Skip to main content

Facebook to największy portal społecznościowy, z funkcjonalności którego korzystają miliony osób z różnych krajów na świecie. FB stał się nie tylko bardzo popularnym środkiem komunikacji i nośnikiem informacji, ale również jest częścią codziennego życia dla ponad 1,9 miliarda osób na świecie. Założenie konta jest darmowe i każdy może się w dowolnym momencie na to zdecydować, ponieważ proces ten przebiega niezwykle sprawnie i intuicyjnie. Co jednak w przypadku, gdy podejmujemy decyzję o usunięciu konta na fb? Jakie kroki należy wówczas podjąć?

Reklama w internecie google i facebook ADS

Konto na FB – zalety i możliwości

Posiadacze konta na fb mogą za jego pomocą przeglądać najnowsze informacje ze świata, dzielić się zdjęciami i przeżyciami ze swojego życia czy udostępniać wydarzenia i ważne akcje społecznościowe. Jednak jedną z kluczowych funkcjonalności jest darmowa i nieograniczona możliwość komunikowania się z przyjaciółmi i rodziną za pomocą Facebook Messengera. Obecnie posiadacze konta na Facebooku mają wgląd nie tylko do nowości i aktualizacji z życia swoich znajomych, ale również mogą skorzystać z kilku innych opcji, jak Randki na Facebooku czy Marketplace, które następują nam dwie dodatkowe aplikacje w telefonie. Mając konto na Fb mamy wszystko z zasięgu ręki.

Nic więc dziwnego, że szeroki zakres opcji i bezproblemowy dostęp do aplikacji mobilnej sprawiły, że Facebook pochłania znaczną ilość naszego czasu. Oprócz dzielenia się zdjęciami z wakacji, spotkań ze znajomymi czy udostępniania ulubionej muzyki, systematycznie zaglądamy na swoje konto bez większego celu. Może to być jednym z powodów, dlaczego użytkownicy chcą zamknąć konto na FB.

jak usunać konto na facebooku

Dlaczego chcemy usunąć konto na Facebooku?

Decyzja, aby usunąć konto na fb może wydawać się trudna, jednak jest kilka powodów, które sprawiają, że chcemy się podjąć tego kroku. Należą do niech przede wszystkim uzależnienie od częstego odświeżania tablicy, co jest szczególnym zagrożeniem dla najmłodszych użytkowników. Przyzwyczajamy się do łatwo dostępnych treści, które publikowane są nie tylko przez naszych znajomych, ale również obcych ludzi, np. na wszelkich grupach czy stronach. W wyniku takich działań często spotykana jest dezinformacja, łatwo również natknąć się na hejt czy dotkliwe szerzenie negatywnych emocji. Stajemy się bardziej narażeni na dyskryminację czy społeczne podziały, które zaniżają poczucie własnej wartości. Kolejnym powodem dlaczego decydujemy się usunąć konto na Facebooku jest troska na nasze dane osobowe i prywatność. Poniżej więc przedstawiamy wskazówki jak usunąć profil na FB tymczasowo oraz na stałe, zarówno z poziomu aplikacji mobilnej, jak i komputera.

freelancer SEO - Paweł Wróblewski - pozycjonowanie, audyt, social media

Jak usnąć profil na FB na telefonie i komputerze?

Zarówno na aplikacji mobilnej, jak i na urządzeniach stacjonarnych, typu laptop przebieg działań jest jednakowy. Aby usunąć konto na FB w pierwszej kolejności musimy uruchomić aplikację Facebooka oraz być zalogowanym na naszym profilu. Następnie klikamy w prawym górnym rogu 3 poziome kreski. Znajdziemy tam ikonkę koła zębatego, które przekieruje nas do Ustawień i prywatności. Później w zakładce Konto wybieramy Informacje osobiste oraz informacje o koncie, znajdujące się u samej góry. Kolejnym krokiem jest wybór Własność konta i kontrola, na dole ekranu. Pojawiają się wówczas dwie opcje, z czego wybieramy tę drugą: Dezaktywacja i usuwanie. Na tym etapie pojawiają się na dwie kluczowe opcje, usunięcie konta na fb na stałe oraz tymczasowo, które omawiamy poniżej.

Jak usunąć konto na FB tymczasowo?

Usunięcie tymczasowe to opcja dezaktywacji konta na fb, które polega na wyłączeniu profilu ze społeczności, dane takie jak imię i nazwisko, a także udostępniane zdjęcia zostaną usunięte z większości publikowanych postów. Ponadto, nikt nie będzie mógł wyświetlić ani odnaleźć naszego profilu na Facebooku, znikną również strony, których byliśmy administratorami. W przypadku usunięcia konta na Facebooku tymczasowo wciąż pozostanie nam możliwość korzystania z komunikatora Messenger. Aby tego dokonać wybieramy opcję dezaktywacja konta i klikamy przycisk kontynuuj do dezaktywacji konta.

Jak aktywować dezaktywowane konto na FB?

W każdej chwili możemy przywrócić nasze konto do pełnej funkcjonalności. Nie ograniczają nas w tym zakresie żadne ramy czasowe, więc w momencie, gdy uznamy za właściwe, aby znów w pełni korzystać z Facebooka podjąć musimy kilka kroków. Przede wszystkim niezbędne będzie posiadanie adresu email lub numeru telefonu, na jaki założony został profil na FB. Dane te umożliwią uzyskanie dostępu oraz anulowanie usunięcia konta na Facebooku, postępując zgodnie z instrukcją.

jak usunąć konto na FB - dezaktywacja konta

Jak usunąć konto na FB na stałe?

Jeżeli jednak chcemy całkowicie zlikwidować swój profil i jesteśmy pewni tej decyzji należy zastosować następujące działanie: wejść w Ustawienia i prywatność, następnie Informacje osobiste oraz informacje o koncie oraz wybrać własność konta i kontrola. Później wybieramy Dezaktywacja i usuwanie. Na tym etapie pozostają już tylko dwie opcje, z czego zaznaczamy Usuwanie konta. Facebook poprosi wówczas w celach bezpieczeństwa o wpisanie hasła. Następnie pojawi się komunikat czy aby na pewno chcemy usunąć konto na FB. Po zatwierdzeniu go rozpocznie się proces zamknięcia konta.

Konto na Facebooku zostanie usunięte nieodwracalnie, co oznacza, że utracimy możliwość pozyskiwania udostępnianych treści i informacji. Co ważne, zostanie również usunięte konto w Messenger oraz wszystkie wiadomości.

Butikowa agencja SEO / SEM

Jak anulować usunięcie konta na FB?

Gdy stwierdzimy, że jednak niepotrzebnie usunęliśmy konto, Facebook przewidział możliwość przywrócenia go, jednak mamy na tę decyzję ograniczony czas. Anulować usunięcie konta możemy wyłącznie w ciągu 30 dni, po tym terminie konto zostanie usunięte nieodwracalnie, dlatego decyzja powinna być przemyślana. Należy również mieć na uwadze, że usunięcie wszystkich informacji o zamkniętym profilu może zająć Facebookowi nawet do 90 dni.

Kontrowersje związane z kontem na Facebooku

Niejednokrotnie użytkownicy Facebooka miewali z pewnością wrażenie, że przeglądając aktualności na koncie FB, wyświetlają się propozycje produktów i usług, które chwilę wcześniej wyszukiwaliśmy w przeglądarce. Silne działanie algorytmów śledzących nasze ruchy w Internecie są wykorzystywane w celach marketingowych, aby przyciągnąć uwagę i zainteresować użytkowników dokładnie tym, czemu aktualnie potrzebują. Owszem, dostajemy dopasowane propozycje reklam do naszych bieżących oczekiwań, jednak sposób w jaki Facebook pozyskuje te dane budzi niekiedy kontrowersje.

Między innymi z tych powodów rośnie krytyka do nowych technologii w świecie online, a także głośniej mówi się o negatywnych skutkach posiadania konta na FB. Lecz powodów jest znacznie więcej, jak chociażby fakt, że zmiany wprowadzane na platformie są systematyczne i niektóre zgody dotyczące przechowywania i wykorzystywania naszych danych osobowych, są w góry aktywowane. Często zgody te dotyczą chociażby lokalizacji, dzięki temu Facebook doskonale wie gdzie się znajdujemy, w jakiej restauracji jedliśmy, w którym kinie oglądaliśmy film lub gdzie spędziliśmy wakacje. Dość sporo prywatnych informacji, prawda? Są to kolejne powody, aby usunąć konto na FB.

usunięcie lub zawieszenie konta na Facebook - poradnik

Inne powody usuwania konta na FB

Jak wspominaliśmy na początku artykułu, łącznie użytkowników Facebooka jest ponad 2,8 miliarda na całym świecie, z czego niemal 2 miliardy z nich korzysta z portalu systematycznie, każdego dnia. Skutkuje to w dużej mierze uzależnieniem od łatwo dostępnych informacji, od przeglądania postów znajomych czy profili swoich idoli. Aplikacja Facebooka umożliwia każdemu z nas sprawdzenie ile czasu poświęcamy dziennie na sprawdzanie nowości na FB. W aplikacji mobilnej chodzimy w ustawienia, następnie w zakładce preferencje należy kliknąć Czas Spędzany na Facebooku. Statystyki te mogą zaskoczyć niejednego z nas, a po przeanalizowaniu ich, warto zastanowić się czy usunięcie konta na Facebooku to jednak nie jest taki zły pomysł.

Ilość czasu spędzana na Facebooku jest szczególnie istotna dla młodzieży. Młodsze osoby sięgają po telefon niemal odruchowo i potrafią spędzić wiele godzin przed jego ekranem. Z czasem może to nieść negatywne skutki nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Młode osoby mogą postrzegać świat wirtualny za ten prawdziwy, ponieważ to właśnie na Facebooku są wszyscy znajomi, z którymi się swobodnie komunikują. Konto na Facebooku umożliwia również komentowanie i dodawanie reakcji na różnych grupach i stronach, co sprawia z kolei że tworzona jest tam pewna społeczność, która wydaje się młodzieży bardziej bezpieczna i bliska, niż rodzina i przyjaciele. Może w przyszłości nieść to duże zagrożenie.

Freelancer SEO / SEM - Paweł Wróblewski

Kiedy warto usunąć konto na FB?

Usunięcie konta na Facebooku czy to na stałe czy tymczasowo może nieść dużo korzyści dla każdego z nas, niezależnie od wieku. Skoro wiemy już jak usunąć konto na FB, warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw i podjąć przemyślaną decyzję. W pierwszej kolejności warto postawić na dezaktywację konta, aby przekonać się ile codziennie uzyskujemy czasu na inne sprawy oraz czy jesteśmy w stanie robić ciekawsze i bardziej produktywne rzeczy. Pomóc w usunięciu konta z social media może zmiana nawyków i kontrolowanie ilości czasu spędzonego na Facebooku.

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Close Menu