Skip to main content

Odpowiednie zadbanie o SEO na własnym blogu jest ważne. Blog nie różni się niczym od strony internetowej, więc podlega tym samym prawom co inne witryny w sieci. W jaki sposób wykorzystać wiedzę dotyczącą pozycjonowania stron, żeby osiągnąć dobre wyniki organiczne w wyszukiwarce? Przyglądamy się temu, co można zrobić samodzielnie na początku prowadzenia własnego bloga, zanim skorzysta się z pomocy specjalistów od pozycjonowania.

Planuj i wybieraj z głową

Przede wszystkim należy zacząć od dobrego planowania i przemyślanych zakupów. Krótki, chwytliwy adres, najlepiej w domenie .pl lub .com, a także wszystko, co związane z dobrym hostingiem. Te elementy są kluczowe, oba odpowiadają zarówno za zapewnienie dobrego punktu startowego, a także stworzenie możliwości skoncentrowania się na prowadzeniu bloga.

copywriting z freelancerem SEOJaki CMS najlepszy do bloga?

Kolejną kwestią związaną z prowadzeniem bloga jest wybór platformy tworzenia samej witryny. Najpopularniejszy dziś jest WordPress, powodzeniem cieszą się też Drupal i Joomla.  To wygodne i szybkie rozwiązanie pozwala, by w krótkim czasie cieszyć się z posiadania własnego miejsca w sieci. Jednak wyróżnić się spośród konkurencji nie jest łatwo, trzeba zadbać o graficzny wygląd bloga. Warto jest zainwestować choćby niewielkie pieniądze w płatny produkt, unika się w ten sposób wrażenia amatorszczyzny. Wybór powinien być w tym momencie wypadkową pomiędzy najnowszymi trendami a własnymi upodobaniami. Nisza tematyczna to ostatnia rzecz, o której musisz pomyśleć, zanim zaczniesz w ogóle prowadzenie bloga. Jak uczy doświadczenie wielu blogerów, którzy osiągnęli sukces, warto skoncentrować się na jednym lub dwóch tematach po to, by przyciągać odpowiedni rodzaj publiczności.

Myśl o SEO zanim zaczniesz pisać

Osiągnięcie podstaw to nie wszystko, warto również pomyśleć o kwestiach związanych z nowoczesnymi wymogami jakie dyktuje sieć. Należą do nich niewątpliwie decyzje dotyczące tego, czy adres internetowy będzie zawierał skrót www. Obecnie zaleca się pomijanie skrótu, by maksymalnie uprościć proces zapamiętania adresu witryny. Należy zadbać na początku o to, by blog miał certyfikat bezpieczeństwa SSL, bo dziś jest właściwie standardem wśród stron internetowych z prawdziwego zdarzenia. Strona musi być responsywna lub mobilna, a także struktura linków ułożona w mapę strony. Wszystkie te elementy pozwolą na to by czytelnicy porusza się dobrze, a roboty wyszukiwarki Google stawiały ją wyżej w rankingach.

Pisanie bloga a pozycjonowanie stron internetowychJakie narzędzia SEO dla bloga?

Kolejny krok zrób pod kątem zagadnień SEO i wybierz najlepsze narzędzia do osiągania wysokich rezultatów pozycjonowania. Zacząć wypada od Google Analytics i Google Search Console, bo to one są tymi, które będą wyznacznikami tego, co na stronie bloga się będzie możliwe do zrobienia pod kątem dobrych praktyk pozycjonerskich. Oczywiście są też inne narzędzia i warto o nich również pamiętać, a także w miarę szybko zacząć ich używać. Jeśli masz bloga na WordPress to oczywiście warto wspomnieć o darmowej wtyczce Yoast SEO, bo ta wtyczka potrafi naprawdę wiele. Dzięki niej nie tylko możesz sprawdzać pisane przez siebie teksty, ale także nauczysz się stosować w praktyce zasady obecne w codziennej pracy specjalistów od pozycjonowania stron internetowych.

Narzędzia SEO dla blogerów

Ponadto dobrze jest również zerknąć na modne słowa kluczowe i własną konkurencję używając innych narzędzi. Tutaj z pomocą przychodzi Google Keyword Search. Oczywiście, można także sięgnąć po inne narzędzia, można je bez większego wysiłku znaleźć w sieci w darmowych wersjach, w zupełności wystarczających na potrzeby blogera na dorobku. Przede wszystkim SEMrush, Ahrefs i Moz to te narzędzia, które koniecznie trzeba sprawdzić, jeśli zamierzasz na poważnie zająć się pozycjonowaniem bloga. Oczywiście, otrzymane w tych narzędziach wyniki należy poddać odpowiedniej analizie, zasadniczo jednak warto po prostu skoncentrować się na pierwszych krokach do celu. Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie fraz kluczowych, zwłaszcza tych z długiego ogona, czyli zawierających ponad trzy wyrazy. Umożliwia to posiadanie większej swobody działania i łatwiejsze dotarcie do potencjalnych odbiorców. Można przy tym wyprzedzić tych, którzy jeszcze tego nie zrozumieli.

Menu i stopka

Wielu początkujących blogerów popełnia błąd, który skutkuje kiepski wynikami w wyszukiwarce Google. Pomijają przy tworzeniu swojego bloga obszary, które niektóre roboty Google zwracają bardzo dużą uwagę. Chodzi o menu witryny i inne miejsca, aby nie zmarnować potencjału, jakie dają nawet niewielkie szczegóły, jak stopka właśnie. Przede wszystkim warto mieć w menu choćby krótki biogram, który będzie dobrym miejscem, żeby umieścić tam słowa kluczowe. Stopka z kolei to miejsce, gdzie można wiele zamieścić, jednak należy ostrożnie podejść do tego zadania. Ilość nie zawsze przechodzi w jakość, o czym przekonało się już wiele osób. Ostrożność jest też wskazana przy wyborze ilości reklam, jakie będą pojawiały się w witrynie. W tej sprawie również zalecana jest jak największa ostrożność, bo zbyt wiele miejsca reklamowego może przynieść katastrofalne wręcz rezultaty.

Jak pozycjonować bloga zgodnie z SEO?

Przede wszystkim warto skorzystać z tego, co oferują różnego rodzaju narzędzia związane z sce. Najłatwiej będzie oczywiście użyć w tym wypadku właśnie wspomnianej wyżej wcześniej wtyczki Yoast SEO. W swojej podstawowej wersji zawiera tak wiele różnych podpowiedzi dotyczących zarządzania treścią, że do prowadzenia własnego bloga jest w zupełności odpowiednia. Nie warto zatem wydawać pieniędzy na zakup pełnej wersji. Podpowiedzi, jakie daje właścicielowi bloga, który chce zmienić na lepsze wskaźniki odwiedzin i pozycji w wyszukiwarce, jest naprawdę sporo. Przede wszystkim zapewnia przegląd tego, co piszesz i publikujesz na stronie. Nawet najlepsze treści muszą spełnić określone warunki, które często zmieniają się diametralnie. Dzięki wtyczce Yoast SEO można poradzić sobie z tym zadaniem bardzo skutecznie. 

jak prowadzić bloga na stronie www?Adresy URL, meta description i tytuły

Przede wszystkim trzeba wykorzystać to, co oferuje ta wtyczka pod względem właściwego opisu adresów URL, meta descriptions, a także podpowiedzi związanych z tytułami stron i postów. W krótkim czasie można nauczyć się od niej naprawdę bardzo wiele na temat tego, w jaki sposób ma wyglądać poprawne tworzenie tego rodzaju zapisów. Wszystkie z nich powinny być w miarę jasne i posiadać określoną ilość znaków. Yoast SEO korzysta z wymogów Google, i dlatego według wskazówek wtyczki meta description nie powinien być dłuższy niż 156 znaków, natomiast najbardziej odpowiednie tytuły postów powinny mieć maksymalnie do 65 znaków, w których powinno oczywiście zawrzeć się słowo kluczowe. Warto również zadbać, by tytuły te zachęcały do odwiedzin potencjalnych osób szukających w sieci wiadomości na temat pokrewny z blogiem. 

Jak budować posty?

Oczywiście dobry pomysł na blog to podstawa i nie wolno o tym zapominać ani na chwilę. Sam chwytliwy tytuł całą pewnością nie wystarczy do tego by przyciągać jednorazowo odbiorcę lub zatrzymać go na dłużej. Z tego względu musisz zadbać o tworzenie naprawdę atrakcyjnych dla treści, które będą również wartościowe. Co więcej, ich długość także musi być jakoś określona i powinna zawierać się w przedziale przedziale 500 do około 1200 wyrazów. Najlepiej dwa razy w miesiącu, a przynajmniej raz na miesiąc konieczna jest publikacja nieco obszerniejsza, na ponad 2000 słów. Takie długie formy są z reguły kojarzone przez roboty Google jako te które cieszą oznaczają się większe i jakością. Dostarczysz w ten sposób materiału do porównań robotom, swoim odbiorcom zaś dobry jakościowo artykuł, który może ugruntować pozycję bloga jako lidera w swojej niszy. 

Zdjęcia mają znaczenie dla SEO 

Sama treść publikacji to oczywiście nie wszystko, trzeba zadbać również o to, by wizualnie były atrakcyjne dla odbiorców. Zdecydowanie należy poświęcić chwilę na dobranie odpowiednich zdjęć do materiału pisanego. Zdjęcia zazwyczaj działają przede wszystkim na ludzi, gdyż roboty nie widzą obrazu, przynajmniej na razie. Niemniej jednak dlatego też warto zawsze opatrywać miejsce przeznaczone na alternatywny podpis dobrym opisem, najlepiej kryjącym zawierające w sobie również pożądane słowa kluczowe.  W ten sposób można osiągnąć naprawdę wiele, zyskując większą rozpoznawalność także i tam, gdzie inni próbują promować swoje zdjęcia, czyli w wyszukiwarkach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt duże pliki graficzne mogą wpływać na obniżenie prędkości ładowanie się witryny. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku kompresja zdjęć do rozmiaru około 1,5 MB.

Agencja SEO - Ćwierkają - Pozycjonowanie + reklamy płatne w InternecieKategorie wpisów i tagi dla poprawienia SEO na blogu

Musisz pamiętać, że kategorie to zasadniczo większość twoich słów kluczowych. Tematy na które będziesz pisać swoje świetne posty, mające zdolność przyciągania odbiorców. Jak twierdzą eksperci, najlepiej posiadać mniej więcej od 10 do 25 kategorii na blogu, starając się nie przekraczać 30 kategorii. Zbyt dużo jest oczywiście niepożądane, podobnie jak ma się to np. z linkowaniem. W tej kwestii trzeba po prostu znaleźć złoty środek. Tagi z kolei nie powinny być powtarzalnością nazw tych kategorii i stanowić rozszerzenie uzupełniające dla nich. Przede wszystkim zatem chodzi o to, aby tworzyły spójną całość. Powiedzmy, gdy piszesz post o butach do biegania, warto w tagach wymienić konkretne marki.

Nagłówki i linki, czyli podstawy SEO

Warto również pamiętać o tym, że trzeba spełniać określone wymagania dotyczące formy publikacji postów. Im dłuższy tekst, tym więcej potrzebujesz nagłówków, a tym samym bardziej szkodliwe może być umieszczanie ich w sposób nieprzemyślany. Przede wszystkim H1 powinien być tylko jeden, bo jest on głównym tematem dla ludzi i robotów Google. Z kolei H2 może występować kilka razy, jednak trzeba i w tym wypadku zachować złoty środek pomiędzy wymaganiami wyszukiwarki a czytelnością tekstu. Dokładnie to samo dotyczy linków, zarówno wewnętrznych i zewnętrznych. Zbyt duża ich liczba nie pozwala na komfortowe czytanie ludziom, Google też ocenia takie strony niżej.

Freelancer SEO / SEM - Paweł Wróblewski

Zagadnienia związane z SEO są proste w podstawach, komplikują się dopiero w miarę rozwoju witryny. Wówczas po prostu warto zwrócić się do specjalistów, zajmujących się na co dzień dbaniem o wszystkie wymienione wyżej kwestie.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu