczy wskaźników:

Główny Topical Trust Flow – do mierzenia tematyki tekstów.

Wskaznik Trust Flow – do oceny linków dobrej jakości.

Wskaznik Citation Flow – liczba linków ogólnych.

Majestic Million (Domena) – pozycja w rankingu od Majestic.

Referring domain – ilość odnośników do danej domeny.

Backlinki zewnętrzne – to wszystkie linki prowadzące do analizowanej strony internetowej. Linki te mają charakter przychodzących. Możemy je podzielić ze względu na źródła pochodzenia m.in. na linki do obrazów, linki z live czy linkowanie pośrednie oraz bezpośrednie.

Indeksowane adresy URL – liczba adresów, które windują stronę w wyszukiwarce. Adresy mają charakter ogólny. Możemy skorzystać z możliwości dogłębnej analizy danych stron.

Avg Linki wychodzące łącznie / Page – to linki, który występuje wspólnie na danej stronie. Linki te można podzielić na linkowanie zewnętrzne, wewnętrzne oraz domeny zewnętrzne.

Tak przygotowany raport z pewnością przyda się w wielu sytuacjach. Zwłaszcza na miesięczne porównywanie Twoich działań, a działań konkurentów.

 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Close Menu