Skip to main content

Kampanie reklamowe w Google AdWords to jeden z najskuteczniejszych sposobów na dotarcie do szerokich grup klientów w internecie. Przedsiębiorcy powinny więc brać pod uwagę Google AdWords jeżeli chodzi o promocję firmy. Kampanie reklamowe wymagają jednak ułożenia strategii, przygotowania kampanii oraz dokładnej analizy. Przedstawiamy zatem, co warto o nich wiedzieć.

Co to jest PPC?

Reklamy PPC (pay per click), znane również jako „cost per click” (CPC), czyli płatne reklamy w wynikach wyszukiwania Google. Prawdopodobnie widzisz je każdego dnia i nawet o tym nie wiesz. Pierwsze 3-4 wyniki u góry strony z wynikami wyszukiwania Google są linkami sponsorowanymi. Kampanie reklamowe PPC pomagają więc w szybkim dotarciu do potencjalnych klientów. Zastosowanie technik PPC może pomóc w osiągnięciu różnych celów marketingowych. Kampanię reklamową PPC można przeprowadzać w różnych celach, w tym między innymi: ekspozycja marki, przyciągnięcie na stronę potencjalnych klientów, zachęcenie do pobrania treści, wzięcia udziału w konkursie, zapisaniu się do newslettera, zwiększenia ruchu na stronie i oczywiście konwersji. Planując kampanie, musisz określić cele swojej firmy i ich związek z PPC. Jedna firma może po prostu szukać sposobów, aby uzyskać większy ruch na swojej stronie internetowej, podczas gdy inny przedsiębiorca może szukać sposobu na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

kampania google adsOto kilka przykładowych celów:

Zwiększenie ruchu – nowe firmy często starają się budować świadomość marki i zwrócić uwagę internautów na swoją firmę. Największą zaletą korzystania z PPC w tym celu jest to, że kampanie są wysoce mierzalne. Możesz ustawić KPI i śledzić kliknięcia. Oczywiście możesz pójść o krok dalej, sprawdzając zachowania użytkowników po wylądowaniu w Twojej witrynie, a następnie wprowadzać zmiany i ulepszenia na podstawie zebranych danych. Uwaga: jeśli kampania PPC nie koncentruje się na sprzedaży, aby utrzymać niskie koszty, należy stosować bardziej ogólne słowa kluczowe.

Leady od potencjalnych klientów – bez względu na to, czy są krótko- lub długoterminowe, szansa na rozpoczęcie relacji z potencjalnym klientem są ogromną zaletą kampanii PPC. Kluczem jest zmierzenie użytkowników, którzy trafiają do Twojej witryny za pomocą linku PPC, skierowanie ich do różnych odmian konwersji, a następnie zastosowanie jeden lub kilku z licznych strategii do przekształcenia tego potencjalnego klienta w osobę, która skorzysta z oferty. W tym celu trzeba umieścić na stronie docelowej silne wezwanie do działania, które będzie przyciągać klientów przez lejek sprzedaży.

Budowanie świadomości marki – reklamy PPC to świetny sposób, aby Twoja strona wyświetlała się w określonych witrynach odpowiednich dla Twojej branży. To wprowadza Twoją markę w umysły konsumentów. Poza tym możesz śledzić wyświetlenia, zaangażowanie, zasięg i częstotliwość. Budowanie świadomości marki jest bardzo ważne, ponieważ po licznym obejrzeniu reklamy, firma będzie pierwszym skojarzeniem dla potencjalnego klienta, jeżeli znajdzie się w sytuacji, kiedy będzie potrzebował naszego produktu lub skorzystania z oferty od naszej firmy. Jeżeli będzie z nią dobrze zapoznany, skorzystanie z oferty będzie znacznie łatwiejsze.

Zwiększenie przychodu – PPC prowadzi do zwiększenia ruchu, który prowadzi do konwersji, co prowadzi do sprzedaży. Zaletą reklam PPC jest to, że kierują reklamy do osób, które już są zainteresowane konkretnym produktem. Jeśli generowanie przychodów jest jednym z celów, będziesz chciał użyć bardziej szczegółowych, dokładniejszych słów kluczowych. Premia może być droga, ale warto zainwestować, jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż. Pamiętaj, że nie możesz po prostu zarabiać na problemie, musisz mieć długoterminowy plan i strategię dostosowane do konkretnego rynku i budżetu.

Pozycjonowanie lokalne dla Warszawy i okolicZidentyfikuj konkretnych odbiorców

Korzystając z kampanii PPC, możesz uzyskać bardzo szczegółowo targetowane reklamy. Dzięki dokładnemu zrozumieniu, do kogo chcesz dotrzeć, możesz sformułować kreatywną strategię dostosowaną do potrzeb swoich i odbiorców. Rozważ następujące typy odbiorców:

B2B vs B2C

Jeśli Twoja kampania reklamowa PPC jest B2B, pamiętaj o następujących parametrach, aby zaproponować reklamy bardziej dostosowane do odbiorców. Musisz starać się dotrzeć do znacznie wyższej grupy odbiorczej – np. przedsiębiorcy w konkretnej branży, programiści lub osoby na najwyższym szczeblu.  Kupujący robią wiele porównań, ponieważ mają pod ręką wiele wiarygodnych informacji, takich jak oficjalne dokumenty i studia przypadków. Z tego powodu sprzedaż w B2B zwykle trwa dłużej – B2B PPC to inwestycja długoterminowa. Twoje wezwania do działania powinny być zupełnie inne. Podejście „kup teraz” jest słabą praktyką w sprzedaży B2B. Chcesz pozyskać klientów w postaci innych firm za pomocą informacji, wskazówek i praktycznych porad.

Powtarzający się klienci

Docierając do powtarzających się klientów, chcesz, aby Twoja strategia PPC potwierdziła, że konsument dobrze zna Twój produkt. Dobrym sposobem na wzbudzenie zainteresowania jest skierowanie do nich aktualizacji, nowej wersji lub produktu dodatkowego.

Która kampania odpowiada Twoim celom biznesowym i odbiorcom?

Aby zawęzić strategię, przedstawiliśmy kilka typowych zarysów kampanii PPC, aby pomóc określić, co jest zgodne z potrzebami Twojej firmy.

google ads - skuteczna reklama z ćwierkająKampania w sieci wyszukiwania – dotarcie do klientów po słowach kluczowych

Starasz się dotrzeć do klientów, którzy wyszukują konkretne słowa kluczowe. Są obeznani w konkretnej kwestii, zainteresowani i mają pewien stopień zaufania do Twojej firmy.  Czasem kierujesz reklamy do konkurencyjnych klientów lub użytkowników, którzy nie znają Twojej marki. Masz coś, czego chcą, ale nie znają Twojego produktu. Ten rodzaj kampanii ma na celu zwiększenie świadomości poprzez pokazanie swoich produktów osobom z powiązanymi zapytaniami dotyczącymi wyszukiwania.

Reklamy z listą produktów – Użytkownicy znają Twoją markę, ale są dalej na ścieżce sprzedaży niż w przypadku osób, od których docieramy poprzez reklamy oparte na wyszukiwaniu. Naciskając PLA i wdrażając efektywne wezwania do działania, możesz uzyskać bezpośrednią reakcję konsumentów na ścieżce sprzedaży. Celem niekoniecznie musi być sprzedaż. Możesz również zachęcać do pobrania plików, rejestracji poprzez podanie e-mail lub rejestrację profilu na stronie. Czasem zdarza się tak, że użytkownicy nie znają Twojej marki, więc chcesz zwiększyć współczynniki klikalności, aby wygenerować sprzedaż. Wtedy poza skutecznie zaplanowaną kampanią reklamową, musisz się upewnić, że strona zapewnia im wartość, która sprawi, że zechcą skorzystać z oferty.

Butikowa agencja SEO / SEMWybierz słowa kluczowe prowadzące do konwersji

Udana kampania wyszukiwania PPC jest możliwa jedynie, jeśli przeprowadzisz analizę słów kluczowych. Pomoże w tym np. planner Google. Odkryj najbardziej związane z grup odbiorczą słowa kluczowe i zastanów się, w jaki sposób przekonasz klientów lub potencjalnych klientów do Twojej firmy. Jeśli chodzi o słowa kluczowe, zawsze należy wybierać słowa kluczowe o wysokiej konwersji, zamiast trzymać się bezpiecznej opcji używania słów kluczowych o dużej objętości. Zamiast wybierać najpopularniejsze słowa kluczowe, zastanów się nad wybraniem zestawu, który zdecydowanie odpowiada celom wyszukiwania użytkowników. W przypadku firm strategiczne podejście do kampanii PPC pomogłoby zmaksymalizować budżet reklamowy i pomóc w osiągnięciu celów.

Spersonalizuj swoją kampanię

Kieruj reklamy do użytkowników w oparciu o strategię dobrze dopasowaną do celów Twoich kampanii. Personalizacja to taktyka stosowana w kampaniach dynamicznych. Jednym ze sposobów maksymalizacji personalizacji sukcesu kampanii PPC jest stworzenie reklamy w sieci reklamowej Google.  Chcesz, aby reklamy displayowe były kierowane do klientów z bardzo szczegółowymi preferencjami i informacjami demograficznymi. Narzędzia rozmieszczania (w ramach Google Adwords) pomagają znaleźć odpowiednie strony internetowe do użycia. Reklamy displayowe pojawiają się również w witrynach współpracujących z Google, takich jak YouTube. Twoim celem tutaj jest budowanie świadomości marki poprzez wyspecjalizowany system kierowania oparty na różnych stronach w internecie. Powinieneś korzystać z narzędzi kierowania kontekstowego (w ramach Google Adwords), aby znaleźć grupy słów kluczowych, które pomogą Ci kierować kampanie w sieci reklamowej. Warto wybierając słowa kluczowe odpowiadające konkretnym zachowaniom odbiorców. Celem jest tutaj dotarcie do wąskiej, określonej grup ludzi.

remarketing w google adsRemarketing

Rozważ remarketing dla użytkowników, którzy wcześniej zaangażowali się w Twoją witrynę. Remarketing jest świetny w maksymalizowaniu ruchu w witrynie, ponieważ może wyświetlać reklamy osobom, które już odwiedziły Twoją witrynę. Zapewnia to świetne zapamiętywanie i rozważanie marki. Kampanie będą specjalnie dostosowane do dotarcia do poprzednich użytkowników i użytkowników, co może pomóc w dotarciu do potencjalnych klientów lub tych, którzy chcą przeprowadzić z Tobą transakcję i rozpocząć współpracę długoterminową.

Jak analizować wyniki kampanii reklamowych?

Podstawowym sposobem na analizę kampanii reklamowej jest raport, który można znaleźć w następujący sposób: (Pozyskiwanie > AdWords > Kampanie). Dzięki takiemu raportowi możemy dokładnie sprawdzić, jakie efekty przynoszą nasze reklamy i ustawienia. Raportu zaczyna się od prezentacji domyślnej grupy danych, ale możemy skorzystać z opcji przeanalizowania wyselekcjonowania węższych grup. Możemy dzięki temu sprawdzić, czy kampanie przyciągają nowych klientów oraz, czy reklamy przynoszą dochody.

Podsumowanie

Korzystanie z kampanii PPC oferuje wiele narzędzi i różnych sposobów, które pomogą Ci osiągnąć cele biznesowe w zakresie marketingu. Ale jeśli nie masz dobrze przemyślanego planu, który odpowiada potrzebom Twojego klienta, nawet najlepiej finansowana kampania może się nie udać. Ważne jest, aby zaplanować wszystko tak szczegółowo, jak to tylko możliwe. Mów językiem odbiorców, dostosuj reklamy w oparciu o grupy, na które kierujesz reklamy, i mierz swoje postępy, aby upewnić się, że reklamy są skuteczne.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu