Skip to main content

Słowa kluczowe odgrywają… kluczową rolę w pozycjonowaniu oraz promowaniu strony internetowej. Ich analiza nie może jednak obejmować jedynie tego, co znajduje się na naszej stronie. Aby móc skutecznie rywalizować o wysoką pozycję w internecie, trzeba najpierw poznać swojego przeciwnika. Czyli kogo? Głównych konkurentów, a konkretniej mówiąc frazy kluczowe, które wykorzystują na swojej stronie oraz przy reklamach Google AdWords.

Aby mówić o skutecznym marketingu w internecie, trzeba posiadać rozeznanie w słowach kluczowych, a następnie na ich podstawie stworzyć wartościowe treści, zbudować profil linków oraz zająć się optymalizacją SEOPonownie jednak, aby wiedzieć, czego potrzebujemy do osiągnięcia swojego celu, którym zazwyczaj jest wysoka pozycja w wyszukiwarce Google, musimy wiedzieć, z kim rywalizujemy. A jednym z najważniejszych elementów wiedzy o konkurencji w internecie jest odkrycie słów kluczowych, z których korzystają. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym sposobom na to, aby w łatwy sposób uzyskać dostęp do takiej wiedzy i zaaplikować ja w swoich działaniach.

Pozycjonowanie stron internetowychNajprostszy dostęp do słów kluczowych konkurencji

Słowa kluczowe w bardzo dużym stopniu odpowiadają za to, kiedy dana witryna pojawia się w wynikach Google. Wiadomości o tym, jakie frazy wykorzystuje dana witryna, są również kluczową wiedzą dla pozycjonerów. Można do niej dotrzeć różnymi sposobami – zarówno bardzo prostymi, jak i bardziej złożonymi metodami pozwalającymi dotrzeć do prawdziwej skarbnicy informacji. To, z jakich sposobów i urządzeń warto skorzystać zależne jest głównie od naszych potrzeb.

Jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie informacji o słowach kluczowych na stronie jest możliwe przez wpisanie w pole wyszukiwarki “site:https://www.” Po WWW wpisujemy adres witryny. Otrzymamy wtedy wykaz indeksowanych podstron i ich frazy kluczowe. Uzyskamy przez to bardzo podstawową wiedzę, która jednak może się bardzo przydać na późniejszych etapach.

Kolejnym mało skomplikowanym sposobem jest sprawdzenie kodu źródłowego. Można to zrobić bez dostępu do serwisu. Będąc na stronie głównej używamy kombinacji CTRL + U lub opcji „Zbadaj” uzyskiwanej po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dowolne miejsce na stronie. Dane są porozrzucane i ciężko z nich cokolwiek odczytać, dlatego szukamy tylko kilku najważniejszych punktów: „head”, „keywords”, „description” i „title”.

ubersuggestUbersuggest – słowa kluczowe konkurencji za darmo

Jednym z najlepszych darmowych narzędzi, które można wykorzystać do przeprowadzenia analizy fraz kluczowych, jest Ubersuggest. Darmowy program dostępny z poziomu przeglądarki jest czymś pomiędzy dogłębną analizą a dostępem do podstawowych informacji. Aby skorzystać z Ubersuggest, wpisujemy kilka adresów konkurencyjnych stron i otrzymujemy całą listę wygenerowanych słów kluczowych dl każdej z nich. Otrzymujemy jednak znacznie bogatszy zbiór informacji, ponieważ mamy wtedy dostęp do poziomu konkurencji dla każdej z fraz, jak ciężko zająć wysoką pozycję dla konkretnej frazy oraz ile osób wyszukuje konkretną frazę. Minusem jest jedynie to, że informacje te są bardzo ogólne i mogą być nieco mylące.

Tak samo dobrze, jak Ubersuggest może się sprawdzić planner słów kluczowych Google. Aby uzyskać dostęp do panelu, konieczne jest utworzenie konta, jednak jest to zdecydowanie warte inwestycji czasu, ponieważ umożliwia to wgląd w bardzo dużą część działań konkurencji. Planner stworzony jest w taki sposób, aby przede wszystkim pomóc w przeanalizowaniu własnych słów kluczowych oraz znalezieniu nowych wartych promocji, ale możliwe jest także sprawdzenie konkurencji. Będąc w panelu wchodzimy w opcję poszukiwania słów kluczowych przy użyciu witryny. Wpisujemy adres URL strony, którą chcemy sprawdzić i otrzymujemy obszerną listę słów kluczowych powiązanych z daną witryną. Jest to świetny sposób na odkrycie tematów do postów na bloga.

Oprogramowanie do analizy konkurencji

Przy użyciu wspomnianych dotychczas narzędzi otrzymamy wartościowe informacje, jednak będą one bardzo podstawowe. Prawdziwe sekrety możliwe są do odkrycia dopiero po skorzystaniu ze specjalistycznych narzędzi i oprogramowani analitycznych. Wiąże się to z pewna inwestycja, jednak wiedza, do której uzyskujemy dzięki nim, jest warta o wiele więcej.  Na początek warto przyjrzeć się opcjom z polskiego rynku, którymi są Senuto i Semstorm. Na początek polecamy skorzystanie z okresu próbnego i dopiero po jego upływie zdecydować czy warto skorzystać z pełnej wersji.

Senuto i Semstorm – polskie narzędzia do sprawdzania słów kluczowych

Senuto

Senuto to pierwsze z oprogramowani, któremu warto przyjrzeć się w szerszej perspektywie. Dostęp do skarbnicy wiedzy jest na wyciągniecie ręki. Wystarczy zalogować się do panelu użytkownika i otworzyć sekcję znajdującą się w lewym menu z napisem „Analiza widoczności”. Wystarczy, że podamy adres strony konkurenta i własną. Otrzymamy wtedy podstawowe porównanie. Poza tym dowiemy się, kto jest największym rywalem danej strony. Pokazana będzie także informacja o wspólnych słowach kluczowych dla obu stron i lista wszystkich słów kluczowych dla określonej strony. Senuto daje możliwość porównania do kilkudziesięciu stron za jednym razem, dlatego to bardzo dobra opcja przy ogólnej analizie konkurencji. Dzięki Senuto możemy zebrać niemal wszystkie informacje potrzebne do dalszych działań marketingowych.

senutoSemstorm

Innym popularnym polskim narzędziem jest Semstorm. Działa w podobny sposób, ponieważ również zawiera dostęp do dogłębnej analizy stron konkurencji. W tym przypadku także uzyskujemy do niej dostęp po wejściu w sekcję po lewej stronie panelu, do którego wchodzimy zalogowaniu. Ciekawą funkcją jest także: “Konkurencja w wynikach organicznych”. Dzięki niej otrzymamy wgląd w informacje o stronach uznawanych za potencjalnych konkurentach. Co ważne, obejmuje to nie tylko strony, które zajmują najwyższe pozycje, ale także młode strony, które mogą stać się poważnymi konkurentami w przyszłości. Dzięki Semstorm możemy prześwietlić konkurentów oraz przeglądnąć liczne raporty wyświetlające pokrywające się słowa kluczowe. Wielu filtrów sprawia także, że możemy porównać strony pod względem skuteczności pozycjonowania.

Pozwala także na odkrycie, które słowa kluczowe wykorzystywane są w odpowiedni sposób, a które mogłyby dodatkowo pomóc witrynie. Semstorm posiada opcję dogłębnej i błyskawicznej analizy słów kluczowych, które wykorzystywane są przez serwis konkurencyjny, a pomijane przez bazowy. Oznacza to, że z Semstorm możemy przemyśleć swoją strategię promocyjną i zastosować pewne korekty poprawiające jej poziom. Wszystkie kombinacje wariantów porównań dostępne są w zakładce „Tryb eksperta”. Możemy użyć grupowania fraz, spojrzeć na ich konkurencyjność oraz poznać obecne trendy. Mechanizm oprogramowania samoczynnie podpowiada także frazy, które mogą być atrakcyjne dla konkretnej witryny. Dzięki temu możemy wykorzystać to narzędzie także do inspirowania się przy tworzeniu swojego contentu. W porównaniu z Sentuo Semstorm umożliwia porównanie nieco mniejszej ilości konkurencyjnych stron, w sumie pięciu.

Więcej na temat Pozycjonowania znajdziesz klikając tutaj.

ahrefs - profesjonalne narzędzia seoAhrefs i Semrush – opcje zagraniczne

Jedną z ciekawszych propozycji, którą można wykorzystać do zidentyfikowania oraz porównania swojej strony z konkurentami jest Ahrefs. To bardzo intuicyjnie działający program, który wychodzi poza ramki samej analizy słów kluczowych. Pozwala także na analizę tematyki poszczególnych artykułów, podstron i całej strony. W obecnych czasach jest to bardzo pomocne, ponieważ Google bierze pod uwagę o wiele więcej czynników przy tworzeniu swoich rankingów niż same słowa kluczowe. W wielu opcjach Ahrefs oferuje bardzo podobny zakres możliwości jak Semrush i Senuto.

Kolejnym podobnym programem jest Semrush, który umożliwia rozpoczęcie użytkowania od darmowego okresu próbnego. Powinien on wystarczyć na ocenę tego, czy konkretny program sprawdzi się wystarczająco. Pozwala na wgląd w słowa kluczowe, które pokrywają się pomiędzy stronami i prowokują największy ruch na witrynach. Semrush i Ahrefs to zdecydowanie najkonkretniejsze pozycje z zagranicy.

semrushDlaczego warto analizować słowa kluczowe konkurencji?

Ciężko znaleźć osobę w świecie marketingu internetowego, która nie będzie doceniać znaczenia słów kluczowych. W większości przypadków skupiamy się jednak jedynie na słowach kluczowych używanych na naszej stronie. Szukamy najtrafniejszych opcji i pomysłów do tworzenia contentu na stronę w postaci artykułów oraz opisów strony i podstron. Zapominamy w tym wszystkim, jak dużą wartość daje analiza słów kluczowych wykorzystywanych, świadomie bądź nie, przez strony konkurencyjne. Dzięki takim działaniom możemy zobaczyć, co tak naprawdę robią nasi konkurencji oraz na jakim obszarze działań skupiają się w głównym stopniu.

Dzięki zaawansowanym urządzeniom dowiadujemy się także, jakie daje to możliwości. Przeglądanie słów kluczowych używanych przez konkurentów, gwarantuje, że niemal z każdej strony możemy znaleźć coś dla siebie. Możemy także w łatwy sposób zauważyć nowe frazy, które w przyszłości wygenerują ruch również na naszej stronie i w konsekwencji zwiększą zyski ze sprzedaży lub leadów. Wgląd w działania konkurencji pozwala także odkryć, czy nie stosują oni nowych rozwiązań oraz opcji, których wcześniej nie znaliśmy. Walka o pozycję w Google to zażarte zmagania, dlatego takie działania nie są nieetyczne. Poza tym niemal każda z większych stron, które faktycznie chcą mieć szansę na zajęcie oraz utrzymanie wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google, stosują podobnych zabiegów.

Współpraca z Ćwierkają

Pozycjonowanie w internecie to bardzo skomplikowany proces, który wraz ze wzrostem konkurencji, utrudnia się jeszcze bardziej. Samo przeanalizowanie tego, co robią konkurenci, może nie wystarczyć. Do osiągnięcia sukcesów potrzebne jest także zadbanie o prawidłowe wykorzystanie tej wiedzy. Pomóc w tym mogą przedstawiciele Ćwierkają. Firma zajmuje się pozycjonowaniem, oferuje konsulting SEO, przeprowadzaniem skutecznych audytów SEO oraz przygotowywaniem i prowadzaniem kampanii Google Ads.

Sprawdź ofertę, pozycjonowanie Twojej strony internetowej! 

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu