Skip to main content

Linki sponsorowane są jednym z najważniejszych narzędzi, jakie oferuje program Google Adwords. Zaraz obok naturalnych wyników wyszukiwania, generują największy ruch na stronach internetowych. Są nieocenione jako narzędzie marketingowe i pozwalają osiągnąć wiele celów biznesowych – zarówno jeśli chodzi o świadomość marki, jak i ruch na stronie czy ilość konwersji. Dowiedz się, czym dokładnie są linki sponsorowane i jak mogą Ci pomóc wypromować Twoją stronę internetową w wyszukiwarce Google.

Linki sponsorowane Google Adwords – czym są?

Linki sponsorowane wyświetlają się na liście wyników wyszukiwarki Google (nad naturalnymi wynikami wyszukiwania). Umiejscowione są na górze strony. Obok nich znajduje się wytłuszczony dopisek „Reklama„. Pozwalają one dotrzeć użytkownikowi do określonej podstrony. To Ty decydujesz, gdzie trafi użytkownik i na jaką frazę kluczową będą wyświetlać się reklamy.

Linki sponsorowane

Kiedy następuje wyświetlenie reklamy użytkownikowi?

Wyobraź sobie, że chcesz kupić jakiś produkt w sieci. Niech będą to na przykład eleganckie, męskie buty na lato. W celu znalezienia produktu naturalnie posłużysz się wyszukiwarką Google. To, co wpiszesz w pasek wyszukiwania, czyli „eleganckie męskie buty letnie” (lub jakąś tego wariację) jest właśnie frazą kluczową.

Innymi słowy – frazami kluczowymi są hasła, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, aby dotrzeć do określonej usługi, produktu lub informacji. Możesz sprawdzić, jakie są najczęściej wyszukiwane frazy przy pomocy takich narzędzi jak Google Keywords Planner. Dzięki temu będziesz mógł dostosować treść swoich reklam do zachowania użytkowników, przez co większa ilość osób wyświetli Twoją reklamę.

Kampanie linków sponsorowanych wyświetlają użytkownikom reklamy tekstowe, gdy Ci wpiszą frazę kluczową w wyszukiwarkę.

Aukcje reklam w wyszukiwarce Google – co powinieneś o nich wiedzieć?

Musisz wiedzieć, że kampania linków sponsorowanych – jak wszystkie narzędzia Google Ads – jest reklamą płatną. Rozliczana jest ona na zasadzie PPC – Pay Per Click. Polega ona na tym, że doładowujesz swoje konto Google na określoną kwotę i przypisujesz do kampanii linków sponsorowanych określony budżet. W chwili, gdy użytkownik klika w reklamę tekstową i przechodzi na Twoją stronę internetową – pobierana jest opłata z Twojego konta Adwords.

Wysokość tej opłaty jest ściśle związana z mechanizmem aukcji reklam wyszukiwarki Google. Po uruchomieniu kampanii do Twojej reklamy przypisywana jest stawka. Może się ona na bieżąco zmieniać. Dlaczego?

Stawka PPC – od czego zależy?

W ramach kampanii linków sponsorowanych system Adwords automatycznie prowadzi aukcje reklam. Na ich podstawie określana jest kwota, którą będziesz musiał zapłacić za kliknięcie w reklamę. Co do zasady, podczas aukcji reklam Ads najważniejsze są dwa czynniki – konkurencja i jakość reklamy.

Musisz pamiętać, że nie jesteś jedyną osobą, która prowadzi kampanię linków sponsorowanych. Miejsca natomiast są ograniczone, bowiem jest ich dosłownie kilka na setki firm, które inwestują w reklamę. Właśnie to ma największy wpływ na stawkę. W zależności od tego, ile Twoi konkurenci płacą za reklamę, jej koszt może być wyższy lub niższy.

Konstrukcja Google Ads warunkuje, że na górze listy w wynikach wyszukiwania Google mogą się znajdować maksymalnie cztery linki sponsorowane. Im wyżej – tym większy jest koszt takiego miejsca. Załóżmy, że za 1, 2, 3 i 4 pozycję nad organicznymi wynikami wyszukiwania stawki wynoszą kolejno 4, 3, 2 i 1 zł. Oznacza to, że Twój konkurent znajdujący się na pierwszym miejscu płaci za tę pozycję 4 zł. Ty, aby go wyprzedzić, musisz przebić tę stawkę co najmniej o jeden grosz – musisz więc zapłacić 4,01 zł.

Jest jednak jedna zmienna, która może sprawić, że będziesz mógł zapłacić mniej od konkurenta, ale nadal zajmować pozycję wyższą od niego. Jest to jakość Twojej reklamy tekstowej.

Kampanie linków sponsorowanych, a jakość reklamy

Drugim czynnikiem, który uwzględnia wyszukiwarka Google podczas określania stawek w aukcjach kampanii Adwords, jest jakość reklamy. W dużym skrócie jest ona określoną przez algorytm użytecznością i atrakcyjnością reklamy dla użytkownika. Jeśli chcesz więc płacić mniej, lecz nadal uzyskiwać dobre wyniki – musisz zadbać o jakość reklamy, a także swojej strony internetowej.

Linki sponsorowane

Jak zadbać o skuteczność linków sponsorowanych?

Stawki są obliczane i egzekwowane automatycznie. Prowadząc kampanię linków sponsorowanych musisz skupić się przede wszystkim na jakości reklamy. Powinieneś kierować się ogólną zasadą, według której na pierwszym miejscu stoi przystępność względem użytkownika – w oparciu o nią prowadzona jest optymalizacja kampanii w sieci wyszukiwania. Tę zaś można podzielić na trzy główne aspekty.

Konstrukcja reklamy i rozszerzenia

Każdy link sponsorowany w kampanii Adwords składa się z tytułu (duża, niebieska czcionka) i krótkiego opisu (pod tytułem). To, jaka będzie treść reklam tekstowych jest bardzo ważne. Zawartość dwóch wymienionych elementów powinna jednoznacznie wskazywać na to, gdzie przekieruje użytkownika kliknięcie w reklamę. Możesz również umieścić w linku sponsorowanym dodatkowe informacje – pomogą Ci w tym rozszerzenia reklamy.

Czym są rozszerzenia reklam tekstowych? Są to wszelkiego rodzaju dodatki do standardowego formatu linków sponsorowanych. Przykładowo:

 • Numer telefonu (rozszerzenia połączeń)
 • Ocena firmy w gwiazdkach
 • Godziny otwarcia
 • Lokalizacja (z przekierowaniem na mapę)
 • Rozszerzenia objaśnień

Co do zasady, im więcej rozszerzeń linków sponsorowanych uruchomisz, tym lepiej wpłynie to na skuteczność Twojej kampanii Adwords. Możesz w nich umieścić też dodatkowe linki do podstron.

Czytelność i frazy kluczowe w linku sponsorowanym

Musisz pamiętać, że wśród użytkowników internetu króluje szybkość, intuicyjność i łatwość dostępu. W związku z tym treść reklamy powinna być krótka, rzeczowa i w punkt. Warto również posługiwać się w tytule, opisie i rozszerzeniach frazami kluczowymi. Pomoże to uzyskać spójność reklamy, która przekłada się na podwyższenie jakości. Dla Ciebie oznacza to po prostu niższą stawkę, a dla odbiorców bardziej czytelny przekaz reklamowy.

Zachowanie użytkowników w sieci, a reklama Google Ads

Dobrze przygotowana reklama pozwala potencjalnym klientom dotrzeć dokładnie w miejsce, w którego szukają. To, że reklama wyświetli się odbiorcy nie oznacza jeszcze sukcesu. Dlatego bardzo ważne jest, aby kampania Google Ads była jak najlepiej dostosowana do potrzeb odbiorców. Właśnie to sprawi, że odniesiesz sukces.

Linki sponsorowane

Potrzebujesz wsparcia – zapraszam do kontaktu z Ćwierkają.pl

Grupy odbiorców Google Ads i personalizacja reklam

Bardzo ważnym elementem jeśli chodzi o kampanie Adwords jest możliwość kierowania reklam do konkretnych grup odbiorców. Poszczególne kampanie mogą być kierowane do ściśle określonych ludzi, którzy wykazują podobne tendencje czy cechy.

Narzędzia pomiarowe, a określanie grupy odbiorców

Narzędzia pomiarowe, jak na przykład Google Analytics, pozwalają Ci określić najistotniejsze cechy użytkowników. Dzięki nim wiesz, jakie kroki powinieneś podjąć, aby ulepszyć swoją reklamę. Analytics na bieżąco gromadzi informacje na temat osób (nie uwzględniając wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych), które odwiedzają Twoją stronę internetową. Są to na przykład:

 • Dane demograficzne (wiek, płeć),
 • Pliki cookies (czyli niemal kompleksowa historia wyszukiwania),
 • Godziny i dni, w których użytkownicy odwiedzają stronę,
 • Postępowanie po odwiedzeniu Twojej strony,
 • I wiele, wiele innych.

Jak się zapewne domyślasz, dostęp do tych informacji pozwala Ci bardzo szczegółowo określić grupę docelową. Wiesz kto, kiedy, gdzie i przy pomocy jakiego urządzenia wyszukuje daną frazę kluczową. Możesz wykorzystać te informacje, aby ograniczyć wypalanie budżetu. Zamiast płacić za wyświetlanie reklamy przez cały dzień i każdemu – rób to wtedy, kiedy najwięcej użytkowników zainteresowanych usługą wpisuje pożądane hasło w wyszukiwarce Google. Przyczyni się to do wzrostu sprzedaży i zwiększenia ruchu na stronie.

Poza reklamami tekstowymi – jako dodatek do kampanii linków sponsorowanych możesz na przykład stosować kampanie remarketingowe, reklamy graficzne czy reklamy wideo. Pozwolą one jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność kampanii.

Możesz też pójść o krok dalej i wykorzystać dane pozyskane na Twojej stronie do personalizowania reklam względem konkretnych użytkowników.

Personalizacja reklam – jak to robić?

Linki sponsorowane Google Adwords mogą być poddawane personalizacji na podstawie zgromadzonych danych. Co to znaczy? Przykładowo, że możesz ustawić kampanię Adwords tak, aby konkretny tekst wyświetlał się wyłącznie osobom w określonym wieku czy określonej płci. Przykład?

Wyobraź sobie kampanię marketingową w formie linków sponsorowanych dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie mają oni ściśle określonej grupy wiekowej, w związku z czym chcą dotrzeć do wszystkich możliwych. Mogą jednak dokonać podziału na osoby młode (do 25 lat), w średnim wieku (25-50 lat) i ludzi starszych (50+ lat). Dla każdej z tych grup docelowych dedykowane będą inne formy kierowania reklam:

 • Dla osób młodych: Pomyśl o swojej przyszłości! | Pamiętaj, że młodość nie trwa wiecznie.
 • Dla osób w średnim wieku: Zadbaj o przyszłość swoich dzieci! | Nie pozwól, żeby popełnili życiowy błąd.
 • Dla osób starszych: Zatroszcz się o przyszłość Twoich wnuków! | Pokaż im, ile dla Ciebie znaczą.

Choć przekaz reklamy w każdym z tych wariantów jest dokładnie taki sam, to dzięki skierowaniu treści do konkretnej grupy – wzrasta jej skuteczność. Odwołuj się do tego, co wiesz na temat swoich użytkowników. Dzięki temu nie tylko zwiększy się ilość odwiedzin Twojej strony, ale zbudujesz relację z odbiorcami.

Co ciekawe – ten sam mechanizm możesz zastosować w naturalnych wynikach wyszukiwania, jeśli przy okazji inwestujesz w SEO.

Specyfika linków sponsorowanych – w przypadku jakich branż sprawdzają się najlepiej?

Linki sponsorowane Google Adwords są nieocenionym narzędziem marketingowym. Pozwalają Ci osiągnąć praktycznie wszystkie cele biznesowe, jakie wyznaczysz. Ponadto – gdy Twoje linki sponsorowane będą już najwyższej jakości, uzyskasz dużo lepsze wyniki w tej samej cenie. W przypadku jakich branż i działalności linki sponsorowane Google Adwords sprawdzają się najlepiej?

Co do tego nie ma zasady. Prowadzenie kampanii Adwords zaleca się praktycznie każdej stronie internetowej. Dużo istotniejszą kwestią jest natomiast dostosowanie treści i rozszerzeń reklamy do specyfiki branży.

Dostosowanie rozszerzeń reklamy do branży

Linki sponsorowane Google Adwords powinny być ściśle dopasowane do specyfiki Twojej działalności. Zastanów się, jakich informacji szukają użytkownicy, wpisując w Google konkretną frazę? Najlepiej będzie to wyjaśnić na przykładzie firmy oferującej pomoc drogową.

Wyobraź sobie – w jakiej sytuacji znajdują się klienci pomocy drogowej? Najprawdopodobniej uczestniczyli w kolizji lub ich auto odmówiło im posłuszeństwa. W związku z tym potrzebują oni dwóch głównych informacji: numeru telefonu i odległości kierowcy od ich lokalizacji.

Niezbędne będzie więc tutaj dodanie numeru telefonu do reklamy. Dzięki temu odbiorca nie będzie musiał nawet wchodzić w link, aby skontaktować się z firmą. Z kolei podanie informacji na temat lokalizacji pozwoli ocenić mu, czy czas oczekiwania będzie odpowiedni. Wszystkie te informacje otrzyma bez przechodzenia na stronę. W związku z tym Ty nie zapłacisz ani złotówki, a nadal zyskasz klienta!

Dokładnie ten sam schemat jeśli chodzi o linki sponsorowane można zastosować w każdej branży. Wyobraź sobie, w jakich sytuacjach znajdują się Twoi odbiorcy i jakie konkretnie informacje chcą uzyskać. W przypadku sklepów internetowych będą to wygląd i cena produktu. Z kolei przygotowanie kampanii dla zakładu fryzjerskiego będzie wymagało przedstawienia oceny, cennika i pozytywnych komentarzy odbiorców.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu: https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu