Skip to main content

Czym jest antywirus?

Antywirus, a w zasadzie oprogramowanie antywirusowe to podstawowe i kluczowe narzędzie do ochrony systemu operacyjnego oraz prywatności jego użytkownika. Dobre oprogramowanie antywirusowe nie powinno mieć problemu z ochroną każdego laptopa czy komputera stacjonarnego. Oczywiście nie jest on wymogiem do poprawnego funkcjonowania. Jeżeli jednak antywirus nie działa, sprzęt poddany jest działaniu wirusów. Na domiar złego wirusy oraz inne szkodliwe oprogramowania stale się rozwijają. Ma to na celu ominięcie zabezpieczeń ze strony antywirusów. W tym przypadku użytkownicy oprogramowań antywirusowych powinni pamiętać o ich regularnym aktualizowaniu.

Jaki antywirus wybrać

Jak działa antywirus?

Ujmując rzecz w najprostszym skrócie zadaniem antywirusa jest wyszukanie złośliwych programów i aplikacji, a następnie zapobieganie ich działaniu oraz neutralizacja i usunięcie. Dobre antywirusy nie zajmują się tylko samymi wirusami. Unieszkodliwiają również szkodliwe oprogramowanie, które noszą nazwę malware. W skład tych oprogramowań wchodzą wirusy. Kolejną rzeczą, którą dzisiejsze dobre oprogramowania antywirusowe skutecznie zwalczają to ransomware. Ransomware to typ szkodliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu komputerowego oraz uniemożliwia odczyt zapisanych danych. Następnie aby odzyskać dostęp do zablokowanych treści trzeba zapłacić hakerom „okup”.  

Jak już to zostało wcześniej wspomniane, antywirus jest podstawowym narzędziem, które jest w stanie w pełni zabezpieczyć system przed infekcją. Jednak żeby tak się właśnie stało, użytkownik musi pamiętać o ich nieustannym aktualizowaniu.

Na wirusy narażeni są nie tylko ludzie. Chociaż termin „wirusy” w odniesieniu do sprzętu elektronicznego ma nieco inne znaczenie, to problem wirusów jest znany chyba każdemu użytkownikowi komputera. Dlatego właśnie posiadanie programu antywirusowego jest swojego rodzaju obowiązkiem, standardowym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo w sieci. Firmy prześcigają się w tworzeniu oprogramowania antywirusowego, na rynku dostępnych jest więc wiele możliwości. Co zrobić, żeby to właśnie Twój program antywirusowy cieszył się dużą popularnością i był chętnie instalowany przez internautów? Trzeba zadbać o to, aby informacja o nim trafiła do możliwie dużego grona odbiorców. Jak jednak zapewnić widoczność takiej oferty?

Dobrą widoczność oferty jest w stanie zapewnić pozycjonowanie. Aby zrozumieć, jak ważne jest właśnie pozycjonowanie, należy zrozumieć, w jaki sposób działa wyszukiwarka. Po wpisaniu w okno wyszukiwania odpowiedniej frazy, specjalny robot przeszukuje treści dostępne w sieci i pokazuje nam listę wyników. Robot nie skupia się jednak na ocenach internautów, jakości oprogramowania, polecanego przez daną witrynę, czy też na wartości treści, które się na niej znajdują. Dokonuje analizy pod względem trafności zapytania oraz słów kluczowych, które znajdują się na stronie. Jeżeli strona nie została odpowiednio przygotowana, nie będzie wskazana na czele listy wyników dla danego zapytania.

Jaki antywirus wybrać

Pozycjonowanie to zespół czynności, mających na celu zapewnienie witrynie widoczności w sieci. Dlatego właśnie, jeżeli zależy nam na tym, aby dana treść trafiła do możliwie dużego grona odbiorców, dobrze jest zdecydować się na konsulting seo. Specjaliści są w stanie przygotować treści, które są umieszczane na stronie w taki sposób, aby robot wyszukiwarki traktował witrynę jako element najbardziej pasujący do danego zapytania.

Często jednak strona internetowa jest naznaczona określonymi błędami – najczęściej dotyczy to serwisów, które działają już od jakiegoś czasu i mimo pozycjonowania nie generują oczekiwanych aktywności. Wtedy doskonale sprawdzi się audyt seo, czyli kompleksowa analiza strony internetowej pod kątem widoczności w wyszukiwarce i ewentualnych błędów. Audyt seo zawiera również informacje, w jaki sposób skutecznie usunąć dane błędy. Po wdrożeniu zaleceń strona staje się zdecydowanie bardziej widoczna i generuje widocznie większe aktywności, niż dotychczas. Rozwiązanie jest praktyczne i stosunkowo łatwo dostępne, warto jednak zlecić audyt seo profesjonalnej firmie – dzięki temu zyskamy gwarancję, że wyniki analizy będą miarodajne.

Po wyczerpaniu możliwości związanych z pozycjonowaniem, strona internetowa powinna być już dobrze widoczna. Czasem jednak zależy nam na tym, aby dotrzeć do jeszcze większego grona odbiorców. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się reklama google adwords. Dzięki zastosowaniu reklamy, która jest przygotowana przez właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej, można zapewnić witrynie jeszcze większą widoczność i sprawić, że naszą ofertę pozna wielu nowych użytkowników.

Przedstawienie najlepszych antywirusów w 2020 roku.

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo oprogramowań antywirusowych. Oferta producentów jest szeroka i bardzo urozmaicona, począwszy od darmowych programów, aż po te, za które należy uiścić stosowną opłatę. Opłaty są zróżnicowane. Na ich wysokość wpływa przede wszystkim ilość oferowanych funkcji.

Czy darmowe antywirusy różnią się od płatnych?

Jak najbardziej! Trzeba zdawać sobie sprawę, że darmowe wersje oprogramowań antywirusowych są bardzo okrojone. Oferują jedynie kilka z podstawowych funkcji, przez co system nie jest należycie chroniony i jest narażony na działanie szkodliwych oprogramowań. Zatem jeżeli zależy nam na rzetelnej ochronie danych systemowych, należy zaopatrzyć się w płatną wersję. Wydaje się, że nie ma się tutaj nad czym zastanawiać, Taka inwestycja jest stosunkowo nieduża, biorąc pod uwagę późniejsze potencjalne problemy związane z zainfekowaniem systemu operacyjnego i utratą dostępu do danych.

Poniższe zestawienie programów antywirusowych nie jest rankingiem. Dlaczego? Dlatego że tyle ilu jest użytkowników, tyle różnych opinii. Ustalenie hierarchii powinno pozostać w kwestii indywidualnej.

Co zostało wzięte pod uwagę podczas porównywania poszczególnych antywirusów? Najistotniejszą kwestia powinna być ochrona i to jak program radzi sobie z zagrożeniami systemu. Nie inaczej było i w tym przypadku. Następnie pod uwagę zostały wzięte również brak zakłóceń w działaniu systemu oraz wydajność oprogramowania antywirusowego.

Jaki antywirus wybrać

Zestawienie prezentuje się następująco:

Kaspersky Internet Security 20.0

Oczywiście omawianie należy zacząć od programu uważanego obecnie za najlepszego antywirusa, który może się pochwalić 100% wykrywalnością wszelkich złośliwych oprogramowań jakie mogą pojawić się do czterech tygodni tygodni. Program rosyjskiego lidera wśród oprogramowań antywirusowych jest w stanie również wykryć 100% ataków zero-day (takich, które wykorzystują świeże luki w oprogramowaniu, do których producent nie zdążył wypuścić jeszcze poprawek). Skutecznie chroni płatności wykonywane na laptopie bądź PC, wykorzystując do tego szyfrowanie na poziomie bankowym. Oferuje również możliwość przeglądania internetu w sieci VPN z dziennym limitem transferu do 200MB. Kolejną niezwykle istotną cechą oprogramowania jest uniemożliwianie szpiegowania przez kamerę sieciową. Nieco gorzej wypada kwestia spowalniania otwierania stron. Spowalniane są bowiem o 21%, gdzie średnia wynosi 18%. Nie hamuje jednak uruchamiania znanych aplikacji. Według ekspertów Kaspersky Internet Security 20.0 jest w tym momencie najlepszym dostępnym na rynku antywirusem.

Norton Security 22.19

Kolejnym programem uznawanym za jeden z najlepszych na obecną chwilę jest Norton Security 22.19. Antywirus ten może poszczycić się 100% skutecznością wykrywania wszelkiego rodzaju zagrożeń. Dotyczy to zarówno starych jak i najnowszych wirusów. Uważany jest również za najlepszy antywirus na początku 2020 roku dla systemu operacyjnego Windows. Norton Security 22.19 spowalnia uruchamianie aplikacji o 8%. Jest to rewelacyjny wynik, gdyż średnia w przypadku konkurencyjnych oprogramowań wynosi aż 18%. Kontrola instalowanych, pobieranych i kopiowanych plików jest wręcz niezauważalna. Nie wywołuje fałszywych alarmów. Program posiada również kilka przydatnych wbudowanych funkcji. Jest to na przykład menedżer haseł oraz możliwość bezpiecznego i anonimowego przeglądania internetu za pomocą sieci VPN.

BullGuard Internet Security 20.0

Jako trzeci w kolejności opisany został program BullGuard Internet Security 20.0, który według ekspertów zajmuje miejsce na podium w rankingu najlepszych obecnie programów antywirusowych. Na jego wysokie notowanie wpływa fakty iż wykrywa on 100% szkodliwych oprogramowań, które mogą pojawić się w sieci do czterech tygodni przed atakiem. Wykrywanie ataków zero-day wynosi 99.4%. Jest to znakomity wynik, ponieważ średnia wynosi 99,1%. Program oferuje również dla swoich użytkowników wbudowaną i bezpieczną przeglądarkę internetową, a także mechanizm systemu kontroli rodzicielskiej. Pomijając spowalnianie instalacji aplikacji, które wynosi 20% (przy czym średnia wynosi 30%) jako kolejną zaletę można uznać to, iż nie spowalnia działania żadnych aplikacji.

AVG Internet Security 19.8

Antywirus AVG Internet Security 19.8 cechuje się 100% wykrywaniem i zwalczaniem szkodników i ataków online. Zdecydowanie jednak spowalnia otwieranie aplikacji, stron internetowych i kopiowanie plików odpowiednio o 14%, 31% i 4%. Podstawowymi funkcjami ochronnymi są tutaj: sejf danych, ochrona kamery internetowej oraz File Shredder, który zapewnia usuwanie plików w bezpieczny sposób. Oprogramowanie może wywołać fałszywy alarm (jedn przypadek podczas testów). Wystawiając ogólną ocenę program AVG Internet Security jest bardzo dobrym antywirusem dla systemu operacyjnego Windows.

Avast Free AntiVirus 19.8

Avast Free AntiVirus 19.8 również wykazuje 100% skuteczność w walce ze szkodliwym oprogramowaniem i atakami. Jednak podobnie jak w przypadku antywirusa AVG Internet Security, Avast również spowalnia otwieranie stron – o 25% (średnia wynosi 18%), a także aplikacji – o 14% (średnia wynosi 10%). Spowalnia również kopiowanie plików o 4%. Avast Free AntiVirus 19.8 oferuje bezpłatną wersje programu. Jest ona jednak bardzo okrojona, co jest zresztą potwierdzeniem tezy z początku artykułu. Jeżeli ktoś zdecydowałby się na wykorzystanie właśnie tego programu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie płatnej wersji. Program uzyskał ogólnie dobrą ocenę, a na jej wynik nie wpłynął wcale wywołany fałszywy alarm.

AhnLab V3 Internet Security 9.0

Ten mało znany program, jest niewątpliwie warty uwagi. Osiągnął zaskakująco dobre wyniki. Zdecydowanie lepiej wypada na tle opisanych powyżej Avast’a oraz AVG. Perfekcyjnie chroni system, wykazując 100% wykrywania i zwalczania szkodliwych oprogramowań. Jest w stanie wywołać kilka fałszywych alarmów, co niewątpliwie nie należy do zalet. Natomiast bardzo dobrze wypada w kwestii spowalniania działania aplikacji. Wpływ programu AhnLab V3 Internet Security 9.0 na otwieranie stron internetowych, kopiowanie plików czy działanie aplikacji jest naprawdę niewielki. Dodatkowo oferuje takie funkcje jak: jak skanowanie nośników USB, a także oczyszczanie komputera ze zbędnych elementów, jak ciasteczka czy pliki tymczasowe. Antywirus ten to naprawdę bardzo dobry program dla systemu operacyjnego Windows.

K7 Total Security 16.0

Antywirus K7 Total Security 16.0 bardzo dobrze radzi sobie ze szkodliwymi oprogramowaniami i atakami online. Jednak również i w tym przypadku sporym minusem jest negatywny wpływ na działanie aplikacji. Oprogramowanie spowalnia bowiem ich działanie o 24%. Podnosi również fałszywe alarmy. Jego ogólna ocena jest jednak dobra, a do zalet zaliczyć można takie funkcje jak kontrola rodzicielska oraz możliwość optymalizacji systemu za pomocą wbudowanych narzędzi.

Avira Antivirus Pro 15.0

Avira Antivirus Pro 15.0 jest jednym z lepszych oprogramowań antywirusowych. Wypada zdecydowanie lepiej niż kilka pozycji opisanych powyżej. Bardzo dobrze radzi sobie zarówno ze starymi jak i nowymi zagrożeniami. Na duży plus zasługuje również fakt, iż niewiele spowalnia otwieranie aplikacji i stron. Zdecydowanie gorzej wygląda to w przypadku kopiowania plików, gdzie spowolnienie wynosi 17% (średnia to 2%). Do zalet oprogramowania można dodać jeszcze możliwość przeglądania treści internetowych w sieci VPN.

Trend Micro Internet Security 16.0

Trend Micro Internet Security 16.0 bardzo dobrze radzi sobie z zagrożeniami wynikającymi ze złośliwych oprogramowań oraz ataków online, Dobrze chroni również system przed infekcją ze źródeł zewnętrznych (nośniki USB, DVD). Potrafi wywołać fałszywy alarm, a także nieznacznie spowalnia działanie aplikacji (o 15%, gdzie średnia wynosi 10%). W ogólnym rozrachunku Trend Micro Internet Security 16.0 to dobry program antywirusowy.

Microsoft Windows Defender

Ostatnim opisanym programem będzie Microsoft Windows Defender. Jest to program darmowy i co jak się okazuje – równie dobry jak te płatne! Cechuje się 100% skutecznością ochrony systemu przed szkodnikami i atakami online. Nie ma wpływu na pobieranie oraz użytkowanie aplikacji. Spowalnia jedynie instalacje aplikacji o 44%, gdzie średnia to 33%. Kolejnym minusem jest skłonność do podnoszenia fałszywych alarmów. Do zalet można zaliczyć wbudowane funkcje, czyli: SmartScreen, która chroni przed otwieraniem zainfekowanych stron oraz usługa Znajdź moje urządzenie.

 

 

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu