Skip to main content

Kanibalizacja słów kluczowych jest jednym z największych zagrożeń dla pozycji stron w Google i innych wyszukiwarkach. Często witryna zawiera wiele podstron poruszających zbliżone zagadnienia, zawierających też podobne słowa kluczowe.

Podstrony te „rywalizują ze sobą” w wynikach wyszukiwania, co prowadzi do spadków pozycji każdej z nich. Kanibalizacja jest więc określeniem obrazowym, oznaczającym, że słowa kluczowe „zjadają się” nawzajem. Kanibalizację słów kluczowych można jednak wykryć i podjąć wiele działań, które zniwelują jej negatywne skutki.

Kanibalizacja słów kluczowych i jej wpływ na pozycje w wyszukiwarkach

Kanibalizacja słów kluczowych a SEO

Kanibalizacja słów kluczowych jest ściśle powiązana z duplikacją treści (duplicate content). Duplikacja treści to powielanie tej samej lub bardzo podobnej treści na kilku podstronach wewnątrz witryny (wewnętrzna duplikacja treści, która zachodzi często na skutek błędów czysto technicznych) oraz powielanie treści z innych stron internetowych (zewnętrzna duplikacja treści).

Kanibalizacja słów kluczowych jest problemem bardziej złożonym, gdyż dotyczy nie tyle powielania treści, co tworzenia nowych treści na zbliżone tematy, zawierających podobny zestaw słów kluczowych. Na skutek kanibalizacji treści poszczególne podstrony tej samej witryny konkurują ze sobą w wynikach wyszukiwania. Prowadzi ona nie tylko do spadków pozycji, ale często także do sytuacji, gdy wysokie pozycje w Google zdobywa inna podstrona niż ta, na której rzeczywiście nam zależy.

Bardzo często zdarza się też, że wyższe pozycje niż podstrony z wartościową treścią zajmują elementy nawigacyjne i porządkujące witrynę – tagi i strony kategorii. Sytuacja taka zwiększa współczynnik odrzuceń, gdyż strony takie są zazwyczaj mało interesujące dla użytkowników. Można więc niekiedy rozważyć wykluczenie tagów i kategorii z wyników wyszukiwania, wiążą się z tym jednak znaczne straty, w tym np. utrata ruchu na frazy typu long tails. Zdarza się też często, że wysokie miejsca w Google zajmują podstrony poradnikowe i blogowe zamiast podstron sprzedażowych – może to generować duży ruch przy obniżonych konwersjach, a więc ruch niższej jakości.

Kanibalizacja słów kluczowych to poważne zagrożenie dla pozycji w Google i widoczności strony internetowej. Należy więc zawsze zapobiegać jej występowaniu, przeprowadzając dokładne analizy nie tylko pozycji w Google na określone frazy, ale także semantyczną analizę treści witryny oraz pełny audyt strony, który pozwoli wykluczyć również inne przyczyny spadków pozycji. Dopiero takie analizy pozwalają na optymalizację treści. Warto również dbać, aby do kanibalizacji słów kluczowych w ogóle nie doszło, stosując odpowiednie środki zapobiegawcze.

Kanibalizacja słów kluczowych i jej wpływ na pozycje w wyszukiwarkach

Wykrywanie kanibalizacji słów kluczowych

Walka z kanibalizacją słów kluczowych wymaga wykrycia sytuacji, w których występuje. Zawsze należy wstępnie wykluczyć to, że optymalizowaliśmy różne podstrony na identyczne frazy. Szczególnie trudne może być to dla stron internetowych, które poświęcone są określonej, ściśle sprecyzowanej tematyce. Załóżmy, że prowadzimy bloga kulinarnego o kuchni włoskiej i zależy nam by wysokie pozycje zajmowała podstrona z przepisem na carpaccio. Niekorzystna będzie dla nas wtedy sytuacja, kiedy wysoką pozycję w Google zajmie mniej popularny przepis na carpaccio z warzyw. Już z tego prostego przykładu widać jasno, że problemy z kanibalizacją słów kluczowych występują bardzo często. Z dużymi trudnościami z kanibalizacją słów kluczowych liczyć muszą się również sklepy internetowe, w których wiele produktów nosi podobne nazwy.

Algorytmy wyszukiwarki Google dążą do tego, by na wysokich miejscach w wynikach wyszukiwania znalazły się strony najbardziej przydatne dla użytkowników, najlepiej pasujące do określonego zapytania. Posługują się przy tym wieloma czynnikami rankingowymi, o różnej wadze – znaczenie tych czynników zmienia się przy tym często wraz z kolejnymi aktualizacjami algorytmów Google. Są to oczywiście narzędzia zawodne, działające w sposób mechaniczny i nieprecyzyjny, często wybierają więc w rzeczywistości te podstrony, które są mniej przydatne. W związku z aktualizacjami algorytmów, może też zajść niekorzystna wymiana pozycji w wyszukiwarce poszczególnych podstron. Pozycje w wyszukiwarce należy więc śledzić i analizować na bieżąco, kanibalizacja słów kluczowych może pojawić się w sposób nagły i niespodziewany ze względu na zmianę w algorytmie.

Weryfikacji pozycji i ich wahań służą specjalistyczne narzędzia analityczne. Podstawowym jest Google Search Console, które zawiera jednak ograniczoną ilość danych, często tylko przykładowych. Agencje SEO posługują się więc także narzędziami niezależnymi od Google, takimi jak Ahrefs i Majestic SEO. Niektóre narzędzia analityczne zawierają specjalne zakładki i raporty, które poświęcone są wyłącznie kanibalizacji słów kluczowych i umożliwiają jej automatyczne wykrycie. Google Search Console jest narzędziem mniej precyzyjnym, można jednak korzystać z niego na bieżąco, nawet samodzielnie, bez pomocy agencji SEO. Można sprawdzić w nim np. to, z którymi podstronami w wynikach wyszukiwania wiążą się określone słowa kluczowe.

Zapobieganie kanibalizacji słów kluczowych

Lepszym sposobem walki z kanibalizacją słów kluczowych, niż późniejsza optymalizacja treści jest zapobieganie jej wystąpieniu. Unikanie optymalizowania wielu podstron na te same, a nawet zbliżone słowa kluczowe to znaczna oszczędność wysiłku i czasu. Prowadzić należy w tym celu dokładne zestawienia fraz, na których nam zależy oraz tabele podstron, które zawierają określone frazy. Podstawowe narzędzia umożliwiające zapobieganie pozycjonowaniu różnych podstron na te same frazy zawierają również wtyczki SEO takie jak Yoast SEO.

W związku z faktem, że algorytmy Google ulegają zmianom, trzeba też weryfikować stale, czy zjawisko kanibalizacji nie wystąpiło wbrew naszym oczekiwaniom. Przyczyną kanibalizacji mogą być również treści generowane dynamicznie, np. tagi – należy więc oszczędnie je stosować. Rzadziej do kanibalizacji przyczyniają się treści generowane przez użytkowników, np. opinie i komentarze. Podstawowym sposobem zapobiegania kanibalizacji jest jednak rozsądny, przemyślany układ treści w poszczególnych podstronach, a więc samo unikanie pisania wielu tekstów na ten sam temat, właściwa architektura strony oraz spójne linkowanie wewnętrzne.

Kanibalizacja słów kluczowych i jej wpływ na pozycje w wyszukiwarkach

Przeciwdziałanie kanibalizacji słów kluczowych

Wyeliminowanie kanibalizacji słów kluczowych jest często czasochłonne i trudne. Nie mamy też nigdy gwarancji skuteczności podejmowanych działań, gdyż same algorytmy Google mogą działać źle i w sposób nieodpowiadający naszym oczekiwaniom i wyobrażeniom. Zwłaszcza w przypadku dużych stron, zawierających znaczną ilość obszernych tekstów, proces optymalizacji może trwać bardzo długo. Rozpocząć trzeba go od identyfikacji problemu i selekcji podstron, które zoptymalizowane są na podobne słowa kluczowe. Na efekty podejmowanych działań także trzeba czekać długo ze względu na powolność zmian w wynikach organicznych – utrudnia to ocenę skuteczności podejmowanych działań. Jest to więc jeden z najbardziej wymagających i najtrudniejszych obszarów SEO.

W sytuacji, w której wysokie miejsce w witrynie zajmuje podstrona, na której nam mniej zależy, możemy spróbować jej deoptymalizacji (w niektórych przypadkach można też rozważyć usunięcie problematycznych podstron, co jednak jest przeważnie pewną stratą). Polega ona na usunięciu z jej treści nadmiaru słów kluczowych (tak z tekstu, jak i z nagłówków, ewentualnie także z tytułu i adresu url). Działania takie nie są jednak bezpieczne. Nie gwarantują, że równie dobre pozycje w wynikach wyszukiwania zajmie podstrona, na której zależy nam bardziej. Lepiej więc nie usuwać całkowicie fraz, ale zastępować je synonimami i podobnymi słowami kluczowymi. Sprawdzają się w tej roli zwłaszcza słowa kluczowe typu long tails oraz frazy związane z pozycjonowaniem lokalnym.

Drugim i bezpieczniejszym, ale trudniejszym sposobem jest lepsza optymalizacja podstrony, na której bardziej nam zależy. Sprawdza się zazwyczaj znaczne rozwinięcie tekstu – powinien być on znacznie dłuższy, niż tekst podstrony, na której zależy nam mniej. Warto oczywiście wprowadzić do tekstu dużą ilość fraz, może jednak zajść również przeciwna sytuacja – tzw. „przeoptymalizowanie” strony. Strona, która zawiera nadmierną ilość słów kluczowych, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze „spamowaniem frazami”, może być nisko oceniana przez algorytmy wyszukiwarki Google.

Kolejnym sposobem jest poprawa linkowania wewnętrznego i zewnętrznego. Do podstrony, na której bardziej nam zależy, powinno prowadzić możliwie dużo linków wewnętrznych, najlepiej z anchorami, które zawierają interesującą nas frazę. Ważniejsza z podstron powinna też zawierać większą ilość dobrych linków zewnętrznych, w których także stosujemy anchory. Także w przypadku tej metody musimy jednak zachować ostrożność, unikając nadmiernej ilości mniej wartościowych linków zewnętrznych o nienaturalnym profilu.

Więcej ciekawych artykułów na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu